:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,915
Активни 179
Страници 21,480
За един ден 1,302,066

Не природата, безхаберието е българското проклятие

Липсата на система за оповестяване може да превърне и сравнително дребни проблеми в бедствие
Снимка: БГНЕС
-----------------
За няколко часа в събота на магистрала "Хемус" между София и първия тунел на Витиня хиляди автомобили заседнаха в снежен капан, без никаква възможност да излязат и без каквато и да било информация. Подобна бе обстановката и на магистрала "Тракия". На практика всички планински проходи бяха блокирани. Затворени бяха много от основните пътища, да не говорим за регионални и общински. Смятаният за най-сигурен в такава обстановка железопътен транспорт също издъхна, по някои от направленията влаковете не успяха да тръгнат дори и вчера.

Всичко това се случи за пореден път. Въпреки опита от десетки години назад. Дори въпреки трагичния опит от серията тежки наводнения тази година. Въпреки метеорологичните прогнози, които се оказаха съвсем точни. Въпреки тв кадрите от Западна и Централна Европа, от съседните ни страни, през които премина бурята, преди да стигне до нас. Въпреки уверенията на всякакви чиновници, че този път сме подготвени. И причината за пореден път не е в природата, а в онова традиционно българско безхаберие, заради което проблемите трябва да се решават, след като са възникнали, вместо да се предотвратяват.

Какво всъщност стана на "Хемус"? Знам за там, защото прекарах почти три часа в задръстването. Хора по други трасета са били



блокирани за много по-дълго време



Хиляди леки автомобили, автобуси и тежки камиони бързо запълниха пътя с километрична колона. Тъй като сме в България, където правилата по принцип не важат, много от тях навлязоха и в аварийната лента. Трета колона. В този момент магистралата умря. А хората на нея, освен в безизходица, се оказаха и в пълно неведение какво точно се случва, къде е възникнал проблем, може ли и кога ще се реши. Сума ти радиостанции продължаваха да предават данни за времето, за бедствено положение в Бургаско, за спиране на трафика по магистрала "Тракия", по този път, през онзи проход. Една от тях дори си има рубрика, бодро наречена "Трафик информация". Би трябвало да я спрат. В този ден "Хемус" се оказа извън информацията и извън трафика...

Някъде около втория час, в разговор с други шофьори, излезли във виелицата за по цигара или просто, за да се облекчат край мантинелата, някой спомена, че някъде напред имало паднали дървета, че отнякъде май отива техника да ги отстрани, но пък няма техника за разчистване на трасето, защото няма откъде да мине. Всичко това - при ледена виелица, която бързо превърна асфалта в бяло поле, после, естествено, се появи тънката хлъзгава амалгама от мокър сняг и лед. Е, тогава стана ясно и че част автомобилите са с летни гуми, някои - не съвсем изправни, тежките камиони един по един отпаднаха от "надпреварата" към заветния тунел, хлъзнали се - кой наляво, кой - надясно. И всичко това - на фона на продължаващо и изглеждащо безпроблемно движение в обратната посока.

В тези три часа по различни радиостанции продължаваха да предават съобщения от Агенция "Пътна инфраструктура", че по "Хемус" се спират тировете и тежките камиони. Доста



иронична информация, когато на сантиметри от теб буксува тир.



В обратната лента мина дори автомобил на Пътна полиция. С включени светлини. Транзит. Толкова. Два дни по-късно все още не знам какво точно се случи там, малко преди тунела на "Витиня" и разклона за стария път към прохода.

Но знам, че хиляди хора в България в събота и неделя имаха всички поводи на света да благославят дълго българската държава, пътната агенция, контролните органи и когото и да се сетите от чиновниците. И с основание. Защото, пак за пореден път, освен че не работи, никой не отговаря на елементарни въпроси:

- В десетки случаи от събота и неделя се съобщаваше за аварирали, закъсали, катастрофирали тирове и тежки автомобили. Оставете настрана упоритото нежелание на българските политици да приложат добре познатата в Европа практика тировете да не се движат по основни пътища в почивни дни. В случая е важно някой да отговори защо тежките машини изобщо са били допуснати да навлязат в проблемни участъци по магистралите и в проходите. Нали все пак прогнозите за лошо време не дойдоха в събота сутринта, а още в началото на миналата седмица?!

- Пожарникари и военни проведоха тежки и рискови операции за спасяване на заседнали хора в проходите. Един от тях е Беклемето. Това е проход, който се затваря при първия сняг и се отваря, след като преспите се стопят. Защо при съществуващите прогнози е допуснато изобщо там да има трафик?! Той трябваше да бъде спрян превантивно и това е в общ интерес.

- Пътната агенция и пътната полиция изобщо не си дадоха труда да вземат предварителни мерки, освен най-общо звучащи предупреждения. Обикновено всеки човек, тръгвайки на път, особено когато вече вали сняг, слуша и проверява информациите каква е обстановката по маршрута му. Такава информация нямаше. По зла ирония в неделя се срина и сайтът на пътната агенция, където уж се подава най-актуалната трафик информация. Причината била в засиления интерес... После преместиха актуалната информация на резервен адрес. Но кога да има интерес, ако не в лошо време?

- Вчера служебният вицепремиер и министър на регионалното развитие се оплака по телевизията, че пари за зимна поддръжка на пътищата няма, 88% от бюджета бил изяден при старото правителство. Но пари за зимно почистване имало. Само че най-големите проблеми по пътищата не дойдоха точно от снега, а от нападали дървета. Тази година първият сняг падна сравнително рано, дърветата още не са хвърлили листата си и мокрият сняг ги накърши като клечки за зъби. Това би могло да се приеме за нормално по планинските пътища, които вървят през гората. Но когато се случва на магистрали и по първокласни пътища? Едно от задълженията на фирмите, които поддържат шосетата, за което получават немалко пари, е именно да косят тревата,



да премахват храстите и опасни дървета край пътя



Но по хиляди километри от българските пътища храстите и дърветата отдавна са прехвърлили мантинелите, където ги има, и вече изпълзяват на самото шосе. Виждал съм участъци, при това не третокласни и четвъртокласни, където и една кола едва се провира, камо ли да се размине с насрещна. За 400 километра в събота и неделя не видях нито една машина - било то пътна, на "Гражданска защита", каквато и да е, която да разчиства опасно надвисналите над пътя стволове и клони. Но пък видях кадри на закъсали шофьори в планински райони, които сами са извадили моторните резачки, за да си отворят път. За какво получават милионите си пътноподдържащите фирми? Кой ги е контролирал? От Агенция "Пътна инфраструктура" засега мълчат. И готвят нови договори с нови фирми, за нови 4 години.

По правило, при всяка по-тежка зимна обстановка на пътя, отговорните чиновници хвърлят вината на неподготвените шофьори, на летните гуми, на обилния валеж... Това също е факт, но е част от действителността. В България няма система за оповестяване за бедствия или за каквито и да било проблеми и точно това често превръща сравнително дребни събития в бедствие. Няма адекватна бърза реакция и когато проблемът вече е възникнал. Сигурен съм, мнозина от хората, попаднали в задръстванията през уикенда, не биха и помислили да тръгват на път, ако имаха точната и навременна информация. Да не говорим за организацията на движението по повечето от магистралите на запад от Калотина - с електронни информационни табла, които предупреждават за евентуални препятствия за десетки километри напред. Преди десетина дни, някъде в Южна Италия, а не в Германия, Австрия или Дания, ми сигнализириха за дъжд на еди-кой си километър, за възможно наличие на работници край пътя еди-къде си, за какво ли не. Или просто ме предупреждаваха, ако се чувствам уморен, да спра за едно кафе... У нас не само сайтът на пътната агенция прегря. Бедстващи в Стара планина, оказа се, успели да се свържат със спешния телефон едва на втория ден.

Иначе - десетина, двайсет сантиметра сняг през октомври или ноември в България съм виждал неведнъж. И съм сигурен, че само българското безхаберие е в състояние да ги превърне в бедствие.
БГНЕС
Заради нападали по шосетата дървета имаше и шофьори, на които се наложи сами да си проправят път.
24
3218
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
27 Октомври 2014 20:04
Не безхаберието, а дивия дикенсов капитализъм ,натресен в татковината, е българското проклятие.
Щото безхаберието е следствие на мачкащата мизерия и стремеж да оцелееш днес , срива на образованието, моралните ценности, парада на алчността- наречена " предприемчивост" , довели до поголовна сеч, занемаряване на инфраструктурата.
27 Октомври 2014 20:16
Като прочетох думата 'безхаберие', веднага ми се отщя да чета нататък. И се оказа, че предчувствието не ме е измамило - обичайните хленчове примесени тук-там с нещо смислено.
27 Октомври 2014 20:19
Kamat, .
27 Октомври 2014 20:22
хиляди хора в България в събота и неделя имаха всички поводи на света да благославят дълго българската държава, пътната агенция, контролните органи и когото и да се сетите от чиновниците. И с основание.

Десетки хиляди хора в България имаха всички основания да не предприемат съботно-неделната разходка "на село при дядо", ама не би. И се втурнаха кой с летни,кой с галоши, да си правят круизи. И после, разбира се, виновни са всички други.

А какъв вой щеше да се вдигне, ако просто бяха затворили пътищата за 'развлекателни' пътувания, а ?
27 Октомври 2014 20:27
безхаберието е българското проклятие

Не безхаберието е българското проклятие, приятелю Цигуларски, а безкрайната лакомия на любимия ти мвф и акционерите му, които забраниха поддръжката на инфраструктурата
27 Октомври 2014 21:22
Сульо и Пульо тръгнали с летни гуми в снега, хем бил предупредени кво ги чека.
Такива нема що да ги жалим ми направо да им се взимат книжките преди да са направили некое убийство като оня галфон, дето претрепал бебето си в беемвето...
27 Октомври 2014 21:27
Не повече от 10% са имали наистина нужда да пътуват в събота и неделя.
90% процента тъпанари наистина са много!
27 Октомври 2014 21:30
Десетки хиляди хора в България имаха всички основания да не предприемат съботно-неделната разходка "на село при дядо", ама не би. И се втурнаха кой с летни,кой с галоши, да си правят круизи. И после, разбира се, виновни са всички други.


Но едва ли много хора, тук споделят твоето мнение.

В името на справедливостта, требва да се отбележи - има доста какво да се желае по организацията от Пътната агенция и полицията (или там отговорните агенции).
От време на време пътувам в планината, в Калифорния и то се стремя да е повреме на бури.
1. Има контрол за вериги. И то при много малко сняг, 1-2 см, когато е непочистен.
2. На същия контрол проверяват и за зимни гуми - т.е. за С/М гуми. И е задължително, дори с 4х4 и зимни гуми да носиш вериги.
И пак този контрол е при много малки навялявания. И наистина има табла на 100-ци километри преди контрол-а.

Иначе и на мен ми се е случвало да стоя неколко часа блокиран при снег на парцали докато изчистят проходите. И дори и с 4х4 и всесезонни (С/М) гуми съм се въртял и не съм могъл да спра дълго време и то на 2-3 см нов сняг.
27 Октомври 2014 21:58
Предварително имаше обявен оранжев код за трасето по което е пътувал уважаемият автор. На човешки език това означава да не се пътува в тези райони без крайна необходимост и сериозна подготовка. В известен смисъл наистина "безхаберието" е голям бич в родината ни.
На мен ми се е случвало да заседна за 7 часа в тези райони през зимата, но с ясното съзнание какво рискувам и без да търся "виновни" другаде и да омрънквам и опърдявам де що намеря заради собствените ми решения.
27 Октомври 2014 22:18
Вие шегувате ли се? Лично аз не познавам хора, които биха тръгнали в снеговалеж с летни гуми. Толкова ли гламави шофьори има в България, че да пътуват в подобни условия с летни гуми? Не е за вярване!!!
28 Октомври 2014 01:54
На човешки език това означава да не се пътува в тези райони без крайна необходимост и сериозна подготовка.
Дай направо да затворим всички пътища през зимата, и без това не могат да смогнат да чистят от един ден валеж на сняг.
28 Октомври 2014 07:38
Е, наистина трябва да си пълен идиот, за да тръгнеш през Беклемето при снеговалеж. Изобщо не мога да повярвам, че всичките коли там са били "на живот и смърт" и баш тогава е трябвало да минат баш от там.

И да, и мен не ме кефи, че слънцето изгрява от изток, ама се съобразявам с този факт. За това, в такова време никъде не тръгвам, защото знам какво ще е по пътищата. Аксиома му викат математиците....
28 Октомври 2014 07:47
Ситка Чарли бе постигнал невъзможното. Може други индианци да са знаели мъдростта на пъртината не по-зле от него, обаче само той разбираше мъдростта на белия човек, честта на пъртината и закона. Но не беше проумял тези неща за един-единствен ден. Умът на туземеца е бавен в обобщенията, за него са необходими много и често повтарящи се факти, за да породят разбирането.
28 Октомври 2014 08:46
Дай направо да затворим всички пътища през зимата, и без това не могат да смогнат да чистят от един ден валеж на сняг.

Не става въпрос за затваряне на пътища през зимата, а за пътуване при обявен предварително оранжев код. "Зима" и "оранжев код" не са синоними. Въздържането от пътуване при такова предупреждение важи и за горещо лято. Зимата просто е възможност за естествен отбор за шофьори идиоти. Следващата "изненада" ще бъдат температурите -5 до -10 през нощта, малоумни мрънкала които не са си сложили антифриз ще запалят колите, ще тръгнат и двигателите им ще гръмнат след няколко кръстовища, задръствайки трафика. И пак някой ще им е виновен и пак ще кълнат държавата как не им е направила това и онова...
Чистенето на сняг е отделна работа, всички сме виждали как при паднал сняг снегорините въртят кръгчета с вдигнати гребла за да отчитат километраж по GPS. Там вече причината са избраните крадливи и некадърни кметове, но и тях не са ги избирали марсианците.
28 Октомври 2014 09:11
Калки, малко си прав и много не си. Пътувах в събота сутрин по магистрала "Тракия" в посока Пловдив. Сняг неизтласкан и едни големи коловози. След 19-ти километър отврат. А от разклона на Вакарел надолу цялата в лед и асфалт не се вижда. Надолу по склона 10-15 коли се бяха наметкали от този лед. Е да - като е непочистено карайте бавно бре хора. Аз карах с 30 км/ч. До разклона за Ихтиман от наша страна нямаше почистващи машини. В посока София видях на 4 пъти снегорини да избутват снега. А след мотел "Ихтиман" надолу като карах в посока София имаше няколко километрова опашка. По баира няколко големи камиона не можеха да издрапат. И хората бяха слезнали да ги бутат. След като излезнах от магистралата при село Мирово пътувах като в приказките - грам непочистен път, а след ханчето до Момин проход беше като в тунел - дърветата паднали или наклонени над шосето. Да - тук не може за час-два да махнат всичко. От Белово към Юндола също беше мор - много паднали дървета. Чинно чакахме хората да ги махнат. Но защо никъде по цялото това трасе не беше чистен снега??? Ето това е въпроса след като се знае, че ще вали от една седмица. Просто беше потресаващо на магистралата. А е друг въпросът кой се е подготвил и кой не. Аз зимни гуми сложих още на 02 октомври. Но си бях и напълнил резервоара догоре и храна в колата. Затова не може да се обобщава. Но непочистената магистрала си беше престъпление. На връщане в неделята вече беше чиста, но кой проспа съботата е въпросът?
28 Октомври 2014 09:43
В България гледаме все да не се минем - в смисъл да не правим нещо, без да е имало смисъл. Например - защо да слагаме зимни гуми, след като може и да няма сняг? Защо фирмите за почистване да са готови за сняг, след като може и да не падне.. не е ли по-добре да спестим някой и друг лев.. сигурно това е била идеята за непочистването в събота.. Чакаме последния момент. Всъщност пропускаме и последния момент, нарочно - за да сме сигурни, че няма да се минем и да правим нещо нахалост

Прекалено много си ценим труда. Резултатът го виждаме всекидневно.

Натисни тук
28 Октомври 2014 09:57
Всеки път когато се случи нещо подобно се питам: Какаво трябва да се направи? Как да се разреши проблема?
А факти всеки може да сподели.
При очакване на снега пътни полицаи можеше да са на проблемните места и да спират тирове. И неизправни автомобили с летни гуми. Какво правят? Стоят на топло? А реват за по-високи заплати и да си запазят ранното пенсиониране ( А между другото, някои чувал ли е за български полицай напуснал работа и отишъл в чужбина да мие чиний или общак на строеж?)
Отговорните за снегопочистването да бяха изкарали техниката и да чакат снега(или са си мислели, че след малко ще се стопи)
А това за движението в аварийната лента, само ние българите тарикати може да си го позволим...
И водачите-къв трябва да си: да слушаш дни наред прогноза за лошо време и да тръгнеш неподготвен. И аз пътувах "до село" но, гумите смених във вторник/21.10/ акумулатор нов си купих в петък/28.10/ и нямах проблеми.
Клоните се чупят защото още не са опадали листата от дърветата, мокрия сняг се захваща за по-голяма площ и така натежава повече. Отделно че са надвиснали над пътищата...
28 Октомври 2014 10:01
Факт е, че времето беше лошо, но това не е повод животът да замре. Дори и половината шофьори да не бяха тръгнали, пак щеше да има проблеми. А те се коренят в липсата на държава. Ако държавната агенция не може да почисти 100 км магистрали, за каква държава говорим? Как да очакваме почистване на малките пътища? Или да се върнем в 19 век - завалява сняг и никой не излиза от селото до пролетта?
Това са глупости и не трябва да виним шофьорите, а тези, на които се плаща, за да почистват и тези, на които се плаща да ги контролират.
28 Октомври 2014 10:40
Havamal: - "А това за движението в аварийната лента, само ние българите тарикати може да си го позволим..."

Колега, за жалост е така. Но друго се питам винаги при подобни случаи - защо полицаите не ги спират тез и яки глоби да има? Щото полицаите ни са мушмороци в по-голямата си част. Но приятел ми каза, че по "Люлин" полицаите били направили организация. Значи можело. Но къде бяха те на "Тракия" и "Хемус"?
Шофирал съм в Калифорния. около големите градове магистралите са с по 6 ленти в едната посока. Но имат крайна лява и там карат само тези които са с повече от 1 човек в колата. Идеята им е да не е всеки сам в колата си, а да се събират и придвижват с една кола. На Бей бридж при откъм Окланд, ако сте двама или повече не чакате за моста, а директно се качвате. И как не видях при всичките им задръствания един да наруши и като е сам в колата да се движи в най-лявата свободна лента която е свободна? Но те знаят - нарушат ли правилото ги чака голяма глоба и отражение в застраховката им. Ето това трябва да го има и тук - полицаите да не подминават уж невинните нарушения и да се отразява всичко и в застраховката. Но не би - елате тук до МОЛ "Парадайз" в София да видите как се кара в насрещното и как излизащите от мола завиват наобратно през непрекъсната линия. А полицаи няма.....
28 Октомври 2014 11:06
АвторЪт се е изплющял с тази статия. Здраво. От следващия път, за да мине той ще подменим всички гуми на всички, ще разстреляме камионите (ТИР е транспортен документ). Просто с тази шльокавица понапълниха сайта, жалко.
28 Октомври 2014 12:57
Абе горе долу
ТИР
Митническа конвенция за международен превоз на стоки с използване на ТИР карнети;

TIR (фр. Transports International Routiers, «Международни пътни превози»
28 Октомври 2014 12:58
Kamat
27 Октомври 2014 20:04
Не безхаберието, а дивия дикенсов капитализъм ,натресен в татковината, е българското проклятие.
Щото безхаберието е следствие на мачкащата мизерия и стремеж да оцелееш днес , срива на образованието, моралните ценности, парада на алчността- наречена " предприемчивост" , довели до поголовна сеч, занемаряване на инфраструктурата.


Да, така е. Но безхаберието се вижда навсякъде като резултат от липсата на воля у всеки индивид да се противопоставим на изброените от теб натресени на всички нас евроатлантически ценности.
Или лошото заплащане е достатъчно голяма причина да не си върша работата като хората колкото и отговорна да е тя?
Или да я оставя да я свърши друг, не дай си боже да я свърши Рогатия.
28 Октомври 2014 15:13
Не природата, безхаберието е българското проклятие

Нито едното, нито другото.
Българското проклятите е алчността на управляващите в България демократи. От една страна тази алчност води до кражба на средставата за почистване на пътищата, в случая "я да изчакаме и нищо да не правим, а спестените пари ще си ги присвоим", а от друга страна алчността на демократите води до мизерия сред хората, т.е. да шофиране с летни гуми в снега. При това в закона няма изискване за летни и зимни гуми, така че тези шофьори с летните гуми са напълно изрядни според закона.
28 Октомври 2014 17:15
XYZxyz
28 Октомври 2014 15:13

Нищо общо с демокрацията - просто въпрос на манталитет. Дребните не щат да слагат зимни гуми.. щото са голяма работа и не искат да дават пари за "глупости". И не става дума за липса на пари, просто парите ще отидат за нов телефон или телевизор. По същия начин мислят и чиновниците, само че на малко по-друго ниво - що да се дават пари за почистване, след като може да се даде някой и друг лев на правилните избиратели?

Зарязваме поддръжката и раздаваме пари на корем - 1/3 от държавния бюджет отива за това.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД