:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,809
Активни 588
Страници 3,374
За един ден 1,302,066
Проекти

Как София ще защити титлата: "Столица на спорта в Европа"

Три години преди събитието преобладават въпросителните, а категорични отговори почти липсват
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
В София открай време се провеждат различни инициативи на спортното министерство по училищата, в които редовно се включват някои от най-големите звезди на българския спорт - както в случая сноубордистката Александра Жекова води час по физическо възпитание на деветокласници от испанската гимназия. Така че не е много ясно с какво още ще допринесе титлата "Европейска столица на спорта", ако ще разчита на подобни инициативи, които и сега съществуват.
Вече повече от месец е ясно, че София ще е столица на спорта в Европа през 2018 г. В средата на октомври най-големият български град получи титлата от асоциацията на европейските столици и градове на спорта (ACES Europe) - частна организация, нямаща никаква формална връзка с Европейския съюз. Въпреки това на специална церемония в Европейския парламент в Брюксел миналата седмица кметът на българската столица Йорданка Фандъкова получи специален флаг, удостоверяващ високата чест и отразяващ съпътстващата я отговорност.

Заедно със София своите домакински банери прибраха още чешката столица Прага за 2016 г. и френският град Марсилия за 2017 г. Така България, Чехия и Франция се присъединиха към компанията на още 12 страни, излъчвали спортна столица на Европа от създаването на инициативата в началото на ХХ век - Испания с Мадрид (2001), Аликанте (2004) и Валенсия (2011), Швеция със Стокхолм (2002), Шотландия с Глазгоу (2003), Холандия с Ротердам (2005), Дания с Копенхаген (2006), Германия с Щутгарт (2007), Полша с Варшава (2008), Италия с Милано (2009) и Торино (2015), Ирландия с Дъблин (2010), Турция с Истанбул (2012), Белгия с Антверпен (2013) и Уелс с Кардиф (2014).

"Тези нови три столици - Прага, Марсилия и София, заслужиха доверието. Те показват образцова общинска политика за спорта в ЕС, а сега се ангажират да осигурят по една цяла година, изпълнена с дейности за всички възрасти. Единствената цел е да се увеличи броят на гражданите, практикуващи спорт", заяви президентът ACES Europe Джан Франческо Лупатели при избора на трите града на заседание в Брюксел.

Въпреки че предстартовото броене от 3 години и 2 месеца вече тече, засега



няма особена яснота за това

как София ще защити своята титла



Най-голямата практическа полза от мащабното спортно домакинство на града е откриващата се допълнителна възможност за кандидатстване по европейски проекти за развитието на масовия спорт в столицата. Затова и сред предварително заложените приоритети на организационния комитет от Столичната община са изграждането на детски площадки, реновиране и модернизиране на спортните бази в детските градини и училищатa.

Според общинския съветник от ГЕРБ Анатоли Илиев, който бе и секретар на инициативния комитет по кандидатурата на София, столицата ни няма да залага на мегаломанска програма през 2018 г. И това изглежда нормално, като се има предвид, че, по думите му, общината на практика няма да участва в организацията за покриване на минимума събития, които трябва да се случат в града според регламента на ACES Europe.

За да кандидатства за столица на спорта, едно от изискванията е градът да е с население над 500 000 души. От сайта на организацията става ясно, че победителят трябва да организира откриваща пресконференция, на която да представи събитията в определената година. Минимумът е 36 международни, национални или местни, както и заключителна церемония.

"Това са изпълними неща, тъй като в София се случват много балкански, европейски и световни спортни събития и спокойно можем да отчетем бройката. Но не е въпросът в отчета, а как ще бъдат реализирани, трябва да сме активни като община и да помогнем да се случат, защото не ние ще ги организираме", коментира Илиев.

Общината обаче има амбицията да провежда спортни събития, макар и не от ранга на световни и европейски първенства или други по-големи турнири. Кметството залага



всяко училище и детска градина

да станат арена на спортни събития



Уточненият календар с разписани мероприятия ще е готов в началото на следващата година, но от "Московска" №33 предвиждат всяка година до 2018-а спортните събития в града да са 700, а в годината, когато София ще носи официално титлата, те да са 900.

"Тези събития съвсем реално може да се случат, тъй като с новопостроените заведения детските градини в София вече са общо 200, училищата са 196. Ако във всяко от тях се случи дори по едно събитие, ще имаме близо 400 прояви. Към тях добавяме и събитията на клубовете, които се финансират по общинска програма и участват по проекти и други събития, разбира се. Даже един от критериите, по които спечелихме, беше това, защото Марсилия, например, няма толкова учебни заведения", разказва Илиев. В учебните заведения общината дори планира да залага по две събития.

През 2014 г. спортните инициативи, финансирани с общински средства, са 156. От една страна, това са състезания, а от друга - възстановяване и изграждане на спортната инфраструктура в града. Макар да няма конкретни минимални изисквания за съоръженията, общината има за цел да е много активна. "Всичко е въпрос на инициативи и възможности, а София има много, защото постоянно се развива. Вече има изградени велоалеи, площадки, фитнеси на открито, а от догодина ще започнем да поставяме нови маси за тенис в парковете", казва Илиев.

Според него другата цел е до 2018 г. общината да има приличен бюджет за спорт. Справка за последните години показва, че



по перото за спорт и физкултура

средствата в общината намаляват



В бюджета за спорт за тази година са заложени 1 162 081 лв., от които едва 9398 лв. са от държавата, а останалите са от общинските средства. През 2013 г. за спорт за били предвидени почти двойно повече - 1 978 497 лв., от които 352 149 лв. са били от държавата. Отчетът за изпълнение на бюджета показва, че парите са били усвоени около 90%. Само за сравнение - общинските средства за спорт, заложени от Марсилия, са 22 млн. евро. през 2013 г. При това за последните няколко години в този бюджет на френския град има намаление с около 5 млн. евро.

Засега колкото нeясни са критериите, по които София е спечелила, толкова неясни са и реалните последствия от титлата. Във финансови измерения най-големият български град няма да спечели нищо от това, че ще е европейска столица на спорта. Освен, може би, допълнителна реклама.

"Дори само за няколко седмици от обявяването ни за столица на спорта има по-голям интерес към нас, има самочувствие. Инвестициите в спорта са видими - това е здравето на децата, повече хора, които живеят активно и искат да спортуват", коментира Илиев.

Въпреки че кандидатурата на София е била съгласувана с Министерството на младежта и спорта, засега от спортното ведомство също



не са съвсем наясно как и дали

изобщо държавата ще участва активно



в домакинството на София.

"Кандидатурата на София стартира, когато министър на младежта и спорта бе Мариана Георгиева. Тя е съгласувана между двете институции и в екипа на Столичната община, който я организира, има и представители на ММС. По време на служебното правителство министър Евгения Раданова също активно подкрепи кандидатурата, като участва в серия инициативи, свързани с нея", обясни прессекретарят на ММС Красимир Панов.

От министерството потвърдиха, че в момента Столичната община разработва 3-годишна програма до 2018-а и в подготовката ще бъдат включени експерти на ММС. Те трябва да участват активно във всички процеси, свързани както със спортните инициативи, така и с инфраструктурните проекти.

"По принцип сред основните ни приоритети е тясно сътрудничество с всички общини, които да поемат основната отговорност за организация на масовия спорт. Фактът, че столицата на България бе избрана за европейска столица на спорта, е отлична възможност да стартираме по-тясното си сътрудничество по отношение на съвместната ни дейност. И не само за 2018 г., но и изобщо", допълни Панов.

Отворен остава въпросът какви средства ще се наложи да вложи държавата в изпълняването на необходимия бюджет на София за 2018 г. "Бюджетите се приемат година за година и през 2014-а е невъзможно да се говори с конкретни цифри за 2018-а. Със сигурност обаче държавата ще подкрепи своята столица", е настоящата позиция на ММС.

С напредване на времето отговорите постепенно ще изплуват на повърхността. С тях вероятно ще се изясни и каква ще е реалната полза от титлата "София - столица на спорта в Европа" за столицата на България, и най-вече за жителите на града и условията за спорт в него. И ще има ли изобщо такава.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Оригиналната кандидатура на София за европейска столица на спорта бе за 2017 г., но след като за тази година титлата получи Марсилия, от ASEC Europe решиха да удостоят българската столица с домакинството за 2018 г. Според секретаря на инициативния комитет Анатоли Илиев (вторият от ляво на дясно) след малко повече от 3 години в София ще се проведат около 900 спортни събития, като част от инициативата.
2
1866
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
26 Ноември 2014 11:32
цяло министерство на спорта ..експерт до експерта и никакъв спорт...
26 Ноември 2014 12:53
Хубаво, нека има повече спортни събития и в тях да участват все повече малчугани!
Мислех си да отворя дума за велоалеите (споменават се в текста като постижения), ама ще се ядосам, та затова ще замълча.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД