:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,787
Активни 394
Страници 27,197
За един ден 1,302,066
Здрав разум

Не оставяйте БТК сама да си решава за аналоговите телефони!

Нека телекомът намери друг начин да си осигурява по-високи приходи
Намерението на БТК да почне от март да таксува разговорите от аналогови телефони като от цифрови, т.е. да ги направи по-скъпи, е точно такова нещо, което не бива да се оставя родната БТК да решава сама. Защото в същността си мотивите за тази мярка са чисто икономически, но последиците могат да се окажат комплексни. Както обясни пред журналисти транспортно-съобщителният министър Пламен Петров, това ще е



една от първите крачки към края на кръстосаното субсидиране в съобщенията,



т.е. на използването на печалбата от една печеливша дейност за покриване на загубите от непечелившата. Спор няма, че в рамките на приватизиращата се БТК нещата може и да изглеждат така. Вероятно наистина приходите от една цифрова телефонна линия са по-високи от тези от аналогова, като в същото време обслужването й изисква далеч по-малко персонал и разходи.

В случая с БТК целта е тя да предлага качествени услуги на поносими от населението и от бизнеса цени. Колкото по-качествена е услугата, толкова по-скъпо трябва да струва и затова също никой не спори.

Но всички сме свидетели, че преобладаващата част от домашните абонати в България, особено в по-малките градове,



не по своя вина получават по-некачествена услуга.



Те имат аналогови телефони, които работят на принцип, известен почти от времето на Едисон и Бел. Качеството на разговорите през тях е също толкова допотопно. На всичкото отгоре повечето са дуплекси, да не говорим, че на много места в страната все още се чака с години дори за такъв телефон.

Затова, когато водят градски разговори, тези абонати плащат по 7 ст. без ДДС, независимо колко време са говорили. Могат и с часове да висят в Интернет на същата цена, стига, разбира се, връзката да не прекъсне. За държава с бедни потребители като нашата това не е малко.

Още повече, че тече процес на пълна цифровизация на мрежата и 18% от потребителите вече могат сами да се убедят, че става въпрос за нещо съвсем различно - никакви грешни свързвания, десетки допълнителни възможности, от които засега се ползват само притежателите на GSM-и. При това няма цифров телефон, който да е дуплекс. Вярно, струва малко по-скъпо - 10-минутен градски разговор излиза 14 стотинки без ДДС. Но и затова цифровизацията тече от големите градове към останалите и от бизнес-абонатите към домашните, а не обратното. Сега обаче БТК решава да сложи колата пред коня

и да ни принуждава да плащаме еднаква цена за две различни неща.



Да, но, къде наденицата струва колкото луканката?



Пък и да има такова място, дали ще купуваш наденица или луканка е твой личен избор. А БТК не предлага такъв - ако си имал аналогов телефон, ти го сменят с цифров, без да те питат. Отпускат ти 100 безплатни импулса да се порадваш и представят като връх на благоволението това, че не са ти взели и някоя такса.

Ако почасовото таксуване на разговорите от аналогов телефон се въведе, може дори това да не ни предлагат. Просто

БТК няма да има нужда да убеждава потребителите си в предимствата.

Те така или иначе ще плащат същата цена.

А нищо чудно това да се прави за удобство на кандидат-купувача "Вива Венчърс". Един от споровете между тях и продавачите на телекомпанията е именно за процента цифровизация на мрежата и за колко години да бъде достигнат. Обещаваните инвестиции са именно за това цифровизиране. Но след като приходите от аналоговите линии и цифровите ще са едни и същи, новият собственик няма да има никакъв икономически стимул да се напъва. Защо например да купува за 1 млн. долара цифрова централа за село Горно Нанадолнище, като и без това горнонанадолци ще плащат същите пари за разговори, както и със старата си централа?

Така че по въпроса непременно трябва да се произнесе Комисията за регулиране на съобщенията, а БТК или новият й собственик да бъдат така добри да инвестират в техника, вместо да събират пари за нищо.
756
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД