:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,050
Активни 772
Страници 20,615
За един ден 1,302,066

Евтиният петрол носи и проблеми

Страните от ОПЕК като цяло могат да загубят 200 млрд. долара приходи, ако цената на сорта "Брент" се задържи около 80 долара
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Социални протести се провеждат от няколко месеца във Венецуела, която настояваше за намаляване на добива, за да се увеличат приходите й.
Организацията на страните - износителки на петрол (ОПЕК), поиска и други да почувстват болката, която тя изпитва от срива на цените на суровината. "ОПЕК искаше... да намали производството... и искаше други държави извън ОПЕК, особено САЩ и Канада, да почувстват удара, който тя усеща", казва Абхишек Дешпанде, който е водещ петролен анализатор във френската банка Natixis. В бързината да повлияе на другите ОПЕК обаче успя да нарани всички участници в този процес - дори и себе си.

Ниските цени на петрола, които паднаха още повече след срещата на ОПЕК миналата седмица, оказват влияние върху световната икономика, енергийните запаси и върху няколко валути. Решението на ОПЕК привлече вниманието на света, защото от него са зависими съдбата на руската рубла, дефицитите на Венецуела, американските взаимни фондове и др.



Колко ниски могат да станат цените на петрола



Анализаторите от британската банка Standard Chartered очакват "хаотично" четиримесечие и смятат, че решението на ОПЕК да запази сегашните производствени нива непроменени е "изключително негативно за цените на петрола през 2015 г.". Банката намали прогнозата си за 2015 г. за средната цена на суровия петрол от сорта "Брент" с 16 долара на барел до 85 долара. Други прогнози са за още по-ниски цени. Според Citi Research средната цена през 2015 г. ще бъде 72 долара за лекия суров петрол и 80 долара за сорт "Брент". Според Дешпанде от Natixis средната прогнозна цена за петрола от сорт "Брент" през 2015 г. ще бъде около 74 долара, а за барел лек суров петрол - около 69 долара.

Тези цени имат реален ефект върху световната икономика. Всеки в сектора страда. Според Дешпанде много е важно как Саудитска Арабия използва петролните си кладенци, за да подкрепя икономиката. Страната е заложила в бюджета си цена от 90 долара за барел, за да няма загуби, въпреки че производствената му стойност е около 30 долара. Други страни от ОПЕК дори имат по-висок праг за покриване на разходите.

Саудитска Арабия има специален фонд, в който се трупат пари, когато цените са високи, обяснява Дешпанде. Според анализатори от Citi страната разполага с резерв от около 800 млрд. долара. Венецуела пък е много добър пример за страна, която пропилява богатствата си. При всяко падане на цената на петрола с 10 долара Венецуела губи около 7.5 млрд. долара. "Страната вече е слаба финансово и заради това е необходимо намаляване на енергийните субсидии. Във вътрешнополитически план обаче през 2015 г. предстоят избори и подобна стъпка е невъзможна", обясняват те. Страните от ОПЕК като цяло могат да загубят 200 млрд. долара приходи, ако цената на суровия петрол "Брент" остане 80 долара за барел, което е около 600 долара годишно на глава от населението, изчисляват от Citi.



Как ситуацията се влоши



Глобалните пазари на суров петрол бяха раздразнени, когато ОПЕК отхвърли идеята да намали производството на петрол с 30 млн. барела дневно. Новината свали цените с 10% на лекия суров петрол и на сорта "Брент". В първия работен ден след срещата на ОПЕК цените се качиха от достигнатите минимуми в края на седмицата, но нанесените щети си останаха.

В краткосрочен период, до края на 2014 г. и в първата половина на 2015 г., цените вероятно ще бъдат по-ниски, като производството ще надвишава очакваното търсене. Ситуацията може да стане по-ясна през втората половина на следващата година, когато намалеят добивите от американските шистови петролни полета, както и производството в другите части на света.

В по-дългосрочен план обаче ситуацията наистина може да се промени и да навреди на ОПЕК. Решението на ОПЕК може да накара някои от производителите на американски шистов петрол да търсят начини да свият разходите си, а други държави извън ОПЕК може да се опитат да намалят производствените си разходи.

Какви ще са последствията? Държави като Венецуела и Нигерия, които вече са изправени пред социални протести, могат да се окажат изправени пред още вътрешни проблеми. Те нямаха фискална или инвестиционна политика, за да инвестират в индустрията си или да спестят пари за черни дни, когато разполагаха с много средства. Страните от Близкия изток, членуващи в ОПЕК, може да издържат няколко месеца с ниски цени на суровия петрол.

Ниските цени на петрола са благодат за останалата част от световната икономика. Те могат да помогнат за повишаването на глобалния брутен вътрешен продукт. МВФ изчислява, че при всяко падане на цената с 10 долара на барел световният икономически растеж се увеличава с 0.2%.

Докато добивът на петрол надхвърля търсенето, индустрията ще продължава да усеща удари. Ниските цени на петрола ще затруднят инвестициите в развитието на инфраструктура, особено извън САЩ. Дейвид Пърсел, който е управляващ директор на инвестиционната компания Tudor, Pickering, Holt & Co очаква компаниите, които доставят шистов петрол, добит чрез фракинг, и суров петрол, да забавят дейностите си. Някои големи производители вече обявиха, че намаляват производството, дори преди срещата на ОПЕК. Пърсел очаква много компании да обявят подобни решения през декември и януари.

През 2014 г. САЩ добиваха около 11 млн. барела дневно суров петрол и природен газ заедно. Пърсел казва, че средна цена от 70 долара за суровия лек петрол ще означава, че няма да се увеличи добивът на американски шистов петрол. Ниските цени на петрола също така означават, че ще бъде по-трудно на компаниите да събират средства чрез дългово финансиране или чрез емитиране на нови акции.

Не трябва да се свиква с ниските цени на петрола, предупреждава Пърсел. В момента може да се наблюдава пренасищане на предлагането на петрол, но когато се увеличи глобалният растеж, увеличението ще бъде погълнато. "Единственият сценарий, при който САЩ няма да отбележат ръст и петролът остане на тези ценови нива, е, ако глобалното търсене драстично намалее в следващите две или три години. Но ние не вярваме, че това ще се случи", допълва той.

Адам Лонгсън, анализатор в "Морган Стенли", е съгласен, че липсата на инвестиции може да вдигне цените през 2017 г. и 2018 г. Някои от предложените международни проекти, които вече са представени за реализация, са скъпи и могат да бъдат временно замразени - т.е. когато търсенето нарасне, доставките може да се окажат недостатъчни, за да го задоволят. В резултат на това цените може рязко да скочат.

Потребителите са сериозно потърпевши от големите движения в цената на петрола, казва той. Това в крайна сметка има негативно влияние върху търсенето, като дава основания на купувачите "да се откажат от петрола", добавя анализаторът. За разлика от миналото, сега потребителите имат повече възможности да се обърнат към алтернативни енергийни източници.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
На срещата си в края на ноември във Виена страните от ОПЕК решиха да не намаляват добива на петрол, което доведе до рязък спад в цената на суровината.
25
3299
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
08 Декември 2014 20:42
http://www.nefttrans.ru/info/quotes/gr.php


статията е от преди месец..... поне
08 Декември 2014 20:44
Саудитска Арабия има разходи от $2 (ДВА ДОЛАРА) за добиване на барел суров петрол.
08 Декември 2014 20:45
Саудитска Арабия има разходи от $2 (ДВА ДОЛАРА) за добиване на барел суров петрол.

Не само тя - такива разходи се срещат и САЩ и в Русия и в други страни.
08 Декември 2014 20:52
The operating cost (stripping out capital expenditure) of
extracting a barrel in Saudi Arabia has been estimated to be
around $1-$2, and the total cost (including capital expenditure)
$4-$6 a barrel.


Натисни тук
08 Декември 2014 21:01
Проблема на страните в Залива е, че трябва да финансират социалните си програми чрез петрола. Затова цени под 65-70 долара на барел стават неизгодни за тях.
В САЩ добива чрез фракинг на петрол в момента струва около 30 долара на барел. Вложени са много капитални разходи, и това "надува" цената. В близко бъдеще няма да са нужни нови инвестиции, има достатъчно проучени и доказани залежи.
В САЩ обаче инвеститорите разчитат на печалба около 10%, затова цена около 35-36 долара на барел е все още изгодна.
При тази цена кралствата в Залива ще фалират.
08 Декември 2014 21:24
как манипулативно предпоставят, че цената дълго ще се задържи ниска.
08 Декември 2014 21:28
как манипулативно предпоставят, че цената дълго ще се задържи ниска.

На всичкото отгоре тази манипулация ще се окаже успешна.
08 Декември 2014 21:30
Бе, да ви кажа честно, преди доста години четох една статия на някакъв руски геолог, който твърдеше, че истерията със свършека на петрола, газа и пр. е една голяма идиотщина на квадрат...

Беше се изразил горе-долу така: `към днешна дата, поне що се отнася до полезните изкопаеми от всякакъв вид, ние едва сме одраскали повърхността на земната кора...`

В изказването му има известен (за да не кажа значителен) здрав разум...

08 Декември 2014 22:00
Колко ниски могат да станат цените на петрола?
За утре не знам, но сега са такива:

Лек суров 63,09 -4.18%
Брент 66,20 -4.16%
Пр. газ 3,60 -5.22%

Доста под числата в пълната с алабалиситика статия.
08 Декември 2014 22:14

На всичкото отгоре тази манипулация ще се окаже успешна.


ти пък откъде разбра, след като не е минал и 1 месец.
08 Декември 2014 22:18
след като не е минал и 1 месец

Времето явно има други измерения в Россия - но аз съм търпелив ще изчакам...
08 Декември 2014 22:26
Времето явно има други измерения в Россия - но аз съм търпелив ще изчакам.


Боже, боже, от кои плевенски села се изсулихте към УСА тва бившите българи.
08 Декември 2014 23:46
За разлика от миналото, сега потребителите имат повече възможности да се обърнат към алтернативни енергийни източници.

Те тука е заровено кучето.
Търсенето пада...
09 Декември 2014 00:08
В изказването му има известен (за да не кажа значителен) здрав разум...
ако бе помислил щеше да си трае.Ако не сме убедени че свършва ще шлащаме ли с горница?Геолог,не и капиталист!
09 Декември 2014 00:21
оф топик:....доста ненаучно и пределно резюмирано ,ако случайно мине съветник на Боце....Съвременната цивилизация е стъпала на халдейците.Не говоря за концепции като Сатаната(врагът като оправдание за собствени безобразия),астрологията(като идея за технически анализ и връзка с измислени числа и реални факти-след като те фрасна в муцуната винаги може да намериш модел обясняващ случилото се постфактум и да претендираш за всеобхватност.....докато не ти сритам задника,както и като гледаш графиките да си наясни че нечии задници ще бъдат наритани,ма кривите не казват кои и защо),а с идеята за "виждане","визия" по сегашному.Това е извратеното твърдение че плямпайки абракадабри една излишна каста вижда бъдещето,а хората ,които реално знаят и правят нещата са неуки и трябва да ги хрантутят.Идеята за елита.Сега я обясняват с "прекариат".Макар че се сещам че всеки "прекарий" все нещо може да свърши ,докато "виждащите" се оказаха слепци,а пак ги оставяме да водят.......просто допълнение към робовладелската теория на Ганий.Принос ,макар и дребен,в релативизма на форума.
09 Декември 2014 00:30
пак оф топик.Професоре Дървингооглу го пазаряха за льо директоре екзекютив(знам че не е така на френчки) по мейла-дали сивито му пснА на нигерийската фирма дет щеше да го наема за гаулайтер у Бугарско?Тъй и не разказа кво се случи с нигерийската схема за изтичане на мозъци.....
09 Декември 2014 02:55
Какви ще са последствията? Държави като Венецуела и Нигерия, които вече са изправени пред социални протести, могат да се окажат изправени пред още вътрешни проблеми.

И на кой му дреме ?
09 Декември 2014 03:32
Ако някой е посещавал истинската Америка, не говорим за смърдялниците като Ню Йорк и Чикаго,
би забелязал, че един работещ в останалата част на САЩ не може да ползва т.н. обществен транспорт (ако въобще съществува там)
и трябва да пропътува САМ едно значително разстояние всеки ден за обикновенни нужди - работа, храна, социални контакти.
Повярвайте ми, тези разстояния не могат да се поберат в нормалния мозък. И ако има период на значително увеличаване
цените на бензина, САЩ просто ще бъде парализирана, и то в частта си където хората си купуват оръжие както ние сладолед.
Изкуството на обществения мир там е търсене на златната среда, аз не се наемам да кажа каква е тя - има толкова много американски нобелови лауреати по икономика в последните години.
09 Декември 2014 04:38
Златната среда са шестцилиндровите лимузини.
09 Декември 2014 08:45
би забелязал, че един работещ в останалата част на САЩ не може да ползва т.н. обществен транспорт (ако въобще съществува там)
и трябва да пропътува САМ едно значително разстояние всеки ден за обикновенни нужди - работа, храна, социални контакти.
Повярвайте ми, тези разстояния не могат да се поберат в нормалния мозък.
Мои колеги във Филаделфия пътуваха около 60-80 мили сутрин и толкова вечер за работа и побратно. Единият живееше в King of Prussia, а другия в Wilmington, Делауеър. Аз трябваше да посетя един колега и от почти центъра на града - Locust Str.и 43-та, трябваше да отида в покрайнините. Бях изминал 40 мили.
09 Декември 2014 10:35
Нищо не разбирам от нефтения бизнес,но се чудя,как оцеляваха И саудитите,и всички от ОПЕК,и руснаците,когато преди 15 20 години петрола беше 30-40 долара за барел!? Значи от тогава са натрупали милиарди печалби с повишаване на цената,а сега реват за загуби! А не се ли крият в чекмедже переспективни разработки за водородно гориво? А от този петрол дали и е добре на планетната атмосфера? А защо на Орлов мост има повече тежки метали във въздуха,отколкото около КЦМ - Пловдив,например? И какво? Най-пострадалия потребител - Венецуела,а най-пострадалия производител - грандомана -император -др. Путин! Аз съм доволен,защото пътувам повеше с метрото,а може и Софииска община да намали и цената на автобусите!
09 Декември 2014 11:20
Страните от ОПЕК като цяло могат да загубят 200 млрд. долара приходи, ако цената на сорта "Брент" се задържи около 80 долара

Дреме ми на дедовия колко ще загубат от ОПЕК.
Щото тия нам колко си долара в края на краищата ги плащаме ние с вас.
09 Декември 2014 16:17
Време е да се сключи споразумение в рамките на България при достигане на цените на петрола цените на горивата да останат същите , коригирани с цената на долара. Щото мене ми се чини , че до една две години бензинчето ще го привържат към четирито лева.
09 Декември 2014 16:19
П.Сл достигане да се чете възстановяване
09 Декември 2014 16:47
Петролът е два пъти по-скъп, отколкото беше преди 10-ина години, така че петролът не е евтин, ПЕТРОЛЪТ Е СКЪП!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД