За спасяването на поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка (КТБ) вероятно ще бъдат ангажирани публични средства. Това стана ясно след среща между главния прокурор Сотир Цацаров, представители на бизнеса и синдикатите във вторник. Към момента не е ясно какви суми ще са нужни. "До вчера бяхме на мнение, че публични финанси не трябва да се използват, но два месеца след като банката не функционира, вече се опасяваме, че става все по-лошо, и е очевидно, че без публични финанси няма как да се случи", заяви след срещата председателят на Българската стопанска камара (БСК) Сашо Дончев. По думите му в момента въпросът е дали ще се чака денят, когато и публичните средства няма да помогнат, или ще се действа бързо. "Ние не твърдим, че всички действия, извършвани особено през последните 4-5 години, в тази банка са били законни. Но ние държим банката да бъде съхранена като бизнес. Ако не бъде спасена банката, загубите за обществото ще са много по-големи", заяви той.
Дончев коментира, че по време на срещата са получили уверение, че на 21 септември Българската народна банка (БНБ) ще излезе с ясен доклад, който да даде точна информация за състоянието на банката. Той разкритикува ръководството на БНБ за липса на диалог и допълни, че по време на срещата е постигната договореност до края на седмицата или началото на следващата да има нова, този път между експертите на БСК и тези на централната банка. "Ако кажа, че някой не спазва закона, аз го обвинявам, че е престъпник. А аз не искам да кажа това по адрес на УС на БНБ, но е факт, че обществото няма диалог с БНБ", заяви Дончев. От изявлението му стана ясно, че според бизнеса КТБ не е била в лошо състояние на 21 юни, когато централната банка я затвори и постави под особен надзор.
Миналата седмица главният прокурор обяви, че има намерение да свика среща за оздравяването на КТБ. Така и не стана ясно защо именно Цацаров се заема с оздравяването на КТБ, след като няма такива правомощия или задължения по закон. Вчера сутринта той се е видял и с финансовия министър Румен Порожанов, който присъстваше и следобед, и с управителя на БНБ Иван Искров. Какви договорки са постигнати на тази среща, не стана ясно.
"Не останах с впечатление, че главният прокурор определя главна роля на прокуратурата за спасяване на банката", коментира вчера Дончев и допълни, че само БНБ има такива задължения, но до момента не се виждат действия.
"Цветан Василев ще внесе предложение за оздравяването на КТБ в сряда или четвъртък в БНБ", заяви пред журналисти адвокатът на мажоритарния собственик на КТБ Константин Симеонов. Преди ден той обяви, че клиентът му се намира в Белград. Василев е издирван по целия свят от Интерпол. Прокуратурата вече му наложи 72-часов арест, който ще започне да тече от момента на задържането му. Адвокатът му обжалва тази мярка. Вчера от Софийския градски съд съобщиха, че ще се произнесат по искането в петък. "Ако бъде свалена заповедта за ареста, той ще се прибере в България. Вие бихте ли се прибрали, ако знаете, че ще ви арестуват още на границата", заяви адвокат Симеонов.
СРИВ
Кризата с Корпоративна търговска банка е сринала рейтингите на БНБ и на главния прокурор Сотир Цацаров, показват данните на Алфа Рисърч от началото на септември. Доверието в централната банка се е свило до критичните 11% срещу 48% неодобрение. С 10 пункта надолу е паднал и рейтингът на Цацаров.
1/3 от анкетираните смятат, че виновни за кризата са възползвалите се от банката политици, 29% обвиняват за това БНБ и липсата на достатъчен контрол от нейна страна. 64% българите настояват да се отворят кредитните досиета на КТБ, за да се види има ли публични личности, които са се облагодетелствали. Едва 12% се обявяват за запазване на банковата тайна. Общественото мнение не е в състояние да посочи най-правилния начин за решаване на кризата с КТБ, но е категорично, че това не трябва да става с публичен ресурс.