Всеядният медиен нагон на българските политици не подбира - наводнения, взривове, спортни събития, в последните няколко дни и детската "Евровизия", заради която 10-годишните Крисия, Хасан и Ибрахим са подложени на нечовешка атака. При нормални обстоятелства случващото се с тях би се възприело като физическо и емоционално насилие.
Не и тук, не и сега, когато сезонът е благодатен за PR жътвата. Първите думи на талантливите деца бяха, че са уморени, но никой не ги чу. Откакто се завърнаха от Малта със сребърен медал, никой не ги остави на спокойствие.
Да, те са втори, постижението им е удивително, те са известни, но преди всичко са деца, които имат изострена чувствителност, преживяват различно събитията от възрастните и в никакъв случай не бива да бъдат смлени в бруталната медийно-политическа цедка, само и само за да украсят всички политически ревери и да се превърнат в риалити звезди.
Надали са ги питали желаят ли да гостуват на всевъзможни чичковци и госпожи в костюми, много извън техния свят на мечти и музика. Да слушат невнятни речи и лозунги, вместо да направят простичкото нещо, което най-много искат - да прегърнат семейството и близките си.
Уморени крила
Разказвайки за любимата си плюшена играчка, Крисия бе попитана как се е справила с огромния стрес и се е овладяла заради спирането на тока преди нейното изпълнение, а Хасан и Ибрахим се носят из репортажите с призрачно бели лица - не се усмихват и почти не говорят. От деца, от 10-годишни певица и пианисти, тримата станаха маратонци по пресконференции и срещи.
"Това е прекалено наситена програма, която би причинила сериозен стрес и на възрастен човек", коментира психологът Елица Петрова. И понеже натоварването наистина е огромно, дори самото участие в песенния конкурс, Ибрахим закономерно се почувства зле и едва не припадна, докато областният управител на Шумен Петко Шаренков четеше гръмовна реч в продължение на час и половина.
Децата нямат права
Къде е Агенцията за закрила на детето, която мъмреше с декларации протестиращите от миналата година, че пускали невръстното си потомство да играе на жълтите павета? Дали ще се самосезира този път, или чака някой да й пусне жалба постфактум? Защо родителите позволяват Крисия, Хасан и Ибрахим да бъдат рейтингови захарчета?
Още по-лошо е на 10-годишни деца да се вменява непосилна патриотична отговорност "в името на България". Чичковците и лелите им говорят за отговорност, за модели на подражание, за обединение на български народ, а тримата просто няма какво да кажат, защото на тази възраст едно дете трудно може да пречупи идеалистичния си светоглед.
Какво тук значи Законът за закрила на детето, който забранява въвличането на деца в политически активности, и уж защитава правото им да изразяват мнение и уважението към тяхната личност? Впрочем същият закон съдържа текст "Закрила на деца с изявени дарби" (Чл. 5а.), където са изредени възможностите за подпомагане, включително финансови стимули. Заради едната снимка с "малките герои" встрани остана фактът, че близнаците от Шумен имат спешна нужда от ново пиано, защото това, което притежават, е толкова вехто, че няма как да бъде поправено. И не първите мъже в държавата, а обявеният за национален предател Димитър Бербатов впрегна своята фондация, за да имат децата професионален роял, с който да развиват таланта си. Вместо да сподели какво възнамерява най-сетне да направи - за тях и за останалите талантливи деца, които някак успяват да блеснат между сенките, държавата направи това, което може най-добре.
Нищо съществено
Манифестира фалшива благодарност с тридневни екскурзии из дългите й коридори, президентски медал, грамоти и почетни знаци, парад в Шумен и Разград, по един лаптоп, световна енциклопедия и чаша сок от Цецка Цачева, която позволи на децата да се докоснат до... Търновската конституция и лъскава книга за Учредителното събрание.
Знайни и незнайни депутати се изправиха на крака, за да поздравят децата, а след това преминаха в обичайния режим на евтино заяждане при обсъждането на актуализацията на Бюджет 2014. По-добре изобщо да не ги бяха канили, за да им спестят гледката, която представляват.
Стигна се до абсурдната ситуация, в която Общинският съвет в Шумен първо реши, че няма да дава почетен знак на Крисия, тъй като е от Разград, а после поправи гафа на извънредно заседание. Далеч отвъд местния патриотизъм са отзивите в социалните мрежи, част от тях са брутални тъпизми заради имената на близнаците и външния вид на Крисия.
Момичето и двете момчета се превърнаха в герои и антигерои едновременно, получиха прекалено тежки присъди и прекалено лицемерно одобрение, но никой не ги попита какво им струва подготовката, как наваксват изгубеното детство и как родителите им се справят. А това е наистина жестоко.
Затова Елица Петрова препоръчва на родителите да бъдат изключително внимателни и да не се подвеждат по еуфорията: "Родителите имат голямата роля да ограничат проявите на децата, за да се върнат към обичайната им среда, от която са откъснати. Родителите са тези, които трябва да кажат "Не", защото тепърва ще ги канят на различни събития".
Крисия, Хасан и Ибрахим трябва да бъдат оставени на мира, а не да бъдат употребявани за евтин пиар. Това просто е жестоко. Ако сами не си пазим децата, държавата няма да го направи по-успешно от нас.
от вебкенеF как не са поръчали на помияра мицоф пасквилче?! заедно с витков псевдополитиците лапаха няколко години държавни пари заради някакви %
2те безумно изглеждащи турчета не говорят български и на него заекват, за снимки на турска телевизия приказваха без запъване.Крисия има повече шансове за бляскаво бъдеще без тези 2мата в този вид. .