:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,447
Активни 614
Страници 3,012
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

За да си социално отговорен, първо трябва да си добър бизнесмен

През XXI век бизнес трябва да се прави различно, с висока добавена социална стойност, казва директорът на едно от успешните социални предприятия в Англия Дейв Милър
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Дейв Милър е един от успешните социални предприемачи във Великобритания. През 2008 г. основава в Лондон Bikeworks - социално предприятие, насочено към хора от уязвимите социални групи. Печалбата на фирмата се реинвестира на 100% в дейности, насочени в полза на обществото. Милър е завършил география в университета в Лийдс и обучение по социално предприемачество. У нас той представи добрия пример на фирмата си по покана на фондация "Помощ за благотворителността в България", която изпълнява проект "Партньорство за социални предприятия". Докато във Великобритания, а и в Европа, този вид компании в полза на обществото са изключително развити като бизнес - съществуват над 60 хил., у нас все още нямаме дори правна дефиниция що е то социално предприятие. Смята се все пак, че социалните предприятия трябва да реинвестират в дейността си поне половината от печалбата си, а най-малко 30% от работниците им трябва да са от социално уязвими групи.
- Какво представлява социалното предприятие и каква е разликата с всяка друга фирма, г-н Милър?

- Социалното предприятие означава, че използваш бизнес подход, за да постигнеш социални цели. Тоест това е бизнес организация като всяка друга, но използва бизнеса си, за да постига социални, общественополезни цели. Мисля, че е грешно да ги разделяме - да поставяме на едната страна социалното предприятие, неправителствени и благотворителни организации, а на другата - бизнеса. За мен бизнесът трябва да е свързан с обществото, да е отговорен и коректен, да допринася за нещо добро в обществото.

- Как става това в случая с Bikeworks?

- Вземаме хора от уязвими групи, с труден живот и им даваме умения и работа. Наемаме бивши затворници, млади хора, които са били замесени с престъпни групи, хора, които са били бездомни, с увреждания.

- Как се свързвате с тях?

- Работим с партньори - неправителствени, благотворителни и младежки организации.

- Разкажете за бизнеса си - как започнахте и защо с велосипеди?

- Исках бизнес, който да не прави просто пари, а да дава добавена социална стойност. Идеята за социалното предприятие ми допадна най-много. Bikeworks реално стартира през 2008 г. Точно по това време във Великобритания колоезденето и велосипедите като начин за придвижване в градове като Лондон със сериозни транспортни проблеми, задръствания и т.н. започнаха да стават все по-популярни. И ние видяхме, че това е добра бизнес възможност. Но освен това видяхме, че има и добавена стойност - от една страна, колоезденето е свързано с околната среда, от друга, предоставя много социални възможности, а в случая помага и на хора от уязвими групи да работят. Така че важно е да се открие добра възможност за бизнес, тъй като, ако няма бизнес, няма да го има и социалният елемент. С други думи, ако няма как да правите пари от начинанието си, няма как да сте социални. Така че бизнесът с велосипеди беше правилното решение в правилното време.

В колоезденето можете да видите много социални аспекти - наемате безработни хора от уязвими групи, както ние направихме, или рециклирате колелета, които хората вече не използват, и т.н. Нашата мисия е да променяме живота на хората чрез колоезденето, то е методът. Bikeworks не е предприятие за велосипедите, то е за хората и за това как се променя животът им чрез колелетата. Нашият бизнес е ориентиран към три основни сфери. Първо, заетостта на уязвими групи, както вече стана дума. Второ, работим за околната среда, защото рециклираме велосипеди, които някой е захвърлил. Може да ви звучи странно, но хората в Лондон просто хвърлят колелетата, които вече не искат, изоставят ги някъде просто така. Даже и скъпите за по 1000 паунда. Така че ние започнахме да мислим какво можем да направим с тези велосипеди. И трето, имаме здравни проекти - работим с лекари и здравните власти, за да накараме хората да започнат да се движат с велосипед, особено по-бедните, а и тези, които не са активни, за да им покажем колко хубаво би било да карат колело. Също така имаме проекти за хора с увреждания - физически и психически, за които има специално пригодени велосипеди. Показваме им, че не е невъзможно и те да карат.

- Какво представлява програмата ви за заетост?

- Тя също има три степени - първата я наричаме "да си направим колело". Правим съвсем кратки курсове как да си сглобим и поправим колело и по тях всички уязвими хора имат достъп до колело за тях самите, защото много от тях не могат да си позволят градския транспорт. На този етап обучаваме по неколкостотин души на година. Следващият етап е пълно обучение на хората, преминали първия курс, за механизмите на велосипеда. Тук те придобиват по-задълбочени умения, трудови умения. Променяме им отношението към работата. Това е важно, защото някои младежи например идват от семейства, замесени в престъпления, и не са работили никога. Учим ги на работа в екип. Последният етап - нашите обучени вече работници отиват да работят в частни фирми, които ни имат доверие, защото им даваме качествени служители. Положихме много усилия, за да изградим това доверие. Освен това предоставяме и бизнес услуги на други фирми - все по-популярно е фирми да наемат велосипеди за служителите си, за да ходят на работа. Ние се грижим за тези велосипеди.

- Колко от хората, които обучавате, намират после работа в частни фирми?

- Около 65% от хората, минали през обучението, си намират работа после. Някои остават да работят в нашите магазини (ние също продаваме велосипеди и имаме 35 служители на пълно работно време), други отиват да работят в частния сектор, при други търговци на велосипеди в Англия.Това е важно за нас като социално предприятие да обучим професионалисти и да ги предоставим на реалния бизнес, да покажем на частните фирми, че сме сериозен реален бизнес. Обичам да казвам, че социалният аспект на това, което правим, е просто черешката на тортата. От 2010 г. досега 460 бездомни хора са си направили колело по нашето обучение. 223 души от уязвими групи са минали пълния ни курс за поправяне на колелета, 150 са си намерили работа.

- Колко от печалбата си реинвестирате отново в проекти около предпрятието?

- Абсолютно всичко, което изкараме като печалба, се реинвестира 100% в проекти, като например този за обучение на ученици как да карат безопасно.

- Получавате ли помощ от правителството и има ли правителствена политика във Великобритания за подпомагане на социалните предприятия?

- Не получаваме директно финансова помощ от правителството, но си сътрудничим с местните власти по обучителни програми например за млади хора, които завършват училище, но не отиват в университет. Финансовият ни модел се промени много - в началото, през 2008 г., имахме 200 хил. паунда оборот. 60% от оборота ни бе от договори с правителството, 10% от продажбата на колелета, 5% от бизнес услугите, които предоставяме на други фирми (например да обучаваме техните служители да карат безопасно), а останалото идваше от грантове. През 2013 г. оборотът ни стигна 1.5 млн. паунда. 20% от него е по договори с правителството, 35% е от нашите магазини, а по 15 % се падат за бизнес услугите ни към частни фирми, грантове и обучения.

- А освен уязвими групи имате ли и други работници?

- Да, разбира се. Имаме четири магазина в Лондон, в които продаваме велосипеди, имаме обучителен център, където всеки може да дойде и да се научи как се поправя колело, да вземе няколко урока. Някои от проектите обаче наистина са фокусирани само към определени уязвими групи. Вярваме, че през XXI век бизнес трябва да се прави различно чрез социални предприятия и целта ни е да развием социалното предприемачество до по-голям мащаб.
10
2730
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
21 Октомври 2014 22:05
Някои от проектите обаче наистина са фокусирани само към определени уязвими групи.


А пък на агенциите за преводи и легализации не само някои, ами всички проекти са фокусирани към уязвими групи - социално слаби, безработни, инвалиди или грижещи се за свои близки на легло (тежко болни), безработни, пенсионери, студенти и т.н. Изпращат им редовно материали за превод по имейла - от тези, дето има нужда от подпис на преводача. Така ги подкрепят в тежкото им положение - без никакви формалности, просто по човешки им помагат. Единственото условие е да поназнайват някой чужд език. Нито ги карат да подписват трудов договор, нито ги задължават да се регистрират на свободна практика в Агенцията по вписванията (те и да искат, не могат, де, защото по правило нямат документ за владеене на чуждия език).
21 Октомври 2014 22:37
За да си бизнесмен, първо трябва да си социално отговорен.
Иначе не си бизнесмен, а най-обикновен кърлеж с претенции.
21 Октомври 2014 23:28
Интервюто ме убеди, че интервюираният е класически кърлеж-черпаклия, представящ се за социално-отговорен "бизнесмен".
Не нам, другари, ние на такива се нагледахме достатъчно.
21 Октомври 2014 23:36
Търсенето на печалба не е грях, но е грях ако го поставиш като единствена цел, защото ... защото губиш представа какво печелиш. Парите също така са едновремено и благо и проклятие и именно втората част не позволява подобни приказки да бъдат реалистични - те или са лъжа или са наивност (не коментирам конкретния чиляк). Проблемът не ни е дясно или ляво, а това, че лекомислено включихме произволната употреба на парите като продукт да се превърне в част от понятието ни за свобода. Докато лежим на тоя гръб, каквото и да правим, все ще се разсипва. Интересното е, че чувам интересни идеи как може да се мигрира от това състояние плавно от Бил Гейтс - никога не бих го очаквал, но човека очевидно е нещо различно от масата, не случайно ФБР му постави личен ултиматум преди години (не забравяйте, че това вече се е случвало, не забравяйте Карнеги).
22 Октомври 2014 09:29
"60% от оборота ни бе от договори с правителството, ........, а останалото идваше от грантове. .... 20% от него е по договори с правителството, ....... а по 15 % се падат ......, грантове и обучения." С една дума дайте да дадем едни държавни пари по договор или още по-добре грантове, (все от данъкоплатците) за да си направим фирма дублираща примерно агенцията за социално подпомагане. Важното е да е моята фирма в играта със заплатите, бонусите, пенсионните фондове и други такиви. Пък по някой шилинг ще дадем на социално уязвимите... И така вместо данъкоплатеца да даде 100 единици на социално уязвимите, ще им даде 20%, а 80% ще вземе "социалния предприемач".
22 Октомври 2014 09:29
Аз не съм бизнесмен - още по-малко добър. Значи съм социално безотговорен...
------------------------------
Сайтът на Генек
22 Октомври 2014 11:04
60% от оборота ни бе от договори с правителството

Ей това и нашите бизнесмени най-много го харесват.
22 Октомври 2014 11:23
Много ми беше приятно да прочета за този бизнесмен. Даже се размечтах... Но се освестих.
22 Октомври 2014 14:47
Има три степени на социална отговорност от страна на един предприемач:
1. Да създаде печеливш бизнес. Постигайки печалба, той гарантира съществуването на бизнеса си. От това обществото само печели.
2. Да откликне на остри обществени проблеми, финансирайки тяхното решаване с част от печалбата си. Така той ощетява себе си и развитието на своя бизнес краткосрочно, но в дългосрочен план си осигурява предимства по линия на репутацията.
3. Да предвижда задаващите се обществени проблеми и целенасочено да пренастрои бизнеса си така, че да предотврати в известна степен очакваните негативни последствия от проявата на тези проблеми.
Нашето развитие (като общество и съответно бизнес) е на такава фаза, че е достатъчна социална отговорност от първата степен. За останалите са необходими както материални, така и морални натрупвания.
22 Октомври 2014 14:58
За да си социално отговорен, първо трябва да си добър бизнесмен


Световната История не познава търговец/търговка (бизнесмен/бизнесдама), който (която) да е бил социално отговорен.

------
заб. иначе - елементарна проробовладелщина, тук пророботърговщина...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД