:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 271
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Отпада лимитът за лечение в чужбина

Държавата ще поеме цялата сума на хората, които се нуждаят от трансплантации
Лимитът от 180 000 лв. за финансиране на лечение в чужбина ще отпадне от догодина, предвиждат промени в наредбата на здравното министерство за лечение извън България. Промяната е по настояване на пациентски огранизации, пише в мотивите на проекта. Ограничението касаеше най-вече хора, които се нуждаят от трансплантация на стволови клетки, бял дроб или от комбинирани трансплантации - на бял дроб и сърце, на тънки черва и черен дроб, общо 10 души в последните 2 г. Тяхното лечение се подпомага от комисията за лечение в чужбина към МЗ. Общо 179 души са кандидатствали за лечение, което не се осъществява у нас и не се поема от здравната каса.

Лимитът беше въведен през 2011 г. Заради недоволството на пациентските организации на следващата година правителството отмени финансовото ограничение за лечението на деца, но лимитът за болните над 18 г. остана. Тези хора са принудени да търсят дарения и да организират кампании, за да могат да се лекуват, което освен всичко друго отнема и много време.

Няма медицинска обстановка за наложения лимит, въпреки че единствените критерии, по които комисията за лечение в чужбина одобрява финансиране, са медицински - когато съответните специалисти у нас декларират, че в България не може да се предостави адекватна помощ, са написали пациентските организации на здравното министерство. Те смятат, че лимитът е дискриминационен, тъй като той "поставя пациентите със заболявания, водещи до необходимост от трансплантация с по-висока цена, в неравностойно положение и в риск от смърт". "Доводът, че това ограничение ще доведе до икономии е неадекватен: сумарно, разходите заплащани за период от една или две години от НЗОК за доболнична помощ на пациент с пулмонална хипертония или със синдром на късото черво надвишават цената на трансплантация на тънко черво или бял дроб в чужбина", аргументират се и представителите на болните.

По повод писмото на организациите в МЗ направили анализ и установили, че средства за подобно лечение има и ограничението ще отпадне. МЗ отменя лимита, но все пак с цел икономии поставя ново изискване пред хората, които кандидатстват за финансиране на трансплантация в чужбина. Те ще трябва да представят поне две оферти от чужди клиники, а не както досега - една. Ако самите пациенти не могат да открият възможности за трансплантация в чужбина, офертите ще се търсят от агенцията по трансплантация.



ОБЛЕКЧЕНИЯ

МЗ ще плаща на болниците у нас и за изследванията за съвместимост при живи донори на органи, предвиждат други нормативни промени. В момента министерството плаща само за извършена трансплантация, което води до дефицит в бюджетите на клиниките, които правят трансплантации. В бъдеще ще бъдат възстановявани разходи за тези изследвания до 1.5 млн. лв. общо за всички болници. МЗ ще поема и разходите за транспорта на органи от чужбина, предназначени за български граждани.
1132
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД