:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,881
Активни 628
Страници 2,446
За един ден 1,302,066
ДЕБАТ

За едни минималните осигуровки са панацея, за други - порок

Всички са съгласни, че системата е несъвършена, но никой не взема мерки за премахване на пречките пред пазара на труда
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Вицепремиерът Йордан Христосков вече даде заявка, че няма да е безучастен наблюдател при определянето на праговете.
Дебатът дали минималните осигурителни прагове влияят негативно върху заетостта, или напротив - помагат за защита на нископлатените работници, става все по-ожесточен. От една страна, работодателските организации твърдят, че системата на минималното осигуряване е изиграла положителна роля в първите години от въвеждането й (от 2003 г. до 2008 г.), но от кризата насам вече е пречка за наемането на хора с по-ниски познания и умения и води до загуба на работни места. От друга страна, синдикатите са категорични, че осигурителните прагове защитават служителите от некоректните фирми и изваждат сивата икономика на светло. Държавата като посредник в общуването признава несъвършенства в системата, но засега не демонстрира воля за промяна въпреки ежегодното напомняне от Европейската комисия.

Два анализа - на финансовото и социалното министерство, показват несъвършенства и нужда от промяна на правилата. Тъй като анализите не доказват категорично само негативни или положителни страни на праговете, а по-скоро отчитат и едните, и другите ефекти,



всеки ги чете, както дяволът - евангелието



Синдикатите изтъкват положителните изводи, а работодателите - вредите.

В последния анализ по темата, поръчан от социалното ведомство, се препоръчва да се промени механизмът за определяне и повишаване на минималните прагове. С други думи - да се отчитат реални измерими фактори и да не се прилага административно увеличение по усмотрение на министъра. Увеличението на праговете трябва да е икономически обосновано: да се базира на постигнат ръст в производителността на труда, икономически ръст в сектора, да се отчита приносът на бранша за нарастването на брутния вътрешен продукт. "За браншове, където няма постигнат ръст, не трябва да има и увеличаване на минималните осигурителни прагове. Картината е твърде различна на ниво сектори и браншове - в браншовете с висока принадена стойност е логично да се договарят ежегодни ръстове на минималния осигурителен доход. Но в браншовете с висока концентрация на нискоквалифициран труд е икономически неоправдано да се говори за ръст, дори минимален. По-добре е да се запазят няколко поредни години с нулев ръст, отколкото по изкуствен (тоест административен) начин да се договарят по-високи размери, тъй като резултатът от подобни действия ще се изрази във влошаване на заетостта", пише в изследването.

Служебният министър Йордан Христосков даде заявка, че



по-скоро ще следва друга позиция



Той настоятелно моли синдикати и работодатели да постигнат договорки във всички сектори, за да не се налага той да вдига административно праговете. Предшествениците му избягваха да налагат решения и където няма договорки, секторът остава без увеличение. Сега обаче Христосков говори за два варианта - увеличение със средния процент на договореното или с индекса на инфлацията. Той посочи, че има сектори, в които умишлено не се постига договорка вече втора и трета година, за да не се увеличават праговете.

Служебният министър е привърженик на автоматичните механизми - за ръст на осигуровките и на минималната заплата, което би лишило системата от популизъм и би я направило по-предвидима. Ако се направи формула с измерими критерии - инфлация, производителност на труда и др., политиците няма да се упражняват излишно на гърба на получаващите ниски доходи, като им обещават минимална залата от 1000 лв.

Подобно решение обаче няма да бъде лесно прокарано. Синдикатите са категорични, че минималните прагове защитават работниците и настояват за постоянното им увеличение. Българската стопанска камара в последните години защитава неизменна позиция: праговете имат негативно влияние върху заетостта, притискат правителството да увеличава минималната заплата, а механизмът на договаряне води до "затваряне" на ножицата в заплащането на нискоквалифицираните и висококвалифицираните служители. В подкрепа на тезата на бизнеса е и препоръката на Брюксел да се изследва дали праговете наистина не възпрепятстват нискоквалифицираните работници да си намерят работа, или пък наемането им не излиза прекалено скъпо на фирмите, което да създава условия за "потъване" в сивия сектор.

Двете изследвания стигат до извода, че като цяло



системата с праговете няма пряк негативен ефект



върху заетостта и в частност на служителите с ниска квалификация. Но минималните осигурителни прагове не са безспорни - документът на финансовото министерство показа, че в някои региони праговете надхвърлят средната заплата. Именно данните по браншове и региони и области открояват разликите в ефекта на минималните осигуровки. По-голямата част от работодателите смятат, че към настоящия момент праговете не са адекватни. Едва 29% са на мнение, че механизмът е останал адекватен и след въвеждането му - за кризисните години 2009-2013 г. Признават, че позитивен ефект от системата е имало при въвеждането й, но кризата е изиграла ролята на увеличително стъкло, което многократно е засилило недостатъците. "Работодателите са категорични, че ако при въвеждането през периода 2003-2008 г. инструментът е функционирал адекватно на икономическите обстоятелства, то под влияние на стагниращите пазари и макроикономическите дисбаланси в българската икономика през 2009-2013 г. в част от икономическите сектори минималният осигурителен доход е започнал да играе противоречиво влияние", се казва в доклада.

Системата има и предимства, които се изтъкват от повече от половината от фирмите - борба със сивата икономика и нелоялната конкуренция, подкрепа за осигурителната система, повишаване нивото на доходите и гарантиране на пенсиите на работниците. В проучването се твърди още, че е несъстоятелна тезата, че праговете влияят негативно на наемането на нискоквалифицираните работници - "тъкмо те са инструментът, който защитава правата на лицата, полагащи нискоквалифициран труд". Според работодателите обаче това важи най-вече за работниците с ниска квалификация, които "са много слабо информирани, дори в редица случаи и неграмотни и затова не притежават компетенциите да преговарят с работодателя за заплатата си, нито да отстояват своите права". Само 13.5% от шефовете (и 9% от служителите) възприемат праговете като фактор, влияещ негативно върху декларираната заетост и пазара на труда, според отговорите на фирмите. Почти 46% от работодателите и 42% от работниците не смятат, че праговете оказват негативно влияние. Останалите са на противното мнение. 32% от фирмите смятат, че праговете възпрепятстват наемането на млади хора, за 57% това не е така. Такава е общата картина.



Според големината на фирмата обаче положението е различно



- колкото по-малка е фирмата, толкова повече работодателят смята, че праговете го ограничават за наемане на младежи. Подобно разграничаване има и по сектори. За търговията на дребно, хотели и ресторанти, производство на текстил и сухопътен транспорт, където работят най-много хора с минимални осигуровки, прагът е доближил средния осигурителен доход. Нещо повече, в регионите с най-високата безработица към 2011 г. - Северен централен, Северозапад, Североизточен и Южен централен - минималният осигурителен доход е стигнал средната работна заплата.

Ежегодното увеличаване на праговете по браншове от 2009 г. до 2014 г. има негативен ефект за всяка четвърта фирма - в 24.4% от предприятията са съкратени нискоквалифицираните служители.



В 14.4% от фирмите са съкратени висококвалифицирани служители



Още по-интересно е, че във всяка пета фирма (21%) висококвалифицираните хора са напуснали, защото са неудовлетворени от заплатата си, тъй като по тяхната преценка тя е недостатъчно висока в сравнение с възнагражденията на нискоквалифицираните работници от бранша. Затова индексиране на заплатите на тази категория служители е направена в 18.1% от фирмите.

Влиянието на минималните осигуровки е твърде различно на секторно ниво и на ниво области. Това обяснява факта, че по-големите предприятия изпитват по-малко затруднения с набирането и задържането на персонал, а също така в по-малка степен са уязвими към слабите страни на прилагането на системата. Като цяло фирмите в браншове с по-висока структурна безработица, по-нисък коефициент на икономическа активност и по-големи дялове на трайно безработни и обезкуражени лица виждат негативните ефекти от праговете и обратно.

Регионалните оценки възпроизвеждат противоречивостта в мненията на работодателите за влиянието на минималните осигуровки. Според 39.5% от работодателите и 34.5% от работниците праговете са фактор за повишаване на безработицата в региона и областта, в която живеят и работят. 47.5% от работодателите считат, че под тяхно влияние се стига до ограничаване на дейността на част от предприятията, като в някои случаи се стига и до фалити. По области най-позитивни оценки дават Търговище, Шумен, Пазарджик, Сливен, Кърджали, Бургас, Варна, Ловеч, Враца, София-град. Силно раздвоени са работодателите от Плевен, Пловдив, Стара Загора.

"Минималните осигурителни доходи са инструмент с висок позитивен потенциал за договаряне на доходи и за стабилност на осигурителната система, който обаче трябва да бъде прилаган гъвкаво и при активното (но в никакъв случай формализирано) участие на голяма група от работодателите в процеса на договаряне. В основата на договорените ръстове трябва да бъдат спецификата на секторите и състоянието на местните пазари на труда", заключава анализът.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Здравеопазването е добър пример за проблемите в сегашната система на договаряне - миналата година организация без представителство в болниците подписа за драстичен скок на праговете за работещите в тях без съгласието на директорите.
17
2722
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
19 Август 2014 21:22
С МРЗ и МОП държавата пречи на дребните предприемачи в малките населени места, тези които искат да спазват законите. Затова и там има голяма безработица. София не е България.

Трябва да има лесен начин в малките населени места, един човек да наеме да речем 1-2-3-4 човека. Без да е необходимо да ходи до НОИ, да създава фирми, да знае да работи с компютър.


--
Блог
19 Август 2014 21:35
"Грижата" за работника от страна на бюрократи като пенсионера Христосков и професионални паразити като Тренчев и оня скандалджия от КНСБ е единствено как да бъде разтоварен откъм приходи и максимално натоварен с разходи. В едно сравнително честно производствено предприятие, фишът на работника и служителя представлява една таблица с 2-3-4 пера за приходите и 7-8-9-10 реда за разходите по такива катили като изброените. Там освен незаконния ДОД (който се прибира предварително), има доброволни задължителни застраховки, доброволни задължителни пенсии, недоброволни задължителни пенсии, данък "Здраве", фонд "Безработица", фонд "Майчинство" (за мъжаги които и теоретично не могат да забременеят), отчисления за нечленуващи в "синдикатите", допълнителен пенсионен фонд и т.н. и т.н.
19 Август 2014 22:44
"Минималните осигурителни доходи са инструмент с висок позитивен потенциал за договаряне на доходи и за стабилност на осигурителната система
Всъщност каква е целта на социалното осигуряване и кой следва, има интерес да следва въпросната цел?
Във всеки случай, социалното осигуряване няма за цел да решава икономически въпроси ("изсветляване" на икономиката) както твърдят синдикатите, нито следва да е "спирачка" да се наемат работници, нито следва да се прави само заради някаква "стабилност". Ако в една система няма заинтересовани субекти, то тя си рухва от само себе си, без значение външните фактори. Кои са заинтересованите субекти в нашата осигурителна система? След като и работници, и работодатели, и управляващи-бонусари (напр. хонорара на философа-хидроинженер), дори и "млади пенсионери" нямат интерес да плащат осигуровки. Държавните служители изобщо не ги броя като заинтересовани - при поискване винаги им се увеличават бюджетите. Останат само събирачите на вземания - НАП, НОИ и НЗОК, ППФ и УПФ. Сиреч системата съществува единствено въпросните събирачи да си отчисляват до 5% от вземането. А такъв "интерес", по-нисък от банкова лихва, лесно може да бъде заобиколен, не само чрез "вратичките в закона".
Всъщност "праговете", минималният и максималният, бяха въведени да се корегира порочността (изтичането на средства) на осигурителната система. Запазването им означава, че порочността продължава да се развива. Колкото повече населението се разслоява по доходи, толкова по-малко "праговите" корекции ще играят някаква роля.

Увеличението на праговете трябва да е икономически обосновано: да се базира на постигнат ръст в производителността на труда, икономически ръст в сектора, да се отчита приносът на бранша за нарастването на брутния вътрешен продукт.
Тук някой май иска да "удари" туристическия бизнес. Който уж осигурявал над 14% от БВП, а пък плаща най-ниските заплати, респективно осигуровки, толкова ниски, че трябва да се използват стотни от процента. Дори и ДДС-то им е по-ниско. А не трябва да се "удря", защото с него и селското стопанство, другият сектор с най-ниски осигуровки, щели сме били да станем развита държава ... кат швейцарски часовник.
19 Август 2014 22:50
Абе реших и аз да се изходя по въпроса. Преди две или три години, беше по времето на Борисов в здравеопазването бяха определили праг от 780 лева. Я някой да ми каже една сестра и един санитар кога ще имат такива доходи? Да , ама ги отдържаха 3 месеца, после признаха че егрешка , но надвзетите пари никой не ни върна.
19 Август 2014 23:18
здравеопазването бяха определили праг от 780 лева.
"Праговете" се определят по длъжности: директор 1500; лекар 980; специалист "свише" 650; специалист "по необходимост" - 540; неспециалист - 340 лв. После "свинско със зеле" - средно за здравеопазването 780 лв.
20 Август 2014 01:56
"Минималните осигурителни доходи ...", заключава анализът.

От където лъсва, че са го правили неграмотни калинки, които дори си нямат понятие от понятията. И това си личи и от останалите части на преразказа на "анализа".

Минималните осигурителни прагове не са минимални заплати по браншове и длъжности, както и максималният осигурителен праг не е максималната заплата. Това са суми, под които не може да начисляват осигурителните вноски. За максимума над който заплатите са освободени от плащане на осигурителни вноски.

Няма никакво значение, колко и дали въобще получаваш. Осигурителните прагове нямат нищо общо с доходите, а единствено с облагането. По същество системата на минимални и максимлен осигурителен праг е система на регресивно облагане - колкото по-малко получаваш, толкова по висок процент плащаш.

За получаващите заплати под осигурителните прагове, те просто увеличават процента на осигурителната им вноска. Колкото заплатата е под прага, толкова процента е по-висок, като при самоосигуряващите се често достига до безкрайност, защото въпреки и често реално да не получават нищо, те пак дължат осигурителни вноски. Обратното е при високите заплати - колкото заплатата надхвърля повече осигурителният максимум, толкова повече осреднената тежест пада.
20 Август 2014 02:02
А относно минималната работна заплата, то "дискусията" за нея е изначално смешна, при положение, че българската МРЗ се равнява на дневна надница в Западна Европа и пазара на труда е отворен. Ако искаме да спре обезлюдяването и застаряването на България, то няма друг начин, освен изравняване на заплатите в целия ЕС.

Другото е все едно да "дискутираме" да храним ли или да не храним магарето. Е Настрадин Ходжа уж успял да си научи магарето да не яде, но тъкмо се поздравил с успеха и то взело, че умряло.
20 Август 2014 06:57
Да се премахне максималния осигурителен доход. Да се облага целия доход както при ДОД. Така ще може да се намалят осигурителните вноски. Сега колкото по-повече получаваш, толкова по-малко ти удържат като осигуровки ( в проценти, а не като абсолютна сума) и се разширява ножицата на доходите и не е справедливо.
20 Август 2014 07:09
Максималният осигурителен доход се въведе за да се ограничат големите пенсии. А има такива пенсии, защото си гласуваха да се вземат само три избрани години до 1997 г. Да се промени: годината да е 1989 год. или да се вземат вноските за целия период на стажа. Размерът на пенсията да се изчислява еднакво за всички категории труд, да се получава изчисленото и да се допълва със социлни помощи, ако е малък. Сега, в повечето случаи, ще получиш по-голяма пенсия, ако не ти смятат годините след 97 г., ако след 97 г.са те осигурявали на минимална заплата. Или да има възможност да си избереш по-високата.
Понеже не е справедлив начина на изчисляване на пенсията, то повечето гледат да не се осигуряват и крият доходи.
20 Август 2014 10:12
Да се премахне максималния осигурителен доход. Да се облага целия доход както при ДОД. Така ще може да се намалят осигурителните вноски.

Става, обаче при условие, че пенсията се начислява върху цялата внесена през годините сума, приведена към средния за страната осигурителен доход без минимум и максимум. На когото колкото се получи.
Подозирам, че тогава борците за "справедливост" ще ревнат, че не може един да взема 100 лева, а друг - 3000. А иначе са много навити когато трябва да се прибират парите на хората без ограничение.
Всъщност минималните прагове, под които не могат да паднат осигуровките са в интерес на осигурените, защото в противен случай пенсиите им ще бъдат още по-малки. Няма как хем да се осигуряваш на минимума, хем и пенсията да ти е висока. Не че няма такива, които искат всички да получават еднакви пенсии, но в такъв случай нека и вноските да са еднакви.
20 Август 2014 11:04
mick,
Ако не знаеш, не е необходимо да имаш фирма, за да бъдеш работодател и да наемаш работници по трудови договори. Според легалната дефиниция в КТ, работодател е всяко юридическо или физическо лице, което наема работници.
20 Август 2014 12:30
Arisild
20 Август 2014 11:04

Не знаех, мерси, пролемът с бюрокрацията си остава обаче. Пращане на договори към НОИ, осигуровки, декларации и какво ли не още. Всичко това са постоянни разходи/всеки месец се правят/ които струват пари и време.. и ако работниците са много - тия разходи изчислени за 1 работник не са много, но ако работниците са малко и заплатите ниски.. тогава разходите са съществени. Вариант е, например, кметът/или общината/ в малкото населено място, да поеме част от бюрокрацията.
20 Август 2014 12:30
podanichka 20 Август 2014 06:57
Да се премахне максималния осигурителен доход. Да се облага целия доход както при ДОД. Така ще може да се намалят осигурителните вноски.

На пръв поглед изглежда много хубаво, но реално не е така.
Първо, ако се облага целия доход, ще се увеличи укриването на доходите, вноските няма да може да се намалят и ефект няма да има.
Второ, това вече го видяхме как действа и затова се въведе максимален осигурителен доход. 3 години внасяш огромни осигуровки, през останалия ти трудов стаж може да си бил и на минималната заплата и после искаш пенсия от да кажем 50-100 хиляди лева. Докато размера на пенсията не се изчислява на базата на всички осигуровки, които си внасял, е добре да има и максимален осигурителен доход.
20 Август 2014 12:34
Доходи се крият, защото има банкова тайна за данъчните. Ако тя отпадне, доходи почти няма да се крият. Щото данъчните ще могат да следят паричните потоци. Отделно си има ограничение за плащания в пари в брой...
20 Август 2014 12:37
В България прекалено ниските МРЗ и МОП пречат на икономиката да се развива. В средносрочен и дългосрочен план вдигането на МРЗ и МОП намалява безработицата, въпреки че в краткосрочен план безработицата се повишава. Мизерните доходи в България водят до изтичане на работната сила към държави с нормално заплащане, което е най-силния удар върху икономиката на България. От друга страна мизерните заплати водят до силно намаляване на възпроизводството на работната сила, което има същия ефект върху икономиката на България плюс намаляване на потреблението, което пак е удар по икономиката на България.
20 Август 2014 17:58
XYZxyz
20 Август 2014 12:37

И как така в дългосрочен план безработицата ще спада? И 1000 пъти да го напишеш, няма да стане вярно
22 Август 2014 01:17
Осигурителни прагове, минимални заплати - "бирник царски дошъл е днеска и сиромаси тресе ги треска"... В милата родина бяха либерализирани всички цени /разбирай, увеличени/, а цената на човешкия труд си остана безподобно ниска. Ей там е ключът за палатката. Искат с трици маймуни да ловят. Затова младите гласуват с краката си през терминали 1 и 2. Пък тези дето останахме - нас кучета ни яли. Ще се надбягваме със заветната мизерна пенсийка, я я стигнем, я не, по-вероятно второто.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД