Ромите твърдо вярват, че имунизацията всъщност цели да ги направи бездетни. Държавата е оставила на личните лекари и неправителствени организации да ги убедят в противното. |
Досега от страна на властта противодействие нямаше, обикновено в най-застрашените и пострадали филиали се осигурява охрана и толкова. На предната фронтова линия - в линейките, остават само медицинските екипи и продължават да рискуват, ако не живота, то поне здравето си - физическо и психическо. Новият здравен министър Петър Москов за пръв път шумно повдигна въпроса и вече седмица настоява местните власти да опитат да укротят ромите - да се срещнат с местните босове и да ги убедят да възпират хората си. Ако няма гаранции за сигурността на екипите, "Бърза помощ" спира да посещава адреси на местата, където вече има регистрирани нападения, обяви министърът.
В тази битка той обаче е
по-сам и уязвим и от заплашван спешен медик
И съответно - заплахите му няма да трогнат никого. Със сигурност Москов е наясно, че правото на спешна медицинска помощ е гарантирано от редица закони, начело с конституцията. И стажант адвокат може да осъди екип на "Бърза помощ", отказал спешен адрес. А ромски правозащитници у нас има доста и всички вече са готови със съответните искове. Така че колкото и да заплашва министърът, подопечните му лекари ще продължат да ходят по махалите и да ядат бой. Заплахата от глоби, отнемане на разрешителни и затвор и в момента е причината те да посещават тези адреси, макар че идеално знаят какво ги очаква. Така че заканите на министъра не просто не помагат, а пречат. Защото осъденият няма да е той. Е, може и да отнесе някое административно наказание или шумен процес за дискриминация, но няма да лежи в затвора заедно с ромите. Това не е решение на проблема, а изместване на фокуса от адекватното решение. Не на последно място реакцията на министъра не се различава кой знае колко от ромската реакция - щом ще ни биете, ние ще ви оставим да мрете. Доста хора смятат, че именно това следва да се случи. Но то просто ще направи войната повсеместна. Ако линейката не отиде при циганите - те ще отидат да си отмъщават в спешния център. И от това животът на "българите" няма да се подобри, дори обратното.
Кметовете засега не показват особено въодушевление да преговарят с ромските лидери и да осигуряват сигурността на екипите, макар че на първо време това е нелошо решение. Но за кметовете това са избиратели, чиято мотивация за гласуване изобщо не е свързана с осигуряване или не на медицинска помощ. Затова те упорито напомнят, че в държавата си има органи, специализирани в осигуряването на ред - полиция, жандармерия и не на последно място - прокуратура и съд, от които се очаква да налагат наказанията за побой над лекари. Самите лекари обаче не искат полиция в линейките, най-малкото защото това ще затрудни логистично дейността им. Не че самата полиция предлага помощ, де. Странно, но концепцията, че именно органите на реда следва да осигурят ред, остава най-добро решение само в очите на непряко засегнатите наблюдатели. Все пак МВР и МЗ се разбраха за "синхронизирани" посещения в "рисковите" райони при спешни адреси.
Не е и лесно да се преговаря с циганските барони. При положение че става въпрос за абсурдната ситуация, в която си викнал някого да ти помогне и дори да ти спаси живота, а когато той дойде, започваш да го биеш и обиждаш. Лидерът на "Евророма" Цветелин Кънчев реагира по ромски и върна топката - защо министърът се занимава с дребните престъпления на ромите, а не се бори с "бялата мафия" и източването на здравната каса! Кънчев дори смята, че Москов е видял, че ще е поредният министър, който ще се провали със здравната реформа и сега си търси повод да се махне от поста, провокирайки смяната си с груби дискриминационни изказвания.
Циганите пак се оказаха жертва!
Да, жертва са, но не и на системата за спешна помощ. След толкова години проекти, програми и усвоени международни милиони държавата така и не е направила нищо, с което да приближи поне на милиметър ромските гета до останалата част от обществото. Очевидно е, че циганите няма да се поправят сами - няма да придобият елементарна здравна култура, няма да тръгнат на училище, след което да си намерят работа и да плащат осигуровки. Оставени сами на себе си, за тях единствените закони са онези на мешерето. Да, трябва да има ефективни програми за интеграция, които ако не сега, то след 10-20 години да дадат резултат. Ако това не се направи, все повече и повече ще ни се налага да издържаме разрастващите се гета, въртейки се в омагьосан кръг.
Жертвата в случая е "Бърза помощ", която освен че е недофинансирана и технически необезпечена, поема и грижата за всички неосигурени, в това число и ромите. Защо стават скандалите в махалите? В гетата хората нямат никаква здравна култура, освен че не плащат и здравни вноски. Затова търсят медицинска помощ само в краен случай, често - когато вече е късно. Когато линейката дойде, освен за конкретния повод, по който е повикана, се изреждат още поне десетина роми с различни оплаквания, защото те просто знаят, че това е лекар и той не иска пари. Освен това линейките не винаги идват на секундата, особено ако са извикани за нещо, което не е спешно, което като правило провокира агресия у всеки. И не на последно място - ако ромите научиха нещо от нескопосаните опити за интеграцията им, е, че имат права и не могат да бъдат дискриминирани. Досега обаче никой не си е направил труда да им обясни, че имат и задължения.
Затова вместо да отправя кухи закани, Петър Москов може да се замисли как неговото министерство да започне държавна политика за приучване на ромите към задължения, пък било и само здравни.