:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,659
Активни 628
Страници 2,224
За един ден 1,302,066
Временно

Никой не може да мръдне преместваем обект в София

Столичната община сама си дава срокове за премахване на незаконни обекти, но съвсем забравя да ги спазва
СНИМКИ: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Известното заведение около езерото "Ариана" в Борисовата градина и това лято най-вероятно ще продължи да работи срещу символичен наем. Столичната община все още не е обявила конкурс за нов стопанин, въпреки че срокът отдавна мина.
Представете си бившето кино "Изток" в София след 10 години - зелена градина, пейки, а дюнерите и павилионите за дрехи са далечен спомен. За съжаление, подобен сценарий може да остане само полет на фантазията, защото Столичната община показва безсилие в борбата с незаконните обекти, които са се разположили в цяла София на места, предназначени за зелени площи. Както е точно там - пред бившето кино "Изток", на една от най-натоварените спирки в София. Към днешна дата мястото е окупирано от незаконни павилиони, в които се продават дюнери, дрехи, бижута, телефони и аксесоари, въпреки че според общия устройствен план на София там трябва да има зеленина и място за отдих. Защо тези павилиони са толкова важни? Важни са, защото олицетворяват пълната невъзможност на Столичната община да се справи с незаконните преместваеми обекти, а тези са с



десетгодишна история



и през годините неведнъж е ставало ясно, че нямат право да бъдат там. Ето и малко факти: През 2004 г. кметът на район "Изгрев" сключва договор за отдаване под наем на 29 терена за поставяне на преместваеми обекти с обща площ 117 кв. м и общ месечен наем от 4506 лв. Фирмата, която печели конкурса и сключва договор за обектите, е "Орлица трейд" ООД, а договорът е със срок от 3 г. Малко преди да изтече, общинският съвет взема решение да го удължи до 2014 г., като намалява и наема, и броя на обектите. На 10 януари 2008 г. тогавашният кмет на район "Изгрев" Панайот Бончев сигнализира, че в случая се нарушават много наредби и закони - в нарушение на Закона за общинската собственост фирмата преотдава павилионите на други наематели. Те, от своя страна, плащат в пъти по-високи наеми - 1000 евро за павилионите от 9 кв. м и 2000 евро за по-големите от 15 кв. м. "От пренаемането фирмата печели на 1 кв. м по 650 лв. - т.е. около 15 пъти повече от наема, който заплаща на район "Изгрев", пише в писмото си Бончев. След неговия сигнал започва проверка по искане на тогавашния кмет Бойко Борисов. Тя обаче отнема... рекордните три години. Още по-впечатляващото е, че



не води до никакви резултати -



въпреки че са преместваеми обекти, се оказва, че никой не може да ги мръдне от там.

Наемите не са единственият скандален детайл около пазара. Фирмата не е пропуснала да увеличи трикратно и размера на обектите. Съгласно конкурсната документация и схемата за поставяне на преместваемите обекти 7 броя са с големина 6 кв. м и 14 броя са по 3 кв. м. Вместо това фирмата е монтирала 7 павилиона от 15 квадрата и 14 обекта с размер от 9 кв. м. По този начин вместо определените 85 кв. м тя заема 229 кв. м, за повечето от които не плаща нищо на общината. Според сметките на Бончев тези загуби се равняват на 238 214 лв. само за първите 4 години на договора.

И ако на "Московска" 33 са знаели тези факти години наред, то през юни 2013 г. те стават публични, след като бившият общински съветник от БСП Георги Кадиев изпрати сигнал до кмета на София Йорданка Фандъкова. Тогава от общината потвърдиха, че тези обекти наистина са незаконни, но не могат да се махнат, защото трябва първо да изтече договорът - март 2014 г. В противен случай кметството щяло да търпи неустойки. Пропуснатите ползи за общината в размер на четвърт милион лева през годините явно не са от значение - какво са още няколко месеца. Така Фандъкова обеща: през март общината маха павилионите и прави зелено пространство, за което дори проектът вече се готвел. С наближаването на този срок обаче кметът на София се отметна от думите си и пред "Сега" коментира, че се е объркала и будките ще бъдат махнати до края на юни. Е, те все още не са махнати. От пресцентъра на "Московска" 33 отговориха, че договорът изтича на 30 юни и фирмата е надлежно уведомена, че той няма да бъде отново продължен. Даден е срок от седем дни да бъдат премахнати павилионите, което означава, че на 7 юли мястото трябваше да е разчистено. Е, това все още не е станало, въпреки че срокът изтече, защото се оказа, че се налага специална организация на движението, за да бъдат вдигнати павилионите. Проверка на "Сега" показа, че повечето от известните будки са затворени, но все още минаващите оттам могат да си купят и похапнат дюнер, чакайки автобуса на градския транспорт.



Това не е изолиран случай



"Непреместваеми" обекти има и в столичния район "Витоша". Там беше назначена проверка от Фандъкова, след като през пролетта на 2013 г. пак Кадиев сигнализира, че районът буквално е станал като разграден двор, в който всеки може да си вземе местенце срещу жълти стотинки. В сигнала на съветника беше описан случай с каравана за хранителни стоки и кафе в кв. "Княжево", на ул. "Дамяница" и бул. "Цар Борис III". За обекта е сключен договор през 2002 г. с фирма "НИК-7-Николай Велев", който е със срок от 3 г. През 2005 г. договорът изтича и не е продължен, а обектът е трябвало да бъде премахнат. Това обаче не е направено, а институциите се активизират едва през 2011 г. Не е ясно какво плаща през тези години павилионът. Казусът с този обект не е единичен случай, а е част от над 140 търговски обекта с изтекли договори, плащащи символични или никакви обезщетения, което довежда до стотици хиляди лева годишно загуби. Стоматологичен кабинет в кв. "Павлово" например плаща 5.61 лв. на месец. Бившият кмет Стойко Дуков просто обясни, че е наследил всички тези незаконни обекти и се подготвял конкурс. След скандала Дуков беше отстранен, а Фандъкова назначи проверка, която да ревизира района от 2002 г. насам. Все още не са оповестени резултати от нея.



Езерото "Ариана" е друг връх на наглостта



За обекта в едно от най-атрактивните места в центъра на София беше сключен договор за експлоатация в далечната 2006 г. Тогава, като кмет, Бойко Борисов отдаде мястото на фирма "Профудс" без конкурс. Борисов и областният управител Тодор Модев използваха вратичка в закона, която вече не съществува. Тя им позволи да сключат 5-годишен меморандум за съвместно ползване на Борисовата градина и парка пред паметника на Съветската армия. Договорът за езерото трябваше да изтече през 2011 г. След проверка на "Сега" и питане от общинския съветник от ДСБ Вили Лилков, Фандъкова обясни, че договорът не е изтекъл, защото е започнал да тече не откогато е сключен, а от датата, на която заведенията реално са заработили, въпреки че подобно условие не е записано в договора. И така, въпреки дългия гратис, договорът изтича на 26 август 2013 г. По вътрешните разбирания на Столична община обаче това въобще не значи, че ще се намери нов наемател.

Вместо веднага да се пристъпи към конкурс, Столичният общински съвет взе решение да сформира работна група, която за девет месеца да изготви документацията за конкурса и да намери наемател. Това става в края на септември 2013 г. и съветници тогава коментираха, че това най-вероятно ще стане дори и за 4-5 месеца. И до ден днешен обаче конкурс не е обявен и най-вероятно и това лято сегашните наематели ще работят безпроблемно, внасяйки в хазната скромните 2000 лв. на година.

Редовният аргумент при всички случаи е един - в града се случват много хубави неща, много се работи и това са дреболии. Но не е точно така - макар и дребна, всяка незаконна будка е твърде грозен пример колко лесно се хваща корупцията на столична почва. Ако общинската администрация стопанисваше коректно повереното й имущество, вероятно нямаше да се налага толкова често във всеки хубав фонтан да има накисната табела с неговия спонсор и на всяка новогодишна украса - реклама.
СНИМКИ: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Месец и половина след като договорите за наем на павлионите пред бившето кино "Изток" изтекоха, част от тях все още работят. Други са затворили, но все още не са премахнати от администрацията на общината.
3563
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД