:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,715
Активни 780
Страници 16,618
За един ден 1,302,066
Интервю

Няма вариант, при който да се избегнат загубите от КТБ

Набъбването на държавния дълг е основен риск пред бюджета за 2015 година, казва икономистът Георги Стоев от "Индъстри Уоч"
снимка: Борислав Николов
Георги Стоев
Визитка

Георги Стоев е завършил университета "Лувен" в Белгия, специалност законодателен и макроикономически анализ. Работил е в Института за пазарна икономика. В момента е управляващ собственик в Industry Watch - компания, специализирана в областта на инвестиционните консултации, макроикономическите и политическите анализи.



- Господин Стоев, как си обяснявате колебанията на управляващите за това да бъде ли оздравена КТБ, или не?

- Проблемът с КТБ ще се реши от само себе си, като банката фалира. Сега обаче въпросите са политически - дали сметката ще се плати от всички български данъкоплатци или от вложителите в банката. При първия сценарий държавата ще трябва да оздрави банката и да налее бюджетни средства в нея, като я национализира.

При втория сценарий Фондът за гарантиране на влоговете ще изплати малките депозити, но не и останалите. Няма вариант, при който загубите да се избегнат, защото те вече са направени. Така че избор по средата няма. Проблемът с КТБ е най-важното, което ще се случва в близко време. Какво ще решат управляващите, е от особено значение, нищо че то няма пряко отношение към реалния сектор на българската икономика. Това ще бъде сигнал към инвеститорите каква икономическа политика да очакват и дали да развиват бизнеса си, или да чакат по-добри времена.

Ако все пак банката бъде спасена с държавни пари, това би дало знак за сериозни рискове пред българския бюджет, макроикономическата стабилност и като цяло, пред фирмите. Ако обаче бъде взето решение тя да се фалира, мисля, че това би било стъпка в правилната посока.

Ако ГЕРБ като най-голямата политическа сила в момента реши да спаси банката, вероятно ще спечели няколко десетки гласа повече и те ще бъдат на тези хора, които имат много пари в банката. За сметка на това обаче те ще загубят няколко стотици хиляди гласа на останалите хора. Решението вероятно е трудно, защото е ясно, че има по-малки политически формации, които открито застават зад решението банката да бъде спасена с държавни пари.

- Как тълкувате завоя, който направи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по отношение на съвместното решение с ДПС за задължително оздравяване на КТБ с публични средства. В крайна сметка, в петък той се обяви против. В тази посока е и решението на депутатите.

- Моето усещане е, че мина достатъчно време за оценка на активите на банката. Оттук насетне не мисля, че може нещо технически да е проблем за решаване на казуса. Политизирането му обаче пречи и в известен смисъл удължи агонията. Но предполагам, че не можеше да избегнем това. В крайна сметка, това е и тест за самите политици.

- На този фон как Ви изглежда предложеното в друг проектозакон - на депутатите Делян Пеевски и Йордан Цонев - да отпадане банковата тайна и да бъдат публикувани имената на всички публични фигури с влогове или кредити?

- Отпадането на банковата тайна не решава по никакъв начин проблемите. Останалите банки също нямат нужда от такъв вид регулиране - те са добре капитализирани, с добра ликвидност. Като цяло банковата система у нас работи добре, затова такъв ход би могъл да се изтълкува като по-скоро като политическо отчаяние, отколкото като реално решение на проблема. Но това не е правилният ход.

- Има ли опасност за някои от банките у нас, чиито централи се провалиха на стрес тестовете, направени от ЕС?

- Не смятам, че това е проблем. Системата е стабилна. При най-негативния сценарий за фалит на някоя европейска банка не смятам, че това ще се отрази директно у нас. Имаме съвсем пресни примери в тази посока - например при българските банки с гръцко участие на капитали. Клоновете им у нас минаха през гръцката криза и тя, поне ако говорим за банките, не се отрази при нас. С две думи - няма опасност за българската банкова система.

- Казвате, че няма риск за банковата система. Но какво се случва с държавните финанси при този голям дефицит, който ще нарасне след актуализацията на бюджета?

- Проблемът на това правителство е, че най-вероятно то ще си отиде като едно от най-неуспешните правителства в българската история. Всяко служебно правителство е назначено с мандат да свърши някаква определена работа, то трябва да се грижи за финансите, но този кабинет се провали.

Доказателството за това е дефицитът, който правителството оставя в бюджета. Грешките му започнаха още в самото начало - то започна да пише закони и да мисли за промени, въпреки че те реално не зависят от него. Ако изобщо има някакъв положителен ефект от цялото законотворчество, в което силно се съмнявам, то това ще се отрази след време. Сега проблемът е драматичното увеличение на бюджетните разходи. Риск има и за бюджета за 2015 г. Този риск произтича от набъбването на българския държавен дълг.

Проблем за планирането ще бъде липсата на готовност финансовите пазари да са отворени към България. Решаването на проблемите минава единствено през балансирана бюджетна политика, през редуциране на разходите.

- Но военният министър Велизар Шаламанов дори предложи създаването на отделна държавна агенция, която да се занимава с продажбата на недвижими имоти...

- Това звучи като още разходи, а не като постъпления от тези продажби. Държавата няма нужда от поредната излишна структура. Ако все пак такава бъде създадена, то в такъв случай с какво ще се занимава Агенцията за приватизация?

- Как гледате на идеята за сливане на данъчните и митниците?

- Не съм убеден, че това е най-големият приоритет за решаване в момента. Ако от Министерство на финансите ви убеждават, че така ще увеличат приходите в бюджета, то това наистина показва политическа безизходица. Ако все пак това е решение, което цели оптимизиране на разходите на ведомствата, ще бъде много интересно да се запознаем с предварителния анализ на ползите от това решение.

12
3048
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
02 Ноември 2014 19:45
Колко фирми е управлявал младежът? Щото и бай Пешо Глътката успешно щеше да оправи световната криза, ама задряма след 13-ата ракия...
--------------------
Сайтът на Генек
02 Ноември 2014 20:01
Аре, сега - претенции и ти .....
Тия , ИПИ, Център за изследване на демокрацията , Център за либерални стратегии на Иван Кръстев и прочие Сорофски и на фондациите НПО - производни , имат абонамент и съвсем други - "просветителски" в България цели.
02 Ноември 2014 20:04
Я, този звучи доста разумно .
02 Ноември 2014 20:29
Загубите могат да се избегнат само, ако се намерят кинтите, а разни ора бъдат пратени в дранголника...
02 Ноември 2014 21:33
Много тънко се опитва да манипулира автора.
02 Ноември 2014 23:36
Тази длъжност която са му измислили, повече ли е от старши икономист?
03 Ноември 2014 02:27
Има варианти. Какво направиха на запад при банковата криза. Едни банки бяха национализирани, рекапитализирани и после продадени, при което държавата си върна парите. Други банки бяха рекапитализирани и с времето върнаха получените пари като ги удържаха от печалбата си. Други болни банки бяха погълнати от здрави и пр. и пр. Само че у нас явно целта не е да се спаси точно тази банка. Дори обратното.

Истината би трябвало да е следната: банката имаше към 680 млн ликвидни активи, във фонда за изплащане на влоговете има около 2,1 млрд, този фонд ще полуми в края на годината още към 200 млн и остава някой не особено алчен синдик да прибере само 10% от кредитите на банката -- около 540 млн - и сметката отива към нула. Тоест никой данъкоплатец не би трябвало да плаща нищо. Но никой не говори как постъпиха при подобна ситуация на запад, защото явно целта е (след като американците наредиха да се фалира банката) всеки, който успее да се вреди, да се придобие (открадне) колкото се може повече апетитни активи на престъпно занижени цени или да не върне заемите си или да ги върне с голямо намаление.
03 Ноември 2014 02:38
Загубите могат да се избегнат само, ако се намерят кинтите, а разни ора бъдат пратени в дранголника...


Интересно, тази опция не се споменава нито от БНБ, нито от парийните лидери, нито от *макроикономисти* като автора. Не им се рови, защото ...
03 Ноември 2014 09:10
Интересен ми беше Веждичката вчера. Човекът си каза - "продава" си депозита на някой с кредит от същата банка. По този начин той ще си получи някаква част от сумата, а на онзи с кредита ще му се приспадне цялата сума, т.е. все едно я е върнал. И всичко това си било законно. Та, както преди време казах на подскачащите от радост от фалита на банката - студена вода ще има за всички. Само дето ще ги заболи гърлото.
03 Ноември 2014 09:13
Стигнах до
Работил е в Института за пазарна икономика.

и спрях. Не искам да си развалям деня, седмицата и месеца с четене на поредния нищо не казващ "макроикономист".
СЕГА, откъде ги копате тия, бе ? Писна ми от едни и същи ! Де, разнообразете малко !
03 Ноември 2014 10:41
Проблемът с КТБ ще се реши от само себе си, като банката фалира
03 Ноември 2014 13:25
Какъв ли е смисълът да напишеш под статията гордо - "Не съм я чел!".
Ми аз под статиите, които не чета, не си чеша клавиатурата Няма ми стигне времето.
А човекът си е логичен, независимо дали е управлявал фирми. "Колко пари от бюджета е изхарчил?" е много по-смислен въпрос.
Няма как и да не се съглася, че служебното правителство е супер слабо и харчи като за последно.
Не се и наядоха тези мръсници, че и данъците искат да увеличават.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД