:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,772
Активни 609
Страници 2,337
За един ден 1,302,066
РАЗВИТИЕ

Приходите от аутсорсинг у нас достигат 1 млрд. евро годишно

Изнесените услуги се развиват бързо не само в София, а и в Пловдив
архив: СЕГА
Отличните IT и езикови умения помогнаха на аутсорсинг сектора в България да постигне бум, засилвайки надеждите, че може да подкрепи стагниращата икономика на най-бедната държава - членка на ЕС, коментира в обширен материал агенция Франс прес.
Когато Димитър получава обаждане от световен гигант в ИТ индустрията с покана за интервю, не може да повярва. Той е бил без работа няколко години и вижда в предстоящия разговор възможност за ново начало и добра заплата. Очакванията се оправдават. Скоро той започва работа в голяма компания, която обслужва клиенти от далечна Канада. Чуждите езици, които Димитър владее, най-накрая започват да работят за него и го правят един от добрите служители в българския клон на конгломерата. Да, заплатата му е по-малка от тази на колегите му, които работят в Западна Европа, но за България тя е повече от добра. Осигуровките му са върху пълната заплата, няма пликове с пари, а социалният пакет и бонусите също си заслужават 8-те часа на слушалката. Никой не иска от него извънреден и неплатен труд, а ако все пак се наложи - всеки час допълнително се заплаща двойно.

Димитър работи в една от най-големите компании за изнесени услуги и нейното присъствие на българския пазар съвсем не е изненада. Но какво точно е аутсорсинг? "Това са изнесени услуги, говорим не само за колцентрове, но и за създаване на софтуер, ИТ приложения, графичен дизайн и други виртуални разработки", казва икономистът Георги Стоев от "Индъстри Уоч".

Бумът на изнесените услуги е резултат от



експанзията на подобни компании



на пазара у нас. В последно време България се е превърнала в притегателен център за изнесените услуги и процеси и дори е на първо място в Европа и на девето в света по конкурентни условия и служители. Бизнесът расте, като регистрира двуцифрени темпове през последните четири години. Нещо повече - анализаторите от "Индъстри Уоч" изчисляват, че приходите от аутсорсинг се равняват на над 1 милиард евро годишно.

"Бизнесът е концентриран основно в София, което донякъде изолира останалите градове, а те определено имат потенциал", казва председателят на Българската аутсорсинг асоциация Стефан Бумов. Той е генерален директор на най-голямата българска компания за изнесени процеси - "Софика Груп", за която работят над 800 служители.

Оценки на "Индъстри Уоч" потвърждават казаното от него - оказва се, че в столицата работят над 85% от всички заети в сектора. Затова експертите и бизнесът се опитват да развият и други зони с потенциал. Засега първата спирка е Пловдив. Там има около 45 500 студенти, които владеят чужди езици и биха могли да започнат работа в някоя от фирмите за изнесени услуги. Нещо повече - около 38 000 студенти говорят един език, около 6000 - два, а



1500 владеят повече от два чужди езика



Най-популярен е английският, следван от немски, руски и френски език.

"Очакваният ръст на работните места е между 100 и 150% през следващите 5 години", пресмята Бумов. И откроява и други градове с потенциал. "Такива места са най-вече градовете с университети - Бургас, Варна, Благоевград, Велико Търново, Свищов и др.", обяснява той. За да се развие бизнесът обаче, трябват условия. Средната възраст на заетите в тази сфера е 25-30 години. Сред тях вече има и много чужденци. "Говорим за млади хора, които учат или имат семейства и деца. Те искат достъпност - да могат да запишат децата си на градина, да има къде да паркират без проблем и вечер да могат да излязат навън. Затова и нощният живот е важен - театри, галерии, барове, места за хранене", казва Бумов.

Но как ще отговори на критиките, че кол центровете и изнесените услуги са далече от производството и на практика не се създава никакъв продукт? "Това определено не е вярно. Вижте - компютрите са нашите машини, а софтуерът и виртуалните услуги са нашето производство. Това, че не може да се види или пипне, не означава, че не произвеждаме нищо", контрира Бумов.

И докато аутсорсингът все повече се развива в Пловдив, където въпреки различията си бизнес и община са намерили начин да работят заедно и да привличат големи компании, то в част от останалите населени места въпросът съвсем не стои така. "Говорили сме с много общини, но не навсякъде срещаме разбиране и интерес към идеите ни", продължава Бумов.

"Имали сме места, на които дори не знаят какво е изнесена услуга, а на други директно ни казват -



ние тук аутсорсинг няма да развиваме",



разказва шефът на асоциацията. Проблемът според него е, че местните власти не си дават сметка, че бизнесът е изцяло на светло - плаща редовно заплати, данъци, осигуровки. Проблем е и намирането на големи сгради, в които да се разположат служителите.

А какво дава държавата в замяна? "Да, в Закона за насърчаване на инвестициите е заложена мярка, която предвижда държавата да поема част от осигуровките на наетите, когато те са много на брой и получават висока заплата", обяснява шефът на Агенцията за инвестиции Светослав Младенов. По думите му обаче към момента сравнително малък брой фирми са се ориентирали към тази възможност.

Стефан Бумов признава, че бизнесът среща и проблеми. Според него, за да се запази тази експанзия на пазара у нас, е нужно гъвкаво законодателство за наемане на служители и



модерно образование в техническите специалности



На същото мнение са и от "Индъстри Уоч", според които в момента обучението и методите на преподаване са архаични и едва 10-15% от завършилите студенти са "специалисти на адекватно ниво". Затова се налага част от фирмите да организират допълнителни курсове, обучения, семинари... Но ако това донякъде е фирмена политика, то наемането на хора на гъвкаво работно време у нас е повече от трудно. "Трудовото законодателство е една от пречките за развитие. То ни ограничава да наемаме служители на гъвкаво работно време и, от друга страна, да отворим трудовия си пазар към хора, които са от държави извън ЕС. Това трябва да се промени", смята Бумов.

Иначе може да звучи и парадоксално, но центровете са привлекателни и за млади европейци. Това важи особено за хора от страни в криза от южната част на континента, както и за такива, чиито родни езици са по-слабо разпространени. За тях компаниите дават и допълнителни бонуси, включително и поемане на разходите по преместването у нас.

Две години след започването си в голямата компания Димитър е доволен от работата си в аутсорсинг центъра, въпреки че не смята да работи там "до пенсия". Възможностите, които получава там, обаче го карат да бъде лоялен към компанията и поне засега да не търси нови шансове за развитие извън фирмата си. Плановете му са насочени изцяло към израстването в световния конгломерат. За тези 2 години работа той е успял да се изкачи няколко нива по-нагоре. "Работата си е работа навсякъде. Важното е и ти, и фирмата, в която си, да сте доволни от това, че сте заедно", обобщава той.
 . . .
БГНЕС
Пловдив е новата дестинация за развитие на изнесените услуги. Очаква се през януари там да открият представителства три големи компании, стана ясно неотдавна по време на конференция, организирана от "Индъстри уоч".
15
3509
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
11 Ноември 2014 22:02
а помните ли изобщо, че преди "свободата" двама българи летяха в космоса! този "аутсорсинг" е изключително вреден за българия и изкривява пазара на труда. последното води до ситуацията изключително квалифицирани специалисти да получават сходни пари с един "супервайзър" на телефонистки.
11 Ноември 2014 22:11
Негърчета евтинджосс! Но при безработицата за специалисти и това е полезен ход...докато...БГ стане "Нормална" страна или дори държава.
12 Ноември 2014 02:30
До по-горните тролчета:
- Завиждайте, завиждайте! То и вие сте на аутсорсинг, само че на грешни компании, дето на дали плащат като истинските.
12 Ноември 2014 08:15
Крайно време е аутсорсинг бизнесът да бъде аутсорснат извън София.

Те искат достъпност - да могат да запишат децата си на градина, да има къде да паркират без проблем и вечер да могат да излязат навън.


Има доста по-малки градове, където има и места за паркиране и детски градини. Останалото (вечер да могат да излязат навън) се постига доста по-лесно от първите две.

Говорили сме с много общини, но не навсякъде срещаме разбиране и интерес към идеите ни", продължава Бумов.


В доста общини местната власт е окупирана от местните феодали. Те ще фалират, ако голямо предприятие промени статуквото на голяма безработица и съответно безнадеждност при местното население.
12 Ноември 2014 08:17
До по-горните тролчета:


Работата си е работа. Щом безработицата е висока, явно е по-трудно да предлагаш работни места, отколкото да предлагаш труда си.
12 Ноември 2014 08:51
Не знам защо медиите упорито тръбят за успеха на родния аутсорсинг.
Повтарям се от предишни статии, но аз, ако едно работно място не е в
1. утилизация
2. мина на Ковачки
3. администрация
не го признавам. Това да получаваш пари от чужда фирма, осигуровките ти да бъдат плащани /и то не от държавата/, Тренчев да не те защиатава, какво е?
Какво е това своеволие?
12 Ноември 2014 09:37
2. мина на Ковачки


И правото да ти спускат за кого да гласуваш на изборите.
А също и правото на организирани от мината стачки против НЕК и държавата.
Да не забравяме плащането на заплати с купони от полупразните магазини на собственика.

Направо безценно.

Да се пукат от яд робите на колонизаторите,дето не виждат какво произвеждат.
12 Ноември 2014 09:41
Стефан Бумов признава, че бизнесът среща и проблеми. Според него, за да се запази тази експанзия на пазара у нас, е нужно гъвкаво законодателство за наемане на служители


Законодателството е достатъчно гъвкаво.
Просто некои некадърни "менагери" губят битката за квалифицирани кадри и разчитат на hire-and-fire за кърпене на дупки.
12 Ноември 2014 10:13
Политиците и чиновниците не обичат аутсорсинга и всъщност какъвто и да било успешен бизнес. Какво е това нещо - купища пари които не минават през тях? Чуждият бизнес им е особено неприятен, защото заедно с парите често (не винаги) идват хора които понятие си нямат от установените на местно ниво практики, а поради разликата в мащаба няма как да бъдат лесно приучени.

Сега, че някои фирми наглеят и искат да са по-равни - простимо е. Купища други фирми ползват официални и премълчани преференции, само защото са близо до властта.
12 Ноември 2014 10:19
този "аутсорсинг" е изключително вреден за българия и изкривява пазара на труда. последното води до ситуацията изключително квалифицирани специалисти да получават сходни пари с един "супервайзър" на телефонистки.

Значи за да не се изкривява пазарът на труда заплатите на работещите в аутсорсинг фирмите трябва да бъдат намалени в съотвествие с общото ниво на заплатите в България? Така ли да го разбираме?

12 Ноември 2014 10:43
Значи за да не се изкривява пазарът на труда...
Обратният вариант е много по-добър, разбира се. За жалост не разбирате, че това изкривяване чисто и просто ПРИНУЖДАВА много от специалистите (до определена възраст) да търсят реализация в чужбина.
12 Ноември 2014 15:57
Бях чел някога, че американската фирма “МАЙК“ световен производител на обувки, нямала нито една собствена машина на територията на Щатите, всичко било на
“АУТСОРСИНГ “ да използувам и аз тази поредно и нагло вкарвана дума в нашия речник. Та фабриките на фирмата били пръснати в най-бедните азиатски райони, Виетнам, Комбоджа, Пакистан и т.н. Заплатите на работниците в тези предприятия едва стигали за да си платят храната, но това било мечта за местните, пък “МАЙК“ реализирала своите продукти на световния пазар и реализирала колосални печалби. Е по-добър пример на модерно робство едва ли може да се даде.
Измъкването пък на капитали от същите тези страни, както е известно става от чуждите “инвеститори“ , от многобройните консултанти и от лобистите. Ние вече претръпнахме като стара проститутка за тези действия на международния капитал. Само с един такъв “благороден“ жест, продадохме БТК за 200 милиона, и след година тарикатите го препродадоха с един милиард печалба. Да живеят евроатлантическите ценности, “ние“ измислихме корупцията, за която чиновниците от Брюксел и тези от зад океана непрекъснато ни бият през пръстите и подлагат на всевъзможни санкции. Както пише Тони Филипов от “Из делниците на един луд“ Не само хората в България, и държавите в света се делят на богати и на прости. Оставам на “Умните“ във форума да преценят в коя категория сме.
12 Ноември 2014 16:21
И да добавя, нека никой не се заблуждава и за секунда, че парите, които печелим от това модерно робство, за което се пише едва ли не с възторг и благоволение няма да останат в България, те ще бъдат извадени от нея под формата на цяла поредица от “съвместен“ слугинаж с нашите “ партньори“в НАТО и в покупката на абсолютно непотребно оръжие, което вместо да ръждясва в Щатите например, ще ръждясва у нас, досущ като 15-20 годишните коли, които са запълнили всяка уличка в БГ-то. И сигурно може да се продължи още и още.
И най-жалкият фарс, ГЕРБ подготвял от 2015 г. гласуването да станело задължително, та Турция го е направила за своите избиратели от ДПС задължително още от началото, само , че за тях целта е повече от ясна докато у нас трябва да се съгласим с Минчо Минчев от в. ЗОРА, че каквито и избори да правим накрая ще получаваме мадам Марси Райс. Още не е оформено новото правителство, а американският инструктор вече кацна на Софийското летище.
12 Ноември 2014 17:08
Спартаче, успокой се. Аз съм сигурен, че робите в този ми ти аутсорсинг ще измрат като мухи при тези ужасни условия. Пък и ги хранят с полски домати и украински консерви, от тази диета трябва и калцият в костите им да се е разтворил вече.
Ще останат само миньорите на Ковачки, работниците в утилизация /Бог да ги прости/ и папконосците в държавната администрация - защото тях ги пазят Тренчев и други спартаци. Касандра-пророчица: тя вещае възмездие - и всичко се сбъдва
13 Ноември 2014 09:47
Първо, аутсорсинг не е изнасянето на продукция или услуги в чужбина. Аутсорсинг е изнасянето на продукция или услуги към друга фирма (често която се намира в чужбина и оттам идва по евтино). Т.е. завод на Найк, собственост на Найк в Тайланд не е аутсорсинг. Второ, освен на "телефонистки" аутсорсингът в България дава работа и на доста висококвалифицирани IT специалисти. Трето, работата за "телефонистки" може да не води до спечелването на Нобелова награда, обаче е чудесна добре платена възможност за студенти или за току що завършили, които искат да добият първи опит в динамична интернационална среда. Четвърто - освен "телефонистките" аутосрсингът генерира и появата на фирми с доста сложни и напредничави аутсорсинг продукти/услуги т.е. ако единственото предимство на "телефонистките" в БГ е това, че са евтини, то покрай тях този отрасъл започва да създава и иновативни продукти/услуги, които се харчат с висока добавена стойност. Пето, тези дето плюят аутсорсинга като заробване и правят редица слабоумни изявления - защо не вземете да вникнете малко в нещата, вместо да се изхвърляте като пубери, без грам да знаете за какво става въпрос.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД