:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,523
Активни 698
Страници 21,088
За един ден 1,302,066
Изводи

Въпросът е не дали, а кога ще е следващото бедствие

Превенция няма, застрахователна култура - също.
СНИМКА: БГНЕС
Близо три месеца след трагедията в Мизия все още някои къщи изглеждат така.
Поредицата от бедствия в рамките на няколко месеца тази година показа много пробойни в системата за реакция при подобни трагедии и адекватността след тях. Въпросите кой колко и как помогна са резонни, като се има предвид, че в Мизия ще посрещнат трето правителство наред със зимата.

След всяко бедствие основните действащи лица са държавата, Българският червен кръст, граждани и фирми дарители. И докато дарителите са дарители по собствена воля, останалите имат законов ангажимент да се намесват при критични ситуации. Това става чрез Mеждуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет и чрез държавния резерв. И двете ведомства обаче



действат мудно и са абсолютно неефективни



Затова единствената помощ, която пострадалите от бедствието във Варна в средата на юни, както и от наводнението в Мизия в началото на август са получили, е 325 лв. от Агенцията за социално подпомагане.

Основният орган за помощ от държавата е Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Бюджетът от 70 млн. лв. на година се оказа крайно недостатъчен да посрещне нуждите на хората и още при първата водна стихия той почти беше изчерпан. Късметът споходи пострадалите от малко неочаквана посока - незаконните такси за ВЕИ. По добро стечение на обстоятелствата те бяха отменени от Конституционния съд почти по същото време. Така в последните си дни кабинетът на Пламен Орешарски успя да пренасочи 50 млн. лв., събрани от тези такси, и да актуализира бюджета на комисията, за да се помогне на хората.

Преди това правителството отпусна около 28 млн. лв. за справяне с бедствията от бюджета, но те бяха разпределени преди наводненията във Варна и Добрич, които взеха 13 жертви и оставиха десетки без дом. Така и не стана ясно дали списъкът е бил променен, за да се помогне на тези хора. И до ден днешен



Добрич твърди, че не е получил пари



С втората голяма трагедия - в Мизия, трябваше да се справя служебното правителство на Георги Близнашки. Кабинетът разпредели около 10 млн. лв. за бедстващите райони. От тях Мизия взе 1 млн. лв., и то за спешни неща - изграждане на фургонно селище, възстановяване на образователната инфраструктура, улици и други.

Загубата на лично имущество и животни не влиза в сметките. Те трябва да чакат да се променят изискванията за отпускане на помощи от комисията. Но служебното правителство не инициира подобна промяна и сега надеждите са това да стори следващото правителство. А точно за подобни промени хората от Мизия отидоха на 5 октомври до урните въпреки неколкократните закани за бойкот на изборите. По думите на зам.-кмета на града Николай Нековски, ако сега хората поискат помощ от междуведомствената комисия, те ще получат по 1000-2000 лв. Причината е, че се взема предвид данъчната оценка на имотите, а гражданите настояват щетите да се компенсират въз основа на пазарната оценка. Изчисленията на общината показват, че ако се плаща според данъчната оценка хората ще получат 4.5 млн. лв., а на пазарни цени - 15 млн. лв. "С колко трябва да се компенсира човек, чиято къща е почти изравнена със земята", риторично се питат хората. Други пък не могат да разчитат и на тази помощ, защото къщите им, пометени от водната стихия, са незаконни.

Държавният резерв трябва да се притече на помощ в първите часове след катастрофата. В него се съхраняват неща от първа необходимост - чували, ръкавици, кофи, лопати, консерви, вода и други. При първото бедствие във Североизточна България се стигна до куриоза да има десетки доброволци от цялата страна, но



да няма кофи и лопати за тях



Така и не стана ясно защо резервът не бе отворен. Това се случи едва при наводнението в Мизия. Заради тромавата процедура обаче отварянето отне близо две седмици да се пратят 300 лопати и 7 кофи. За щастие, служебните министри промениха правилника, така че да не се налага за отваряне на резерва да се чака решение на Министерския съвет.

Разбира се, ключов момент при подобни бедствия са застраховките на имотите и превенцията. През годините са се предлагали най-различни идеи в тази посока - задължителни застраховки, катастрофичен пул и т.н. Колкото и бедствия да стават обаче, у нас процентът на застрахованите имоти няма и 10%. Застрахователи казват, че след някоя природна стихия хората проявяват временно интерес, който обаче бързо отшумява. При положение че голяма част от пострадалите имоти не са дори законни, няма как да се очаква, че точно най-уязвимите групи ще имат застраховки.

За превенцията пък винаги се говори постфактум. И въпреки големите приказки нито собствеността на вечно преливащите язовири е изяснена, нито виновните за трагедиите са наказани. Може би защото собствениците и концесионерите на язовирите не са случайни, а виновните за безхаберието са по всички етажи на властта - от общинско до национално ниво. Затова въпросът е не дали ще има следваща трагедия, а кога.
7
1616
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
27 Октомври 2014 20:30
Така и не стана ясно защо резервът не бе отворен. Това се случи едва при наводнението в Мизия. Заради тромавата процедура обаче отварянето отне близо две седмици да се пратят 300 лопати и 7 кофи. За щастие, служебните министри промениха правилника, така че да не се налага за отваряне на резерва да се чака решение на Министерския съвет.


А Министерският съвет веднъж на две седмици ли се събира, или само при бедствие е толкова експедитивен? Колко кофи има в резерва няма смисъл да се пита, ясно е, че отговорът е: "То вече хората са си намерили каквото им е трябвало".

Впрочем, интересен е и отговорът на "дали ще е следващото бедствие", макар и да не е това въпросът.
28 Октомври 2014 04:43
Превенция и организация липсват. Гледам пак поднали мостове изградени след последното наводнение. А и пътища, които са наскоро построени пропадат. Кой се занимава с това и дей му е мозъка????? Явно само отчитаме дейност, но никой не си върши работата, както трябва. Вече не се коригират коритата на реките и нямало пари за почистване и за контрол над водоемите. Кметовете какво разбират от язовири, а?! В тази държава е пълен хаос и безхаберие на всички нива. Смяната на чиновниците и правителствата допринася за това. Дори асансьорите вече са бедствие, да не говорим за дъжда. Влаковете и те се палят. Пари няма за нищо. Защото всеки влачи, откъдето може и на това ние му викаме: бизнес. Сигурно сме луди?! Бизнес не е да вземеш някоя дейност на държавата и да точиш от там. Бизнес е да създадеш нещо свое, нещо ново, което да предложиш на пазара.
28 Октомври 2014 08:03
Превенция няма, застрахователна култура - също.
Не застрахователна култура няма, ами пааари нема.
28 Октомври 2014 09:31
Общините само се оправдават, че нямат пари. Вярно така е, но това е все едно в един блок, да събират по 5 лева за общите части и да се оплакват, че не нямат пари за да оправят покрива и го оставят да тече/в същото време 1 апартамент струва поне 50 хил. лева/. Ами общините да съберат повече пари. Данък сгради е символичен - 1.85промила от данъчна оценка няколко пъти по-ниска от реалните цени. Отделно няма данък върху другите имоти - земеделски земи, гори. После защо всички бягат от селата, ами че то там имат хиляди декари земи, но нямат няколко хиляди лева за полицай, за улици.. и т.н.

Помогни си сам, за да ти помогне и Господ. Т.е. всеки трябва да помага пропорционално на това което има, и разбира се пропорцията да е достатъчна.

Натисни тук или Натисни тук
28 Октомври 2014 11:46
но това е все едно в един блок, да събират по 5 лева за общите части и да се оплакват, че не нямат пари за да оправят покрива и го оставят да тече/в същото време 1 апартамент струва поне 50 хил. лева/. Ами общините да съберат повече пари
Мик, спри да спамиш, бе човек! Под всяка статия - ве едно и също. Като увеличат данък сгради, Общината ли ще дойде да ти ремонтира покрива? Имотите били скъпи, данъка бил малък... Айде холан! Напъни се, поработи повечко вместо да кесиш във форума и ще си купиш жилище и при тези цени. Никой не ти е длъжен, освен ако не си социално слаб. Ама май случая не е такъв. Оставям всеки да предположи какъв ти е интереса от увеличението на ДС.
28 Октомври 2014 14:35
Не харесвам повторенията на Nick нито идеите му, обаче да ревеш че ще ти платят помощ по данъчна оценка, която е ниска, а пък като плащаш данък е добра, е наистина шизофренично. Да не говорим за това че навремето дерето в което стана наводнението във Варна беше гора. В много села и градове навремето нямаше къщи край реката. Има райони в които просто не бива да се строи, а сега никой не се съобразява. А пък задължителна застраховка наводнение затова че Мизия е в ниско и равно, на мен ми изглежда като рекет или като солидарните фондове- едни само внасят, други само ползват.
28 Октомври 2014 17:24
браун
28 Октомври 2014 11:46

Ще повтарям докато го разберете. Друг начин няма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД