Бежанската вълна показа, че Агенцията за бежанците не е готова за основната си задача - да се справи с подобна ситуация. |
Това са милиони левове всяка година
Проверката на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) на 17 проведени обществени поръчки на ДАБ за над 5.3 млн. лв. е установила нарушения за 261 083 лв. За това са съставени и пет акта за административни нарушения. Това става ясно от доклада на агенцията, с който "Сега" разполага. Държавните одитори са проверили как са изразходвани евросредствата от 17.02.2010 г. до 03.10.2013 г., поръчката за "Информационна кампания, целяща формиране на положително отношение към бежанците в българското общество", както и усвояването на средствата, отпускани от Европейски бежански фонд за периода от 2008-2010 г. Одитът е обхванал дейността на последните три ръководства на ДАБ, но основно засяга работата на агенцията преди назначаването на сегашното.
Половината от актовете са съставени заради обществени поръчки за охрана на центровете на агенцията в София, Нова Загора и Пъстрогор. Първата поръчка е открита на 19 януари 2009 г., като оферти подават четири компании - "СОТ - Сигнално-охранителна техника" ЕООД, "АСО- София" ООД, "Кремък" ЕООД и "Елитком-95" АД. Комисията по оценка на офертите класира на първо място "Елитком-95", а договорът с компанията е сключен на 1 май. Стойността му за 24 месеца е 892 450, 08 лв. Договорът изтича на 30 април 2011 г., за което три месеца по-рано тогавашният директор на агенцията Никола Казаков е бил уведомен. В докладната записка до него се посочва, че поради нуждата от охрана се налага да бъде организирана нова обществена поръчка.
Тя обаче е обявена едва на 20 април, поради което ръководството на ДАБ сключва анекс с охранителната фирма да продължи да охранява центровете и централата на агенцията, докато не приключи поръчката. Той е до октомври 2011 г. и е на стойност 185 963.16 лв. Според държавните одитори обаче изтичането на договора не би трябвало да се приеме като непредвидено обстоятелство, защото шефът на ДАБ е бил уведомен за това 3 месеца по-рано. С този аргумент и от финансовата инспекция не приемат възражението на Казаков, който не е съгласен с констатацията в доклада.
Същото обаче се повтаря и със следващата фирма, която е избрана да охранява центрове. След приключване на обявения на 20 април конкурс е сключен договор на 31 октомври 2011 г. с фирмата за охрана "Бат секюрити". Той отново е за 24 месеца. Стойността му е 984 960 лв. Два дни преди да изтече контрактът - на 28 октомври 2013 г., тогавашното ръководство на ДАБ сключва споразумения за удължаване на договора с шест месеца отново с аргументите, че
има нужда от непрекъсната охрана на центровете
Според АДФИ, за да се удължи по този начин контрактът, трябва да има три задължителни условия - не по-късно от 6 месеца преди да изтече той, да е открита поръчка, срокът да се удължава до избора на изпълнител, но не повече от половин година и прекъсването на контракта да доведе до затруднения за възложителя. Последните две са налице, но не и първото условие. От документите в ДАБ става ясно, че тогавашният главен секретар Румен Аладжов открива обществена поръчка за охрана едва на 6 август 2013 г., т.е. три месеца и шест дни след крайния срок, който позволява удължаването на действащия договор. Заради това държавните одитори смятат, че и това споразумение е бил подписано в нарушение. С удължаването парите по договора надхвърлят 1.2 млн. лв.
Констатираните нарушения обаче не спират дотук. Те следват и в третата поръчка за охрана. Този път тя е свързана с една практика, за която ДАБ често е критикувана -
избирането на изпълнител чрез пряко договаряне и без конкурс
Това става, след като обявената през август обществена поръчка е прекратена, тъй като към центровете на ДАБ в София, Баня и Пъстрогор се прибавят още два - във Военна рампа и Враждебна. Вместо да продължи процедурата, на 10 октомври 2013 г. от ДАБ обявяват нова - избор на изпълнител чрез пряко договаряне до провеждане на редовна обществена поръчка. Аргументите са бежанската вълна и решението на Националния оперативен щаб под ръководството на вътрешния министър Цветлин Йовчев да бъдат създадени двата нови центъра. Така на 28 октомври 2013 г. е подписан анекс с "Бат секюрити" за удължаване на действащия договор, но отново за същите центрове, за които е била прекратената вече обществена поръчка. В списъка с обекти за охрана не влизат тези във Военна рампа и Враждебна. Това според АДФИ е нарушение, тъй като нищо не е налагало в този случай прекратяването на редовната поръчка и преминаване към пряко договаряне.
На 22 февруари 2012 г. със заповед на тогавашния главния секретар Румен Аладжов е открита поръчката "Строително-ремонтни дейности на приемни помещения, изграждане и оборудване на перални и сушилни помещения за готвене и всекидневна на три етажа в центъра в София". Решението за поръчката е публикувана в Агенцията за обществени поръчки на 5 юни. Офертите са подавани на 4 юли. На 31 юли комисията класира на първо място фирмата "Капитол груп". Договорът е сключен на 28 август 2012 г. Общият размер е 363 126, 41 лв. Според АДФИ от ДАБ са формулирали предмета на поръчката като "строителство", но става дума и за доставка на стоки - кухненски плотове, шкафове, батерии, гардероби, климатик, пейки. Доставката на оборудването не е била нужна за строително-ремонтните работи, което според агенцията е нарушение. Същата констатация е направена и за друга поръчка за ремонт на Блок Б на центъра на ДАБ в "Овча купел". За изпълнител е избрана ДЗЗД "НДП - Люлин", а договорът е за 732 600.20 лв. Въпреки че става дума за ремонтни дейности, отново са били извършени доставки.
За усвояването на средствата от еврофондовете държавните одитори са открили леки нарушения за част от поръчките, но те са свързани предимно с пропуск да се изискват от участниците определени документи.
Одитите на АДФИ показват, че секретността досега е прикривала типични за държавните ведомства нарушения в обществените поръчки. При повече публичност пороците могат да бъдат ако не отстранени, то съществено намалени.