Напоследък ДАНС, МВР и прокуратурата се стараят всекидневно да обявяват добри новини в борбата с корупцията. Преди месец при тяхна акция бе арестуван директорът на РИОСВ-Перник заради поискан подкуп от 10 000 лв. В замяна оглавяваната от него инспекция е трябвало да прекрати административно-наказателна процедура с наложена парична санкция в особено големи размери на фирма. Задържан бе зам.-кмет на Съединение по обвинение в длъжностно присвояване. На практика това беше четвъртият арестуван от местната власт в Пловдивско само за последните четири месеца. Преди това през ареста минаха кметове на още две населени места, както и районен шеф в Пловдив.
На кмета на Неделино му повдигнаха обвинение за престъпление по служба заради няколко обществени поръчки. Агенти на ДАНС са арестували трима души във Варна, двама от които от местния клон на фонд "Земеделие". По време на разследването е установено, че от образуването на досъдебното производство на 31 октомври до 18 ноември са били установени 20 случая на поискване и получаване на подкупи.
Активност и рефлекс спрямо корупцията се забелязва. Нещо повече, има концентрация от усилия, които най-вероятно са свързани с опита на ДАНС да докаже нуждата от своето съществуване. Както и с последните драматични усилия за по-положителен мониторингов доклад на ЕК, който се очаква да излезе през януари или февруари следващата година, но в него ще бъдат включвани събития най-много до средата на декември.
Дотук добре. Стараят се хората. Но без емблематични арести по високите етажи нищо няма да стане.
Ако ще да арестуват всички чиновници и кметове накуп. Защото открай време и във всички доклади от последните 6 години Брюксел винаги иска и настоява за едно - да се удари корупцията по върховете. Не къде да е, а по високите етажи на властта. А със сигурност досегашната "плячка" определено не е такава.
Случаи на ударена корупция по високите етажи няма никакви. Като се изключат двама депутати от ДПС, които излежават някакви присъди, и то за времето, в което са били кметове, на практика нищо друго не може да се отчете.
Да погледнем например знаковия случай "Бисеров". За една нощ - през лятото на миналата година, той се превърна от незаобиколим фактор в държавата, от втори в ДПС и от сив кардинал в обикновен гражданин и обвиняем за пране на пари. По едно време дори службите и държавното обвинение се опитваха да го отчетат като борба с високата корупция, но постепенно започнаха да мълчат. Добре че преди няколко дни все пак главният прокурор Сотир Цацаров обеща, че това разследване ще приключи с обвинителен акт. Само не каза кога точно. А като се има предвид как вървят тези дела в съда, някакъв окончателен резултат може да се очаква около 2020 г. И то изобщо не е сигурно, че Бисеров ще бъде осъден.
Достатъчно е да се види съдбата на обвиненията и делата срещу половин дузина министри от времето на тройната коалиция, които едно по едно падат в съда. Може да се отбележи, че дори емблематичните и за Брюксел дела по САПАРД са зациклили и вече години наред не могат да приключат. Всичко гореописано са ритуалните действия, които се повтарят в държавицата преди всеки доклад на Брюксел. От ноември до Коледа нетърпимостта към корупцията се възпалява. И после настъпва затишие. У нас няма никой за килия. У нас няма открити начини, с които да се види откъде са несметните богатства на куп политици, депутати, висши чиновници.