:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,216
Активни 771
Страници 20,781
За един ден 1,302,066

В търговското правораздаване нищо не е случайно, просто бизнес

Когато разпределяш дела между "гнили ябълки", няма как да очакваш справедливост
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Дори възможностите за манипулации с пробитата програма LawChoice да не се използват, те съществуват и рушат и малкото останало доверие в съдебната власт.
Нищо случайно няма в т.нар. случайно разпределение на делата в България. Всичко е бизнес. Поредното доказателство ни беше поднесено в края на миналата седмица от френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан с историята за фалита на две френски дъщерни компании, чрез което на практика дружествата се присвояват от български фирми с помощта на Софийския градски съд (СГС). В това дело могат да се открият повечето от язвите в системата, заради които тя гние под благосклонния поглед на Висшия съдебен съвет (ВСС) през последните десетилетия. Като се започне от съмненията, че съдията докладчик Румяна Ченалова не е избрана случайно, мине се през решенията й по казуса, които много юристи определят като спорни, избора й на синдик, толеранса й към ищците и бавенето, когато стане дума за ответника и присъствието на един старозагорски адвокат (самата Ченалова е била адвокат в този град) в служебните коридори на СГС.

Над ключовото Търговско отделение на СГС от години тегнат съмнения.



Важните дела все се падат на трима от 22-мата съдии,



които работят в това отделение, каза в понеделник и бившият председател на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова. Нито един председател на съда обаче, нито един състав на ВСС не е вземал на сериозно сигналите и публикациите. Всеки път, когато се изнесат скандални факти, достатъчни най-малко за оставки и дисциплинарни дела, от съдебната система излизат в кръгова самоотбрана и се изкарват жертви на икономически и политически интереси. Така направи и съдия Ченалова в понеделник. Тепърва ще видим как ще реагира етичната комисия на съвета, сезирана както от посланика, така и от Ченалова. Възможно е в опит да спасят собствените си кожи този път кадровиците да реагират адекватно. Все пак се задава разбиващ евродоклад и още по-важно от тяхна гледна точка - заради казуса "Ченалова" пак се заговори, че е време те да подадат оставка и че случайното разпределение на делата трябва да се вземе от надзора им. От съвета в понеделник обявиха, че започват поредната проверка на сигурността на системите за случайното разпределение на делата. Сякаш купищата други проверки и експертни мнения не са им достатъчни, за да се уверят, че отдавна е изтекло и крайното време за смяна на ползваната от 95% от съдилищата и прокуратурите LawChoice. И сякаш това е основният проблем, а не фактът, че специално подбрани съдии изпълняват ужасяващи поръчки, които нямат нищо общо с правосъдието. Управляващите пък изкусно ще използват скандала, за да разпуснат предсрочно този ВСС, за да осигурят такъв, който е огледален на новата политическа конюнктура.

Шефът на етичната комисия в съвета Ясен Тодоров вече даде знак накъде текат разсъждения по темата. "Да не забравяме, че силно критикуваната система LawСhoice е разработена от специалист на ВСС и на практика е безплатна. Питам се дали проблемът със случайното разпределение не е силно преекспониран и не цели ли някой да получи "апетитна" поръчка за изработване и внедряване на такъв продукт", казва Тодоров в интервю за "Правен свят". Явно е забравил, че евтиното излиза по-скъпо. А



цената на LawChoice вече е непосилна за съдебната власт



Защото тя е подкопаване и на малкото й останал авторитет и сред обществото, и сред магистратите, и сред евроекспертите, които правят доклада за правосъдието. Новата система не би струвала повече от 50 хил. лв., смятат експерти. Но не цената е важна, а възможността за достатъчно прозрачно контролиране.

От Инспектората към ВСС обявиха, че са започнали отделна проверка по казуса, въпреки че в момента тече ревизия в Търговското отделение на СГС. Тя трябвало да приключи идния януари, а резултатите да се обявят през април, но щели да излязат с отделно становище за френския случай. И тяхната работа е малко след дъжд качулка. Ченалова е сред съдиите от СГС, чието име се забърква в скандал не за първи път. През 2009 г. например тя беше наказана заради контакти с нарочения за съдебен лобист плевенски бизнесмен Красимир Георгиев - Красьо Черния. В момента срещу нея има висящо дисциплинарно производство, образувано заради разследване в Македония за източването на 2.5 млн. долара. По тези казуси прокуратурата остана безразлична, но сега трудно ще продължи в този дух, защото самият френски посланик й прати сигнала.

Казусът "Ченалова" е само черешката на тортата. В последните седмици скандал имаше и със случайното разпределение на делото за фалита на КТБ. Заради съмненията ВСС направи проверка, в която участваха и външни експерти. Те бяха категорични, че системата за случайно разпределение на делото не само може да се манипулира без специални знания и умения, но затова не остават никакви следи. Достатъчно е само компютърът да се изключи от контакта например и това може да се прави



безброй пъти, докато делото не се падне на "правилния съдия"



Такива изводи се правят за пореден път. И за пореден път мнозинството от съвета си заровиха главите в пясъка и се вкопчиха в пробитата програма вместо в дейността на съдиите, за които има силни съмнения за непрофесионализъм и корупция. Проверката показа още съмнителни разминавания между официалните обяснения от ръководството на съда за срив в системата и установеното при изследването. Нямаше реакция и на разкритието, че зам.-председателят на СГС Богдана Желявска има свръхспособността по едно и също време да е във ВСС и да разпределя дела в кабинета си в съда, както сочат протоколите от т.нар. случайно разпределение. За този скандален случай никой не търси отговорност нито от Желявска, нито от прекия й шеф - Владимира Янева. Двете съдебни репортери отправиха молба да присъстват на разпределението на делото "КТБ" и молбата им беше подмината с мълчание.

Всъщност дори прокуратурата да започне разследване за случайното разпределение по делото за френската компания, КТБ или който е да друг казус, то ще бъде обречено на провал точно заради непроследимостта на възможните манипулации на софтуера. "Сега" потърси експерта, инженер по компютърни технологии, Красимир Гаджоков. Той се занимава със сигурност на сложни интернет системи и приложения и от 9 години е старши консултант по информационна сигурност във втората по големина комуникационна компания в Канада. Той е чел последния доклад на експертите, проверили случая "КТБ", и смята, че "масово са пренебрегнати основни принципи на сигурността не само в самото изработване на програмата, но и в цялостната среда, в която тя работи". И пита риторично: Забелязахте ли например, че



паролата на председателя на СГС е шест еднакви символа?



Най-слабото място на LawChoice е, че същинското разпределение на делата става от персонален компютър, който се намира в съответния съд, обяснява той. И допълва, че вместо това персоналният компютър би трябвало само да се свърже към централна програма във ВСС и само да заяви искане за случайно разпределение, а същинското разпределение да става в централните компютри в съвета. При сегашната програма, при която разпределението става на персоналния компютър, резултатът можеше поне да се изпраща автоматично и веднага към ВСС, а не за това да се изисква натискане на специален бутон или затваряне на програмата. Това дава възможност за непроследимо преправяне на резултата. Дори само с прекъсване на интернет връзката.

Гаджоков допуска, че LawChoice може да бъде преработена, но не си заслужава. Пък и как да се има доверие на същия автор на програмата, при положение че той веднъж вече е допуснал груба липса на елементарни защити? "Информационната сигурност няма как да даде 100% гаранция, но това в никакъв случай не означава да се откажем от значителни подобрения. В крайна сметка 1% риск е много по-добре от 90% риск, нали? Много важно е обществото да реши какъв риск е готово да поеме. В момента рискът за неслучайно разпределение е много голям. Цената, която обществото плаща за това, е също много голяма. Дори манипулирането да не се ползва реално масово - недоверието е разрушително", заключва експертът.

На случайното разпределение на делата няма как да се гледа като на панацея. Макар че то беше въведено в закона точно с идеята да сложи край на нарочно избраните "правилни" съдии и прокурори. Проблемът са именно те, т.нар. гнили ябълки по думите на френския посланик. Докато има такива, резултатът винаги ще е същият, дори разпределението да е безупречно.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
През август 2011 г. председателят на Софийския градски съд Владимира Янева (на преден план) демонстрира как работи програмата за случайно разпределение на делата. Сега се разбра, че паролата й за вход в системата е елементарна - 6 еднакви символа. Вдясно от нея е заместничката й Богдана Желявска, която показа, че има свръхчовешката способност да се клонира и хем да разпределя, хем да е извън сградата на съда. Не се очертава обаче някоя от тях да понесе отговорност заради последните скандали със случайното разпределение.
15
3476
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
08 Декември 2014 20:16
Много народ е ял тази хурка .
Сетне да не се чудят , че всяка смяна на обществения строй започва с разграждане на съдебната система. Очевидно тя е гръбнак на почти всичко.... такова.
08 Декември 2014 20:35
Като гледам снимката (и не само) - явно мъжете са нежелани в тоя бранш!
08 Декември 2014 20:52
Интересно ми е как се чувстват радетелите на гласуването по интернет след този анализ на сигурността на софтуера ...
08 Декември 2014 21:12
Не разбирам какъв е проблемът със случайното разпределение. Аз се наемам за два часа да направя сигурна програма. Трябва ми Правец8, дискета с програмата която е запечатана и елементарни познания по Бейзик.
08 Декември 2014 21:18
Поредното доказателство ни беше поднесено в края на миналата седмица от френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан с историята за фалита на две френски дъщерни компании, чрез което на практика дружествата се присвояват от български фирми с помощта на Софийския градски съд (СГС).


Ясна работа! Добър повод за отродителски проповеди...
08 Декември 2014 21:35
Калки, чувстват се щастлифти. Горди и щастлифти.
08 Декември 2014 21:42
Неверния Тома 08 Дек 2014 21:12
Аз се наемам за два часа да направя сигурна програма. Трябва ми Правец8, дискета с програмата която е запечатана и елементарни познания по Бейзик.


Е, айде, ся, малко са другите, та и ти кукна на софрата...*

Мчи всяка електронна таблица (пък и само те ли!?) си има командата RAND() и т.н. и за милиардни от секундата и без никакви инвестиции се прави случайно разпределение...

Ма нали пусто трябва да се вземат пари, да се вдига шум в неправилната посока за окончателното обуначване на Суверена...

------
заб.* - шегувам се, ей, да не се докачиш!
08 Декември 2014 21:56
Тома, Тома! Не си неверник ти ами наивник. Програмата е тънка направа защото е едновременно 'псолютно благонадеждна и същевременно - перфектно адаптирана към нуждите на работещите с нея да симулират 'псолютна случайност при избора на докладчик. Където падат кьорави кинти не е важно дали знаеш и можеш, а кой ще те хване заюларчето и ще те върже на яслата. Статията е своеобразен публицистичен резонанс и реверанс към мнението на френския посланник, което е, така да се каже, допълнително декорирано и ондулирано с обилие от скандални пикантерии. Защо обаче тая статия не се появи по повод на личното ми мнение, споделено преди време във форума, което, с риск да стана досаден, ще повторя отново: Българските съдии са цинични и безсърдечни негодяи, с покварено съзнание и извратено мислене. Мога да представя и обилие от доказателства в подкрепа на така формулираната теза. Причините са напълно разбираеми. И не се нуждаят от коментар. Отвратителното и гадното е не, че вижданията ми са потънали безвъзвратно в мрака на миналото, без никакъв социално-медиен ефект. Отвратителното и гадното е, че Негово превъзходителство амбасадорът се възмущава от безобразията на българския съд само когато са накърнени интереси на негови съотечественици. И местните журналя бързат да се солидаризират с неговата открита и честна гражданска позиция. Която всъщност няма нищо общо с последиците от повсеместния съдебен произвол върху местното абуригенско население. Съдия Ченалова съвсем не е сама и не е единствена. Цялата паразитна общност от чернотоги плондири се ползва от благосклонното и покровителствено отношение на Европейския съд по правата на човека. Абсолютно неизвестен, провинциален адвокат подаде жалба до този съд, в която протестира срещу съдебно решение, с което е отменено действие на съдия-изпълнител, представляващо доказателство за извършени от последния множество престъпления. По този начин престъпникът е спасен от наказателно преследване за своите закононарушения. Своевременно разкрити и доказани от адвоката в хода на самото дело. Вместо отчайващо пасивните представители на полицията и прокуратурата. И знаете ли какво се случи? След повече от пет години напразно чакане адвокатът получи писмо от ЕСПЧ-то, с което го уведомяват, че жалбата му е намерена за недопустима. Няма никакво нарушение на основни човешки права. Понеже в едно от изложенията си до по-горна инстанция адвокатът описва темерутското поведение на въпросния съдия с термини от психиатрията, адвокатският съвет го лиши от права. Сега този човек е пълна развалина. Сигурен съм, че безброй подобни трагедии се утаяват ежедневно на дъното на общественото битие, без въобще да стигат до публичното съзнание. Но те, а не гневно-хистеричните изяви на френския амбасадор са тези, които маркират пътя към пълната деградация и разруха, осветявайки истинското лице на родната Темида. Моля да бъда извинен за прекалената обстоятелственост.
08 Декември 2014 22:44
Интересно ми е как се чувстват радетелите на гласуването по интернет след този анализ на сигурността на софтуера ...


Много добре се чувстват. Още по-добре се чувстват хилядите и милионите които правят транзакции за милиарди он-лайн, вкл. личните си финанси управляват ч/з, през компутер, смарфон, таблет...

*

Матрялчето е за хора които никога не са били на разпивка с юристи; там след третото се обсъжда кой съдия е педераст, коя съдийка безнадежна к*рва, кой прокурор обича коли с 500 коня, кой адвокат бичи Н-ската съдийка и т.н. В това гнездо на змии трябва да се започне с ДДТ, а сетне ЗЗД.
09 Декември 2014 00:05
ейй, мноо ехперт, мноо нещо бря!

ганий,

недей, моля, се пъха между шамарите. тук иде реч за документиране на действията, нали основното обвинение е, че не остават следи. да, обаче повикът
че вместо това персоналният компютър би трябвало само да се свърже към централна програма във ВСС и само да заяви искане за случайно разпределение, а същинското разпределение да става в централните компютри в съвета

на мойта мнителна душевност ми нашепва, че тези просто искат да централизират корупцията. и тя да става не в разни персонални компютри по разни области, а горе в министерството.

тук е важно да остават следи, които да се документират. между другото, всички функции от тип "RAND()" са псевдослучайни, те връщат практически една и съща поредица при една и съща начална стойност.

та така. в бфс го бяха измислили соломоновски, на теория може и за съда да работи - там съдиите се избираха на публичен жребий - хем елемент на случайност, хем документирано. ама някаква си таблица на някакъв си персонален комп, който като му спреш тока и забравя всичко - недей, моля те.
09 Декември 2014 01:42
На етапа в който се намира държавата и обществото , прехода от първоначалното натрупване на капитал на един див капитализъм в добре оформена мафиотска държава , наистина "търговското правораздаване нищо не е случайно, просто бизнес" . Самите мафиотски структури ,нямат и никакво намерение , да променят това състояние , а скоро може и да се окаже , че за дълъг период това ще стане невъзможно. Някой да е чул , виждал, чел, че някога в България е имало толкова голямо количество мародери в съдебната и здравната системи, толкова много купен, продаден, изтъргуван обазователен , законодателен, законоконтролищ , културен,икономически… ценз както сега ? За това от 25 години обществото и държавицата ни , в свободното си падане /или падение изберете сами/ , успя да направи само някоя и друга скромни стъпки напред и нагоре. Това е преференциалния вот/който вече не устройва и самите партии/ и довършването на магистрала Тракия/ която китайците щяха направят колкото е една нашенска следобедна дрямка/. Така устроени съд и прокуратура не дават надежда там да се появи някой , като дядо Добри , като малката Крися , като доктори в спешна помощ, като онзи оптимист даскал физик.
ПС Програмата не е проблем , защото може да се драсне на 3-4 реда. Проблема не и в парите , защото който и да е программист може да им я подари , включително и с консумативите , а не да им иска пари. Аз също бих им я направил. Проблема е , че такива структури и такава държава я устройва точно такова уравление и такъв контрол, а щом народа търпи значи и него го устройва "търговското правораздаване" .
09 Декември 2014 07:17
Когато правораздаването зависи от това на кого ще се падне да правораздава.. значи че има системна грешка.

А къде е системната грешка? Ами в това, че съдиите отсъждат според "собствените си убеждения" и закона. Голяма врата през която може да премине и слон. Като добавим, че те имат имунитет. Т.е. даже и да сгрешат умишлено - не могат да бъдат подведени под отговорност..

В САЩ затова има прецеденти, за да се намали до минимум ролята на личността в правораздаването - явно са имали същите проблеми като при нас..

Освен това няма наказания за съдии, на които им е било отменено решението от следваща инстанция. Няма осъдени съдии. Те явно не могат да правят престъпления.. по дефиниция.
09 Декември 2014 08:57
Чета сравнително компетентни и добронамерени мнения,но не виждам сериозни предложения за лечение на тази болест! Всъщност,какво излиза? Съдийте и прокуроите са хора като всички - пийват си,походват по чуждо,обичат скъпи вещи,особено подарени и т. н.,но...са независими! Елементарната логика изисква действия,от които зависят хиляди човешки съдби,да бъ дат поднякакъв контрол! Е,да,има такъв,но той е даден на самите тях - във ВСС! А контролът от обществото е винаги постфактум! Законодателят също има също дял в лечението. Не разбирам,как може да има такива закони,водещи до прилаганена полярно противоположни съдебни практики,респективно - присъди! Вче ра Шефа на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова фактически оправда подобни явления! Значи например оправдателна присъда на първа и доживотна на втора инстанция е нещо нормално и без последици!? Хайде,де! Само за едно нещо мога да похваля съдиите - че когато излезе на яве скандал при тях,дружно и организирано се бранят!И все пак,шило в торба не стои - рано или късно,маските падат!Даже и ако се наложи да ни ръчкат с остен,наречен "мониторинг" от ЕС още 10 години!
09 Декември 2014 10:48
Мога, Кирмане, да ти нахвърля на две-на три малка, спретната рецепта за необходимото лекарство, но съм сигурен, че няма да го харесат. Нито ти. Нито останалите форумци. А най-паче - ревностните правозащитници на човешките права. Зад които, както е известно, стоят цивилизаторите от ЕС и УСА. Та, взети заедно, мене ще нарочите, загърбвайки проблема нацяло. С обвинения по всички текстове на НК. Предпочитам да си спестя ролята на изкупителна жертва. Само ще уточня, че липсва социален субект на необходимите за провеждане очистителни мероприятия. Ако ми е позволено да ползвам за случая обяснителната терминология на марксистко-ленинската ортодоксия. Което и обяснява защо, в крайна сметка, всичките мнения по темата са в духа на критическия реализъм - описват тежкото положение, но не дават предложения за неговата промяна. Същинският проблем не е в липсата на хора, готови да ликвидират съдийската мафия. В буквалния смисъл на думата. Или пък на такива - които ще откажат да заемат овакантените места поради прекалена самовзискателност/самокритичност. Проблемът е, че няма (и не може да възникне) институция с безспорен морален авторитет, която да бъде постоянен коректив на свинщините в съдебната практика. Защото всяка радикална промяна, подета от конкретна личност (била тя гениална) е обречена на развитие към краен събуктивизъм. И оттук - към властови произвол. Всичко ще се случи от само себе си. Без абсолютно никакъв предварителен сценарий. Просто някое конкретно съдийско безобразие ще предизвика гнева на тълпата и тя ще пречука пуяка в черна тога с камъни. След което ще се насочи към следващия си обект на омраза - лекар, учител, стрелочник. Без оглед на личните му качества. Когато няма прецизен механизъм за самопочисване на институцията от персонални недоразумения в нея, рано или късно сработва стихийно-безогледното, масово санкциониране на цялото съсловие.
09 Декември 2014 18:08
"въпреки че в момента тече ревизия в Търговското отделение на СГС. Тя трябвало да приключи идния януари, а резултатите да се обявят през април"
Ако аз си гледам бизнеса със същата скорост, няма да изкарам за сол, не за хляб. Пари за данъци също няма да има, та бюджета на съдебната власт ще е формиран само от дефицити. Кой ще си позволи да разтегне ревизия по документи за шест месеца ? Дори фирми "гиганти" в сравнение с документо оборота на СГС правят ревизии за 3-4 дни и обобщаване за други десет дни.

Търговското правораздаване е далавера в очите на търговските субекти. Всички го избягват на всяка цена, само мошениците го използват за да крадат и рекетират чрез него.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД