:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,642,939
Активни 117
Страници 13,349
За един ден 1,302,066

Защо ГЕРБ бави топката за кабинета?

Служебното правителство явно има да върши още мръсна работа - да обере негативите от неблагоприятната развръзка за КТБ, да предложи вземането на милиарден заем и т.н.
Галя Горанова
Като се почнаха едни консултации за кабинет, та цял месец! Вече трета седмица след изборите партии и коалиции се събират на сгледи, мерят си програмите, сходствата и различията, сякаш няма спешна работа за вършене в държавата. Сякаш апокалипсисът, за който Борисов ни проглуши ушите, е бил отменен с постановление свише. Първият кръг от преговорите за съставяне на правителство протече по толкова абсурден начин, че затвърди усещането за читалищно театро, предназначено за развлечение на тълпите. След като стана ясно, че БСП не е нито желан, нито желаещ партньор за коалиционен кабинет, Борисов най-изненадващо реши да й даде втори шанс



да преосмисли позицията си на опозиция



Не стана ясно защо. Още повече че офертата към социалистите не бе подобрена.

С реформаторите драматургията се разви от трагедия до комедия в рамките на три дни. Първо ГЕРБ ги отпрати да му изнамерят гаранции за стабилност, понеже нямали съдебна регистрация като едно цяло и не можело всеки път да се преговаря с петте партии в блока поотделно. Лично Борисов върна на поправителен посестримите си по линия на ЕНП с аргумента, че не били добре подготвени. Те пък изпаднаха в комичната ситуация да му се молят коленопреклонно да ги вземе, след като миг преди това му се заканваха с чупене на пръсти. От напъни да влязат във властта дори получиха внезапна амнезия, че някога са били против Борисов - премиер. На фона на читалищното изпълнение и двете страни не престанаха да тръбят колко са им големи сходствата в програмите и клишето за "естествените партньори". Само дотук имаме няколко обрата. В един момент изглеждаше, че почти сигурната коалиция между ГЕРБ и РБ е на път да се разсъхне. Феновете затаиха дъх. Нервите на наблюдателите се опънаха. Журналистите се втурнаха да изчисляват другите възможни комбинации. Класика в съспенса. Но ето че изгря нов ден над Банкя и след часове тревожно напрежение ситуацията се обърна. Завчера стана ясно, че Борисов не чака никакви гаранции от реформаторите, даже много ги харесва в насипен вид, че програмите им съвпадат на 90%, а каква по-голяма гаранция за успешно съвместно управление. Даже прословутата им съдебна реформа заобича, заради която щяха да му чупят костите. Формулата "ГЕРБ+РБ" отново излезе на мода, сервирана с лакардии за "принципи" и "морал". Какво се случи в тия три дни на обрати - така и не стана ясно. Някакво задкулисие ще да е.

Според кръчмарските сметки на Борисов 123 депутати, колкото ГЕРБ би имала с БСП, не са стабилно мнозинство, но 107 - колкото имат с реформаторите - са достатъчни.



Три други формации се простиха с борческия си облик



покрай т.нар. преговори. Патриотичният фронт се показа една конформистка конфигурация от представители на бизнеса плюс неколцина съмнителни патриоти, готови да подкрепят без особени условия. АБВ и ГЕРБ се оказаха почти роднини по идейните си сходства, което дискредитира хората на Първанов като лява алтернатива. А ББЦ просто изу гащи до степен, че дори Цецка Цачева се засрами от подобна отдаденост.

Сега се чака второто раздаване на картите в този политически покер, наречен преговори. Нищо по-различно няма да излезе и от тази партия, накрая реформатори и гербери ще се прегърнат, както бе ясно още преди месец, но процесът по съставяне на кабинет ще се проточи с още една седмица. Защо ГЕРБ загуби две седмици в ялови преговори, за да се върне в изходно положение - коалиция с РБ?

Причините са поне две. Имитацията на мъчителен диалог и търсене на консенсус има за цел, от една страна,



да убеди публиката, че политиците сами решават всичко,



че е в тяхна власт да преценят как да изглежда следващият кабинет. Поддържа се илюзията, че политическата ни класа е независима, че спазва принципите на демокрацията, че се ръководи само и единствено от гласа народен. Което съвсем не е така. В стремежа си да прикрият невидимите сили, които ги движат, политическите марионетки от разни партии започнаха силно да преиграват, да се преструват на отговорни, принципни, да настояват, утвърждават, търсят изход и пр. До степен, че дори речта им стана неразбираема. В опита си да придадат приличен вид на тежките си морални компромиси, те започнаха да изричат къде енигматични, къде откровени глупости. "Не подкрепяме никого, настояваме за изпълнението на една програма", съобщи баш патриотът Валери Симеонов, сякаш едното може без другото. Или да вземем Петър Москов: "Никога не сме поставяли под съмнение правото на първата политическа сила да излъчи министър-председател"! И най-вече Борисов, който изговори в рамките на броени часове две взаимноизключващи се твърдения: "РБ показа, че е нестабилен организационен партньор" и " Не, не изпитвам съмнения, че РБ са нестабилни". После - симулацията на безизходица улеснява срамното съжителство. Пред заплахата от нови избори с неизвестен резултат, допълнителни харчове, хаос в администрацията, компромисът за общо управление на ГЕРБ и РБ с подкрепата на ДПС изглежда някак по-приемлив.

Второто предположение за излишното протакане е, че ГЕРБ нарочно се бави с кабинета. За умисъл говори и поведението на президента, който свиква Народното събрание чак идната седмица, при положение че сам оценява ситуацията в страната като тревожна, а проблемите - неотложни.



Очевидно става въпрос за организирано изчакване



Защо? Ами защото с наближаването на датата 20 ноември се задава страховита криза с КТБ. Тогава изтича срокът, в който банката трябва да излезе от особения надзор и да се види реалното й състояние. Очертава се трус от порядъка на 7 по Рихтер, за който ще те търсят виновници. Ако отговорността бъде тропосана на ГЕРБ, ще е много лош старт на новото управление. Остава вариантът да се поеме от служебното правителство, което вече се нагърби с чистка в администрацията вместо ГЕРБ, предложи актуализация на бюджета със заробващи заеми, пак вместо ГЕРБ, нищо чудно и да я предложи за гласуване на новия парламент в междувремието. Какво му пречи да се жертва и за КТБ? Още повече че банковата криза предшества служебните назначенци на Плевнелиев, така че ще избегнат по-лесно гнева на ужилените вложители. Ако ли пък бомбата КТБ избухне в междувластието при смяната на двата кабинета, най-добре! Виновни няма да има! А новият кабинет ще си надене ореола на спасител.

По всичко личи, че БНБ работи за сценария "ликвидация" на КТБ, какъвто бе първоначалният замисъл на тъмните сили, предизвикали банковата криза. Колкото повече се бави решението за КТБ, толкова по-вероятен става този сценарий. Макар и косвено, ГЕРБ спомага за това. Ликвидацията на КТБ пък се чака с нетърпение от определени "обръчи", петимни да си разпределят плячката от печеливши предприятия, влизащи в активите на банката. Влошаването на състоянието на КТБ има и още един страничен ефект - ще мотивира взимането на голям външен заем, с който да се погаси банковия пожар за сметка на данъкоплатците. Заем, за който Бойко Борисов усърдно заговори след последното си посещение в САЩ, след като месеци преди това напълно отричаше подобна възможност, и за който най-вероятно вече е поет ангажимент пред международни кредитори. Задлъжняването на държавата ни с още 4.5 млрд. лв., както предвижда проектът за бюджетна актуализация на служебния кабинет, ще зароби допълнително държавата и ще стесни още повече полето за провеждане на самостоятелна политика. В този смисъл взимането на милиарден заем е равнозначно на държавна измяна, затова властта - настояща и бъдеща, ще търси трескаво оправдание за подобна стъпка.

Бавенето на новия кабинет носи и допълнителен бонус на ГЕРБ. В края на октомври навлизаме в последната година от мандата на кметовете, в която те не могат да бъдат подменяни чрез частичен вот. Т.е. ако кметове на ГЕРБ се озоват в изпълнителната власт - като Димитър Николов на Бургас, например - за мястото му няма да се провеждат избори, а постът ще поеме някой от заместниците му. Така партията ще запази контрола си върху общинските дела в навечерието на редовния местен вот догодина.

Ето как с едно само тупане на топката се удовлетворяват толкова много интереси!
СНИМКА:ЮЛИЯН САВЧЕВ
ГЕРБ вече успя да загуби две седмици в безплодни преговори, за да се върне в изходното положение - коалиция с Реформаторския блок.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Патриотичният фронт най-вероятно ще приеме ролята на поддържаща група, без да участва със свои хора в кабинета.
29
12522
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
22 Октомври 2014 20:22
Галя-
Вече не е безопасно да спориш за паркомясто.Някои подозират,че превръщат държавата в чирак на мафията,та...
22 Октомври 2014 20:32
Майтапа е , че от почти отписана от парламента преди изборите , Атака не само че влезе , но ще се окаже в най-печеливша стартова позиция за следващите избори от игричките , в т.ч. и на ПФ с реаниматорите и Баце.
Друг майтап ще е , как ще реагира Системното мнозинство в парламента на очакваното искане на Атака, да се разследват лицензите в енергийния сектор- ВЕИ, износ на ток, ВЕЦ и т.н., , което ще удари ГЕРБ и БСП .
В ПФ самото наличието на този политически глист- Каракачанов , е гаранция ,че ПФ ще се разпадне по- бързо и от бюреците .
Абе, късмет имаме с този парламент: вземаш пуканките и новата реколта вино - и на последния ред.
Следващият, след няколко месеца, ще е още по-интересен.
22 Октомври 2014 20:38
от няколко години Параграфа ви мели за Атака- аз също ги подкрепям!
22 Октомври 2014 20:51
Остава вариантът да се поеме от служебното правителство, което вече се нагърби с чистка в администрацията вместо ГЕРБ, предложи актуализация на бюджета със заробващи заеми, пак вместо ГЕРБ, нищо чудно и да я предложи за гласуване на новия парламент в междувремието. Какво му пречи да се жертва и за КТБ?

Сумата за актуализация на бюджета подозрително съвпада с големината на дупката в КТБ, т.е. още след затварянето на банката е било ясно за какво става дума. Пък и Бацето като се изцепи за нов заем от 4-5 милиарда, вероятно също е имал достоверна информация.
Спасяването на бакната ще бъде много скъпо и по всичко личи, че искат да го натресат на данъкоплатците с благи приказки за "оздравяване" и заплахи за това какво ще се случи, ако банката фалира.
Ако някой иска да знае дали данъкоплатците ще си върнат парите от евентуалното "оздравяване", не, няма! Поне това показва опита на другите европейски страни. Никой от финансистите не споменава какво е станали след спасяването на банките, а то е че само в Германия и Холандия, като най-силни икономически държави има наистина оздравяване. В другите държави данъкоплатците вероятно никога няма да видят парите, налети там.
22 Октомври 2014 20:58
Тиквоний е наясно, че няма да бъде минпред без губителната подкрепа на ДПС. Единствената цел на преговорите е да търси вариант, при която тази подкрепа да личи най-малко. Реакцията на ДПС- няма да подкрепят кабинет, в който участват "крайни националисти" на практика обезсмисли преговорите- ГерБ трябва да се коалира или с БСП/абсурдно/, или да прави крайно нестабилната орел-рак-щука и къртица с РБ,ББЦ и АБВ.
Така че: или с ДПС, или нови извънредни избори- всичко друго е ала-бала.
ДПС държи всички козове в белота на тези избори.
22 Октомври 2014 20:59
предложи актуализация на бюджета със заробващи заеми, пак вместо ГЕРБ, нищо чудно и да я предложи за гласуване на новия парламент в междувремието.

Актуализацията на бюджета беше внесена в миналото НС и защитена пред депутатите от другарите Орешарски и Чобанов.
Апропо,къде се покри другарят Орешарски,този експерт по рекордни бюджетни дефицити?
22 Октомври 2014 21:10
"Защо ГЕРБ загуби две седмици в ялови преговори, за да се върне в изходно положение - коалиция с РБ? "


Заради нас ги профука, Галка, сами да се уверим в палажението...
Падаме в недоумение, без да държим сметка, че по този начин, ГЕРБ изненадващо се ... разбързаха дори ...
Защото бяха позабравили, че налагащата се на всички у нас, непроста Политическа реформа ги чака, с подкрепа за нея и от останалите партии в НС...
Всякак казано, политическия модел вече не работи - ще видим и конституционно мнозинство - предизвикателството е повече от огромно ...
22 Октомври 2014 21:26
Патриотичният фронт най-вероятно ще приеме ролята на поддържаща група, без да участва със свои хора в кабинета.
Као муде - участват без ва влазят
22 Октомври 2014 21:31
Какво общо има служебното правителство с КТБ, та да обира негативите?

Негативите за КТБ завинаги ще останат на сметката на "експертното" правителство, макар че вина имат и предищните две.
22 Октомври 2014 21:41
Патриотичният фронт най-вероятно ще приеме ролята на поддържаща група, без да участва със свои хора в кабинета.

Као муде - участват без ва влазят
Не става!
Онождането е двустранен процес!
И е много тегав - или ти него, или той тебе!
Диалектика, нищо не можеш да направиш!
22 Октомври 2014 21:46
Уръкльо! Кво общо има което и да е правителство с проблемите на която и да е частна банка!!!???

Ей..., сто баданарки си ударихте, седераско синя, царчокожълта, герберолилява и се болшевизма ви в тиквите.
22 Октомври 2014 22:03
Негативите за КТБ завинаги ще останат на сметката на "експертното" правителство

Това беше целта, но май няма да се получи
22 Октомври 2014 22:06
Другари, не разбирам защо се радвате? Нали ако Борисов върне мандата, той ще дойде при нас? Това радостно ли е?
22 Октомври 2014 23:01
Ако Борисов върне мандата (което е логично), каква ли песен ще запее хлевоустата Галка и клакьорите около нея?
22 Октомври 2014 23:11
Патриотичният фронт най-вероятно ще приеме ролята на поддържаща група, без да участва със свои хора в кабинета.
Златен пръст?
Защото бяха позабравили, че налагащата се на всички у нас, непроста Политическа реформа ги чака, с подкрепа за нея и от останалите партии в НС...
Всякак казано, политическия модел вече не работи - ще видим и конституционно мнозинство - предизвикателството е повече от огромно ...
Ще си направят ли партиите такова харакири? Съмнявам се.
23 Октомври 2014 00:19
Второто предположение за излишното протакане е, че ГЕРБ нарочно се бави с кабинета. За умисъл говори и поведението на президента, който свиква Народното събрание чак идната седмица, при положение че сам оценява ситуацията в страната като тревожна, а проблемите - неотложни.

Ами така е. Нашия (вашия) президент, припознаван от повечето тук като Путьо Маринкин, оправи межународното положение (за което му отпуснаха допълнително 1 млн.лв) като влоши още повече и без това недобрите отношения с Русия, сега се изживява и на родната сцена с поредните слугинажки решения в полза на ГЕРБ. Браво и поздравления на авторката на статията . Анализа, иронията и негодуванието срещу поредните политически простотии е повече от показателно. Да, за нас простотии. За тях обаче, разпределение на властовите благинки, again.
А за Овчарите, Ораклювците и прочие ГЕРБерски подръжници все болшевиките ще им бъдат виновни.
П.С. Да, и руснаците също, и Путин най-вече.
23 Октомври 2014 07:18
АФторката да вземе тя да създаде набързо кабинет.
23 Октомври 2014 07:42
Галке, каквото и да направи ББ все ще е лошо за тебе! Ако правиш безпринципна коалиция, като БСП, ДПС и Атака-лошо, като водиш открити преговори за коалиция-протакаш. Галке, дай оферта какво да се направи, защото става, като във вица:защо си с шапка, защо си без шапка! Изобщо на замиращите Чугуни няма как да се угоди.
23 Октомври 2014 09:33
Забавяне ? Избързване? По отношение на какво?
23 Октомври 2014 09:36
Като се знае че няма решение нито така, нито онака! Разбира се има начини -примерно да се преформулират самите проблеми Но Кой, Кой ,Кой е спесебен на такова действие Нито въображение, нито разум има в главите на желаещите да управляват
23 Октомври 2014 09:46
Авторът просто обяснява защо изборната кампания мина тихо и защо ,за пръв път от четвърт век,никой не се обяви за "победител" на пресконференциите в следизборната нощ(обикновено в гърдите се тупаха по няколко партии).Копанята е празна и като изключим няколко маргиналчета,борещи се за Министър за един ден,големите свинки чакат пак работещите да им я напълнят че да "усвояват".Хем им трябва Парламент че да ни вкарат в борчове за да им платим масрафа,хем никой не ще да "изгори"-и да сте забравили Виденов-те не са....Да видим колко "служебни" ще назначи президентстващото до края на мандата си...
23 Октомври 2014 09:58
Какво правителство? Все още няма парламент!
23 Октомври 2014 10:03
Провеждането на предсрочните избори, а и сформирането на парламента се бавят максимално. Половин година мина, а можеше още преди 3 месеца да има работещ парламент.
23 Октомври 2014 11:10
Работещ парламент след три месеца? И след 30 години няма да има такъв Това животно както го казват тук нема!
23 Октомври 2014 11:30
Само да напомня, правителството на Орешарски подаде оставка на 24 юли 2014. Досега минаха почти три месеца, в по-голямата част, от които управляваше ГЕРБ и ГЕРБ продължава да управлява и сега. Отговорността за КТБ е изключително на ГЕРБ, въпреки че е възможно ДПС - скрития коалиционен партньор на ГЕРБ, да дърпа конците в случая.
23 Октомври 2014 11:49
Не е дадено на странични наблюдатели да местят фигури в публична щахматна игра.
Да питат - може. Отговор да получат - не непременно. Така е било и така ще бъде.
Нека оставим политическите субекти да си разиграят идеите.
За къде бързаме? Да не изпуснем влак?
Тук Галето се е поизхвърлило с внушения.

23 Октомври 2014 12:31
Очевидно става въпрос за организирано изчакване

Галя
Натисни тук

Но в този случай важи поговорката "Бърза работа - срам за майстора", а той срам не понася!
23 Октомври 2014 20:37
Галя Горанова
Вече ми се гади от всякакви партии, каолиции и пр. Ама сигурно защото вирус имало такъв , казват, поликлиниките са пълни.
27 Октомври 2014 21:22
Какво изкате от авторката-казала си е всичко както си е!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД