:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,277
Активни 767
Страници 29,842
За един ден 1,302,066

БНБ да признае за кого работи. И да замълчи завинаги

Централната ни банка се превръща в заплаха за финансовата система и за валутния борд
архив "Сега"
За броени седмици БНБ успя да пропилее граденото с години доверие.
Българската народна банка (БНБ), изглежда, се превръща в основна заплаха за финансовата система на страната ни и за валутния борд. Може да звучи парадоксално, но подобен стряскащ извод е логична последица от действията на управата на централната ни банка от последните три месеца. Серия от противоречащи си изявления и действия, които изглеждат плод на външен диктат и на последваща паника сред управителите, буквално втрещиха повечето от експертите и анализаторите. Затова е време БНБ да си признае за кого всъщност работи. И след това да замълчи завинаги. Поне в този състав на управата си.

Стандартно правило е, че колкото по-малко се чуват изявления и решения от една централна банка, толкова по-добре е за състоянието на съответната държава. Финансовите среди по цял свят например очакват с респект редките изявления на шефа на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън в момента, а преди това - емблематичния Бен Бернанке. В Еврозоната, а и навсякъде по света, също внимателно анализират всяко изказване на шефа на Европейската централна банка Марио Драги. Тълкуването на всяка тяхна дума, по правило прецизно премерена и аргументирана, влияе на движението на капиталови потоци за трилиони евро или долари. Във времена на нестабилност, каквито светът преживя в последните десетина години, централните банкери са призвани да внесат успокоение и корекции във финансовата система, за да ограничат евентуални поражения.

И в България бяхме свикнали централната ни банка да тъне в мълчание. Може би това, заедно с въведения през 1997 г. валутен борд, който отне правото на БНБ да води парична политика, ни създаде



илюзията, че там всичко е наред



и се работи по стандартните за европейска държава правила.

Трябваше да дойде атаката срещу две български банки, за да установим колко дълбока е била заблудата ни. При първите признаци на нарастваща заплаха се оказа, че вместо авторитетна професионална институция имаме нещо, което не е в състояние да реагира адекватно, не може да обясни разумно какво и защо прави и в крайна сметка нагнетява напрежение, вместо да го сваля. Невероятно е, но когато за първи път от 2003 г. насам стана управител на БНБ и на Иван Искров се наложи да наруши мълчанието, се оказа, че БНБ е част от проблема, не от решението. Иронията е, че в случая с все още затворената Корпоративна търговска банка (КТБ) изходът трябва да бъде намерен именно от БНБ...

Схематично - какво видяхме? Първо - изявление на БНБ, че банките ни са в добро състояние, добре капитализирани, по-добре от повечето европейски банки и в системата няма проблеми. Броени дни по-късно - че една банка, в случая КТБ, се поставя под специален надзор. Целият Управителен съвет на БНБ, събран на безпрецедентна изява пред медиите, обяви, че банката не е фалирала и скоро ще бъде отворена отново. Дни по-късно, след атаката срещу втора банка, държавата се задейства, осигури й нужната ликвидност, и първоначалната паника спря. Трябваше да мине доста време, за да разберем, че и атаката срещу първата банка е можела да бъде спряна, стига БНБ да бе реагирала адекватно и навреме.

Тук изобщо не става дума за превантивния надзор, който видимо също не е бил наред, а



става дума за реакция в момент на напрежение



Последваха нови и засега необяснени действия на централната банка. В публичното пространство започна да изтича информация от затворения трезор, след което бе оповестен и предварителният доклад на квесторите. От него впрочем се разбра, че става въпрос за все още жизнеспособна банкова институция, която въпреки намесата на БНБ продължава да отговаря на европейските критерии за капиталова адекватност. Продължението? Продължаване на специалния надзор, смяна на методиката за оценката на активите и продължаващо забавяне на решението - може би в очакване на пореден политически сигнал или сигнал от определени икономически кръгове.

Цяло чудо е, че междувременно бяха избегнати куп възможни негативни сценарии. Първо, БНБ предложи закон, с който да се спре всякакво говорене за банките. После - проектозакон, с който държавата да поеме лошите, токсични активи на банката, а "добрите" да бъдат прехвърлени в дъщерната й банка "Виктория". В пика на кризата, около атаката и срещу Първа инвестиционна банка, е била обсъждана възможност да се обяви "банкова ваканция" - да се спре за известно време работата на цялата банкова система. Според участвали в преговорите управата на БНБ е била склонна да приеме подобно решение. В по-ново време, когато на КТБ и "Виктория" бяха разрешени плащания на кредити в тези банки от сметки на кредитополучателите в същите банки, се разбра, че е било подготвено и решение квесторите да могат да продават активи на затворените банки. Това намерение, впрочем, предизвика изумление сред всички финансови наблюдатели и никой не повярва, че изобщо е било обмисляно. Според запознати обаче е било обсъждано и отхвърлено, защото управата на БНБ се е стреснала, че се предлага нещо напълно незаконно.

Но успокоение няма. В момент, когато напрежението около банковата система, извън КТБ, изглежда позатихна, БНБ реши



спешно да обяви поръчка за печатане на 60 милиона банкноти



по 10, 20 и 50 лева за общо 1.3 милиарда лева. Аргументът - в края на юни имало засилено теглене на пари в брой от банките, а и през лятото имало засилено търсене на кеш. Уникална глупост, която може да бъде сътворена само от хора, които искат да продължат да помпат напрежението. Дни след обявяването на поръчката последваха обяснения, че това е стандартна процедура. Че печатането е планирано още от миналата година. Че това е рутинният резерв от банкноти до 2017 г., с който се подменят излезли от употреба вече негодни банкноти. Но БНБ вече бе обявила такава поръчка. Сега внезапно я прекрати и мина на пряко договаряне със собствената си печатница. С което веднага предизвика въпроси дали не нарушава правилата на валутния борд и дали това не е първа стъпка за излизане от паричния съвет.

Едно изследване от последните дни показа драстично нарастващо недоверие към банковата система. На този фон управителният съвет на БНБ изглежда е решил, че кандилото на това недоверие тлее твърде слабо и започва да му сипва бензин. Това вероятно е нормално за орган, който е политически зависим - назначаван на квотен принцип от парламента и от президента. И който би могъл да бъде подвластен и на икономически натиск и зависимости. А в България има достатъчно хора, които биха желали валутният борд да падне. Така ще се обезценят заемите им, но ще се заличат и спестяванията. И солидни активи ще могат да бъдат придобити на безценица.

Не е случайно, че в България има толкова много противници на присъединяването ни към Единния банков съюз на ЕС. Тогава вътрешните зависимости в банковата сфера бързо ще лъснат. А един от основните противници на тази идея години наред бе и управителят на БНБ Иван Искров, според когото нашите банки са в по-добро състояние от повечето европейски банки и че ще прехвърлим значителен национален суверенитет към Брюксел, без в замяна да получим нищо.

Когато на 1 юли 1997 г. въведохме паричния съвет, тогавашното сп. "Сега", което година по-късно се вля във в."Сега", излезе с корица с прободена с пирон българска банкнота, още неденоминирана, с много нули след Виденовата банкова и финансова разруха и със заглавие "Заковани". 17 години по-късно и 7 години след като влязохме в ЕС, което ни задължава да работим за приемане на еврото, имаме политическа класа и централна банка, които вървят в обратната посока. Едва ли това е случайно.
архив "Сега"
Управителният съвет на БНБ не можа да овладее в зародиш кризата с КТБ. Или не пожела?
21
12285
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
21 Август 2014 19:31
***
21 Август 2014 19:43
Хубавец, още преди 20-ина години, заради престъпното рефинансиране на т.нар. български търговски банки (онези дузина и половина, за които МВФ-но нареди на БНБ и Правителството най-накрая да ги затворят завинаги...) нарекох БНБ the old SLUT of MountBatton Square - противопоставяйки я (като практики) на the old Lady of Threadneedle Street, известна още като Бенк ов Ингланд... С "performance"-а си по случая КТБ водената от Иван Искров институция затвърждава мнението! А Иван И. одр****иска красното си име!!!
21 Август 2014 20:03
Много модерно е да се пише и говори за калинките на герб и бспдпс. Калинките на ндсв бяха потънали в забрава. Искров се почувства засегнат и се развихри. Удари в земята всички калинки взети заедно
21 Август 2014 20:47
Обикновено се работи за онзи, който плаща.
21 Август 2014 20:47
Управителният съвет на БНБ не можа да овладее в зародиш кризата с КТБ. Или не пожела?

Не пожела. И авторът го знае. Но моля, нека да потърси причините, поради които Искров и сие /понеже той е комбина в сценария с други/ абсолютно съзнателно съсипаха банката. Да тръгне от Цв. Василев. Кой и защо му скрои шапката?! Защо след като по няколко пъти бяха публикувани или излъчени по тв мненията на куп експерти и анализатори, в които беше описано какво е необходимо да направили БНБ, всичко това остана глас в пустиня. Има сценарий и той трябва да бъде осветен и показан. Всяко забавяне дава шанс на сценаристите да си довършат мръсната работа.
21 Август 2014 21:01
Аз пък си мисля, че Искров е заплашен и изнудван та заради това сътвори глупостите напоследък. Интересно как никой не се усъмни от рязкото му оглупяване напоследък. Даже му сложиха охрана.. ама не се разбра защо го пазят - от нападатели ли, от медиите ли.. да не би случайно да му дойде акъла...

Някой от кукловодите май взе БНБ на директно управление.
21 Август 2014 21:20
КТБ е прекалено голям проблем за БНБ - последната трябва да поиска помощ от МВФ, най-малкото, за да бъде успокоена...
21 Август 2014 21:37
Така ли ти изглежда, Авторе ???...
Такива работи, за месец не стават - това е средносрочен Проект, в който е въвлечена и БНБ...
Въпросът е, КОЙ стои в дъното на този Заговор срещу държавата България...
21 Август 2014 21:41
колко голяма?КТБ потъна .Банка се убива с вестник.Искров я помете на пресконференцията на УС със залп от подбрани медии.Лаборанта какво иска-утре да я отворят като че нищо не се е случило?Е тогава ще и има "ефект на доминото"....въпросът е -какво гарантира че Искров няма и утре да се направи на гарсон и да поднесе друга банка по поръчка?
21 Август 2014 22:30
Кой имал интерес да фалира КТБ? Ами върнете само преди месец и си спомнете кои партии искаха да се тегли заем за покриване на депозитите и фалиране на банката.
21 Август 2014 23:30
А ПЪК АЗ МИСЛЯ ЧЕ ВАЛУТНИЯТ БОРД Е ПРОБИТ И Е ВЪПРОС НА МАЛКО ВРЕМЕ ДА ГО РАЗБЕРЕМ. ДАНО НЕ СЕ ОКАЖА ПРАВА.
21 Август 2014 23:32
по тв мненията на куп експерти и анализатори, в които беше описано какво е необходимо да направили БНБ, всичко това остана глас в пустиня.
А-а, гласът на Красимир Ангарски не е глас в пустиня, а направо "планов глас". Още на 21 юни каза, че банката ще се обезкости, за кредитополучателите й трябвало да се налеят бюджетни пари и каквото остане от банката след опапването й ще се шитне на (наш) инвеститор. Даже даде пример как добре била опапкана Роксексим банк след убийството на Емил Кюлев, на която банка изп. директор е бил самият Ангарски. Не си спомням дали спомена за възхода на банкерката Цветелина Бориславова ...след фалита на Роксексим. Май каза, че правоприемникът, СИБАНК е разцъфтяла ... с белгийските инвеститори ...дето сега ги няма.
Да не се чудите защо кракът на Цветан Василев на стъпва на родна земя! Не всеки има мъжеството да поеме съдбата на Емил Кюлев. Пък трябва ли излишно да се разплакнат и Хърсев, и Румен Петков (министър на МВР по онова време).
22 Август 2014 00:00
Плужеци и мижитурки - и то в най-добрия случай.
22 Август 2014 00:48
Това с печатането на пари всички знаем е подготовка. Много ясно, че ще има ударно теглене от КТБ. А депозитите все пак са виртуални пари, а тегленето си е кеш. После парите ще отидат пряко или косвено в други банки, откъдето малко по малко БНБ ще ги изтегли от обръщение. Много малка част ще останат в Бурканбанк. Въпросът е цялото това връткане на парите дали няма да разклати валутния борд, верно, че ще е за кратко и само 1-2 милиарда, но все пак?
22 Август 2014 00:56
renegad
21 Август 2014 21:41

....въпросът е -какво гарантира че Искров няма и утре да се направи на гарсон и да поднесе друга банка по поръчка?

Искрата, а не само тя, незабавно трябва да бъде арестуван и да му се повдигне обвинение за съучастие в опит за държавен преврат. Лошото е, ча Този, който трябва да повдигне такова обвинение, подлежи на абсолютно същото обвинение. Какво можем да очакваме тогава? Ами досъсипване на държава, която вместо народ има население от нещо средно между уфце и дебили. Това е положението...
22 Август 2014 06:16
Може да се добави, че във всички области на обществения ни живот сме на същото ДЕРЕДЖЕ: - здравеопазване, образование, доходи, автопарк, пътища....
А защо?
22 Август 2014 19:50
Тоз най-улево на снимката веднъж "овладяваше" една криза и
щехме да измреме от глад.

23 Август 2014 00:26
"Отпред ебе (Б), отзад ебе (Б), в средата - не (Н)" работи за евреите у фед...
23 Август 2014 18:38
Само да вметна, че Бернанке не беше толкова пестелив на приказки.
А и това не попречи на Мадоф или на фалита на Леман - м/у другото точно двоен стандарт бе приложен спрямо Леман.
25 Август 2014 13:35
В БНБ нещата наестина са наред, виж при крадливите пишман банкерчета и инвеститорите им, нещата очевадно не са наред ..... както ще стане ясно след месец време само....
25 Август 2014 21:32
ама не се разбра защо го пазят - от нападатели ли, от медиите ли.. да не би случайно да му дойде акъла...


Болдваното от мен е най-вероятно. Акълът е лукс, излишество и гъзария в наше време.

ПП. Или вопиещо нахалство.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД