:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,337
Активни 598
Страници 2,902
За един ден 1,302,066
Въоръжение

Нов план за реформа на армията? Вече няма нужда

Намеренията на алианса да напише стратегия за защита на България ще свършат това, в което няколко правителства се провалиха
Архив: "Сега"
След събитията в Украйна България трябва да модернизира спешно и бойния си флот.
Тези дни в Министерството на отбраната трябва да се събере една група с участието на трима министри - на отбраната, на икономиката и на финансите, чиято цел е да подготви нов план за реформа и модернизация на армията. Документът трябва да е готов до 15 септември. Резултатите, които се очакват от него, са "да се постигне засилена координация между отделните институции с цел гарантиране на националната ни сигурност в рамките на НАТО и ЕС".

Решението за създаването на работната група и крайната дата беше взето само ден преди срещата на алианса на върха в Уелс. Затова логичният въпрос е дали правителството все пак не трябва да преразгледа тези си планове, за да ги адаптира към решенията от приключилата среща.

На практика работната група трябва да конкретизира какви реформи и проекти за модернизация ще се направят на базата на приетата от правителството "Визия "България в НАТО и в европейската отбрана - 2020". Ако не се беше случило нищо в Уелс, сигурно това щеше да е напълно логична стъпка. След приемането на "Визия 2020" трябва да бъдат посочени конкретните стъпки как това ще стане. Решението на НАТО за подготовка на план за защита на България в случай на кризисна ситуация обаче коренно променя нещата и няма как правителството да не се съобрази с новите реалности. Документът ще е част от приетия в Уелс



План за готовност за действие



(Readiness action plan), целящ разполагане на войски в рамките на няколко дни. Става въпрос за силите за бързо реагиране на НАТО. Те ще бъдат водени от Великобритания и ще бъдат базирани в Полша. Група от 1000 войници и щаб ще започнат да действат от края на следващата година. Отговорността за генерирането на силите ще бъде на ротационен принцип.

Въпреки че няма много данни какво ще представлява този план, то отсега е ясно, че освен ангажиментите на Брюксел по защитата на България ще има и редица такива, които София ще трябва да изпълни. А те няма да са свързани с писането на поредния план за реформа на армията, а с предприемането на конкретни стъпи. Със сигурност една от тях - и може би най-важната - ще е да сложи край на зависимостта си от старото съветско въоръжение и техника.

Още през пролетта от НАТО много ясно казаха на българското МО, че страната ни няма да може да води военни действия, ако сега бъде нападната. Старите руски изтребители са един от примерите за абсолютна зависимост и невъзможност да се водят реални бойни действия. Под сурдинка се говори, че в завършващото българо-американско учение в България по охрана на въздушното пространство българските ВВС са участвали само с



2 двуместни МиГ-29



Затова нуждата от покупка на нови изтребители вече е повече от належаща.

Същото се отнася и за военноморския ни флот, където Гранична полиция изглежда доста по-добре въоръжена. Старите белгийски фрегати имат нужда от модернизация на въоръжението - оборудване с противокорабен комплекс, система за противовъздушна отбрана и торпедно въоръжение, 3D-радар т.н. След бракуване на старите бойни кораби е нужно да започне придобиването на нови патрулни кораби. Това е особено важно след събитията в Украйна и зачестилите полети на руски разузнавателни самолети над Черно море. Засега е ясно, че страните от НАТО ще помогнат на България и Румъния в защитата на морската им граница. Подобни влизания на кораби от други страни - членки на алианса, в Черно море обаче не само ще струва много скъпо, но и внася допълнителна конфронтация с Русия. Модернизация на бойния флот се налага и заради желанието да изградим команден център на алианса на своя територия. България е предложила Националният център за командване и контрол във Варна за наблюдение на акваторията в Черно море да бъде превърнат и надграден като изнесен команден център на НАТО. "Предложили сме и модерният полигон в Ново село да бъде оперативно свързан с други центрове за учения - например в Румъния, Полша и Германия", коментира в Уелс президентът Росен Плевнелиев.



Използването на полигоните от други войски



на НАТО може би е единствената ясна точка от плана на алианса по отношение на България. Брюксел ще разчита на непрекъснати учения на наша територия. Това със сигурност ще има сериозен ефект върху армията ни. От една страна София ще трябва да модернизира пехотата, за да може да участва пълноценно в маневрите. Според "Визия 2020" сухопътни войски имат нуждата от 100-120 бойни машини и начална поддръжка за 3 батальонни бойни групи. Те трябва да разполагат и с нова комуникация, поддръжка от въздуха и от подкрепата на безпилотни самолети. В същото време непрекъсното присъствие под една или друга форма на войски на НАТО ще оказва и възпиращ ефект срещу евентуална агресия. Тази тактика вече се прилага по целия източен фланг на алианса.

Макар и във "Визия 2020", и в плана, който се пише, да има доста от нещата, които в следващите месеци НАТО ще поиска от България да направи, правилната стъпка сега е да не се бърза. Преговорите между София и Брюксел ясно ще покажат какво трябва да се свърши от наша страна. През последните 15 години се нагледахме на планове, реформи и всякакъв вид книги за състоянието на отбраната, а тя ставаше все по-безнадеждна. Причините за това са много - неразбиране, нежелание, корупция или защото така е по-лесно на някой чиновник. Сега просто трябва да се забави темпото с писането на какъвто и да е план и да изчакаме НАТО да свърши това, в което редица правителства се провалиха. И този път няма да има място за оправдания.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Освен с Украйна, в Нюпорт, Уелс, НАТО се занимаваше и с нещо друго - прие План за готовност за действие (Readiness action plan), който засяга силите за бързо реагиране на пакта. Те ще бъдат водени от Великобритания и ще бъдат базирани в Полша.
10
3060
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
09 Септември 2014 19:51
А, бе, хубаво е да си потегнем армията!
09 Септември 2014 21:36
Хубавелке, чувала ли си приказката на гол тумбак чифте пищови?
09 Септември 2014 22:20
Армия ли, нима все още има такава ?
Синьо - червените кретени я унищожиха, както и всичко друго до което се докоснаха !
09 Септември 2014 23:25
Според "Визия 2020" сухопътни войски имат нуждата от 100-120 бойни машини и начална поддръжка за 3 батальонни бойни групи.
3 батальона(500 души единия)=1 полк (някога полковия командир бе майор).Те това е визията-и с лупа не изглежда много.Ако я изчислим през бойните машини - максимум 9 души в машина-излизат около 1000 души-останалите махат пеша с песен.Та за ква армия става въпрос?
09 Септември 2014 23:42
Хвърлих един поглед на тоя невероятен документ- тюрлюгювеч от нанотехнологии,киберсигурност батальонни групи от състава на механизираните бригади и биотехнологии.Ясно е че се пънат да харчат пари.Ясно е че искат 2%.И тъй като увеличаването на процента за шаламанщини значи да се намали процента за друго(щото само у футбола се играе на 110%,в бюджета процентите винаги са сто) да каже тоя от кво ще се лишат Андрешковците?Образование,култура,здраве или пътища ще съкратим?
10 Септември 2014 00:16
Предният план на Шаламанов бе 2004.По него се обзаведохме с фрегатите.Оказва се че са без торпеда,радар,ПВО защита ,противокорабни ракети и сега прави план за "модернизация" .Нещо като яхтата на Абрамович,но по-скъпи и по-стари.Самият подход да се планира в процент БВП е сбъркан.Колко е БВП 2020-а?Просто лобисти се борят за увеличение на пая си.Ай да си ходи след изборите.А вижте кои са с него в БАН (между другото що напоследък се пропуска в биографията му че бе съветник на министър Емел Етем - помните подхода и към бюджетните средства).Ето и актуалният му проект ,с който се занимаваше Натисни тук
10 Септември 2014 07:35
Видя се много ясно, че от половин век насам войните станаха по-особени. Не са глобални и тотални, а предимно локални.
И винаги мощните свръхармии...губят !
Оказва се , че е много по-важно народът да приеме войната като своя кауза и да ненавижда силно агресора. После винаги ще се намери кой да въоръжи бунтовниците с леко огнестрелно оръжие.
А суперсилите мътят моретата с невероятно скъпият си флот, хвъркат и бомбардират някакви си въображаеми позиции, а ако се престрашат да дебаркират, не слизат от смехотворните си бронирани машини от които командват роботчета, за да обезвреждат най-простовати мини.
С други думи, вече няма смисъл на се напъваме и да имаме оръжеен арсенал колкото беше при Цар Тодор. Просто направете така, че хората да са щастливи да живеят в България ! Хем ще ви излезе и по на сметка !
10 Септември 2014 22:30
По-глупава статия не бях чел. През 2020 година на територията ще са предимно мангали и пенсии. Дотогава и кредити вече няма да ни дават.
10 Септември 2014 22:31
Със сигурност една от тях - и може би най-важната - ще е да сложи край на зависимостта си от старото съветско въоръжение и техника.
Това за "зависимостта' е повод. Защо увъртате, ами не кажете, че целта е да се дадат едни пари взети от данъкоплатците, за да могат да се купят пушкала от западни фирми. Така се договарят политиците и картелите. А данъкоплатците се омайват с всевъзможни причудливи поводи.
Та затова и за политици се избират по тъпички. Умния държавник, никогха няма да клекне пред картелите и пълномощните им политици.
10 Септември 2014 22:46
Макар и във "Визия 2020", и в плана, който се пише, да има доста от нещата, които в следващите месеци НАТО ще поиска от България да направи, правилната стъпка сега е да не се бърза. Преговорите между София и Брюксел ясно ще покажат какво трябва да се свърши от наша страна.... Сега просто трябва да се забави темпото с писането на какъвто и да е план и да изчакаме НАТО да свърши това, в което редица правителства се провалиха. И този път няма да има място за оправдания.
Може ли с такава робска мисъл да се твори и създаде нещо. Тръгваш да правиш нещо с мисълта, че ще правиш това което ти поискат и да изчакваш друг да ти свърши работата. Такива неща родната интелигентна мисъл вече има за естествено.... за какво тогава е собствената ти глава и учреждения, щом друг ще ти мисли армията и другите дела.... Едва ли на някой друг му пука за армията ти ... и за което и да е в държавата ти, освен да я използва за свои сметки.
През последните 15 години се нагледахме на планове, реформи и всякакъв вид книги за състоянието на отбраната, а тя ставаше все по-безнадеждна. Причините за това са много - неразбиране, нежелание, корупция или защото така е по-лесно на някой чиновник.
Причината е само една -- ако в някоя област нещо не върви, значи не са могли да намерят човекът, който да го свърши. Тия дето не разбират, не желаят, корумпираните, или безхаберен чиновник, кой ги е поставил ?? И какво очаквате да свършат такива. Един некадърник, може да затрие система изграждане десетилетия , само за няколко години -- пример -- Горбачов.
Та така е с държавните системи у нас, в т.ч. и с армията -- да ги затрие може само некадърен чиновник, поставен на пост от друг некадърен чиновник, избран от некадърен министър председател. Некадърността идва главно от това, че не мислиш със своята си глава, а се ослушваш какво ще ти наредят от вънка. Възможно ли е без собствена мисъл да да правиш планове и книги ? Възможно ли е в някоя област да се твори, без да имаш за отправна основа собствената ти мисъл ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД