:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,474
Активни 595
Страници 2,039
За един ден 1,302,066

ДАНС и прокуратурата стартираха операция "Кмет"

Последната половин година е белязана от поредица арести на ръководители на местната власт във Видин, Плевен, Пловдив, Варна, Тетевен, Куклен и други населени места. Човек направо да се чуди парламентарни избори ли идват, или кметски
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
-----
Всички детски градини в Тетевен и околностите изненадващо затвориха врати. Майки излязоха на импровизиран протест. Напрежението бе показано по всички телевизионни ефири. Човек би си казал, че има някакъв здравословен проблем. Или пък, че става дума за поредната липса на пари в общината.

Нищо подобно. Причината се оказа далеч по-прозаична, но пък и доста объркваща - в основата на затварянето била операцията на ДАНС срещу кмета на града. Спецслужбата иззела офертите на петте фирми, кандидати за доставчик на храна през новата учебна година. От друга страна, досегашният доставчик отказвал да продължи договора, който е изтекъл в края на август. И затова на 1 септември



всички детски градини осъмнали празни



Според оправданията на общината на няколко пъти след ареста на кмета на града Милен Милев и заради образуваното срещу него наказателно производство по обвинения за длъжностни престъпления от ДАНС идвали и взимали различни документации. И заради липсата на тези документи, както и заради нежеланието да се участва в тази дейност на практика сега нямало кой да снабдява. Всъщност кметът бе подгонен от ДАНС през март т.г. именно по обвинения, свързани с обществените поръчки за доставка на храна за детските градини, училищата и социалните заведения. И до момента обаче дело в съда няма и разследването продължава. Иначе Милев бе издигнат за кмет от Земеделския народен съюз и подкрепен от ГЕРБ. Той спечели местните избори на втори тур с 54 на сто срещу кандидатката на БСП. След ареста за него се изписаха куп неща и се припомняха какви ли не факти от неговото минало, включително и за ролята му в бизнеса със захар.

Самият Милев отрича и до момента всички обвинения, отправени му от прокуратурата и ДАНС. Неговото задържане и разследване обаче сякаш предизвикаха



лавина от действия срещу кметове



в различни точки на България. До степен, че по едно време наистина човек можеше спокойно да се чуди сега, на 5 октомври, избори за парламент ли ще има, или пък вотът ще е за кметове.

Масираната операция мина например през пловдивския район "Централен", където бе арестуван кметът Райна Петрова - също от ГЕРБ. Акцията на ДАНС тук бе проведена съвместно с местната Окръжна прокуратура в Пловдив. На Петрова бяха повдигнати обвинения за търговия с влияние и длъжностно престъпление, отново свързани с доставката на храни за детските градини в района.

Прокуратурата поиска дори отстраняването на кмета от поста с твърденията, че задържаната е използвала служебното си положение, лансирайки определена фирма, която да доставя храни по детските градини, ясли и кухни, които са били на високи цени, но с ниско качество. Държавното обвинение дори твърдеше, че заради тези си действия кметицата била получила ваучер за пътуване до Тайланд. Самата Петрова отрича всичко, като твърди, че дори самата тя не е сключвала въпросните договори.

Няколко седмици преди нея ДАНС и прокуратурата



атакуваха и зам.-кмет на Плевен



Ставаше дума за Алексей Зелов, руски гражданин със статут на постоянно пребиваващ чужденец в България. После от ДАНС и прокуратурата обявиха, че той бил задържан при получаване на поискан от него подкуп в размер на 4000 лв. Учудващото в този случай бе, че обвинителният акт по този случай бе много бързо внесен в съда. В средата на август обаче Окръжен съд - Плевен, се оказа, че е взел решение да върне в Софийската прокуратура делото.

В разпореждането за връщане бе записано, че например в обвинителния акт при описването на начина на подготовка, предаване и получаване на сумата изрично било посочено, че при задържането в плика "се съдържали 14 броя банкноти с номинал 100 лева, общо на стойност 4000 лева, със серии и номера, описани в



протокол за белязване на банкноти"



Според съда са налице противоречие в обстоятелствената част на обвинителния акт и неяснота относно предмета на престъплението. Например нямало как математически 14 банкноти с номинал от по 100 лева да са равни на 4000 лева, се посочва в материалите по делото, а това касае пряко предмета на престъплението - неговия размер. Освен това в обвинителния акт се посочвало, че Зелов е получил сумата, "загдето е извършил действия по служба - осигурил своевременно и по-бързо подписване и изплащане на платежни нареждания от съответните длъжностни лица от Плевен по фактури", откъдето изобщо не става ясно в какво конкретно са се изразили тези негови действия. Затова и съдиите указват на прокуратурата да посочат как е станало това, с кого е разговарял и какъв конкретно е приносът на обвиняемия, за да се преведат сумите. Самият Зелов отрича да е взимал какъвто и да е подкуп от своя страна. Така или иначе и тук няма в момента някакво съществено движение по делото.

Иначе само преди дни, пак при акция на ДАНС и прокуратурата, бе задържан и обвинен и изпълняващият длъжността кмет на община Куклен Костадин Павлов. Окръжна прокуратура -Пловдив, повдигна и на него обвинение, че е приел подкуп от 1200 лева. Парите били, за да упражни влияние на длъжностно лице при провеждането на обществена поръчка за доставка на хранителни продукти за детската градина и домашния патронаж в Куклен. Павлов обаче изобщо не се признава за виновен.

"Час по-скоро очаквам от съда решение



- виновен или невинен съм



Аз и семейството ми платихме висока цена, сложиха ми присъда, преди да съм осъден. Живели сме и ще живеем в този град, но вече с щемпел от някои медии, че сме престъпници", това пък обяви само преди дни видинският кмет Герго Гергов. Той също стана обект на операция на ДАНС и прокуратурата, като бе задържан по обвинения за длъжностни престъпления, свързани с обществени поръчки. Някои от тях отново за храни за детски градини и други социални заведения.

Гергов обаче твърди, че всички обвинения били неоснователни. Първото било за нанесени 150 000 лв. вреди по обществена поръчка за доставка на храни, второто и третото - за намерени в дома му 152 ловни патрона и 15 антични монети. "Първо, общината е спазила закона и само експертиза може да установи дали сме прегрешили с доставките на хранителните продукти. Второ, имам разрешителни за пистолет и ловна пушка. Трето, монетите са от прабаба ми", твърди Гергов. Тук тепърва предстои развитие на случая.

Прокуратурата и ДАНС



атакуваха и кмета на варненския район "Младост"



Христо Христов, когото вкараха в ареста. По-късно се оказа, че той е задържан по дело, по което няма нищо общо неговата кметска същност. В неговия случай се разбра, че са му повдигнати обвинения за старото му, адвокатско битие. Че бил член на организирана група, ръководена от една жена, която правила измами с недвижими имоти. Веднага след това бяха извадени данни от имотната му декларация за 2013 г., според която той притежавал около два дка гора близо до варненската местност Манастирски рид, купена за 915 лв., три апартамента, по един във Варна, София и Враца, гараж и 1.6 дка лозе в местността Галата, близо до Варна. Самият той обаче твърди, че имотът във Враца бил наследствен, а апартамента в София купил със заем. И че бил "богат духовно, а за материалното имало различни критерии".

Както и да го погледне човек обаче, то той трябва да е сляп, за да не види очевидната тенденция прокуратурата и ДАНС да атакуват основно представители на местната власт по обвинения за обществени поръчки, корупция, длъжностни престъпления.

Факт е, че кметовете са лесна жертва - и за прокуратурата, и за службите, и за МВР. Не е като да атакуваш магистрати, министри или депутати. А и после лесно отчиташ много дела. Освен това винаги има за какво да се хване институцията - дали ще е за лошо управление на собствеността, за бездомните кучета, за боклука, за транспорта и за какво ли не още. В същото време обаче през кметовете минават стотици и дори хиляди сделки и обществени поръчки за един мандат. И няма никакъв проблем да се извади някоя от тях и да тръгне разследване. И дори да се иска



отстраняването на съответния градоначалник



докато то върви.

Сигурно мнозина са забравили как например още срещу бившия кмет на София Стефан Софиянски бяха образувани половин дузина разследвания. Дори докато беше още на поста си. Някои от тях бяха превърнати и в съдебни дела, но той бе оправдан по всички - и за еврооблигациите, и за Халите, и за Погребите, и за "Милениум"... А би трябвало още да са пресни спомените как съдът го отстраняваше от поста, как бе развеждан почти всеки ден по следствия, прокуратури и съдебни зали и бе даван като пример за безкомпромисна война и борба с корупцията. И с каква страст държавното обвинение го обвиняваше. Накрая постигна едно-единствено нещо - почисти бившия столичен кмет.

И той и досега твърди, че е единствено доказано некорумпиран. Всъщност вълните срещу кметовете следват една след друга през годините и се увеличават обичайно преди избори. Дори по времето на главния прокурор Никола Филчев се стигна до официално съобщение на Върховната касационна прокуратура, че "все по-често се установяват закононарушения, извършени от кметове на общини - София, Пловдив, Пазарджик и др.". Тогава дори имаше и контрапротести на градоначалници - че били обект на политически нападки, ставали изкупителна жертва... Правеха сдружения, пишеха гневни декларации. Но всичко бързо потъваше в забвение. Просто достатъчно беше да минат изборите.



Вълна от разследвания имаше срещу кметове и от СДС, и от БСП



Един от най-известните случаи е например бившият кмет на Плевен Румен Петков, който по-късно оглави МВР, а сега е сред лидерите на АБВ. Срещу него имаше цели 4 дела като кмет, които така и никой не обясни прекратени ли са, как и защо. Дела се образуваха и срещу бившия кмет на Велинград Фидел Беев, който беше после и депутат от ДПС. Няколко дела бяха образувани и срещу Йордан Лечков, докато беше кмет на Сливен и минаваше уж за близък на тогавашната власт от ГЕРБ. Самият той шумно възропта. Лечков протестираше особено срещу прокуратурата. А тя му образуваше дело след дело. Сега съдът пък му пуска оправдателна след оправдателна присъда.

Безспорно е, че който кмет върши престъпления, трябва публично да бъде слаган на стената на срама. За да е ясно на избирателите. В същото време, когато обаче само такива се атакуват, то няма как да не тръгне червейчето на съмненията. В крайна сметка всеки трябва да си получи заслуженото и кметовете изобщо не правят и не трябва да правят изключение. Друг е въпросът, че това не трябва да става с кампанийни операции и вълни, които често водят накрая само до изчистването на прокурорските клиенти.

3
2505
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
09 Септември 2014 23:50
Кокошкари. Другото им хоби явно са антиките. И като прочетете само кой им е шеф на финансовото разузнаване, например, всичко Ви става ясно: banker.bg/?Channel=177&Category=80&Article=500229. Ако се съди по т.нар. НПО-та, които вече станаха правителствени организации, въпреки че се финансират от вън, включително по държавни програми, с министрите, дето дори не са положили клетва в името на Република България.. изобщо за суверенитет не може да се говори. Те работят на няколко-стотин метра от посолството на САЩ, но да се запознаят поне с публичната информация за правната уредба и контрола, който там се осъществява върху финансирането на НПО-та, явно не могат. Както се видя и вместо да бяха намерили кой да разясни пред обществото че Президентът, съгласно Конституцията, не разполага с имунитет срещу разследване за държавна измяна, предпочетоха да си затраят, все едно че са виновни
10 Септември 2014 04:40
Тез се събудиха или що?????????? Алооооооооооооу, ДАНС, няма ли да кажете кой искаше да събори КТБ?????????? Що проспахте Костинброд?! Нещо за подслушванията на Цветанов да сте чули?! А да сте намерили оригиналите на записите на Танов..?! Жалки сте!!!!!!!!!!!!
10 Септември 2014 08:51
Аз пък ще съм доволен стига да се случи наистина, но не вярвам. Няма кмет, който да не се е нагушкал, без значение от коя партия е избран. Преразпределянето на фондовете минава през кметовете и хората виждат най-ясно точно това.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД