:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,475
Активни 611
Страници 12,378
За един ден 1,302,066
Инвестиции

Как Норвегия избегна "петролното проклятие"

Вместо да харчи печалбите от петрол и газ, страната спестява и реинвестира, спазвайки внимателно разработен план за бъдещето
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Животът за обикновения норвежец се е променил много, след като петролната индустрия се разраства рязко през 70-те години.
Обгърнат от планини и разположен на възхитителната брегова линия от фиорди, Берген, вторият най-голям град в Норвегия, има изгледи като от пощенска картичка. А това, че се намира в центъра на разрастващата се газова и петролна индустрия на Норвегия, го прави и много богато място. Примерите за показно харчене обаче са малко - няма суперколи с тъмни прозорци, няма магазини за дизайнерски дамски чанти, няма опашки от хора пред модерните нощни клубове.

Докато други страни, които са открили петрол, пируват с приходите, Новергия продължава да инвестира парите от петрола и газа в огромен суверенен фонд. Той е на стойност около 800 млрд. долара, притежава 1% от ценните книжа в света и е достатъчно голям, за да направи всеки гражданин на страната милионер в норвежки крони. Практически това е гигантска спестовна сметка. Повечето норвежци са доволни от това. Според проучване на Колумбийския университет от 2012 г. Норвегия е една от най-щастливите страни в света.

"Трябваше да инвестираме много пари, преди да похарчим каквото и да е", казва професор Александър Капелен от Норвежкото училище по икономика, докато обяснява защо страната очевидно е избегнала уловките на бързото забогатяване. "В други държави петролът е много по-лесен за извличане, така че директно започнаха да печелят. Ние имахме правилната настройка, защото знаехме, че това е дългосрочен план." Така че Норвегия не е имала златна мина. В действителност има стриктно следван план, според който само 4% от приходите от фонда се харчат или инвестират в обществени проекти. "Всъщност харчим по-малко от 4%, спестяваме", казва проф. Капелен.

Има няколко причини Норвегия щастливо да спестява богатството си и да отхвърля изкушенията на луксозния живот, обяснява той. "За да може да работи тази система, трябва да имаш огромно доверие. Доверие, че парите нямат да бъдат лошо инвестирани, че няма да бъдат похарчени по начин, който не одобряваш. В резултат на социалната демокрация и егалитарните политики обществото е хомогенно и си е изградило огромно доверие. Вярваме на правителството. Вярваме, че данъците ни ще се похарчат умно. След като започнеш да вярваш, че другите хора допринасят със своя дял, си щастлив и ти да допринесеш със своя." Тоест Норвегия е богата заради доверието на норвежците или норвежците вярват на страната си, защото са богати? "Мисля, че и двете", казва проф. Капелен. "Голямото доверие прави икономическия растеж по-лесен."

Но петролният бум вече отминава. Какво ще стане после? "Икономиката на Норвегия е в много добра ситуация. Ще се случи постепенна промяна в следващите няколко години", обяснява финансовият министър Сив Йенсен. "Имахме по-бавен растеж на производителността в последните няколко години и това правителство трябва да се съсредоточи върху конкурентните данъци и да намали бюрокрацията, за да привлече нови инвестиции. Вярно е обаче, че цените при нас са по-високи, отколкото в страните, с които се сравняваме обикновено."

Тези цени може да са доста шокиращи за посетителите. В кафенето, което гледа към рибния пазар на Берген, докато отпива от капучино, което струва около 10 долара, Тон Хартвет от "Бизнес регион Берген" обяснява, че те просто съответстват на заплатите. "Може да звучи изненадващо, но за нас не е много скъпо", казва тя. "Имаме летни или зимни вили и можем да си позволим да живеем. Удобно е."

Това е изненадващо за непросветения посетител - след като посещение в местен супермаркет показа, че най-евтините спагети, хляб, сирене и консервирани домати струват общо около 50 долара. Но, казва Хартвет, "ние плащаме на работниците заплати, които им дават добър стандарт на живот. Не е така в места като Лондон например. Тук уважаваме сериозната работа, но не вярваме, че най-високоплатеният работник в компанията трябва да печели много повече от най-нископлатеният." Дали хората в Норвегия се смятат за богати? "Не, не мислим за такива неща, те са в бъдещето", казва тя.

Базата на бреговия център се намира на остров на около половин час път от Берген. Тази база е огромен център за подкрепа на петролната и газовата индустрия. "Помня дните, когато тук имаше много фермери и рибари. Животът за средния норвежец се промени", казват директорът на базата Курт Андреасен. "Базата се основа през 1974 г. Тези десетилетия бяха години на огромна промяна. Благосъстоянието се увеличи много. Разликата с времето преди 40 години е, че много хора са образовани, нещата са се променили." А когато петролът свърши някой ден, Норвегия ще оцелее, но това ще бъде предизвикателство за всички, казва той. "Нашето предизвикателство ще бъде да оползотворим знанията си в други райони."

Тази гледна точка се споделя и от Даг Рюне Олсен, ректор на Бергенския университет: "Тревожа се, че не инвестираме достатъчно в други начини да генерираме приход в следващите десетилетия. Наясно сме, че ресурсите са ограничени и поне що се отнася до норвежкия петрол, добивът му ще ни струва все по-скъпо и по-скъпо с всяка следваща година. Очевидно е, че имаме нужда от други приходи и сега можем да инвестираме - жизненоважно е да го правим".

Вероятно представата, че петролът не е безкраен, обяснява донякъде автомобилите "Волво" втора ръка, които обикалят ветровитите улици на Берген вместо "Порше"-та и "Бентли"-та. Благоразумието и прагматичността очевидно надделяват над позьорството. Макар че има леки тревоги какво ще се случи с Берген след свършването на петрола, повечето норвежци са уверени за бъдещето си. "Ние сме в Норвегия, не се тревожим за тези неща", отговарят студентите от Норвежката школа по икономика. "Ще работим усилено и ще си намерим препитание."

Снимка: "Сега"
По улиците на Норвегия е по-вероятно да видиш "Волво" втора употреба, отколкото "Бентли".
23
5863
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
02 Септември 2014 20:20
А другарите путлеристи дали ще прочетат тази статия?!
Едва ли. Щастливото невежество в компанията на Первый канал е за предпочитане пред трезвия размисъл.
Повтарям - трезвия.
02 Септември 2014 20:27
"ние плащаме на работниците заплати, които им дават добър стандарт на живот. Не е така в места като Лондон например. Тук уважаваме сериозната работа, но не вярваме, че най-високоплатеният работник в компанията трябва да печели много повече от най-нископлатеният."

Няма нужда от петрол за да се свие ножицата в заплащането, а само от разум.
02 Септември 2014 20:28
Най-добрата за живеене държава, в която съм бил.
02 Септември 2014 20:40
огромен суверенен фонд. Той е на стойност около 800 млрд. долара и е достатъчно голям, за да направи всеки гражданин на страната милионер в норвежки крони.

Не знам колко са милион крони, а и не ме интересува, но простата справка с цените показва, че 160- те хиляди долара per capita от "огромния" фонд ще стигнат на въпросната капита за по една пица с капучино три пъти дневно за четири години
02 Септември 2014 20:49
Няма нужда от петрол за да се свие ножицата в заплащането, а само от разум.

Да, но само ако в "разума" включваш и разумната политическа система
02 Септември 2014 21:05
Разни мнения има за новежците. Например някои БГ тарикати ги наричат "чукчите на Скандинавието".
Зная за тях само, че не са глупави. "Откраднаха занаята" от американците в добива на петрол и сега са едни от най-добрите в света. Имат си петролен фонд и планират инвестирането му, вместо да изчисляват на колко пици и лимонада се равнява той per capita.
С други думи Норвегия без петрол ще бъде в много по-добро състояние отколкото БГ върху море от залежи.
А липсата на Порше е лесно обяснима. Обзалагам се, че на пътя, показан на снимката ограничението на скоростта е 50 км/ч. Това пък защо ли?!
02 Септември 2014 22:12
Другарите комунисти от Венецуела четат ли?
02 Септември 2014 22:28
В резултат на социалната демокрация и егалитарните политики обществото е хомогенно и си е изградило огромно доверие. Вярваме на правителството. Вярваме, че данъците ни ще се похарчат умно. След като започнеш да вярваш, че другите хора допринасят със своя дял, си щастлив и ти да допринесеш със своя."

Ми това е кажи-речи комунизъм. Дето казваше брат ми преди много години, само табелата не са сменили.
02 Септември 2014 23:12
вторият най-голям град в Норвегия

Остарявам но преди 20 години , това щеше да е написано така :"вторият по големина град в Норвегия" и мисля , че звучи по-добре.

Поздрави от Варна
Натисни тук
02 Септември 2014 23:54
Имат си петролен фонд и планират инвестирането му, вместо да изчисляват на колко пици и лимонада се равнява той per capita.
По една нещастна случайност огромната част от фонда е инвестирана в американски ценни книжа... които много скоро ще се чудят какво да правят...
03 Септември 2014 00:12
Чак стари волва много няма, ама пък такова количество X5, X7, Q5, Q7, G500 като в София изобщо не може да се види в Осло.
В скъпите черни камиони сме далеч пред скромните "глупави" норвежци.
Те не могат да разберат как можеш да живееш в разпадаща се панелка и да караш GL 550.
03 Септември 2014 01:47
Стига сте завиждали! Не се чудете къде е „по-убаву”, направете и в България да е поне нормално за живеене. Ние не сме норвежци! Това е разликата, а не хитроумната политика на правителството. Те са скромни и работливи, ние – обратното, с претенции (комплексари) и некадърници. Стига сте търсили вината извън себе си, стига сте се изживявали като жертва!
03 Септември 2014 03:39
Вместо да си воссъединят някоя исконно тяхна си територия, взели да си оправят пътищата. Лузъри.
03 Септември 2014 08:44
По една нещастна случайност огромната част от фонда е инвестирана в американски ценни книжа... които много скоро ще се чудят какво да правят...

Ами посъветвай ги бе Умко.
Да си вложат например парите в някой руски инвестиционен фонд . Или алтернативно да купят рубли.
03 Септември 2014 08:46
03 Септември 2014 09:33
Да ги бяха дали в МММ направо.
03 Септември 2014 09:34
Май нещо все пак в Исландия?
03 Септември 2014 10:12
Хубаво са ги инвестирали, няма що... Да не се повтори случката с пенсионния им фонд, който отиде в небитието по време на кризата, въпреки че беше "разумно" инвестиран в американски ценни книжа.
03 Септември 2014 10:56
Ами посъветвай ги бе Умко.
Излишно е да съветваш страна, която не е суверенна, а е американска колония.
Норвежците за известно време поживяха добре заради нуждата на САЩ да скарат Русия и ЕС. През миналия век американците налагат със сила на тогавашния ЕС (ЕИО) да се откаже от евтиния руски газ в полза на скъпия норвежки, за да лишат СССР от приходи в долари. Норвегия доскоро нямаше никакво право да решава в какво да инвестира петродоларите си - в каквото кажат американските "консултанти" - в това. На същия режим доскоро бяха и СА, Ирак, Либия и други производители на петрол. Рецептата е проста - добивът се извършва от американски компании, продава се срещу долари, а доларите се инвестират в американски дългови ценни книжа, срещу които американците карат 5 литрови бензинови камиони и дебелеят все повече.
Лошото е, че петролът и газта им свършват - добивите непрекъснато намаляват и отнемат все повече енергия за единица добив. Заради това норвежците от известно време се опитват да лавират и да се сближават с Русия. Неотдавна си разделиха богати на петрол части от Арктика и да, инвестират все повече в руски и китайски ценни книжа.
Някои управляващи кръгове в САЩ хич не обичат такива забежки с конкуренцията и Брейвик беше само леко напомняне за това какво може да се случи на благополучна Норвегия, ако не слуша.
Между другото, по нареждане на същите кръгове гърците бяха принудени да преотстъпят управлението на някои сладки активи като Глобул на норвежкия Теленор.
Та така за добрите, работливи и благополучни норвежци и мързеливите, бедни и некадърни българи.
03 Септември 2014 11:00
"Вероятно представата, че петролът не е безкраен, обяснява донякъде автомобилите "Волво" втора ръка, които обикалят ветровитите улици на Берген вместо "Порше"-та и "Бентли"-та."

Мисля, че това изречение не е много точно - доколкото разбирам от коли "Бентли" - то не е масов автомобил; няма как да се сравнява с "Волво". За "Порше" не знам.
То у нас си ги купуват някои щото сърце юнашко не трае, трябва да се изфука, иначе как ще живее на тоя свят.
Това лято бях със семейството си в Лозенец, толкова Х5 - ци на едно място събрани, каква гледка ехей!
03 Септември 2014 15:10
Volvo е правено за студени страни, и е много надеждно в снежни условия, тъй че не ги оплаквайте норвежците.
Също, повечето магазини затварят в 5 и не работят много през уикендите.
03 Септември 2014 20:17
Богати са норвежците, но идват трудни времена за тях. Прочетете бестселъра за Арктика:

Натисни тук
03 Септември 2014 21:48
Трудните времена за тях идват и защото и там пробиха мюсюлманите. Това ще им разруши дисциплината, прагматизма и скромността. А за мен няма нищо по-неестествено от чернокожи хора сред снеговете! А, да не забравя.... имаше една фраза.... привличане на инвеститори? Че за какво им са инвеститори? Те самите СА най-големите възможни инвеститори. Според мен най-добре е да инвестират в прехрана.... Можеха да направят с България една страхотна комбинация-от тях парите, от нас земята, земеделието и топлото море!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД