След пълния провал с проекта за нова визия на центъра на София общината продължава да прави опити да проведе и завърши успешно поне един архитектурен конкурс. Този път в полето на експериментите попадна паметникът "1300 години България", разположен пред НДК. Той от години е в окаяно състояние, заграден с метални решетки и често се ползва за леговище на просяци. За софиянци пък е любима тема на спор - да го бъде или не. През май общината обяви конкурс за идеи за промяна на образа на монумента, след като беше проведена онлайн анкета, в която надделя мнението паметникът да бъде премахнат. Конкурсът е анонимен и имената на авторите и колективите не се знаят. Постъпили са 11 предложения. Едни залагат съоръжението да остане и да се допълни, а други - да се премахне и мястото да получи нови функции, например
музей или образователен център
Проект А предлага сегашният паметник да се премести в Южния парк, а на негово място да се направи подземен музей, в който да се изложат паметните плочи на Първи и Шести пехотен полк. На тях са изписани имената на над 3000 войници, загинали в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. "Това, което винаги му е липсвало, е достатъчно пространство и дистанция за възприемане в далечен план", пишат авторите на проекта за паметника. Плочите пък просто ще се върнат на старото си място, откъдето са премахнати през 1977 г. при строежа на НДК. Като вечен пазител на мемориала се предлага да се постави статуя на лъва, която сега се намира във Военноисторическия музей.
Проект В също предлага да се използва подземното пространство, което да се превърне в информационен и образователен център. Предложението на авторите е да има място в центъра на София, където деца, млади хора и техните родители да намерят информация за образователните институции в града, да гледат образователни презентации и да се забавляват, като в същото време научат повече за града и посетят различни тематични изложби. За целта ще се направят фоайе, библиотека и зала с подвижен покрив, който ще се затваря през нощта. Авторите запазват сегашния външен вид на монумента, като смятат, че той може да бъде облечен в прозрачни материали.
Друга част от предложенията също запазват паметника, но с нови елементи като
арка и светодиодни светлини
Проект Б например предвижда паметникът да се превърне във фонтан. Няма подробно описание на замисъла на авторите, но от предложените графики се вижда, че ще има фрагмент от каменен релеф във формата на лъв зад водната стена. Проект Г предвижда изграждането на арка над сегашния паметник, а на върха му - панорамна тераса с изглед към центъра на София и Витоша.
Проект З развива идеята за мемориал "България". Авторите смятат, че трябва да бъде премахнато подземното пространство под паметника, както и хоризонталният елемент, който те наричат "счупено крило". Те предлагат изграждането на спираловидни стълби към върха на конструкцията, където да има "скромен по размер, но с гордо внушение национален трибагреник". Запазват се трите фигури от оригиналната композиция - "Златен век", "Пиета" и "Създателят". Проект И също си спомня за паметните плочи на Първи и Шести пехотен полк, но ги вижда разположени около съществуващия монумент, който да бъде изцяло реконструиран. Проект К поставя сегашния паметник във "воден пиедестал". Според авторите това ще изобразява настоящето. Подземието на монумента е израз на миналото, а горната част на конструкцията - на бъдещето. Подземната част ще има картини, снимки и артефакти. Друга част от проектите предлагат паметникът да се махне, за
да отстъпи място на по-старата ни история
Проект Д предлага на мястото да се вдигне фигура на хан Аспарух. Идеята е фигурата на първия български хан да бъде поставена пред високата конструкция. Проект Е предвижда композиция от фигури на български владетели, коне и различни символи от Средновековието. Отдолу се предвижда изграждането на фонтан, в който е фигурата на хан Аспарух на кон.
Любопитна е презентацията на проект Л - той няма визуална част, а се изчерпва с няколко изречения: "Представлява голям географски глобус на Земята, зареждащ се със слънчева батерия - символ на екологията, който бавно се върти. Под въртежа съответства музика на всеки час, съобразно часовника. Освен че ще е вечерна атракция, глобусът ще бъде музикален часовник. Часовникът е 24-часов".
До 28 август всеки може да изпраща писмени критики или похвали в общинското направление "Архитектура и градоустройство". С премирания проект ще се сключи договор за изпълнение, пише в конкурсната документация. Авторът на противоречивия паметник арх. Валентин Старчев коментира веднага след като бяха публикувани идеите, че ще съди общината, защото само той може да променя вида на монумента.
Сиктир от излишни "дискусии", конкурси и прочие дивотии за целите на архитектската омерта!
Събаряйте пето*уя, връщайте плочите на полковете и стига харчили пари, време и хартия за глупости.
Догодина е 100 г. от включването на България в Първата световна, Тутракан и т.н. - таман навреме.