:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,802
Активни 790
Страници 20,367
За един ден 1,302,066
Прогноза

Падането на цената няма да спре шистовия бум в САЩ

В последните 5 години в отрасъла са били инвестирани 500 млрд. долара
За 5 години САЩ направиха бум в добива на шистов петрол и газ, като десетки средни и големи фирми инвестираха 500 млрд. долара в този сектор и разкриха 2 милиона работни места.
Цената на нефта пада, а това изнервя онези, които са вложили средства в енергетиката. Саудитска Арабия и Русия се надяват ниските цени да сложат кръст на шистовия бум в САЩ. "Зелените" пък с радост наблюдават объркването в петролния сектор.

Но цикличният спад на цените е свойствен както за нефтения, така и за останалите пазари. Да, продавачите харесват високите цени много повече от ниските. Но сегашният спад открива път за американския шистов бум. Има три аргумента защо падането на петролните цени не са пречка за шистовата индустрия.



Първо, шистовият добив е печеливш и при сегашните ниски цени



Ние знаем това дори поради самия факт, че шистовият бум започна по време на рецесията през 2008-2009 г., когато цената на нефта падна под 50 долара за барел. Дори когато котировките на нефта скочиха над 100 долара, американските шистови компании продаваха нефта за по 85-90 долара.

Това съотношение между американската цена на нефта, марка WTI, и световния Brent е последица от местното свръхпроизводство на нефт при ограничените възможности за съхранението му, транспортирането и преработването. Въпреки това през последните пет години в отрасъла влязоха 500 млрд. долара частни инвестиции. Индустрията на шистовия нефт в САЩ се оказа достатъчно печеливша, за да поддържа бързия ръст на добива и развитието на инфраструктурата при вътрешни цени на нефта, които са съпоставими със световните.



Второ, добивът на шистовия нефт става все по-ефективен



А това означава, че той може да бъде доходен и при сегашните по-ниски цени. Методите на добива плюс развитието на информационните технологии, позволяващи да се определи къде точно е находището, а сондирането да се движи точно по криволичещите шистови пластове, вече станаха по-ефективни от началото на бума.

Добивът на шистов и традиционен газ от една сонда се е увеличил през последните четири години с над 300%, пресметна EIA. Такъв растеж на производителността може да се сравни със слънчевата енергетика (ако се отчетат капиталовите разходи на единица добив). Но в последния случай бяха необходими 15 години, за да се стигне до скока, а и сега се забавя ръстът на продуктивността на слънчевата енергия. Докато в индустрията на шистовия нефт такова забавяне не се наблюдава.

Третият аргумент в полза на шистовия добив са гигантските мащаби и



разнообразието на американската петролна инфраструктура



Много нефтодобиващи държави имат едва по няколко находища и неголям брой добиващи компании. Понякога и една-единствена. В САЩ нефтените находища са десетки, добиващите компании са хиляди и още десетки хиляди фирми, свързани с отрасъла, плюс милиони километри петролопроводи и железопътни линии.

Сред тези хиляди компании непременно ще се намерят първооткриватели като онези, които започнаха шистовата революция. Когато рентабилността започне да пада заради ниските цени (възможно по-ниски от сегашните), тези пионери ще търсят революционни способи за добив.

Но не мислете, че най-революционните технологии вече се прилагат на практика: един вид те лесно се внедряват, щом компаниите се къпят в пари. Рационалният бизнес не се отказва лесно от действащите технологии и оборудване, за да изпробва нещо ново. Всъщност именно тежките и трудните времена съдействат на бизнеса да пробва увеличаване на печалбата чрез нарастване на ефективността.

Появяват се все нови технологии, включително автоматизираното сондиране, микросондирането (позволява по-бързо да се монтира и задейства оборудването поради по-малката площ на сондата), нови видове сондиране (възможно е скоро да се използват лазери), анализиране на големи масиви от данни (добивът се оптимизира благодарение на обработката на гигантски обеми информация).

Не бива да се забравят и нанотехнологиите, които могат радикално да променят химическия състав на суровината и да подобрят екологичната сигурност, водоснабдяването на сондите и дори разбиване на пласта без използването на вода, а също нови видове високочувствително оборудване за сондите, с чиято помощ ще може рязко да се увеличи добивът благодарение на технологии за създаване на изображение в реално време и микросеизмично наблюдение.

След няколко години в практиката ще навлязат нови технологии. Журналистите отново ще се дивят защо така "неочаквано" добивът в САЩ е нараснал с още 3 млн. барела на денонощие на фона на бурния растеж от последните години.

Постепенно това изобилие ще се разпространи и в други държави, където залежите от шистов нефт са съпоставими с американските. Цените на суровината ще останат циклични, но новите цикли могат да бъдат предизвикани от прилагането на нови технологии. И светът ще бъде все така залят от нефт. /БГНЕС (Заглавието е на "Сега")



-----------------



Марк П. Милз, физик от института "Манхатън". Той е автор и на книгата "Бездънният кладенец" (The Bottomless Well), излязла през 2006 г.
18
3317
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
08 Декември 2014 19:57
Много интересно какво остава, след като сондите се вдигнат.
И колко вода се използва.
И как изглежда въпросната вода след това.
Ама инак няма проблем да се араламби.
08 Декември 2014 19:57
Много интересно какво остава, след като сондите се вдигнат.
И колко вода се използва.
И как изглежда въпросната вода след това.
Ама инак няма проблем да се араламби.
08 Декември 2014 20:02
Подготвят ни за загубата на Златна Добруджа като Житница...
08 Декември 2014 20:04
The very nature of shale wells, which exhibit high decline rates, results in the need to constantly allocate capital towards exploration drilling in order to maintain and grow production volumes. As a result, the average Capex spending of the 35 companies analysed to serve as a guide to the industry has amounted to a staggering $50 per barrel of oil equivalent (boe) over the last five years, at a time when their revenue per boe has averaged $51.5. For these same companies, free cash flow has been negative in almost every quarter since Q2 07.
https://www.energyaspects.com/publications/view/the-other-tale-of-shale

Иначе казано, 500 милиарда долара инавестиции в сондажи, които дават нефт средно по 12 месеца преди да "пресъхнат", са гарантирана рецепта за поредния балон.
08 Декември 2014 20:22
Добре де, разбрахме . Ще надупчите Добруджа и Старазагорско.От чешмите ще потече газ, а джобовете на мултикомпаниите - пълни.
В името на демократичните ценности.
При този офчи народ, вярвам , че и това ще стане .
Взеха му АЕЦ,за жълти стотинки продадоха Мариците 1 и 3 , разбиха му ВПК, взеха му Южен поток - та един шистов газ ли ?
08 Декември 2014 21:35
И най-важното, когато дойде време да ни продават нашия газ на нас ще видите каква отстъпка, какъв кяр за надупченото Отечество следва - ако руснаците ни го продават за около 500 $ американските другари щедро ще сложат цена от само 470 $. Широки сърца. Ама бил наш - е и какво, нищо лично, бизнес.
08 Декември 2014 21:37
О да . Забравих и за комисионната от 1 % пак в полза на държавата.
08 Декември 2014 21:38
Подготвят ни за загубата на Златна Добруджа като Житница...

Едва ли това е целта на публикация в "Уолстрийт" нещо си. При това написана от физик
Мисля, че той с наукообразни "аргументи"
- с какво точно ще помогне лазерното сондиране например на шистовия добив? Освен да го оскъпи още и още -
и явни лъжи
- "Първо, шистовият добив е печеливш и при сегашните ниски цени. Ние знаем това дори поради самия факт, че шистовият бум започна по време на рецесията през 2008-2009 г., когато цената на нефта падна под 50 долара за барел." Започнал през 2008 г., друг път. Подготовката за добива започна през 2000, а гигантските ресурси бяха мобилизирани през 2005 - 2007, по време на най-високите цени. Какво трябваше да правят през 2008 г.? Да предадат сондите за скрап, а на участъците да върнат добитъка? -
се опитва да поддържа ентусиазма у онези, които наляха в шистовия бум 500 милиарда долара. А ентусиазмът им определено има нужда от допинг, в конски дози и венозно. Врътката в основата на бума не е толкова сложна за разгадаване:
Шистовият добив е свързан с невъобразими инвестиции. Дори добивът от уникалното находище Bakken
- https://en.wikipedia.org/wiki/Bakken_formation. Милз лъже и в твърдението си, че шистите са навсякъде и просто трябва да се копае малко, за да стане всеки желаещ милиардер. Не е вярно; и при шистите, както и в "конвенционалния" нефт трябва да имаш едно-две уникални находища -
изисква ежегодно да се пробиват по 1 800 нови сондажа на стойност около 17 милиарда долара. 1 800! По един на всеки 4 часа и 50 минути, със скорост на харченето 2 милиона долара в час.
Как обаче мога да накарам да изглежда печеливш пред инвеститорите един бизнес, при който 12 месеца харча по два милиона на час, за да получавам 12 месеца след това по един милион на час? Ами много просто, всъщност трябва да платя по нещичко на само трима души. На един физик, който ще хвърля прах в очите на инвеститорите с басни за "неизчерпаеми" кладенци в течение на десетилетия. На един счетоводител, който ще разпредели амортизацията на содажите за 20 години, независимо че още след първата няма да струват нищо и така ще представи пред инвеститорите, че харча не по 2 милиона на час, а само по 100 хиляди. И на един "еколог", който ще лъже всички, че 1 800 сондажа годишно на само едно находище и всичките пълни със стотици бойни отровни вещества са просто разходка на чист въздух.
Това е врътката, в общи линии. Чакаме новите "Бум! Олеле-е-е!"

09 Декември 2014 02:48
И светът ще бъде все така залят от нефт.

Алилуя
09 Декември 2014 06:19
Хе-хе, тази статия като я прочетох и се сетих за Сашо Дончев. Подобен патос какви чудеса правят хората!
Пита се в задачата щом може Ковачки да копае въглища в Старозагорско / без де факто да плаща концесионна такса/, че даже ги и горят тези въглища , защо аз и други съселяни да не можем да търсим газ и нефт на собствената си земя? Даже сме съгласни да плащаме концесионна такса. Цените на сонарната апаратура на старо са ужасно ниски, а в скоро време и цената на кладенец може да падне до доста поносими нива. Със хоризонталното сондиране, нищо няма да попречи да се скрие Коледната елха в някой хамбар. Но защо всичко това трябва да е незаконно? Нима хората трябва да живеят в бедност с единствената нажежда, че някой като Ковачки ще ги вземе на работа с купони или Потока след 15 години ще плати дивидент на държавата, а тя оттам ще увеличи пенсиите. Имаш кладенец, топлиш се с газ, продаваш петрол.

ПП. И децата вече разбраха, че онова филмче по Ютюб с горящата вода /отидете край Сливен, и там водата гори / няма нищо общо с шистовия газ. Досега няма и ното едно замърсяване от що годе индустриален мащаб като да кажем замърсяването на Бургаската водопреносна мрежа с мазут преди над 10 години.
09 Декември 2014 07:24
Печалбата от шистите идва не от петрола, а от борсата. Докато има лесни пари.. ще има печалба и за тези компании. То и затова само в САЩ ги има. В Европа нещо удариха на камък излезе, че е нерентабилно.

Сещам се за Юбер .. фирмата за таксиметрови превози. Събраха 40 милиарда.. без да имат печалба даже... Че защо им е, след като и така си имат пари...
09 Декември 2014 08:48
Така написана статията става единствено за реклама пред 10-15 годишни деца.

Пълни абсурди !
09 Декември 2014 08:55
Добре де, разбрахме . Ще надупчите Добруджа и Старазагорско.От чешмите ще потече газ, а джобовете на мултикомпаниите - пълни.
Мдааа, от шистовия газ ще спечелим толкова, колкото спечелихме от златото, което харизахме, колкото спечелихме от американските Марици и т.н. и от Балкан и от всичко, което харизахме при така наречената приватизация. Най-многопак да ни вдигнат я тока, я бензина. Това е той капитализма. Един умира (от отравяне на природата) друг му го завира (за печалби).
09 Декември 2014 09:06
абе не трябва ли това "шистов" газ да е забранена дума в България
Нещо много започна да се говори по тая тема.
Просто трябва да се забрави- не съществува и у нас шистов газ няма да се добива. Точка.
09 Декември 2014 09:41
Просто трябва да се забрави- не съществува и у нас шистов газ няма да се добива. Точка.
Точно така. Не трябва да се добива газ и петрол в България. Трябва да се купува от газпром и лукойл. И тябва да сме бедни. А природата и природните богатства на България ще ги оставим на тези, които ше дойдат на мястото на разбягалите се по целия свят българи.
volog 09 Декември 2014 06:19
09 Декември 2014 09:45
Не трябва да се добива газ и петрол в България.
Добиваш нещо което го има. А досега не съм чул у нас да има открит газ и петрол.
09 Декември 2014 10:32
на УСОвците в Дакота и Тексас са основните им находища. В Южна Дакота средно на кв.км. живеят 4,23 души, а в Северна - по 3 цели човека и 0, 5466 части от цял един. В Тексас /известен с обезлюдени и маложизнени пустини и прерии/ на кв.км. се падат по 38 души, ама сгъцкани по брега на океана.
В милата на "онуй нещо" РъБъ, а на мен Майка БЪЛГАРИЯ, засега живеем по около 66,35 души на кв.км. И за разлика от УСАшашавелите ние все още се намираме по цялата ни територия.
09 Декември 2014 10:33
Който не търси, не намира.
Не си чул, щото не ходиш привечер из полето.
А иначе газ се добива край Ловеч. Край Старозагорско / по-точно Мъглижко - Мъглиж беше пръв/ учени на БАН уж бяха открили шистов нефт, но изчезнаха .....
Сега само се гърми из полето
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД