:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,190
Активни 589
Страници 2,755
За един ден 1,302,066

За смърт на пътя са виновни шофьорите и пешеходците. Институциите никога

Община Русе спечели дело срещу почернени родители и вече е в пълното си право да не почиства нито един подлез в града без страх от присъда
СНИМКА: в. Утро
"Голям е парадоксът, че на първа инстанция печелим дело, на втора го губим, а накрая Върховният касационен съд не намери грам аргументи да допусне обжалване на делото. Нима сме спечелили делото на първа инстанция без никакви аргументи?", заявиха след края на делото Мая и Пламен Митеви, родителите на Петя .
Не е лесно да си пешеходец. Вярно, в Правилника за движение по пътищата е записано, че си най-уязвимият участник в движението и всички останали трябва да те пазят, но това е декларация, а не реалност. Като пешеходец, трябва да внимаваш къде и как пресичаш, а също така да имаш едно наум, че шофьорът, който наближава, може да е пиян или луд.

Но трябва да мислиш и за още много други неща. Например, дали общината, или държавата са закърпили дупките. Дали са осигурили място, където да пресечеш безопасно. Ако не са, и теб, не дай боже, те блъсне кола, докато се опитваш да пресечеш натоварен булевард, просто защото няма откъде другаде, бъди сигурен, че институциите са невинни. Виновен е шофьорът, виновен си ти.

Оттук и логичният извод - не е лесно да си шофьор. Освен да спазваш правилата, да не караш пиян, да се съобразяваш с пътната обстановка и т.н., трябва да мислиш и дали общината е закърпила дупките и осигурила възможност на пешеходците да пресичат безопасно. Ако блъснеш пешеходец, докато той се опитва да претича през пътя, страхувай се, защото си виновен. Ако пък си карал и с превишена скорост, близките на загиналия никога няма да осъдят общината, защото вината е изцяло у теб.

Ключовото в случая е причинно-следствената връзка между



един невъзможен за преминаване подлез



и смъртта на момиче, което умира, след като е блъснато от тир на натоварения русенски булевард "България". На 20 май 2009 г. камион МАН с прикачено полуремарке блъска 16-годишната Петя Йорданова, докато тя се опитва да премине през булеварда, за да отиде на училище. Около година по-късно шофьорът се признава за виновен, споразумява се с прокуратурата и получава деветмесечна условна присъда с две години изпитателен срок. Той признава, че е:

- "нарушил забраната на пътен знак В 26, забраняващ движение със скорост по-висока от 40 км/ч., като се движил със скорост 54 км/ч."

- "не е изпълнил задължението си да бъде внимателен и пpeдпaзлив към пешеходците, особено към децата, като не бил внимателен и предпазлив към П.П.Й. на 16 години. В резултат на което по непредпазливост причинил смъртта на П. П. Й. на 16 години от гр. Р."

В тези две изречения се изчерпва всичко. Наказателното дело е приключило и влязло в статистиката на прокурорите с осъдителна присъда. Което си е успех за държавното обвинение.

Следва обаче гражданското дело. Родителите на загиналото момиче Мая и Пламен Митеви завеждат дело срещу община Русе. Те смята, че дъщеря им се е опитала да пресече през булеварда, защото подлезът под него е тотално неизползваем - затрупан е с боклуци и преминаването през него е невъзможно. Освен това на 300 метра няма друго място за пресичане. От 2009 г. подлезът е без осветление, в един момент дори е затворен с метални решетки.

Първата инстанция по това дело е районният съд в Русе. Пред него свидетел е управител на фирмата, която почиства улиците и подлезите в града. "Същият първоначално заявява, че до деня на инцидента с дъщерята на ищците му е разпоредено процесният подлез да бъде почистван веднъж на сезон. Впоследствие твърди, че до тази дата почиствали подлеза само по сигнал или по жалба от граждани, тъй като не е в схемата им за почистване на града. Свидетелят не си спомня кога за последно преди 20.05.2009 г. съоръжението е било почистено, но това било направено веднага след инцидента", пише в решението си районният съд. На фона на типичната за България институционална реакция - да се замазва положението след белята (в случая - да се почиства), ужасно логично звучат показанията на друг свидетел, приятел на семейството, който се опитал да мине през подлеза 2-3 дни преди инцидента, за да им отиде на гости. "Насреща му от там излязла възрастна жена и го предупредила, че ако влезе, ще види секс на живо. Така и станало. И свидетелят, също като жената, се върнал обратно най-вече заради



купищата нечистотии, изпражнения и боклуци по пода



(градска тоалетна и сметище взети заедно), от които нямало къде да стъпи и които видял само от дневната светлина, влизаща отвън, затова се наложило да мине през пътното платно". По делото е приложена и техническа експертиза, според която "освен съществуващите два подлеза на разстояние около 300 м един от друг, няма други места за директното му пресичане от пешеходци, като светофарни уредби, пешеходни пътеки и др. пътни съоръжения". Ситуацията се усложнява и от факта, че между двете платна на булеварда има растителност с височина около 1.5 м, което затруднява видимостта както на пешеходеца, така и на шофьора. На базата на всички тези доказателства районният съд в Русе решава, че общината не е изпълнила задълженията си по поддръжка на подлеза, което е една от причините за инцидента. "Събраните доказателства описват безобразното състояние на въпросния подлез към датата на инцидента, водещо до единствения възможен извод за невъзможността за неговото използване по предназначение и на практика до липсата на такова пътно съоръжение", пише съдът. И присъжда общината да плати на двамата родители 10 100 лв. обезщетение. Те вече са получили 120 хил. лв. от застрахователната компания, където е била сключена "Гражданска отговорност" на камиона. За тези пари също е трябвало да водят дело, тъй като застрахователят твърди, че дъщеря им "с поведението си е съпричинила вредоносния резултат". В решението си по делото срещу общината районният съд записва нещо съществено - налице е причинно-следствена връзка между смъртта на момичето и състоянието на подлеза, а самата тя няма вина за инцидента, тъй като не е имала алтернативен маршрут за пресичане.

Районният съд обаче е само първата инстанция. Община Русе, естествено, обжалва решението. А окръжният съд по никой начин не вижда причинно-следствената връзка, въпреки че доказателствата и свидетелите по делото едва ли са се променили драстично. Втората инстанция решава, че вина за инцидента има само шофьорът, който е нарушил ограничението за скоростта и се е движил с 14 км повече. Абсурд, но реален. Окръжните съдии отделят малко време и разсъждават теоретично - "За наличието на причинна връзка между едно деяние - в случая бездействие на общината относно непочистването на подлеза, и вредоносните последици от него е необходимо това деяние да предшества вредата. Това само по себе си не е достатъчно, а е необходимо същото деяние да има обуславящо значение. Деянието (бездействието на общината) трябва да бъде такова условие, без което вредата не би настъпила". И в крайна сметка решават: "В случая



пряката причина, довела до смъртта,



е нарушаване правилата за движение на пътищата от водача на товарния автомобил.

Ако това не беше се случило, резултатът не би настъпил, което означава, че бездействието на общината не се явява в причинна връзка с ПТП-то, довело до смъртта на П. Й."

Родителите на загиналата обжалват пред Върховния касационен съд. Резултатът е същият. Малко разсъждения върху причинно-следствената връзка като такава, а след това - "не допуска касационно обжалване". Решенията на върховните съдии не подлежат на обжалване. Което формално значи, че община Русе няма никаква вина за смъртта на момичето. А за всички останали е сигнал, че дупките по пътищата, непочистените подлези, заледените и неосветените участъци, изобщо всичко, грижата за което със закон е поверена на институция, няма никакво отношение към катастрофите. Вината за жертвите по пътя е на самите жертви.











Окаяните подлези са проблем на всеки град в България. На снимката - съоръжение в централната част на София.

 Окаяните подлези са проблем на всеки град в България. На снимката - съоръжение в централната част на София.


36
2695
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
25 Ноември 2014 20:15
Автора!
Кои институции ще обвиниш, че оная вечер некъф пенсионер с тъмни дрехи е пробвал да пресече бул. Витоша, за да хване трамвая, при наличието на чист и осветен подлез, и е бил прегазен?
Застани, авторе, на който и да е столичен булевард /например на бул. Мадрид, където на триста метра има два светофара, а между тях и пешеходна пътека/ и виж колко пенсионери, ученици, майки с деца и без деца ще пресекат там, където им удобно, а не там, където е разрешено.
После, авторе, ела тука пред нас на Ботевградско шосе, където има два чисти, осветени и удобни подлеза, водещи към спирките на трамвая и близкия гастроном.
Виж и оградите, които гадната община е опънала покрай трамвая.
Същата тая гадна община всеки месец кърпи оградите.
Виж как стадото пенсионери, ученици, майки с деца и без деца къса оградите и пресича булеварда през платното, минавайки през една смрадлива локва, щото от нозете на стадото там почвата е хлътнала.
Виж всичко това, авторе, и после пак ела да пишеш как институциите са виновни за всичко.
Да, институциите имат своята вина, но не е лошо да видиш и другото - стадото, пред което институциите са безсилни.
Стадото, наречено булгаристанци, за които правилата и законите не важат.
26 Ноември 2014 08:01
Стадото, наречено булгаристанци, за които правилата и законите не важат.

Ловкия -

Когато близките на прегазените върху подлез или извън местата разрешени за пресичане от пешеходци бъдат задължени да покриват разходите по ремонта на корлите или за психичното лечение на шофьора прегазил член на стадото, тогава и само тогава ще има ред по пътищата на България!
Трябва да има член в закона, който да задължава водачите на ППС, прегазили пешеходец, пресичащ неправилно, да се обаждат на общинската служба по чистота, да измият следите! Това е!
26 Ноември 2014 08:06

duzov
26 Ное 2014 08:01

Трябва да има член в закона, който да задължава водачите на ППС, прегазили пешеходец, пресичащ неправилно, да се обаждат на общинската служба по чистота, да измият следите! Това е!


Много крайно изказване.



26 Ноември 2014 08:46
Наистина е крайно, но в качеството си на пешеходец и на шофьор съм виждал какви ли не неща. Над подлеза на бул. България между ПИБ и БЕЛИСИМО пресичат самоубийци като на парад! На Цариградско шосе, едва кретащи бабички пресичат където им скимне! Е какво е виновен водача, ако му изкочи такъв при скорост 70-80 км/ч? И след почупените брони и огънати ламарини - онзи или онази най-невъзмутимо си отминават!
След 3-4 такива случая и мерките които предлагам, чувствително ще намалеят катастрофите предизвикани от пешеходци!
26 Ноември 2014 09:09

duzov
26 Ное 2014 08:46

Наистина е крайно, но в качеството си на пешеходец и на шофьор съм виждал какви ли не неща.
.....
След 3-4 такива случая и мерките които предлагам, чувствително ще намалеят катастрофите предизвикани от пешеходци!



Аз също съм и пешеходец, и шофьор. Като шофьор съм попадала на какви ли не вейки и като пешеходец не създавам проблеми на шофьорите,но е различно, когато си и от двете страни.

С мерките съм напълно съгласна. Прозвуча ми много крайно останалото.
Децата ни са на пътя, не бива да губим човешкото.
26 Ноември 2014 09:15
Аз също съм и пешеходец, и шофьор. Като шофьор съм попадала на какви ли не вейки и като пешеходец не създавам проблеми на шофьорите,но е различно, когато си и от двете страни.



И аз не създавам проблеми като пешеходец. За децата съм съгласен, но нали ние ги възпитаваме? Както ги научим като малки, така ще се държат като големи. Съгласна?
26 Ноември 2014 09:18
duzov
26 Ное 2014 09:15

Аз също съм и пешеходец, и шофьор. Като шофьор съм попадала на какви ли не вейки и като пешеходец не създавам проблеми на шофьорите,но е различно, когато си и от двете страни.



И аз не създавам проблеми като пешеходец. За децата съм съгласен, но нали ние ги възпитаваме? Както ги научим като малки, така ще се държат като големи. Съгласна?


Съгласна, напълно, а личният пример е най-доброто възпитание!
26 Ноември 2014 09:22
posledna -
26 Ноември 2014 09:28
duzov
26 Ное 2014 09:22

posledna -


26 Ноември 2014 09:51
Оттук и логичният извод - не е лесно да си шофьор. Освен да спазваш правилата, да не караш пиян, да се съобразяваш с пътната обстановка и т.н., трябва да мислиш и дали общината е закърпила дупките и осигурила възможност на пешеходците да пресичат безопасно. Ако блъснеш пешеходец, докато той се опитва да претича през пътя, страхувай се, защото си виновен. Ако пък си карал и с превишена скорост, близките на загиналия никога няма да осъдят общината, защото вината е изцяло у теб.

Г-н Димитров, от това ваше съждение могат да се направят (поне) два извода:
1. Трудно е да не караш пиян (??????????????????)
2. Ако караш с превишена скорост, виновна е общината (също ????????)
оттук обаче следват и много изводи за вашата юридическа, а и всеобща грамотност:-(((
26 Ноември 2014 10:45
Ловкия
25 Ное 2014 20:15

Много добре казано,
Но последното изречение е неуместно.
26 Ноември 2014 10:55
duzov 26 Ноември 2014 09:22

Умирам от мерак да те видя пеша на улицата.
26 Ноември 2014 11:02
Простете, но все си мисля, че градовете са място за живеене на хора, а не за автомобили.

Меракът на пешеходера, качил се на автомобил, да се брои за по-качествен от пешеходера не почива на никакви факти.

Не стига че автомобилите свалиха пешеходците от тротоарите върху улиците и ги обрекоха на сложен слалом, ами и някакви тук ни обясняват, че на улиците шофьора е бог, а пешеходеца някакъв субчовек, и само трябва да отмием петното, след като го прегазим....

Вие четете ли се какви ги пишете?

И да се върна на основната теза. Градовете са за хората. Мерака на неадекватното кметство да наврат магистрали и сложни пътни възли в центъра на града води то там, че нормален човек не може да отиде от точка А до точка Б нито пеша, нито с обществен транспорт.

Обаче основния проблем на суперчовеците е как може да има ограничение на скоростта в града и да узаконим газенето на пешеходците...


Майтап....
26 Ноември 2014 11:04
Бул. "България" е фактически околовръстният път на Русе, той е околоградската част от международния път Е70/Е85, водещ към Дунав мост. Не може да се иска от общината да осигури пресичане на такъв път от пешеходци където им е удобно.
26 Ноември 2014 11:17
Простете, но все си мисля, че градовете са място за живеене на хора, а не за автомобили.

тази теория не е нова
навремето я пропагандираха радой ралин и николай хайтов
за другите, не за децата си, за последните те закупуваха коли, чакащи ги в гараж да извадят книжка.
26 Ноември 2014 11:20
Вярно, в Правилника за движение по пътищата е записано

Четеш до там и спираш! Няма такъв правилник, има Закон за движението по пътищата и ПРАВИЛНИК ЗА НЕГОВОТО ПРИЛОЖЕНИЕ!.
26 Ноември 2014 11:31
Все пак, авторът Самуил, който явно не е от Русе, можеше да отбележи, че в денят на злополуката, бул. България беше в ремонт.
Двете платна , които са изходът от България към Дунав мост бяха затворени за ремонт. Всички пресичащи граждани , които няма как да ползват осраните подлези, се изправяха пред един злокобен "Сървайвър", да пресекат другите две платна, които временно бяха вход и изход от България /имам предвид Република България/.
Но и до днес по бул. България ТИР-овете шпорят с 80 км/ч минимум, много рядко се виждат коли на КАТ, пък и те някак си пропускат големите камиони, незнайно защо ?!
А общината, който и да е кмет на власт, по принцип нехае за тия подлези. Всъщност кметовете се интересуват само как да накичат Ценъра на Русе. В моя не много дъръг живот централната част се ремонтира основно вече ПЕТ пъти...
26 Ноември 2014 11:58
Тоест почваме да отричаме тезите на опонента, като придърпваме за ушите някакви лафове за моралната недойстойност на някои си, които били били защитавали друга теза, дето приличала на изложената, и поради това....

Троловете наистина прекалявате.

1. Градовете са за хората. Средата трябва да е приятна и удобна на хората, а не да съсипваме паркове, тротоари и какво ли не за да осигурим четирилентов път тип магистрала под прозорците си със развръзки на четири нива, и да обясняваме, че трамвай на два метра от прозорците е нещо архи нормално.

2. Тезите, че пешеходците са унтерменши и суперчовеците с колите имат право да ги газят, защото били на пътя са меко казано неадекватни.

3. Улиците и пътищата не са собственост на суперчовеците. Само.

Вместо да налитате на тролите - замислете се. Едва ли мечтата ви от детинство е магистрала под прозорците, без подлез на два километра в двете посоки, и със най-близка възможност за качване на нея на 5 километра... В центъра на населеното място....
26 Ноември 2014 12:06
Статията е професионално написана.

Русенският булевард "България" и бул. Мадрид в София са два различни обекта и обобщения за "стадото" не е коректно да се правят. Такова изказване единствено характеризира статуса на изказалия се.
26 Ноември 2014 12:06
Статията е професионално написана.

Русенският булевард "България" и бул. Мадрид в София са два различни обекта и обобщения за "стадото" не е коректно да се правят. Такова изказване единствено характеризира статуса на изказалия се.
26 Ноември 2014 12:36
Неадекватните изказвания, че който наруши правилника, трябва да бъде превърнат в петно на асфалта на фона на разрешението за 140 км/ч по селските ни магистрали, които едва задоволят изискванията за първокласен път не изглежда просто чудовищно, а напълно неадкватно, простете, като за стая с бели стени. Има две концепции за развитието на градовете по отношение на трафика-с превес на пешеходния и алтернативния на автомобили трафик (Мадрид, Париж, Лондон) и с ограничаване на пешеходния трафик за сметка на автомоблния (който и да е голям американски град е чудесен пример). Мисля че няма нужда да обяснявам разликите и къде е по-хубаво. И в двата случая обаче, се полагат някакви елементарни мерки за сигурност на пешеходците. Дори в Атина-един от градовете с най-отвратителен трафик в Европа по големите булеварди се слагат шумоизолационни екрани, които обаче играят и ролята на естествени прегради срещу пресичане на непозволени места. Е, подлезите им, с редки изключения са в прилично състояние, разбира се. Как обаче се подсигурява безопасност на пешеходците? Давам пример с емблематичната Черна котка (изходът на София към магистрала Тракия). На теория там започва магистралата, на практика обаче има мотел, заведение, спирка, следователно пешеходен трафик. От десетилетия техонологичния напредък по осигуряване на безопасност е да се побие знак за ограничение на скоростта и горе-долу да се поддържа маркировката за пешеходната пътека. Но пешеходна пътека в близост до магистрала е безумие. Толкова години не се намери начин да се построи надлез или подлез. Същата простотия е на една от най-големите автобусни спирки в София-до х-л Плиска, където спират ~10 превозни средства, а спирката е разделена от локално платно, по което се движат автомобили. Така че не ми обяснявайте за правилника-той е ясен, но условията за безопасност, които осигуряват общините, са минимални. Още недоумявам как може международните шосета да пресичат селища=моментална опасност от тежки ПТП с камиони, но у нас е така.
26 Ноември 2014 14:18
Автора

Много, много може да се допълва! Какви са възможностите за хората в неравностойно положение, за пресичане, за преминаване върху тротоарите и т.н.
Всяка сутрин пресичам неправилно, а и всички, които ползват трамваите, срещу румънското посолство, в посока центъра. Към спирката няма пешеходна пътека. Подлезът е малко по-близо от футболната централа, на "Иван Асен II", която напоследък нашумя с треньора си и шефовете му, бивши негови колеги!
26 Ноември 2014 14:36
вечер некъф пенсионер с тъмни дрехи
не бил пенционер Бг пенциите са возят у такси.
26 Ноември 2014 14:41
И още повече права имат автомобилите..не съм видял пешеходец да "убие" автомобилист на пешеходна пътека..

за да се юрне някой да пресича рисковано в повечето случаи си е виновен сам арисковано пресичане си е Всяко пресичане в българия включително и през подлез..
26 Ноември 2014 14:46
Дори в Атина-един от градовете с най-отвратителен трафик
не е най отвратителен софия е най отвратно място..в Гърция светофарите не светят Жълто, Няма билбордове има маркировка и необходимите знаци, особено полезни когато хората са сложили забранен завий наляво или дясно пред еднопосочна улица в софия влизаш в улицата и разбираш че е Еднопосочна и в софия не е нарушение да влезеш в Еднопосочна..
26 Ноември 2014 15:09
Разбирам защо София я пишеш с малка буква, а Гърция с главна, но "Еднопосочна"! Да не би така да се казва мястото, което населяваш?
26 Ноември 2014 15:17
Ловкия
25 Ное 2014 20:15


26 Ноември 2014 16:43
До Ловкия и останалите "автомобилисти". Пиша в качеството си на шофьор и пешеходец. Описаните от вас случаи по никакъв начин не се припокриват с описаното в статията. И докато между бездействието на общината и инцидента може и да няма пряка връзка, то има много дебела косвена. И би следвало съдът да осъди общината за непочистения подлез (ако и без обезщетение за родителите) за неизпълнени задължения.
26 Ноември 2014 16:52


duzov 26 Ноември 2014 09:22

Умирам от мерак да те видя пеша на улицата.

agabaga - винаги когато поискаш! За твое улеснение - всеки ден м/у 11:55 и 12:55 ч. на светофара в кв. Орландовци на "Католически гробища".
26 Ноември 2014 18:21
1. Градовете са за хората.
А селата - за животните. Или поне за автомобилистите.
Средата трябва да е приятна и удобна на хората
Значи всички магазини, ресторанти, хотели, училища, университети, театри и министерства, на двадесет килимотра извън града. А и да, и гаражите на хората, пак там, да не си форсират двигателите под прозорците. А как ще се стига до горните градски места, има си таксита. Няма да стоят бакшишите гладни, я!
3. Улиците и пътищата не са собственост на суперчовеците. Само.
Да де, ама само те плащат данъци. Хайде, задължителните проверки (технически преглед, квалификационни курсове, качество на гумите, застраховки и т.н.), не ги броя, защото са в полза и на "суперчовеците".
Не стига че автомобилите свалиха пешеходците от тротоарите върху улиците и ги обрекоха на сложен слалом
Да бе, автомобилистите са уплътнявали градовете! Издали са разрешителни за строеж на сгради, между които и такси не може да се прокрадне. Да не би всички да сме станали воайори, та да се гледаме през прозорците един друг. Само автомобилистите ще са нацвъкали бензиностанции на ключови кръстовища за да е неудобно и на тях, и на пешеходците. Отделно, понятието "тротоар" няма ясна правна дефиниция - едно пише в инструкцията на общината, съвсем друго общината приема с акт за тротоар (нахвърлен асфалт, който за година се изронва), и трето - общинските инспектори припознават: изровените площи покрай улиците, ако не са тротоари, са "зелени площи".
А за простотия да се тургат сфетофари през 20-30 метра, немам думи. Готвя жалба до общината за да разбера кой е този идиот, дето не може да сметне колко място трябва, ако светофарът свети 60 сек. и автомобилът се движи с 20 км/ч (5.5 м/сек), за да се премине кръстовището. Дори без спазване на дистанция (в нарушение на закона), са необходими минимум триста метра между два светофара. И това без отвеяни пешеходци, пресичащи на прибежки и пропълзявания на червено. Иначе в пиков час, винаги ще има задръстване.
И още една жалба - за преднамерено увреждане на улиците от общината като се "фърля" асфалт вместо в дупките на равните участъци с цел образуване на бабуни и автомобилистите да се заслепяват едни друг, а колите им да се увреждат ... с цел увеличаване на катастрофите поради неизправност на автомобила. Барем нощно време да си го прибират - ни има пешеходци, ни осветление.
26 Ноември 2014 19:59
Описал съм коректно какво прави общината - поддържа два подлеза на изключително натоварен столичен булевард - Ботевградско шосе чисти, осветени и удобни, намират се на няма и стотина метра един от друг, а единият има изградена рампа за велосипедисти, майки с колички и инвалиди.
По цялото протежение на булеварда има телени огради, които периодично се кърпят и чиято цел е да вкара стадото в подлезите, за да не го газят /стадото/ безчислените пълчища леки и тежки автомобили, градски и междуградски автобуси, тирове, трамваи и прочие колесна гад.
Не отричам, че общините като цяло и конкретно Столична имат вина за някои неуредици, но специално в този случай СО е перфектна - има подлези, чисти и осветени са, има и ограда, дори наскоро сложиха и радар, за да пресекат гонките.
Стадото обаче непрекъснато къса оградите и си пресича отгоре по булеварда и през трамвайните релси, които в този участък са вкопани.
Ставал съм свидетел на падания върху релсите и добре че ватманите са нащрек.
Дори и десетките смъртни случаи в този участък не могат накара стадото да ползва благата на цивилизацията, да не говорим за некви си забрани, уредени със закон.
Стадото презира законите /абе тоя ли ше ми каже на МЕНЕ!/, но пък се чуди "Защо сме на тоя хал?"...
26 Ноември 2014 20:42
Ловкия
26 Ное 2014 19:59


Ловки, на всяко стадо и мърша, не слагай всички в мършата, не съди народа по обобщения.
26 Ноември 2014 21:05
Обобщенията не са мой патент.
Виж само какво се изрича за народа щом стане дума за избори, кой за кого гласува и прочие.
26 Ноември 2014 21:21
Иля Илф и Евгений Петров "Златния Телец" Един по оптимистичен поглед.

Пешеходов надо любить. Пешеходы составляют большую часть человечества. Мало того-лучшую его часть. Пешеходы создали мир.
Это они построили города, возвели многоэтажные здания, провели канализацию и водопровод, замостили улицы и осветили их
электрическими лампами. Это они распространили культуру по всему свету, изобрели книгопечатание, выдумали порох,
перебросили мосты через реки, расшифровали египетские иероглифы, ввели в употребление безопасную бритву, уничтожили
торговлю рабами и установили, что из бобов сои можно изготовить сто четырнадцать вкусных питательных блюд.
И когда все было готово, когда родная планета приняла сравнительно благоустроенный вид, появились автомобилисты.
Надо заметить, что автомобиль тоже был изобретен пешеходами. Но автомобилисты об этом как-то сразу забыли.
Кротких и умных пешеходов стали давить. Улицы, созданные пешеходами, перешли во власть автомобилистов. Мостовые стали
вдвое шире, тротуары сузились до размера табачной бандероли. И пешеходы стали испуганно жаться к стенам домов.
-- В большом городе пешеходы ведут мученическую жизнь. Для них ввели некое транспортное гетто. Им разрешают переходить
улицы только на перекрестках, то есть именно в тех местах, где движение сильнее всего и где волосок, на котором обычно висит
жизнь пешехода, легче всего оборвать.
26 Ноември 2014 21:30
Ловкия
26 Ное 2014 21:05

Обобщенията не са мой патент.
Виж само какво се изрича за народа щом стане дума за избори, кой за кого гласува и прочие.


Зная, че не са, не ги прави и твои!
Имаш разумни, стойностни коментари, затова си позволявам и реплика.
Изборите са алъш-вериш.
Търговците са вън от храма, не прави заключения от избори, избор нямаме.
Българите не гласуваха.
28 Ноември 2014 02:25
"Виж как стадото пенсионери, ученици, майки с деца и без деца къса оградите и пресича булеварда през платното, минавайки през една смрадлива локва, щото от нозете на стадото там почвата е хлътнала.
Виж всичко това, авторе, и после пак ела да пишеш как институциите са виновни за всичко.
Да, институциите имат своята вина, но не е лошо да видиш и другото - стадото, пред което институциите са безсилни."

А защо институциите, които са представител на 'стадото' не си задават въпроса: щом 'стадото' ми къса оградата всеки път,
след като я ремонтирам, дали няма нещо грешно в организацията на въпросната 'ограда'... И след като инститиуциите са умните
в случая, кога биха се сетили я да ограмотят 'стадото', я да си организират оградата така, че да бъде удобно на 'стадото'
и то да не им я чупи повече??????????
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД