- Г-жо Шулева, с поправките в Закона за социално подпомагане предвиждате затягате достъпа до помощите за онези възрастни, чиито деца и внуци могат да ги издържат. Вярно, че по Семейния кодекс родителите имат право на издръжка от децата и внуците си. Но ако наследниците не го правят, възрастните трябва първо да съдят, а после да искат социални помощи, така ли?
- С промените целим да разширим обхвата на действително нуждаещите се и едновременно с това силно да намалим броя на онези, които използват редица пропуски в системата за социално подпомагане. Хората най-много се възмущават, когато държавните помощи не отиват за най-нуждаещите се, а ги получават и онези, които очевидно нямат нужда от подкрепа. Много често в приемния ми ден хората ме питат: "Защо не дойдете да проверите в каква огромна къща живее еди кой си? Къщата обаче е приписана на децата, нищо че в нея прекрасно си живеят всички, а възрастният взема и помощи". В същото време стотици буквално мизерстват и получават същите помощи, които за нищо не им стигат.
-------------------
С промените в закона търсим по-голяма справедливост. Ще дадем по-големи права на социалните работници, които правят социалните анкети. Те ще могат да удостоверят не само по документи, но и фактическото състояние, в което живеят кандидатите за помощ. Това, за което вие говорите, се отнася точно за онези хора, които живеят при добри условия, имат реално издръжка от децата си и не е необходимо държавата да ги подпомага. Вярно, че има и много хора, изоставени от децата си. Вярно, че Семейният кодекс ги задължава да се грижат за родителите си. Естествено, когато моралът на тези деца и внуци е такъв, ние не можем да очакваме от техните родители и прародители да водят дела срещу тях, нито имаме намерение да ги подтикваме към това.
------------------
- Т.е. няма в правилника към закона за социално подпомагане да пишете критерии кои наследници се смятат за богати и могат сами да гледат родителите си, а ще оставите тази преценка на социалните работници?
- Да, даваме повече права на социалните работници. Досега социалната анкета нямаше никаква стойност, правото на помощ се даваше по документи. Отсега ще е от значение и това какво вижда социалният работник на практика.
- Но щом от социалния работник вече ще зависи твърде много, изниква риск от субективизъм в решенията и от корупция?
-----------------
- Социалната анкета в цял свят до голяма степен има субективен характер. Във Великобритания например социалните работници споделиха, че като отидат на посещение в дом на социално слаб, дори отварят хладилника му. Т.е. включително и по този начин те си правят изводи за материалното състояние на подпомагания.
-------------------
- Има ли злоупотреби с помощите и сега?
- Не са малко случаите на злоупотреби, най-вече с еднократните помощи. В една община например при 100 000 лв., отпуснати по закон, като еднократна помощ и "по изключение" са раздадени още 150 000 лв. на лица, които нямат право на месечно социално подпомагане.
- Наказани ли са тези ваши служители?
- Естествено. И това е резултат от т.нар. "жълта метла", за която толкова се говори. Ще бъдем безкомпромисни към подобни случаи.
Иначе съм съгласна, че разширяването правата на социалните работници крие и рискове. Но те могат да бъдат неутрализирани както чрез нашия инспекторат, така и чрез сигналите, които подават хората. Съседите на подпомагания например много добре знаят как живее този човек. И те са идеален коректор както на неговите претенции, така и на оценката на социалния работник.
- Имате ли разчети колко ще отпаднат от подпомагане след преценките "де факто" на социалните работници. Парите за отпадналите ще бъдат ли дадени на действително нуждаещи се, или ще спестите пари на бюджета?
- Трудно е да се каже, тъй като анкета се попълва всеки месец. Не са чак толкова много онези, които не отговарят на изискванията за подпомагане. Колкото и да са те обаче, заради справедливостта не е редно да има такива случаи.
По-големият процент хора, които ще излязат от системата на социално подпомагане, ще дойде от програмата "От социални помощи към осигуряване на заетост". Хората в трудоспособна възраст ще имат работа по тази програма, а тези, които и сега работят "на черно" и не се свенят да вземат и помощи, ще бъдат изключени.
--------------------
Първоначалните ни данни са, че онези, които отказват работа, защото "работят на черно", са поне 10%. Ако приемем, че 100 000 ще бъдат извадени от социалното подпомагане и започнат работа догодина, 10 000 ще бъдат лишени от помощи, защото работят "на черно". В някои населени места обаче този дял стига до 30%. Други пък се опитват да избягат от работа по програмата и да останат на помощи чрез измами с болнични листове и удостоверения за нетрудоспособност.
-------------------
- Защо само залагате на рестрикции, а не стимулирате семействата да гледат близките си? Защо и вашето правителство не въвежда семейното подоходно облагане? Бихте могли да въведете данъчни облекчения не само заради гледане на деца, но и заради гледане на родители и прародители.
- Много малко държави в света са въвели семейно подоходно облагане. И то не е панацея на подоходното облагане. Семейното облагане има резон за многочленни семейства, а средното българско семейство е от 2,8 човека.
-------------------
Мен повече ме притеснява друго. Често се говори, че ако данъците са по-ниски, ще се плащат. И аз смятах така, преди да стана министър. Сега обаче разполагам с много разчети, от които се вижда, че и много малък да стане данъкът, няма желание той да се плаща. От 2 млн. работещи 1,2 млн. декларират, че получават минималната заплата и не плащат никакви данъци. За какво семейно подоходно облагане говорим, когато 65% плащат нулев данък! Повече от това аз не виждам какво облекчение може да се даде. Второ, да допуснем, ако те декларират не 110 лв., колкото е необлагаемият минимум, а 150 лв. Тогава ще плащат около 5 лв. данък месечно. Но няма склонност и за 5 лв.
---------------------
По оценки и на работодатели, и на синдикати от тези 1,2 млн. на минимална заплата реално я получават само 200-300 000. Останалите са над нея. Следователно ако останалите платят дори тези 5 лв., не само че можем да признаем и други разходи за действително бедните, но и да им додадем. Но по кой начин можем да провеждаме тази, по мое мнение, справедлива социална политика, след като у 65% от работещите няма нагласа за плащане на дори минимален данък?
- Програмата "От социални помощи към заетост" не създава трайна заетост. Целта ви не е ли да свалите безработицата на хартия? С колко ще падне безработицата заради тези 100 000, които вече няма да вземат помощи, а ще работят?
- В закона за социално подпомагане категорично е записано, че то се осъществява по два начина: чрез парично и натурално подпомагане и чрез подпомагане за осигуряване на субсидирана заетост. Програмата, за която говорим, осигурява втория тип подпомагане. Подобни на нея има в много европейски страни.
Голяма част от хората, които ще се включат в програмата, бидейки дълго време безработни, са изключително неконкурентни на пазара на труда. Дори да са имали някаква квалификация, те отдавна са я загубили. Освен това 80% от хората на социално подпомагане са с основно и по-ниско образование и без всякаква квалификация. Техният шанс да намерят работа е много нисък. И програмата им дава възможност отново да се интегрират на пазара на труда. Основната й цел не е да намалява безработицата, а да интегрира огромна група хора, които за дълги години са били едва ли не изхвърлени от обществото - оставени само на социални помощи, без никакъв шанс за трудова реализация. Иначе ние не крием, че с програмата създаваме само временна заетост.
- И все пак колко от наетите по програмата очаквате да останат на работа и след нея?
- Предвиждаме програмата да е 3-годишна, за да има достатъчно време за обучение. Естествено, човек, който 5-6 г. не е работил и няма никаква квалификация, не може за 5-6 месеца временна заетост, каквито бяха програмите досега, да се върне на реалния пазар труда. За тези 3 г. безработните по програмата могат да работят при различни работодатели, да извършват различна дейност, което ще им даде доста по-богата квалификация. През това време очакваме да започне и мащабно строителство по инфраструктурните проекти, за които ще трябва много работна ръка.
Проектът "Красива България", който наема подобен на новата програма контингент, след известно обучение показва, че 20-30-40% от хората след това сами си намират работа.
- Колко от безработните по "От социални помощи към заетост" са неграмотни?
- Около 20%. Затова дори и само 10-20%, след като приключат участието си в програмата, да успеят да се реализират на пазара на труда, това ще бъде сериозен успех. Защото досега тези хора не само не са имали никакви шансове да се реализират сами, ами и проблемите им се задълбочават с всяка изминала година.
-------------------
Предвиждаме развитие на програмата "От социални помощи към заетост" да се обогати с още 2 компонента - ограмотяване и квалификация. Ще се определи оптимална възрастова граница за неграмотни, които ще ходят на курс за ограмотяване в рамките на работното време по програмата - примерно ще се трудят 6 часа, останалите 2 ч. ще са на курсове за ограмотяване.
-------------------
Хората трябва да се научат поне да четат и пишат. Няма как да отидем в Европа неграмотни и без квалификация. Курсовете за квалификация ще бъдат съобразени с работата, която ще се върши по проектите, предложени от общините. Представиха ни около 1000 проекта. Квалификационните курсове ще са пълен работен ден преди започване на определена работа и ще траят средно 2 месеца.
- Повече пари ли ще има за социални помощи догодина и дали повече хора ще са на подпомагане?
- Предвидили сме толкова пари, колкото са необходими. Обезпечили сме допълнителни 12,5 млн. лв. заради увеличения гарантиран минимален доход на няколко категории хора. Очакваме подпомаганите, които не са трудоспособни, да се увеличат със 100 000 души. Много нуждаещи се хора бяха изпаднали от системата заради твърде ниския гарантиран минимален доход.
- Колко хора са на социални помощи сега и колко ще бъдат догодина?
- Трудно е да се каже - 200-250 хиляди. 100 млн. лв. ще бъдат похарчени за социални помощи. През зимата над 600 000 лица и семейства вземат енергийни помощи. 100 000 пък са в трудоспособна възраст и ще излязат от системата, за да работят по програма "От социални помощи към осигуряване на заетост". На тяхно място ще дойдат нови 100 000, които са нетрудоспособни и наистина крайно нуждаещи се. Това, убедена съм, е по-справедливо. Много от хората разбират, че няма пари, че държавата ни е с ограничени възможности. Но най-много ги дразни липсата на справедливост.
|
|