Пораженията, нанесени от водната стихия в Мизия, са в размер на 5.5 млн. лв. Това каза кметът на града Виолин Крушовенски пред "Фокус". Данните за щетите идват ден, след като служебният вътрешен министър Йордан Бакалов призова местната управа да работи по-бързо, за да може правителството да отпусне пари.
Приливната вълна, която заля града в началото на август, е наводнила 828 къщи. От тях 27 са сринати, а други близо 100 трябва да бъдат разрушени, защото са опасни за хората. По данъчните оценки щетите на домовете са за 4.5 млн. лв. От общината преди време обясниха пред "Сега", че ще настояват критериите за оценка на щетите и възстановяването им от междуведомствената комисия да се променят. Сега има горен праг до данъчната оценка на пострадалия имот, но това обикновено означава крайно недостатъчно пари. Затова хората искат това изискване да се промени и оценките да се правят на пазарни оценки.
За възстановяване на училища, детски градини, пътища и улици и строеж на фургонно селище пък са необходими над 1.1 млн. лв. Служебното правителство вече отпусна 1 млн. лв. авансово на бедстващия град именно за тези дейности. Преди ден общината в Мизия е получила писмо от министъра на вътрешните работи, че се бави строежът на фургонното селище за пострадалите, защото не е представен проект. Забавянето се дължи на проточилите се процедури в областната управа във Враца за деактуването на парцела, казаха от общината. Теренът вече е предоставен на община Мизия и тази седмица ще бъдат поканени фирми да дадат оферти. "В средата на октомври фургонното селище ще бъде готово и ще настаним хората. Вече 130 семейства са заявили желание да влязат във фургоните", каза зам.- кметът Николай Нековски. До 20 септември 30 души без дом пък ще заживеят в ремонтирано общежитие.
Около 65 хил. лв. ще струват ремонтите на уличната мрежа, както и мост в с. Крущовица на стойност 63 хил. лв., а възстановяването на настилката в Мизия ще струва около 10 хил. лв. Ремонтът на общежитието струва 156 хил. лв. Дейностите по извозването на боклука и почистването струват около 50 хил. лв. Заделени са и малко над 43 хил. лв. за анализ на причините, довели до трагедията в града.
РЕШЕНИЕ
Междувременно на извънредна сесия на общинския съвет в Бургас беше взето решение общината да изтегли временен безлихван заем в размер на 21 млн. лв. от държавата, защото парите на общината са блокирани в закъсалата КТБ. Предложението за заема за покриване на щетите от наводнението бе внесено от кмета на града Димитър Николов. Искането за теглене на безлихвен заем е съгласувано с Министерство на финансите.
Сега има горен праг до данъчната оценка на пострадалия имот, но това обикновено означава крайно недостатъчно пари. Затова хората искат това изискване да се промени и оценките да се правят на пазарни оценки.
... a данъците по кои оценки си ги плащат ?