Очаквано възприетата от ЦИК тактика да решава по свое усмотрение кои неправителствени организации да регистрира като наблюдатели на предстоящите избори бе обявена за незаконосъобразна от Върховния административен съд (ВАС). На 4 септември съдиите са отменили отказа на комисията да регистрира Гражданско сдружение "България без цензура" на Николай Бареков. Решението на ЦИК бе мотивирано с липсата на консенсус в комисията. Причината за разногласието стана партийната обвързаност на НПО-то. Вчера от ЦИК коментираха само, че ще преразгледат казуса.
Основният мотив на ВАС за отмяната е, че решението погрешно се позовава на текст от Изборния кодекс, засягащ разглеждането на жалби, вместо на разпоредбата, отнасяща се до правомощията на ЦИК за наблюдателите. Посочва се още, че кандидатите на Бареков отговарят напълно на законовите изисквания. Освен това ВАС отхвърля категорично и формалния аргумент на ЦИК да не одобри "България без цензура" - липсата на 2/3 мнозинство в подкрепа на молбата на НПО-то. "Липсата на мнозинство 2/3 от присъстващите членове на практика трябва да е изключение, а не правило в работата на ЦИК, каквато тенденция се забелязва напоследък", критично отбелязват съдиите. И основателно допълват, че така въпросът се прехвърля на тях, въпреки че е от специалната компетентност на ЦИК.
В началото на месеца комисията отхвърли 149 кандидат-наблюдатели на фондацията "Младежка толерантност" и още 633-ма от "Европейска алтернатива за развитие" отново заради несъбрани 2/3 мнозинство и неофициалния аргумент за партийна обвързаност. Те също подадоха жалби във ВАС.
|
|