:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,766,136
Активни 247
Страници 22,603
За един ден 1,302,066

Всеки четвърти асансьор у нас е опасен

От проверени 925 съоръжения 213 са спрени от агенцията за технически надзор
СНИМКА: БГНЕС
Тази празна ревизионна книга с мокър печат и два подписа на реални инспектори от държавната агенция се продава за 100 лв. и шише ракия, каза Цанков.
Всеки четвърти от проверените досега асансьори в страната е спрян от Държавната агенция за технически надзор, защото е опасен. От проверени 925 съоръжения основно в жилищни сгради са спрени 213, съобщи шефът на агенцията Стефан Цанков. Проверката започна след трагичния инцидент в София, при който асансьор пропадна от деветия етаж и уби една жена, а друга рани тежко. Цанков призна, че никой не знае колко точно са съоръженията в страната, защото няма електронен регистър, но се предполага, че са около 120 000.

Сред драстичните случаи е асансьор във фонд "Земеделие", който работел със скъсани нишки на въжетата и повреда в клиновия механизъм. "А техник на поддържащата фирма е стоял всеки ден в стаята на охраната", коментира Цанков. В Радомир от 7 проверени съоръжения 4 се поддържат от фирма без лиценз. В Кърджали е имало асансьор с неизправен заклинващ механизъм - като фаталния асансьор в София. Друг асансьор от града пък е с неработещо устройство за контрол на товара, както бе авариралият в "Майчин дом" с 9 жени. Такъв асансьор е установен и в София. В Стара Загора е установен асансьор с неработещи устройства за безопасност и др. В друг град е установено, че техник на 70 г. с 90% инвалидност отговаря по документи за няколко хиляди съоръжения. Проверките в страната продължават.

Резултатите от експертизата на асансьора в столицата са показали редица административни и технически нарушения на всички по веригата - от самата държавна агенция през фирмите за надзор и поддръжка. Цанков за първи път призна, че вина има и водената от него агенция, но по времето, когато той не е бил шеф, и че "системата за контрол не работи добре". Надзорната фирма "МБ Лифтконтрол" е трябвало да бъде с отнет лиценз още миналата година, но бившият шеф на дирекцията за технически надзор в ДАМНТ Юлиян Иванов (днес пенсионер) не е взел лиценза, неизвестно защо. Има и 15 акта от тази година, но въпреки всичко Цанков каза, че не може да й отнеме разрешителното за работа дори и сега. "След нормативните промени, които искаме, това ще е първата, която ще проверим", закани се Цанков. В процедура за вземане на лиценза е фирмата по поддръжката - "Витоша лифт", заради липса на персонал. Техническите нередности при асансьора също са драстични. Резултатите от проверката ще бъдат дадени на прокуратурата днес.

ИДЕИ

Да има ограничение за броя на асансьорите, за които един техник може да отговаря (до 160 месечно), по-високи глоби, повече основания за вземане на лицензи и по-трудно подновяване. Това са част от измененията в наредбите, които се очаква да приеме Министерският съвет.
1503
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД