- Какво представлява социалното предприятие и каква е разликата с всяка друга фирма, г-н Милър?
- Социалното предприятие означава, че използваш бизнес подход, за да постигнеш социални цели. Тоест това е бизнес организация като всяка друга, но използва бизнеса си, за да постига социални, общественополезни цели. Мисля, че е грешно да ги разделяме - да поставяме на едната страна социалното предприятие, неправителствени и благотворителни организации, а на другата - бизнеса. За мен бизнесът трябва да е свързан с обществото, да е отговорен и коректен, да допринася за нещо добро в обществото.
- Как става това в случая с Bikeworks?
- Вземаме хора от уязвими групи, с труден живот и им даваме умения и работа. Наемаме бивши затворници, млади хора, които са били замесени с престъпни групи, хора, които са били бездомни, с увреждания.
- Как се свързвате с тях?
- Работим с партньори - неправителствени, благотворителни и младежки организации.
- Разкажете за бизнеса си - как започнахте и защо с велосипеди?
- Исках бизнес, който да не прави просто пари, а да дава добавена социална стойност. Идеята за социалното предприятие ми допадна най-много. Bikeworks реално стартира през 2008 г. Точно по това време във Великобритания колоезденето и велосипедите като начин за придвижване в градове като Лондон със сериозни транспортни проблеми, задръствания и т.н. започнаха да стават все по-популярни. И ние видяхме, че това е добра бизнес възможност. Но освен това видяхме, че има и добавена стойност - от една страна, колоезденето е свързано с околната среда, от друга, предоставя много социални възможности, а в случая помага и на хора от уязвими групи да работят. Така че важно е да се открие добра възможност за бизнес, тъй като, ако няма бизнес, няма да го има и социалният елемент. С други думи, ако няма как да правите пари от начинанието си, няма как да сте социални. Така че бизнесът с велосипеди беше правилното решение в правилното време.
В колоезденето можете да видите много социални аспекти - наемате безработни хора от уязвими групи, както ние направихме, или рециклирате колелета, които хората вече не използват, и т.н. Нашата мисия е да променяме живота на хората чрез колоезденето, то е методът. Bikeworks не е предприятие за велосипедите, то е за хората и за това как се променя животът им чрез колелетата. Нашият бизнес е ориентиран към три основни сфери. Първо, заетостта на уязвими групи, както вече стана дума. Второ, работим за околната среда, защото рециклираме велосипеди, които някой е захвърлил. Може да ви звучи странно, но хората в Лондон просто хвърлят колелетата, които вече не искат, изоставят ги някъде просто така. Даже и скъпите за по 1000 паунда. Така че ние започнахме да мислим какво можем да направим с тези велосипеди. И трето, имаме здравни проекти - работим с лекари и здравните власти, за да накараме хората да започнат да се движат с велосипед, особено по-бедните, а и тези, които не са активни, за да им покажем колко хубаво би било да карат колело. Също така имаме проекти за хора с увреждания - физически и психически, за които има специално пригодени велосипеди. Показваме им, че не е невъзможно и те да карат.
- Какво представлява програмата ви за заетост?
- Тя също има три степени - първата я наричаме "да си направим колело". Правим съвсем кратки курсове как да си сглобим и поправим колело и по тях всички уязвими хора имат достъп до колело за тях самите, защото много от тях не могат да си позволят градския транспорт. На този етап обучаваме по неколкостотин души на година. Следващият етап е пълно обучение на хората, преминали първия курс, за механизмите на велосипеда. Тук те придобиват по-задълбочени умения, трудови умения. Променяме им отношението към работата. Това е важно, защото някои младежи например идват от семейства, замесени в престъпления, и не са работили никога. Учим ги на работа в екип. Последният етап - нашите обучени вече работници отиват да работят в частни фирми, които ни имат доверие, защото им даваме качествени служители. Положихме много усилия, за да изградим това доверие. Освен това предоставяме и бизнес услуги на други фирми - все по-популярно е фирми да наемат велосипеди за служителите си, за да ходят на работа. Ние се грижим за тези велосипеди.
- Колко от хората, които обучавате, намират после работа в частни фирми?
- Около 65% от хората, минали през обучението, си намират работа после. Някои остават да работят в нашите магазини (ние също продаваме велосипеди и имаме 35 служители на пълно работно време), други отиват да работят в частния сектор, при други търговци на велосипеди в Англия.Това е важно за нас като социално предприятие да обучим професионалисти и да ги предоставим на реалния бизнес, да покажем на частните фирми, че сме сериозен реален бизнес. Обичам да казвам, че социалният аспект на това, което правим, е просто черешката на тортата. От 2010 г. досега 460 бездомни хора са си направили колело по нашето обучение. 223 души от уязвими групи са минали пълния ни курс за поправяне на колелета, 150 са си намерили работа.
- Колко от печалбата си реинвестирате отново в проекти около предпрятието?
- Абсолютно всичко, което изкараме като печалба, се реинвестира 100% в проекти, като например този за обучение на ученици как да карат безопасно.
- Получавате ли помощ от правителството и има ли правителствена политика във Великобритания за подпомагане на социалните предприятия?
- Не получаваме директно финансова помощ от правителството, но си сътрудничим с местните власти по обучителни програми например за млади хора, които завършват училище, но не отиват в университет. Финансовият ни модел се промени много - в началото, през 2008 г., имахме 200 хил. паунда оборот. 60% от оборота ни бе от договори с правителството, 10% от продажбата на колелета, 5% от бизнес услугите, които предоставяме на други фирми (например да обучаваме техните служители да карат безопасно), а останалото идваше от грантове. През 2013 г. оборотът ни стигна 1.5 млн. паунда. 20% от него е по договори с правителството, 35% е от нашите магазини, а по 15 % се падат за бизнес услугите ни към частни фирми, грантове и обучения.
- А освен уязвими групи имате ли и други работници?
- Да, разбира се. Имаме четири магазина в Лондон, в които продаваме велосипеди, имаме обучителен център, където всеки може да дойде и да се научи как се поправя колело, да вземе няколко урока. Някои от проектите обаче наистина са фокусирани само към определени уязвими групи. Вярваме, че през XXI век бизнес трябва да се прави различно чрез социални предприятия и целта ни е да развием социалното предприемачество до по-голям мащаб.