Това беше обичайната гледка през последните години - Брендо, воден от полицаи към съдебна зала. Сега той е на свобода |
Оттогава обаче изтече много вода и
случаят "Брендо" се превърна в един от най-мистериозните
Как да си обясним например, че човек, осъден в Италия на две инстанции на 20 години затвор, и то като едва ли не световен организатор на кокаиновия наркотрафик, се разхожда на свобода у нас? Как едни съдии го осъждат на 7.5 години затвор за пране на пари в България, а други го оправдават напълно по същото дело? Защо румънските правосъдни органи го искат безуспешно вече втора година, но винаги се намира някаква вратичка той да не бъде предаден там за разследване? Как Италия предава на България Брендо единствено за да бъде съден у нас, но след като е оправдан, той не е върнат в миланския арест? Какво стана с отвличането на дъщеря му? Все въпроси, които трябва да получат отговори, колкото и трудни да са.
Брендо е прекрасна илюстрация за различните стандарти на българските и европейските съдилища. Преди ден стана известно, че апелативният съд в Милано е потвърдил на втора инстанция присъдите на всички обвиняеми по наркоаферата, станала известна като "Кокаиновите крале" - 20 години затвор за Банев, 12 г. за Матей Боев, 15 г. за Тинко Гарев. Няма промяна в наказанията и на останалите подсъдими чужденци, които бяха признати за виновни в участие в международен канал за трафик на наркотици от Латинска Америка до Европа. Всички те имат право да обжалват пред Върховния съд на Италия. Паралелно с това - преди няколко седмици пък в България Софийският апелативен съд оправда Банев по обвинението му за участие в организирана престъпна група за пране на пари от наркотрафик. Заедно с него за невинни бяха обявени и бившата му съпруга Моника Добринова, доведеният му брат Симо Карайчев и вдовицата на убития през 2005 г. Константин Дишлиев-Десислава. Банев бе осъден по това обвинение на 7 години и половина затвор от Софийския градски съд (СГС) на 15 февруари м.г. Той трябваше да плати глоба от 30 000 лв., както и да възстанови на държавата 21 млн. евро.
Но апелативните съдии отмениха тези наказания
Освен това Банев бе пуснат на свобода и мярката му за неотклонение остана единствено "подписка". Преди това той беше в килия, после изненадващо бе пуснат под домашен арест, а сега е на свобода.
Брендо винаги е бил "любимец" на бавното българско правораздаване. Той е разследван официално от 2007 г. 7 години по-късно срещу него има оправдателна присъда, макар и неокончателна. В Италия - точно обратното, има на две инстанции 20-годишна присъда. И в България, и в Италия окончателни съдебни актове може да има едва след две-три години. Да не говорим, че и на двете места може върховните съдилища да върнат делата на по-долни инстанции, което би означавало окончателни решения след 5-6 години.
Странното обаче е как лице, обявено и от българското МВР, и от италианските власти за "кокаинов крал" на Европа, ще се разхожда на свобода още дълго време. Излиза, че или не е такъв и просто е избран за мишена, или пък има някакви несвързани със закона причини за това.
Всъщност
поне за България Банев изобщо не е случаен човек
Той има огромен легален бизнес, включващ хотели, търговия с недвижими имоти, с луксозни стоки, финансови услуги и още много неща. И бизнесът му процъфтя най-мащабно именно през последните 6-7 години - точно когато беше най-разследван. Напоследък се твърди, че той е човекът, който е разкрил кокаинови канали и затова властите били по-снизходителни. В същото време обаче в мотивите на съда към италианската му присъда изрично е отбелязано, че той е единственият, който категорично отказал всякакво съдействие. И
затова законът трябвало да бъде най-суров към него
Нещо, което се вижда и по тежката 20-годишна присъда.
Сред мистериозните дела на Банев ключово беше отвличането през 2013 г. на 10-годишната му дъщеря Лара. След близо 50 дни в плен изненадващо тя бе освободена, като така и не стана ясно дали е платен откуп за свободата й. Извършителите на отвличането естествено не са открити до този момент. Не са разкрити и убийствата на Дишлиев, Запрянова, Бретона, които можеха да свидетелстват срещу Брендо. Не е открита и "къртицата" на Брендо, за която МВР твърдеше, че е бивш служител на вътрешно министерство и все още действащ държавен служител. И му е докладвал за действията на властите в Италия, Швейцария, България.
Повече от интересно е какво ще стане сега, когато ще трябва да се реши въпросът дали той да бъде върнат в килия в Италия. Или пък да бъде пратен в Румъния, за да бъде съден. Каквото и да се случва обаче, едно е ясно - този случай изобщо не е за архивиране. Повече от актуален е.