:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,940
Активни 616
Страници 2,505
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Хага няма да разследва Израел за военни престъпления

Евентуалните престъпления нямат необходимата тежест, за да се разглеждат от Международния наказателен съд
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Главният прокурор на съда в Хага Фату Бенсуда заяви, че евентуално извършените от Израел престъпления нямат достатъчна тежест, за да оправдаят започването на същинско разследване.
Международният наказателен съд няма да разследва Израел за военни престъпления, които вероятно са били извършени през 2010 г. на борда на кораба "Мави Мармара", който бе част от Флотилията за свобода на Газа. Според главния прокурор на съда Фату Бенсуда те нямат "достатъчна тежест", за да оправдаят започването на разследване.

След като шестте кораба на флотилията опитаха да преодолеят наложената блокада на Ивицата Газа, израелската армия пое контрол върху тях, а 10 души на борда на "Мави Мармара" загинаха в сблъсъците. Главният прокурор в Хага Фату Бенсуда реши, че макар да има основателни причини да се смята, че Израел е извършил военни престъпления, те не са от достатъчно голяма тежест, за да се назначи същинско разследване на случая.

Фактите, установени от съда, са следните: на 3 януари 2009 г. Израел налага морска блокада на бреговете на Газа до 20 морски мили от брега. Тя е част от усилията да се ограничат пътуванията и притока на стоки в Газа, след като "Хамас" побеждават на изборите през 2006 г. Движението за освобождение на Газа



решава да предизвика блокадата



и организира Флотилията за свобода на Газа - осем кораба с над 700 пътници от общо 40 страни, които смятат да доставят хуманитарна помощ на ивицата, да преминат израелската блокада и да привлекат вниманието на международната общност.

Израелската армия напада флотилията на 31 май 2010 г. на 64 морски мили от брега. По това време един от корабите се е оттеглил заради проблеми с техниката, а "Рейчъл Кори" закъснява при тръгването и не пътува заедно с флотилията. Останалите шест плавателни съда са превзети от израелската армия. Операцията завършва със смъртта на десет от пътниците на "Мави Мармара" - 10 турски граждани и един с двойно турско и американско гражданство.

Въпреки че Израел не е ратифицирал Римския статут и съответно не попада под юрисдикцията на съда в Хага, прокурорът разглежда иска, защото събитията се развиват на борда на кораб на Коморските острови, които са страна по статута. Той се занимава с дела за геноциди, престъпления срещу човечеството, военни престъпления и агресия. Прокурорът взима решение, че напрежението между Израел и "Хамас" не попада в определението "международен въоръжен конфликт между две или повече държави", но пък правото относно тези конфликти се прилага в ситуацията на военна окупация, каквато съществува в Газа. "Преобладаващият възглед сред международната общност е, че Израел продължава да бъде окупаторска сила спрямо международното право, базирайки се на обхвата и мащаба на контрола, който той запазва върху Газа", пише в решението. Така че съдът разглежда ситуацията в контекста на



военна окупация, извършена от Израел



Прокурорът отбелязва, че блокадата е била обект на противоречия, но решава, че не е нужно да се взима решение относно законността й във въпросното решение.

Съдът смята, че сред военните престъпления, извършени от Израел, са убийство, наранявания и нарушаване на човешкото достойнство. Решението гласи също, че въпросът дали престъпленията са извършени при самозащита следва да се разгледа по време на същинското разследване, а не на предварителното проучване. Израелската армия не е извършила обаче престъпления срещу човечеството, тъй като нападението на флотилията не е част от систематични атаки, насочени директно срещу цивилно население.

На 14 май 2013 г. главният прокурор на Международния наказателен съд получава иск от Коморските острови заради нападението на флотилията с хуманитарна помощ, отправила се към Ивицата Газа по време на наложената от Израел блокада. В същия ден главният прокурор Фату Бенсуда започва предварително разследване. Прокурор Бенсуда заключава, че наличната информация дава "основателни причини" да се смята, че на борда на "Мави Мармара" са извършени военни престъпления на 31 май 2010 г. Въпреки това няма "разумно основание" за продължаване на разследването на регистрираните на Коморските острови, Гърция и Камбоджа плавателни съдове. Решението се основава на чл. 17, т. 1. ал. Д от Римския статут, според който съдът не разглежда престъпления, които не са от "значителна тежест". Бенсуда обаче предупреждава, че при наличие на нови доказателства или факти случаят може да бъде преразгледан.

Мисията на Съвета за човешките права на ООН бе категорична в доклада си по случая, че в Газа е имало хуманитарна криза, което прави блокадата незаконна, а действията на израелската армия срещу флотилията са били непропорционални на ситуацията.

Израел твърди в собствения си доклад, че е във



въоръжен конфликт с палестински терористични организации



и армията му действа в този контекст. Страната е категорична, че не упражнява контрол в самата Газа, а блокадата се е провеждала в съответствие с международното право. Тел Авив поддържа, че не е възпрепятствал пратките от храна и хуманитарна помощ за палестинците. На борда на "Мави Мармара" израелците заявиха, че са открили оръжия и бойна екипировка, включително брадви, ножове, сълзотворен газ, газови маски, но не и огнестрелни оръжия. При завземането на кораба израелските войници са били нападнати, включително с огнестрелни оръжия, като деветима от тях са били ранени.

Междувременно през януари тази година Израел предложи обезщетение от 20 млн. долара на семействата на деветима турци, които загинаха в инцидента, и в момента преговорите между Тел Авив и Анкара продължават. Според израелските медии парите ще бъдат депозирани в хуманитарен фонд и разпределени между наследниците на жертвите по точно определени критерии.



Снимка: http://en.wikipedia.org/
"Мави Мармара" тръгва от Анталия към Газа на 22 май 2010 г.

Оръжията, открити на борда на "Мави Мармара" от израелската армия. Войниците твърдят, че са били нападнати с тях, когато са се качили на борда.

 Оръжията, открити на борда на "Мави Мармара" от израелската армия. Войниците твърдят, че са били нападнати с тях, когато са се качили на борда.


8
1982
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
25 Ноември 2014 20:29
Понеже решението е взето от Фату Бенсуда, ето какво казва Вики за нея:Bensouda was born in Banjul, the Gambia. She attended primary and secondary school in the Gambia before leaving for Nigeria where she graduated from the University of IFE with an Bachelor of Laws (Hons) degree. She then obtained her Barrister-at-Law (BL) professional qualification from the Nigeria Law School. After acquiring a Master of Laws from the International Maritime Law Institute in Malta, she became the Gambia’s first expert in international maritime law and the law of the sea.
Bensouda is married to a Gambian–Moroccan businessman and they have two children.
25 Ноември 2014 23:49
“Ще доживеем ли санкции срещу Израел?“ https://alterinformation.wordpress.com/2014/11/16/9002498156/
Въпреки честите нарушения на международното право режимът в Тел’авив никога не е бил санкциониран заради защитата, която получава от Съединените американски щати
Десетилетия наред Израел отказва да ратифицира Договора за неразпространение на ядрено оръжие, докато е натрупал сериозен арсенал от ядрено и химическо оръжие. Всяка критика на ООН срещу Израел не води до никакъв резултат освен поредните обвинения в „антисемитизъм“ Съединените щати предоставят безвъзмездна военна помощ на Тел’авив, която се равнява на $ 3 млрд.долара годишно, което по силата на настоящия договор означава, че САЩ ще дадат на Израел $30 млрд. до 2017 г. Договорът ще бъде автоматично удължен до 2027г., а сумата ще бъде увеличена, съобщи вече официален Вашингтон.
25 Ноември 2014 23:55
Това е положението! Някой да е учуден?
26 Ноември 2014 06:25
За националната държава на евреите или добро (анти антисемитизъм и т.н.) или нищо! Това звучи като за мъртвец или за баш агресор! И защо сега така се получава?
26 Ноември 2014 11:00
Оръжията, открити на борда?!
26 Ноември 2014 17:35
Заради такива "решения" този съд ще загуби окончателно доверието на всички държави и скоро сигурно ще бъде закрит. Явно съществуването на подобни институции има смисъл само за високо платените съдии и чиновници, които работят в тях, и на които ние с вноските си им плащаме заплатите.
26 Ноември 2014 17:38
Не може да бъде!
27 Ноември 2014 15:25
На втората снимка виждам наистина сериозен арсенал - кухненски ножове, някакви вериги и друго подобно поразяващо тактическо въоръжение. Всъщност корабът също ми бие на военен, но добре са го маскирали. Цяло чудо е, че Израел не са използвали ядрените си ракети срещу този агресор.
А за "Съда" в Хага - или добро, или нищо.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД