Знаковото появяване на Георги Първанов на разговорите в парламента показа, че сгледата с ГЕРБ не е просто отбиване на номера |
Знаковото появяване на лидера и бивш президент Георги Първанов на разговорите в парламента в последния миг и извън предварителния сценарий показа, че сгледата с ГЕРБ не е просто отбиване на номера, а важен тест на АБВ за бъдещата им идентификация като парламентарна сила вляво. С едно отваряне на устата Първанов заби кинжал в гърба на столетницата родителка, като се направи на парламентьор между БСП и ГЕРБ. Без да са го цанили, разбира се. И от своята камбанария, без да го интересува изобщо каква ще е реакцията на червените или пък именно за да я провокира, взе да ходатайства за социалистите пред ГЕРБ и да ги сгодява за обща власт. Първанов поиска от ГЕРБ не просто широка коалиция от много партии, а "голяма коалиция, в която оста да бъдат двете най-големи партии по изборен резултат и която коректно да събира левия и десния вектор в българската политика". Някъде там, покрай ядрото на двете големи сили, Първанов подреди и своето АБВ. От само себе си се подразбра, че няма нищо против до тях да се наредят още Патриотите и Реформаторите, макар и да не ги назова, а да побра всички в графата "ляв и десен вектор". Рефренът за подкрепа на коалиция БСП-ГЕРБ бе подхванат и от другите в АБВ и стана ясно, че това е последната им опорна точка в разчистването на сметките с довчерашните другари.
От подобна сглобка
няма как да не остане раздразнена БСП
Първо, че не са я попитали, като я обещават на някого, на когото вече е отказала. И второ, заради височайшото унижение от нейно име да говори бившият й лидер и червен президент, прогонен от друг вече бивш лидер като разколник и предател. През това време Първанов демонстрира самочувствие на обединител и отсега подсказа, че ще се изживява и занапред като водач на лявото единение, поне в парламента. Или с други думи - като разединител на БСП.
Мълчалив откъм коментари на преговорите с останалите партии, Миков не успя да преглътне самодоволството на напусналите другари редом до ГЕРБ. И така само се върза на въдицата на Първанов с изригването си срещу напъхването на БСП в "голяма коалиция". Естествено, соцлидерът от своя страна извади опорната точка на червените - че движението на Първанов е дясно. Миков няма друг избор да съхрани червеното единство, освен ако не играе на идеологическата струна ляво-дясно. Така най-лесно ще втвърди размекнатите след изборната загуба и раздвоени социалисти пред съблазнителната оферта за власт с ГЕРБ и АБВ или алтернативата да гният в изолация в опозиционния ъгъл. Това е удобната самоотбрана за БСП - тя е лявата партия, АБВ - дясната, пръкнала се от нейните ядра.
Раздразнението на БСП не остана скрито, след като
лидерът й прописа от яд във Фейсбук
и започна да смята на коя от двете леви партии точките на съгласие с ГЕРБ са повече. И да злорадства, понеже червените пресечни линии с партията на Борисов са само 8 от 18 на фона на 14 от 18 на азбукарите. От друга страна, самият факт, че на БСП адвокатства низвергнатият Първанов, е достатъчно силна спирачка пред столетницата да не направи решителната крачка. Защото ще излезе, че за носа я води нароченият за предател червен президент, а БСП козирува и изпълнява. Така интригата в лявата част на пленарната зала е налице още преди да са заели местата си депутатите на Миков и Първанов.
И двамата се държат като бивши съпрузи, които трупат точки за пред съда при кого да останат децата. Не стига, че е невярна АБВ, ами провокира и червена ревност, като се нарича "социален коректив" на ГЕРБ. Предадената БСП пък е узурпирала въпросната роля и собственически я пази само за себе си, сякаш никой друг няма право да изповядва леви идеи и да прави лява политика.
Едиповият комплекс в лявата част
на пленарната зала тепърва ще избухва с пълна сила, а интригата е налице още преди да са заели местата си депутатите на БСП и АБВ. Които няма как особено да се разграничат по предизборни обещания, съвпадащи в по-голямата си част - от падането на плоския данък до АЕЦ "Белене". Затова класиците в БСП ще заиграят на исконна лява идеология, а новите леви на Първанов ще заложат на рефрена за национална отговорност и съгласие. А покрай левия двубой току-виж Първанов източил още червена кръвчица от БСП без избори. Особено ако влезе в лелеяната широка коалиция и се окаже по-съблазнителен източник на възможности за постове и власт за соцдепутати, които не желаят да кретат в опозиция.
Тук "вътрешен човек" за Първанов може да се окажат "богатите младоци" в БСП, чийто път към партийната власт е отрязан от старите в ръководството и занапред все повече ще бъдат избутвани далеч от "Позитано". Триото Георги Кадиев, Кирил Добрев и Страхил Ангелов боде очите на тричленката Димитър Дъбов, Катя Николова и Евгений Узунов, но поне на този етап няма как да бъдат линчувани с аргумента, че са троянски кон на АБВ. Така или иначе, вътрешният конфликт в столетницата между желаещите промяна и пазителите на статуквото допълнително ще я отслаби в желанието й веднъж да се съпротивлява на Първанов и втори път - да устои на съблазънта на Борисов.
Гладиаторската битка на лявата арена излиза на пленарния екран още от другата седмица. Победителят в нея обаче може да се радва само на пирова победа. Защото от трибуните ще гледа цезарят Борисов и най-вероятно ще реши да подари живота на победения само и само за да продължи да враждува с победителя. Понеже не му трябва силна, а разделена левица. По примера на десницата.