Германия е икономика номер 1 по енергийна ефективност, обяви в средата на юли Американският съвет за енергийноефективни икономики. Това е неправителствена организация по опазване на околната среда, базирана във Вашингтон. В изследването й, обхващащо 16 водещи световни икономики, Мексико е на последно място, Китай е отбелязан като бързо наваксващ целите за енергийна ефективност. Съветът изразява загриженост за незадоволителните резултати от усилията на САЩ и Австралия, писа в. "Гардиън".
Германия дължи първото си място на въвеждането на задължителни изисквания и кодове за жилищни и търговски сгради с цел намаляване до 2020 г. на енергийното потребление с 20% спрямо нивото от 2008 г. "За нас е удоволствие да спечелим тази титла", заяви на пресконференция зам.-шефът на германското посолство във Вашингтон Филип Акерман. Той отбеляза, че страната му е постигнала икономически растеж, като същевременно е подобрила енергийната ефективност и е намалила вредните въздействия на енергийната търговия върху природата. "Всички сме единодушни - най-евтината енергия е тази, която не е нужно да произвеждаш. Нашата дългосрочна цел е напълно да разграничим икономическия си растеж от енергията, която ползваме", посочи Акерман.
Американското изследване поставя Италия на второ място заради ефективността й в транспорта, а целият ЕС е трети в класацията. Следват Китай и Франция, после са Великобритания и Япония. Изследването установява, че Китай е използвал по-малко енергия на квадратен метър от която и да било друга страна, въпреки че невинаги се спазват изискванията за енергийноефективно строителство. "Пекин може да направи още много, те хабят много енергия, но наистина отбелязват сериозен напредък", казва изпълнителният директор на съвета Стивън Нейдъл. Докладът на организацията установява "ясна тенденция за движение назад" в Австралия, където премиерът Тони Абът се отнася скептично към изследванията за промяна в климата.
САЩ са на 13-о място. Авторите на доклада подчертават, че най-голямата световна икономика отбелязва напредък в енергийната ефективност, но на национално ниво харчи огромни количества енергия.
Германия не смята да спира дотук. "Смятам, че сега е подходящият момент и е нужно Германия да разработи план за това как природният газ може да допринесе за изпълнение на енергийните амбиции и цели на страната", заяви на енергийна конференция в Берлин Хелге Лунд, изпълнителен директор на норвежката държавна петролна компания "Статойл". Според Лунд увеличаването на употребата на природен газ ще е от полза и за германската икономика, и за климата. Изследване на потенциала на природния газ като инструмент за декарбонизация на икономиката бе представено на форума от Института за енергийна икономика на Кьолнския университет. Изследването анализира най-ефективните начини за намаляване на нивата на въглероден двуокис в Германия и показва, че природният газ е най-доброто решение за електроенергийния сектор и за отоплението.
Днес около 45% от електричеството в Германия се генерира в ТЕЦ от въглища, докато електричеството от газ е едва 10%. Според изследването, поръчано от "Статойл" и "Винтерсхал", преминаването от въглища на газ е едва ли не единствената възможност за намаляване на парниковите емисии при производството на ток в момента. Проучването сочи и че природният газ може да играе водеща роля и за декарбонизация на сектора на отоплението. 18 млн. тона въглероден двуокис (около 2 на сто от годишните емисии в Германия) могат да бъдат намалени чрез подмяна на старите и неефективни системи за отопление. "Това ясно показва, че за да може Германия до постигне целта си от 40% намаление на вредните емисии до 2020 г., газът трябва да увеличи дела си в енергийния микс, а използването на въглища значително да се свие", каза Лунд.
"В процеса на изработване на европейска рамка за постигане на целите на енергията и климата до 2030 г. Германия трябва да поеме водеща роля, като гарантира, че европейската система за търговия с парникови газове ще се превърне в основен инструмент на ЕС за декарбонизация. Насърчавам Германия да изработи свой план за това как може да използва природния газ за постигане на целите и амбициите си в енергийно ефективната икономика", каза Лунд.
Германия е един от най-важните пазари на "Статойл" за газ, произведен от норвежкия континентален шелф. "Статойл" е на второ място сред доставчиците за Германия, с около 20% пазарен дял. Компанията доставя в страната чрез три газопровода - Europipe I, Europipe II и Norpipe. Тази година компанията, която повече от 35 г. търгува с Германия, ще открие представителство в Берлин, за да участва по-активно в дискусиите за бъдещата германска енергийна политика, съобщават от норвежката фирма.
---------------
САЩ са лидер в производството на природен газ
--------------
През 2013 г. световното производство на газ се е увеличило с 1.1%, достигайки нов исторически връх. Това показа най-новият доклад World Energy 2014, цитиран от руския портал "Вести". Общото произведено количество природен газ през миналата година в света е достигнало 9.29 млрд. куб. метра. Първата позиция продължават да заемат САЩ с общо производство в размер на 1.87 млрд. куб. метра. Русия е малко по-назад с производство от 1.66 млрд. куб. метра.
САЩ и Русия заедно са произвели 38% от природния газ в света през 2013 г. Далеч назад след тях остава Иран, който е произвел 460 млн. куб. метра.
В продължение на три десетилетия световното производство на газ нарастваше стабилно, с изключение на отстъплението през 2008-2009 г. Лидерите на пазара не са се променили съществено през последните години, сочи докладът, огласен в последните дни на юли 2014 г. Топ 5 на производителите се допълва от Катар и Канада. Двете страни са добили съответно 430 и 425 млн. куб. метра.
Въпреки увеличението на производството в последните осем години с почти 35%, САЩ продължават да бъдат нетен вносител на природен газ. Основната причина е фактът, че синьото гориво се счита за основна алтернатива на въглищата отвъд океана. Русия и Иран са на второ и трето място при потреблението със съответно 1.13 млрд. куб. метра и 440 млн. куб. метра. За разлика от САЩ обаче двете страни произвеждат повече, отколкото потребяват.
През 2013 г. Китай е станал четвъртият по големина потребител на природен газ, изразходвайки 440 млн. куб. метра. На пето място е Япония, където консумацията е била 320 млн. куб. метра.
|
|