Политиците не пропускат да се покажат на всяко честване на Шипка, като обикновено се качват на върха с хеликоптери за по-голяма "автентичност". |
"Ние всички сме много горди, че имаме 13-вековна история, но дали всеки от нас би дал по 13 лева за историческите обекти у нас? Това, че нямаме пари в момента, не е проблем. По-скоро е тревожно, че и в бъдеще няма да имаме. Докато ние не си дадем сметка за това,
ще гледаме как нашите ценности и най-светлите ни умове се топят. Аз съм в тъжна и унизителна ситуация да гледам колегите в която и да било културна сфера и да им казвам: "Съжалявам, че няма пари", каза служебният министър на културата Мартин Иванов, който допреди година беше шеф на Държавната агенция на архивите.
"На Шипка няма тоалетна, ВиК инсталацията е на 50 години
Подобно е положението на Петрова нива, Ларгото, домът на Христо Смирненски", добави тогава още министърът.
Като оставим настрана защо някой става изобщо министър, след като изначално е наясно, че не може да направи каквото и да е, ситуацията с опазването на народната памет, с културата и музеите наистина заприлича на театър на абсурда.
Защото държавното безхаберие даде много бързо "резултат" - оказа се, че бандити са задигнали части от експозицията в Паметника на свободата. И че от витрина в музея били откраднати един джобен часовник, кокарда от опълченски калпак и 21 ордена и медала.
После дойдоха обясненията, че откраднатите вещи нямали кой знае каква финансова стойност, но били изключително ценни за експозицията, както и уточнението, че това била първата кражба от последните 10 години. Всъщност престъплението стана точно в момент, в който се водеха
напрегнати разговори между МВР и Министерството на културата
за продължаването на полицейската охрана на музея. По ирония на съдбата обаче кражбата бе извършена, докато охрана все пак имаше. Обяснението беше, че експонатите били взети от витрина със сигнално-охранителна техника, но тя се оказала развалена. Веднага след кражбата културният министър разпореди извършването на пълна проверка в Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа". Официално бе обявено, че обстойната проверка щяла да обхваща неговото състояние и стопанисване през последните 10 години. Проверяващите щели да "имат за задача да установят в какво точно състояние са фондовете и витрините на музея светиня на Шипка, както и какви конкретни мерки се предприемат от неговото ръководство за опазването и съхраняването на безценните експонати от Руско-турската война от 1877-1878 г., довела до освобождението на страната ни от османско владичество". При установяване на виновни длъжностни лица, проявили безстопанственост, спрямо тях ще бъдат предприети и съответните административни мерки, заканиха се от културното министерство. Внушението бе очевидно - проверката ще има за цел да търси вина в ръководството на музейния комплекс. От Министерството на културата обещаха и че ще дадат резултатите от проверките на медиите. Мина вече доста време, но данни няма. Явно става дума за поредното замазване.
Цял месец вървя срамна публична разправия около цялостната бъркотия с охраната на музеите.
Спорът стана особено остър, след като се оказа, че според новия закон за МВР ще трябва да се сключват договори с полицията и да й се плаща. Новата разпоредба доведе до дебати дали без охрана ще останат емблематични паметници като този на връх Шипка. За това алармира директорът на този музей Данчо Данчев. Той заяви, че за охрана са необходими 20 хил. лв. месечно. Никога досега пари на МВР не са били плащани.
Веднага бе обявено, че се създава инициативен комитет, който да търси средства за заплати на полицаите, пазещи паметника музей на Шипка. Цялата история и опасността паметникът да остане без охрана накара дори известният лекар проф. Генчо Начев да каже:
"Дори не мога да повярвам, че това е възможно. Като нормално мислещ човек не мога да повярвам, че някой може да измисли такова нещо."
Първоначално от МВР увериха, че полицаите на Шипка ще останат на местата си. И допълниха, че вече е проведена среща с представители на Министерството на културата, които отговарят за музея и трябва да осигурят средствата. От културното ведомство обаче заявиха, че нямат пари и подготвят постановление за отпускането им.
Накрая правителството реши все пак охраната на Националния музей "Шипка - Бузлуджа", Националния исторически музей и Националната галерия за чуждестранно изкуство да продължи да се осъществява от МВР. Решението на Министерския съвет гарантира охраната само до 31 март 2015 г. Този срок давал възможност Министерството на културата да създаде необходимата организация за планиране и осигуряване на средства по бюджета за 2015 г. и за провеждане на процедурата за обществена поръчка и сключване на договор за охрана, твърдят от правителството.
Готови сме да се обзаложим, че през март догодина проблемът ще е същият и споровете ще са все също толкова срамни. Наскоро ДАНС се похвали с поредна акция и поредно пресичане на международен трафик на антики от България към страни от Западна Европа, САЩ и Русия. Част от въпросните ценности били от музейни фондове и имат дори инвентарни номера. Или казано иначе - съкровищата от музеите - със или без охрана - текат към престъпния свят. Да не говорим колко музея през годините бяха ограбвани въпреки
сигнално-охранителната техника и полицейската охрана. Или пък за публичните слухове и съмнения за това, че едно или друго златно съкровище не е автентично.
Какво да кажем и за различния аршин на държавата, която избълва проект за изцяло нов Наказателен кодекс, в който вместо репресията да бъде насочена към престъпниците, които я разкопаха и окрадоха,
тя беше обърната срещу всички български граждани, които имат
в къщите си над 50-годишна картина, предмет над 100 години или някоя и друга стара монета, оставени им от баба, дядо или родители. Те бяха заплашени със затвор до 4 години, без значение как са ги придобили, ако не отидат да идентифицират и регистрират предметите, които държат. Този проект не мина, но показа ясно колко сбъркана е логиката на управляващите.
Няма държава, която да е оцеляла, без да пази народната памет и музеите си и която да смята тяхната охрана за излишно перо. Макар и бавно, такава държава със сигурност се затрива.