:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,392
Активни 627
Страници 11,957
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Бабичка с момиченца и другар от ареста

Калин Донков
В една далечна, почти студентска есен, в морската градина във Варна ме заприказва възрастна жена - и тя събираща последно есенно слънце, без да изпуска от очи две малки, неспокойни, несврътни девойчета. Като се посдърпваха или посбиваха, или дори само като се отдалечаваха непозволено, тя просто скачаше от пейката, изтичваше и ги разтърваваше, домъкваше ги обратно. Правеше го мълчешком, без дума да им каже. Думите й този път бяха за мене, покорен и може би дълго жадуван слушател...

Бяха я довели от Подбалкана, измъкнали я бяха от живота й - да гледа двете сестричета, а заедно с тях - и родителите им. Драмата й беше безизходна: от една страна - при децата си, от друга - далеко от гнездото. Мъчеше я, че се задава зима, ще дойдат мъглите и болният дъх на морето ще сломи душата й. Не отвръщах нищо, но това и не се очакваше от мен. Може би наистина нямаше на кого да разкаже мъката си. В следобеда монологът й се изля без пречки, пък и без последствия. Ако бе целяла просто да изговори проблема си - успя. В един момент съществото й утихна. Стана почти веднага и разпери ръце. Двете момиченца дотичаха и всяко хвана по една. Отиваха си вече, но жената обърна лице към мен: "Благодаря ти, че ти поприказвах".

Сега откривам, че само веднъж до днес съм се сетил за тази необикновена фраза - докато се трудех над "частния случай" за учителя по география Павел Михайлов. Той се бе самоубил, само защото не бе намерил с кого да поговори за сполетялата го мъка. Наричаше се "Тъгувайте в почивен ден!", в него почти бях стигнал до онова, което ни очаква в новия век, читателят също бе трогнат, силно изненадан и активно се ровеше в проблема. Но дори тогава не съм подозирал, че нашите баби всичко това са го знаели, а как сега то се връща с американските филми, си остава загадка на тайнствената балканска, славянска или каквато и да е душа. Защото нали именно от американските филми направи опит да прекрачи в нашия живот (и все още не успява) разпространеното и задължително "Искаш ли да поговорим?", с което героите облекчено отключват сюжетите в своите души.

В повечето случаи



мъчителните си мълчания нашият сънародник нарушава



единствено по свое желание, ключа към душата си той не поверява никому, подтикът за изповед, когато се появи, понякога е странно мотивиран, нерядко парадоксален. Това не се отнася до десетките мои събеседници, потърсили ме за възможността "да поговорим", подсказана им от документалните истории, които публикувах в продължение на години. Някои се надяваха на помощ, на съвет, други идваха наистина и само "да поговорим", повярвали в изцелителната сила на монолога. Тук говоря за хилядите, които пазят болки и страхове дълбоко в себе си, без кураж да ги доверят или страхувайки се, че изплъзнали се от душата им, тези тайни ще посеят болки и страхове в други човешки същества, безгрижни и невинни, неподготвени за изпитание. Насаме с болката, с несгодата и с безизходицата живеят хиляди съвременници и ако това това може да ни изглежда преувеличено, то е именно защото те не ги споделят и правят тази жертва обмислено и убедено. Винаги в името на някой друг.

Явява ми се сега инженер Зидаров от бургаската сладкарница "Малина". Седна на масата ми и каза: "Помня те от школата за запасни офицери. Ако не си забравил, аз съм Зидаров". Изтекли бяха десетилетия от школата, това, че ме разпозна, бе комплимент. Но аз не го познах, той го прочете по напрежението в лицето ми и добави: "От ареста, по-точно." Това веднага си го спомних, то е отделна история, онова запознанство в ареста. Поръчах си ново кафе, за да не прекъсвам тази импровизирана среща на набори. Инженерът бе направо на коняк.

Следобедът в сладкарница "Малина" бе оживен, спираха за "здрасти" бургаски поети и поетеси, на маса до прозореца две красиви жени се бореха с отегчението на Христо Фотев.



Инженер Зидаров говореше,





без да забравя мисълта си, изчакваше докато разменях приказка с познати и после продължаваше странната история, която започна да разказва още със сядането си при мен. Как е напуснал Пловдив още преди половин година, уредил си командировка на строежа на нефтеното пристанище и повече не се връщал там. Как се ограничава само с писма и телефони, за да не разгадае семейството му страшната новина, която го прогонила от къщи: намерили му рак и той нямал сили да им каже. Не искал да го открият сами и да го преживяват отсега. Нека го научат, когато срокът на изстрадването ще е вече изтекъл. Нека го мислят за зает и едва ли не за сърдит, нека недоумяват, но да не го разкриват. Разказваше ми го в подробности, в какви измислици и в какви недомлъвки е затънал, в какви кълчища се е оплел и забъркал. По едно време забелязах, че конякът не го хваща. Обясни: от лекарствата било. Лекарите не му го забранявали. Нямаше вид на отписан. Имаше още енергия в погледа му, в речта му. Сигурно идеята да скрие болестта от близките му даваше сила. Какво друго в това положение?

Не знаех защо ми го разказва, но той ми беше приготвил отговор. Вече в края на следобеда ми откри. Да прощавам, но носи тази тайна прекалено дълго. Искал пълно и безопасно да я изговори пред някого. Даже не че толкова го искал, но знаел, че е неизбежно. Като ме видял, сигурно си е казал - този е безопасният, друг няма да намеря. Уцелил беше, другар от ареста...

След това пояснение следобедът угасна. Всичко беше ясно, нямаше продължение. Зидаров дори не допи последния коняк. Сбогувахме се вяло, завинаги.

Сега си мисля: значи и преди американските филми с тяхното "Искаш ли да поговорим?" това все пак се е случвало сред нас! Били сме грамотни за потребностите на душата и сме се справяли някак си - с нашата си интуитивна психотерапия и с нашата си недодялана взаимност. Днес думите са по-отприщени, изповедите по-охотни. Има ли кой да слуша - това ще е въпросът на утрешния ден...
24
6638
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
04 Декември 2014 19:40
А бе и да слуша няма, и да говори. Ние днес сме отписани ... и завинаги.
04 Декември 2014 20:38
В повечето случаи
мъчителните си мълчания нашият сънародник нарушава
единствено по свое желание, ключа към душата си той не поверява никому, подтикът за изповед, когато се появи, понякога е странно мотивиран, нерядко парадоксален.

А това не е вярно.
Ние говорим само с много близки хора, ама много близки.
И рядко за какво да е, за незначителни работи.
04 Декември 2014 20:41
Някога евтините кръчми бяха място за изповеди и разговорки и между непознати. Аз ще спомена познатите ми "Три кладенци", "Сив кон", три безименни или "Мелник" в отсечката "Опълченска", "Одрин", по "Пиротска", тогава "Жданов"... Хората се изприказваха, а някои и слушаха.
04 Декември 2014 21:45
Пенчо бре

04 Декември 2014 20:41

04 Декември 2014 21:48
Пенчо бре 04 Декември 2014 20:41

,, Храната е спасила човечеството от гладна смърт,,



и.....http://www.vbox7.com/play:9c0e7cbf



04 Декември 2014 22:40
Аз си сомням още три ,,изповедални"- ,,Сам дойдох", ,,Седемте мезета" и ,,Тих бял Дунав", на ъгъла на Патриарха и цар Асен.
04 Декември 2014 23:10
Аз си спомням когато Андропов поведе борба със спирта в СССР и бай тошо, за да му се мазни селската, взе да изкоренява лозята и да следи кой в работно време ходи да пие по кръчмите. И аз - гимназист седях на по едно кафенце в "Кристал" с комсомолката Ивета и се опитвах да прогледна между двете крила на престилката й, за да й видя цицетата, а Ивета ме улесняваше дискретно. Около мене разни чичковци и дългокоси неопрятни батковци с големи коремчета тип Киро Маричков (шкембета - камъни, под които плуват "големи" рибета) цоцаха коняци и говореха тъпотии (поговаряха си, така, вместо да бачкат). Най-вероятно псуеха държавата, която им позволяваше да пият коняк в работно време, настаняваше ги в апартаменти, лекуваше им черните дробове без пари и ги хрантутеше с БДС стандарт за нищо цена. А ние с Ивета слушахме тогава опери у тях на един "Супрафон" или една "Фоника". И мразехме рок и джаз.

И хопа - група стройни милиционери в старите униформи от натурален памучен плат, които не запарват като сегашните, със старите кожени обувки, дето още сигурно са здрави, обградиха кафенето. И пълен цивилен флик започна учтиво да моли за зелените паспорти гражданите. Проведоха се няколко разговора от типа на: - Другарю, къде работите? Защо не сте на работа? Чакам, казва другарят, тук писмо от еди коя си институция, за да го отнеса в Стара Загора и т.н. И най-шкембестото и младо дългокосо го питат и то гордо отговаря, че се правил, че бачка. Питаха и нас - вие кви сте бе, без формалности, - Ученици, пием си кафенце, дадоха ни по десет лева на месец за отличен успех. Чао, чао, дългокосото го отвеждат с тях, а ние се кефим. Но не напълно, защото очаквахме още на място да го сритат това шкембестото. Пък те учтиви бяха и така...
05 Декември 2014 00:27
Ах, Караг:озов, ах, Ивета
05 Декември 2014 00:38
Ех, давидов, тогава още те не пушехме. Праскахме "Кент" - три лева струваха - разкошни на вкус, нямаха нищо общо със сегашните боклуци. Пък в Румъния срещу тях ти доставяха всичко.
05 Декември 2014 05:17
Карагьоза е една от най-добрите риби в басейна на Черно море. Изключително вкусна особено на скара! Месото и е фино и нежно със съвсем тънки костици, които не се усещат.Карагьозът е дребен хищник, изключително гъвкав и подвижен. Ако го наблюдавате от някой кей ще видите как карагьозът се мята наляво-надясно в зависимост от това откъде идва лапането.Устичката му е малка и пълна с остри зъбки, но напълно безопасен за хората.Хваща се леко с мрежи, защото главата му е малка и лесно се набутва в клуповете.
05 Декември 2014 06:20
ivo, щях да си разлея кафето бе колега!
05 Декември 2014 08:26
Ма Иво кунчев си е сто процента прав за карагьоза. Само е забравил да каже, че по Дунава го наричат дунавска скумрия, чакат го като манна небесна и спасява в последните демократични години доста люде от гладна смърт.

кунчев, нещо санкция ли си имал, че се появяваш след една година време баш в тая тема, за да ни осветлиш що за рибка е карагьозът? И що пък точно за карагьоза се присети? Гледам падал си си някога по Петър Бобев - той за кашалоти пишеше, за акули, за скатове и за октоподи. Та се чудя дали кунчев не е резервен ник за пускане на разсейващо октоподско мастило?! Прочее - ще понаблюдаваме
05 Декември 2014 08:56
Аз си спомням когато Андропов поведе борба със спирта в СССР и бай тошо, за да му се мазни селската, взе да изкоренява лозята и да следи кой в работно време ходи да пие по кръчмите. И аз - гимназист седях на по едно кафенце в "Кристал" с комсомолката Ивета и се опитвах да прогледна между двете крила на престилката й, за да й видя цицетата, а Ивета ме улесняваше дискретно.


Аз по това време служех в мотострелковия полк в Грудово. Избягвахме да сядаме в заведенията, щото нямахме паспорти.
Ама то и в Грудово бяха едни заведения...
05 Декември 2014 09:32
Хора, всичко сигурно е вярно - според човека и спомена, както и впечатлението, мнението и усещането. И с времето всичко се деформира, вервайте ми. Правото се изкривява, високото се понижава, а ниЗкото може да стане и възвишено.
Исках да натвърдна, че все пак става въпрос за болен от рак човек, който е знаел, че си отива. И да го е измислил Калин, това е загвоздката, пиронът на колонката му. А личният опит с коняка, кафенетата и кръчмите е друго нещо. Я си спомнете какъв екстра коняк 3 звездички имаше в старата "Ариана" ("Байкал" тогава), какви фемини се движеха в прованса и в ташата прекрасна столица! Или питайте, който има живи, деди и родители.
По Андропово време една отговорна мацка от съветското Министерство на оборонната промишленост ни научи да си купим бутилка (отидох аз, че съм чужденец и няма да ме питат на работа ли си) и мезета, после се качихме в "Латвията" (микробус на шаси "Победа", почти "Варшава" и, местейки се като оня "Крайслер" от пресечка на пресечка из Москва, си изпихме с кеф бутилката.
От нашия български период такива спомени нямам, оти си пиехме на банкети и вкъщи на имени и рождени дни. А тогавашния поетично-театрално-художествено-музикантско-творчески "елит" си имаше лични, по двойки или тройки проблеми отвреме-навреме и или пиеше, или влизаше в специализирани заведения. Вярно е наблюдението на някои от вас. Аз бях ученек много по-рано, с униформи и колани като преди 9 септември, но животът та гимназиста винаги е бил хубав, дано остане и сега, въпреки двете степени. Абе що не направят пак т.н. "трудови резерви", или ПТУ, или "практически училища" - все сме го имали по-рано. И който каквато гимназия е завършил (техническа, художествена, по метал, дърво, тъкачество или музика), такова да следва, ако иска. Така беше до 1957-58 г., ако не се лъжа. И колко по-лесно хората ще си намират работа - кой за каквото учил. А то, вижте какво пише напоследък пресата - колко висшисти са продавачи. То пък едни ВУЗ-ове - да ти падне и шапката, и ченето, и сам да паднеш от дипломирани адвокати във ВИМЕСС - Русе, Шуменския учителски институт или недоразумения като ЮЗУ. Ми дайте да си направим СЗУ, СИУ, ЮИУ, че да затворим темата.

Та, който търси, намира - и за пиене, и за дипломиране. Лошо е, като дойде време за умиране.
Memento mori!
Другото е от лукаваго.
Затова, говорете, изговаряйте се, белким ни мине ...

88, който е бил късовълновик!
05 Декември 2014 10:16
до Д, ако чете тукашния форум:
Бачо ДИ, "майсторе" Учи се как се пише! Без суета, без злобица, без псуване. Човешки. Няма мрънкане "хейтърите тва, хейтърите оновааа...".
05 Декември 2014 10:33
горния не намесвай Майстора с някакъв надничар.айде холан.
05 Декември 2014 11:15
Хубаво, човешки написано, ... само това с американското "да поговорим" не трябваше да го намесва - то е нещо съвсем друго, поне според мен.
05 Декември 2014 11:26
Много е хубаво! Обаче приказката за овчарчето което извикало тайната си в дупка в земята и я заровило,а тя пак излязла наяве чрез тръстиката която пораснала, не е измислена случайно.
05 Декември 2014 13:29
Аферим на автора!! Аз га бех гимназист бутилката Слънчев бряг струваше 3,60 лв. В кафе- сладкрниците алкохола се пиеше в кафени чаши. Защото Първия Секретар на ОК на БКП др. Причкапов , беше забранил да се джока преди !8.00 часа.
05 Декември 2014 17:13
Хубав разказ.

Мен лично (и не от днес ) ме кара да се замислям все по-често за това, че покрай наводняването на живота ни от новите технологии на общуване лека-полека започнахме да не можем и да не знаем как да общуваме "на живо", лично. Особено го забелязвам при младите хора, и дори вече - при децата. Витруалното замества реалното. Езикът - все по-семпъл и пълен с емотикони, а когато все пак хората се срещнат, дори случайно на улицата, не знаят и не могат да си кажат две приказки на кръст, на нормален човешки език, с всичко, което това предполага и дава (един само поглед, една нотка в гласа толкова много говори - никакви смартфони и е-мейли не са способни на това ! )... Все по-малко се четат книги от младоците, които иначе се справят отлично със смартфоните, компютрите и безкрайните им апликации. Човешкото у нас обеднява и опростява, оттук и отчуждението и неразбирането между хората, а от него - към безраличието към съдбата на околните, по-близки или по-далечни, е една крачка... Затова все по-често се питам - накъде върви светът, и не върви ли към собствената си гибел с ускорена крачка, пропорционално на новите модели електроника и програмни продукти ?
05 Декември 2014 17:55
Друг хубав разказ е "Когато светът си събуваше потурите" от Николай Хайтов
05 Декември 2014 23:35
Войводата,
Аз таман влезнах в гимназията и станаха "промените" ама "причкаповите" години ги помня!
Майка ми рабoтеше в Обществено Хранене, още като беха базирани на втория етаж на хотел Волга....
И си спомням как от 4 следобед пиеха "чай" на терасата на ресторанта
Или в "Русалка".

добро четиво
07 Декември 2014 19:30
Оказва се, че понякога се пречистваме не само като говорим, но и когато сме пасивни слушатели 89d4d2f target=_blank id=url>Говори, говори - Елена Ваенга
30 Декември 2014 00:01
Много хубав разказ........
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД