:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,372
Активни 616
Страници 2,937
За един ден 1,302,066
Аналогии

Да (мечтаеш да) бъдеш Виктор Орбан

Половината партийни лидери в родния парламент възхваляват политиките и стила на авторитарния унгарски премиер, след като не намериха нищо друго, което да ги разграничи за пред избирателите от „партиите на статуквото”
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
С всеки следващ вот парламентът събира все повече хора със странни представи за политиката и управлението. Никога досега обаче радетелите на популистки идеи не са били толкова много.
Представата за силния водач, който оправя страната с воля, решителност и "со малце кьотек" отдавна запленява въображението на немалка част от недоволните от родната политическа действителност. Само един пример - леко стряскащо социологическо изследване по проект "Граждански дебат за промяна" от тази година установи, че според 34% от българите е по-добре въобще да нямаме парламент, а само лидер, който бързо да разрешава проблемите в страната. Около 52% са склонни на по-мек вариант - да се намалят правомощията на Народното събрание и да се засили президентската власт. При всички случаи имаме налице мощна група избиратели, които нямат нищо против една по-здрава ръка да върти кормилото на държавата.

Родните популисти отдавна надушиха електоралния потенциал в тези настроения. Мина времето обаче, когато някой амбициозен политик можеше пряко да се възползва от тях.



Бойко Борисов ги изстиска докрай



и с неговото управление си отиде и напълно компрометираната идея за т.нар. месианство в политиката. Все още обаче се намират заобиколни пътища, по които да бъдат експлоатирани подобни настроения. Вместо да се представят като кандидат-фюрери, мнозина нашенски политици усвоиха по-елегантния подход да лансират политики, заети от "силни политически мъже" в чужбина като руския президент Владимир Путин, бившия му венецуелски колега Уго Чавес и най-вече унгарския премиер Виктор Орбан.

Последният се оказа особено мощен извор на вдъхновение, при това не само защото неговата страна е малка, бедна, посткомунистическа държава в Източна Европа, също като България. А и заради това, че него - лидер на партия - членка на ЕНП, го движи същата смес от народняшки социализъм и национализъм, която е основен идеологически двигател на българските популистки партии. Примерите в това отношение са много. Скоро след като дойде на власт през 2010 г., Орбан започна реализирането на мащабна програма на откупуване на бивша държавна собственост в сектори "от жизнена важност за нацията" като енергетиката и транспорта. През 2012 г. национализира и частното пенсионно осигуряване. Следващата година на два пъти задължи доставчиците на комунални услуги да намалят с по 10 на сто цените на тока, газа и парното. Разбра се с Русия да му построи два нови блока в унгарската АЕЦ "Пакш", както и да подкрепи газопровода "Южен поток". Редовно скача на Брюксел да не му се бърка във вътрешните работи. Промени местната конституция, изпълвайки я с противоречиви податки за християнската вяра, традиционното семейство, отечеството и други консервативни ценности. И не на последно място - през юли т.г. прогласи в своя реч, че Унгария ще следва модела на "нелибералната демокрация" по примера на Русия, Китай, Индия и Турция, предизвиквайки стонове на удоволствие сред десните хардлайнери в Европа. В същото време конституционните изменения и други инициативи като удивителната идея за данък върху интернет трафика му носеха главоболия у дома заради многохилядните протести в Будапеща.



Цялата тази активна дейност намери силен отглас



сред по-малките партии у нас, както и сред новопоявилите се политически формации, които отчаяно търсеха нещо, което да им помогне да се разграничат от "партиите на статуквото". И Орбан им даде наготово рецептата - национализации, вихрено патриотарство, по-ниски цени на тока, здрава ръка в управлението, репчене на Брюксел и международен съюз срещу империалистическия Запад - все в името на народа и националния интерес. Първи я усвои вождът на "Атака" Волен Сидеров. През април дори посети Будапеща по повод победата на Орбановата партия ФИДЕС на парламентарните избори, за да връчи на новия си кумир (след Уго Чавес) превод на своя "План срещу колониалното робство", който, по собствените му признания, почти напълно съвпада с програмата на управляващите в Унгария. Нямаше как да остане по-назад и бившият партньор и настоящ отявлен враг на Сидеров - Валери Симеонов. "Орбан си гледа интересите на Унгария и хич не му пука за нищо останало - така трябва да бъдем и ние", похвали той унгарския премиер неотдавна. Абсолютно единомислие демонстрира и сегашният му съюзник в парламента - лидерът на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов. "Орбан отиде да говори с руснаците, решава енергийните проблеми на Унгария и въобще не го интересува какво ще кажат разни еврочиновници. А тук всевъзможни папагали, повечето с червено потекло, ми се правят на по-големи католици от папата. В икономиката няма Изток-Запад, има интереси", обяви преди време Воеводата, забравяйки (или незнаейки), че самият Орбан е бил секретар в младежката комунистическа организация на гимназията си.

Разпрострелият се върху целия политически спектър лидер на ББЦ Николай Бареков също откри в унгарския популист пример за собствената си бъдеща политическа деятелност. "Орбан е великолепен модел.



Ние също сме за силна социална политика,



отстояване на националните интереси, разграждане на монополите", редеше предизборно бившият журналист. Добра дума за унгарския премиер намери дори експрезидентът и лидер на АБВ Георги Първанов: "Много интересен е примерът на премиера Виктор Орбан, който излезе и каза пред Брюксел по отношение на ядрената енергетика: "Това е национален въпрос, ние ще правим това, което смятаме за необходимо и което ни гарантира сигурността".

Само че всичко това си остава поредната политическа парлама. Големите партии разчитат на по-префинена реторика, за да подмамват избирателите си, а и стегнатата юзда, наложена им от западните им партньори, ги удържа от залитания в неправилната посока. Но малките формации могат да си позволят да жонглират както си искат с Орбановите политики. Особено като знаят, че никога няма да им се наложи да ги прилагат, след като формално няма да присъстват във властта.
32
3071
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
11 Ноември 2014 20:21
Тази статия хич няма да се хареса на другарете.
Убива им мечтите за нашенски вариант на Орбан, който непрекъснато сънуват.
Пък и Орбан е тръгнал по трънливия път надолу:

Справка:

ФИДЕС в коалиция с Християндемократическата народна партия имат две трети мнозинство със 133 представители в 199-членния парламент поради спецификата на унгарската избирателна система (само ФИДЕС има 117 места). Но от 1998 г. насам броят на гласувалите за ФИДЕС никога не е бил толкова нисък.

Резултати от парламентарните избори в Унгария на 6 април 2014 г. (в скоби е посочена промяната спрямо изборите през 2010 г.)
ФИДЕС 44.54% (– 8.19%);
Лявоцентристки алианс 25.99% (+ 6.26%);
„Йоббик“ 20.54% (+ 3.87%);
Зелените 5.26% (– 2.22%).

При избирателна активност от 61% и малко над 2 млн. гласа за ФИДЕС от близо 8 млн. избиратели, Орбан печели абсолютно мнозинство в парламента само с 25% от гласовете на всички избиратели.
11 Ноември 2014 20:24
Авторът обикалял ли е така из Унгарията извън Будапеща?
Така по градчета и селца?
11 Ноември 2014 20:27
"Орбан отиде да говори с руснаците, решава енергийните проблеми на Унгария и въобще не го интересува какво ще кажат разни еврочиновници. А тук всевъзможни папагали, повечето с червено потекло, ми се правят на по-големи католици от папата. В икономиката няма Изток-Запад, има интереси", обяви преди време Воеводата

Да ама като захапа кокала и обърна палачинката:
По думите му ГЕРБ и ПФ са на мнение, че АЕЦ "Белене" не трябва да се строи, а газопроводът "Южен поток" да се осъществява, ако не нарушава правилата на ЕС

Та значи "правилата на ЕС" за сметка на интересите на България и българите!
11 Ноември 2014 20:52
"Орбан си гледа интересите на Унгария и хич не му пука за нищо останало - така трябва да бъдем и ние"

Да де, ама наште рублофили воглаве с бай Болен, първом се грижат за своите джебове, сетне за Матушката, а българите вълците ги яли.
Веке повече от две годин, атакаджиите зъб не обелват срещу сараите, циганите и дуписето...
11 Ноември 2014 21:02
Г-н Людмил Илиев е от редакцията на в-к "Сега". Т.е. редакционната политика е против Владимир Путин, против покойния Уго Чавес и против Виктор Орбан. Значи, за жалост, против национално отговорните лидери и за национално безотговорните. Честито, Плевнелиев ви е таман.
11 Ноември 2014 21:12
Кат не ти изнася редакционната политика, бегай да спамиш в дума и атака...
11 Ноември 2014 22:13
установи, че според 34% от българите е по-добре въобще да нямаме парламент, а само лидер, който бързо да разрешава проблемите в страната.


ако бяха ги питали дали искат забрана на всички политически партии процента сигурно щеше да е към то 80 %.
11 Ноември 2014 22:48
Другаре господа либерасти епа за България нема нищо по-убаво от това Бойко да стане като Виктор .За да не бъда голословен припомням че от началото на 2014 досега растежа на БВП-ето в Унгария е на второ място в ЕС (първа е Ирландия) ,безработицата пък намалява от 11% до 7,8% .
11 Ноември 2014 22:53
авторитарния унгарски премиер

"авторитарния" Пренапъналата се русофобия понякога добива таквиз ГМО размери, че и маджарина Виктор го отнесе. Интересно тая генна модификация се добива чрез третиране със зелена WC бумага или си е обикновена ДНК грешка.
11 Ноември 2014 23:57
За да успее на следващите парламентарни (и предсрочни) избори в България политику (с топки) няма да му е нужно да мечтае да бъде Орбан - достатъчно ще му да спретне партия, която да постави в платформата си следното:

"...Нашата партия, ако спечели властта, обещава НЕЗАБАВНО да ...
започне реализирането на мащабна програма на откупуване на бивша държавна собственост в сектори "от жизнена важност за нацията" като енергетиката, транспорта, търговията... През втората година ще национализира и частното пенсионно осигуряване. Следващата година ще задължим доставчиците на комунални услуги да намалят с по 10 на сто цените на тока, газа, парното и водата. Ще се Разберем с Русия да ни построи двата нови блока в АЕЦ "Белене", както и газопровода "Южен поток", при изгодно за нас GTA! И още обещаваме редовно да скачаме на Брюксел да не ни се бърка във вътрешните работи. Ще променим конституцията в частта за правосъдието и ще я изпълним с християнската вяра, традиционното семейство, Отечеството и други консервативни ценности. И не на последно място - ще прогласим, че България ще следва модела на "нелибералната демокрация" по примера на Русия, Китай, Индия, без Турция...
12 Ноември 2014 00:15
След извънредните избори от 5 октомври се обажда и гласът на съмнението: “Когото и да подкрепиш, получаваш все Костов”, сиреч разрухата. Не стига това, ами и гласът на разума го допълва: “Когото и да подкрепиш, получаваш все г-жа Мърси Райс”

“Ликуй, народе! “ Натисни тук
12 Ноември 2014 01:45
Присънил им се на национал-популистите Орбан и се надупили! Да сте виждали графиката на БВП на Унгария за последните 5 години? Да сте чували, че от 155 млрд долара през 2008 вече е под 130 млрд.? България си подскача около 50 млрд, че дори и отгоре. Повечко четете, че прави сляпото окато! Пък вижте и прогнозите, ако ви стиска... Натисни тук

За по-наблюдателните е добре да видят по-надолу в линка прогнозите за Consumer Confidence за да са наясно за царящия оптимизъм сред унгарците. Дали не е в унисон с руския оптимизъм...

България ще излезе цвете в сравнение с Унгария....
12 Ноември 2014 02:14
Интересно защо песимистите унгарци в огромното си мнозинство подържат Виктор Орбан ,язък че унгарскийо е многу труден иначе фантата щеше да им припомни че през 2008 бяха по -добре
12 Ноември 2014 06:43
Ама, те и руснаците са по-добре сега с Крим и Путин отколкото през 2008-ма...
12 Ноември 2014 08:54
щурчо
11 Ное 2014 21:12
Мнения: 9,205
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Кат не ти изнася редакционната политика, бегай да спамиш в дума и атака...


Що да спамим бре, чиче? Кротичко си пишем аз.
12 Ноември 2014 09:19
От статията само не разбрах, лошо ли е да се подражава на Орбан или е хубаво. Щото нашата политическа класа по-скоро прилича на управлението на Дюрчани - дето разправяше, че лъжат сутрин, обед и вечер.
12 Ноември 2014 09:19
От статията само не разбрах, лошо ли е да се подражава на Орбан или е хубаво. Щото нашата политическа класа по-скоро прилича на управлението на Дюрчани - дето разправяше, че лъжат сутрин, обед и вечер.
12 Ноември 2014 09:59
не разбрах защо пък Унгария да е бедна? дори не е толкова и източна, по скоро средноевропейска държава...
12 Ноември 2014 10:38
Всички държави от бившия източноевропейски соцлагер са по-бедни, отколкото през социализма. Това е факт - неоспорим факт.
12 Ноември 2014 10:54
Всички държави от бившия източноевропейски соцлагер са по-бедни, отколкото през социализма. Това е факт - неоспорим факт.

Неоспорим при приемане на преизчислен по нереален обменен курс БВП, при затваряне на очите че между планирана, отчетена и реално произведената продукция имаше доста съществени количествени (и качествени) разлики.
12 Ноември 2014 11:06
Украинският "Десен сектор", заклеймен от прогресариата като "бандеровци", "фашаги" и "неонацисти", има почти идентична програма с тази на Орбан. Украинските десняци мразени, Орбан любим на прогресариата. То и Путинското управление спада към този тип. Каква по-добра илюстрация от лицемерието, с което бившите комунисти лепват етикета "фашизъм" на подбрани авторитарни режими. Досущ като отношението им към национализма - реват "Осанна", когато е проруски и антизападен, но недай Си Боже, да бъде проронена дума срещу Москва започват истерично да квичат "Разпни го".
12 Ноември 2014 11:23
Само да поясня, че от края на 2008, през 2009 и 2010 наистина има сериозен срив в унгарската икономика.
Обаче:
1. Орбан е на власт от средата на 2010 г.Реалните резултати от управлението му са видими след 2011 г.
2. 2009 и 2010 имаше една световна финансова криза.

А по отношение на спада на броя на гласовете за ФИДЕС - има такъв. Той е за сметка на партия Йобик. Която е ощо по-радикално националистическа и популистка от ФИДЕС.
12 Ноември 2014 11:42
Украинският "Десен сектор", заклеймен от прогресариата като "бандеровци", "фашаги" и "неонацисти", има почти идентична програма с тази на Орбан. Украинските десняци мразени, Орбан любим на прогресариата. То и Путинското управление спада към този тип. Каква по-добра илюстрация от лицемерието, с което бившите комунисти лепват етикета "фашизъм" на подбрани авторитарни режими. Досущ като отношението им към национализма - реват "Осанна", когато е проруски и антизападен, но недай Си Боже, да бъде проронена дума срещу Москва започват истерично да квичат "Разпни го".


Бонго,
12 Ноември 2014 12:11
Пълни ми душата колко хора се прехласват по Орбан, но стане ли въпрос за това, че той намали депутатите на 199 при 10 милионна държава, т.е. за България трябва да са 140 и че въведе плосък данък 16% на мястото на прогресивния, тогава изведнъж ентусиазмът секва, в стил "И той прави все пак някои грешки, заблуден от неолибералите".
12 Ноември 2014 12:15
Идентична - друг път.
Една трета от програма на Десния сектор е за въвеждане на военно положение, военно обучение, право на носене на оръжие. Една трета е за разни неща срещу Русия - от подкрепа на кримските татари до каквото се сетиш. Другата трета е мешавица между неолиберални мантри, като въвеждане на плосък данък и пр., националистически лозунги като защитата на правата на украинците в съседните държави, борба с олигархията и т.н.
Програмата на ФИДЕС има много малко общо с тази щуротия.
Да не говорим за това какво е ФИДЕС, кой членува в него и какво е Десен сектор и кой членува в него. Да не говорим за разликите между Орбан и Ярош.
Да не говорим, че Фидес е дошла на власт с избори, а Десния сектор за кратко упражняваше власт, взета с въоръжен преврат.
И т.н.
12 Ноември 2014 12:34
Попангелов,
Натисни тук
12 Ноември 2014 12:36
Не ти работи линкът.
12 Ноември 2014 12:46
12 Ноември 2014 12:50
Не ти работи линкът.


Пробвах го:
http://pravyysektor.info/articles/prohrama-politychnoji-partiji-pravyj-sektor-realizatsiji-ukrajinskoji-natsionalnoji-ideji-u-protsesi-derzhavotvorennya/
12 Ноември 2014 14:24
Идентична - друг път.
Една трета от програма на Десния сектор е за въвеждане на военно положение, военно обучение, право на носене на оръжие. Една трета е за разни неща срещу Русия - от подкрепа на кримските татари до каквото се сетиш. Другата трета е мешавица между неолиберални мантри, като въвеждане на плосък данък и пр., националистически лозунги като защитата на правата на украинците в съседните държави, борба с олигархията и т.н.
Програмата на ФИДЕС има много малко общо с тази щуротия.
Да не говорим за това какво е ФИДЕС, кой членува в него и какво е Десен сектор и кой членува в него. Да не говорим за разликите между Орбан и Ярош.
Да не говорим, че Фидес е дошла на власт с избори, а Десния сектор за кратко упражняваше власт, взета с въоръжен преврат.
И т.н.

Попангелов,
13 Ноември 2014 06:33
Да ме извиняват мурзилките, ама вижте какво писуват тези империалистични газети:
"The Daily Telegraph: Могат ли САЩ и Китай да управляват света?
13 Ноември 2014 | 05:57 | Агенция "Фокус"

Пекин. Тази седмица в Пекин САЩ и Китай успяха да се споразумеят за редица мерки, пише британският в. The Daily Telegraph. Следва големият въпрос: Какво означава това за света?
Г-2 се завръща. Ограничаването на емисиите на парниковите газове, уведомяването за военни дейности и търговията с високотехнологични стоки са само три от многото различни области, в които САЩ и Китай се споразумяха да работят заедно.
По-общо казано, изненадващо топлата среща между президентите Барак Обама и Си Дзинпин има потенциал да се развие в едно китайско-американско съвместно лидерство в световен мащаб.
Един от факторите, които сближават Вашингтон и Пекин, е този, че на президента Обама му остават още две години на поста. Не е изненадващо, че той се стреми да остави наследство след себе си, и резултатите от междинните избори в САЩ изглежда са усложнили плановете му. Засилването на двустранните отношения с Пекин обаче може да дойде точно навреме."
Нещо на Русия не й се вижда мястото. Или тя ще бъде в термина "Китай" като източник на суровини. А може би и като територия...
13 Ноември 2014 06:34

САЩ обвиниха Русия в нарушаване на договореностите и изразиха готовност да разширят санкциите
13 Ноември 2014 | 05:36 | Агенция "Фокус"
Като рекът, и ша го направят.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД