Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че родителите на момичетата ще бъдат държани отговорни, ако дъщерите им преживеят генитално осакатяване. |
137 000 жени във Великобритания живеят с последствията от подобно варварско действие, показва последният доклад на "Сити юнивърсити" и групата за защита на човешките права "Икуолити нау", цитиран от в. "Гардиън". Броят им се е увеличил значително в последните десет години. Междувременно започва действието и на програма за превенция, в която социалните служби ще оценяват риска за момичетата. Те често биват извеждани от страната през лятната ваканция, за да бъде извършена процедурата, а когато се връщат, тя рядко бива открита и наказана. "Ужасяващи практики като тези, без значение колко дълбоко вкоренени са в обществата, нарушават правата на момичетата и жените навсякъде по света, включително тук във Великобритания", заяви Камерън на срещата.
Практиките на Великобритания са посочени като добри примери в доклада за престъпленията срещу жени "Фемисайд" на ООН - както забраната на самото ЖГО още през осемдесетте години, така и криминализирането на съдействието за него и извеждането на британски момичета извън страната с цел то да бъде осъществено. Същото важи и за Шотландия, която има отделен закон по повода. Британският Закон за женското генитално осакатяване е създаден през 2003-та и обхваща Англия, Уелс и Северна Ирландия. Той вдига максималното наказание от 5 на 14 години.
Въпреки това обаче до днес има едно-единствено дело, заведено срещу лекар в британска болница, което започна тази пролет. За разлика от Франция например, където е имало над 100 присъди в свързани с проблема дела, а жертвите на осакатяване имат възможност за реконструктивна хирургия.
Правната борба във Великобритания все още продължава, тъй като страната не е ратифицирала Истанбулската конвенция от 2011 г. на Съвета на Европа относно правата на жените. Фондацията за женско здраве, изследвания и развитие (FORWARD), основана от имигрантки, чиято цел е прекратяването на осакатяванията, продължава да събира подписи в петицията за ратифициране на конвенцията. В целия ЕС около 500 000 жени и момичета са преминали през подобна процедура и 180 000 са под заплахата от нея всяка година, отбелязват от организацията. Най-застрашените страни са Великобритания, Ирландия, Холандия, Италия, Франция, Германия, Швеция и Белгия.
Във въпросния доклад "Фемисайд" (от female - женски, и homicide - убийство) насилието срещу жени се дефинира, като се демонстрира връзка между престъплението и пола на жертвата. И до днес ООН няма изрична резолюция, насочена срещу свързаните с пола убийства. Половин глава от него обаче е отделена на женското генитално осакатяване (ЖГО). Преди известно като "женско обрязване", терминът ЖГО навлиза в употреба заради по-ясното назоваване на проблема.
Женското генитално осакатяване е унищожителна операция, по време на която женските гениталии са отчасти или изцяло премахвани или наранявани без медицински причини, твърди ООН. Най-често то се извършва преди пубертета, в периода между детството и навършването на петнадесет години, пише в доклада.
В наши дни то се практикува в Африка, Азия, Близкия изток и сред имигранти в Австралия, Европа и САЩ. Около 140 млн. момичета и жени живеят, осакатени по този начин. 92 млн. от тях са в Африка. Според докладите на Световната здравна организация близо половината от тези 92 млн. момичета и жени са от Египет и Етиопия. Подобни случаи се срещат и в Бенин, Буркина Фасо, Камерун, Централноафриканската република, Чад, Кот д'Ивоар, Джибути, Еритрея, Гамбия, Гана, Гвинея, Гвинея-Бисау, Кения, Либерия, Мали, Мавритания, Нигер, Нигерия, Сенегал, Сиера Леоне, Сомалия, Судан, Того, Уганда, Танзания и Йемен.
Практиката често маркира израстването и е своеобразна инициация в женственост, включително бива част от местните религиозни вярвания и социален ред. ЖГО е свързвано и с женската сексуалност, като подобна практика гарантира честта на семейството и брака на осакатената жена. Преминаването през него гарантира възможността да се омъжиш и да бъдеш приета в обществото, показва изследване на УНИЦЕФ от 2013 г. Над половината от жените в Мали, Гвинея, Сиера Леоне, Гамбия, Сомалия и Египет смятат, че осакатяването трябва да се извършва. 24 000 момичета във Великобритания са заплашени от подобна съдба, сочат данните на ООН.
Между 1 и 2% от бебетата по света умират при раждането си заради осакатяванията на майките си. Добавяйки към това, че родилките, преживели ЖГО, обикновено живеят в страни с несъвършена или липсваща здравна система, положението се влошава. Техните раждания са много по-заплашени от това да се стигне до секцио, кръвоизливи, перинатални смъртни случаи. 6% от жените са родили със секцио и 7% са загубили повече от половин литър кръв, показва друго проучване на ООН, проведено в Буркина Фасо, Гана, Кения, Нигерия, Сенегал и Судан, където тази практика е обичайна.