Ако се съди по начина, по който беше арестувана групата на Йоско Костинбродския, свидетелите срещу нея трябва да ги пазят в бункери. |
Тенденцията обаче е да бъдат избивани показно
ключови свидетели на МВР и прокуратурата по делата срещу организираната престъпност. Преди дни се случи поредният разстрел, който мина тихомълком, затрупан от куп други драми. А става дума за случай, който изобщо не трябва да бъде подценяван, нито забравян.
Жертвата - 53-годишният Хрисим Хрисимов, е основен свидетел по дело срещу група за поръчкови убийства. Той бе убит с поне 8 куршума, докато затварял заведение в столичния квартал "Банишора", в което бил барман. Хрисимов беше един от основните свидетели срещу Йосиф Йосифов-Йоско Костинбродския и други петима от групата му. Групата бе арестувана за стрелбата срещу Филип Найденов-Фатик на столичния булевард "България", но не получи обвинение за конкретния случай, а само за въоръжена група с цел убийства.
Самият Йосифов е в неизвестност от март. Той лежа веднъж в български арест, после бе странно освободен и изчезна. Намериха го в Гърция, където бе арестуван от местните власти по подозрение, че и там е вършел престъпления. България обаче го поиска, той бе върнат и после пак пуснат. След което изчезна. Независимо че по едно от делата срещу него имаше оправдателна присъда.
Името на свидетеля Хрисимов бе оповестено още през 2003 г., когато
прокуратурата обяви, че той е защитен свидетел
Според тогавашните твърдения именно той е бил човекът, наел къщата в Банкя, където в джип "Мерцедес" бил открит десантен автомат "Калашников" от убийството на Фатик. По онова време се смяташе, че Хрисимов не е истинското име на свидетеля, но обвинението не е имало време да го оформи като анонимен. Сега обаче се оказва, че му е истинското име. Твърдеше, че той разпознал шестимата нападатели по снимки. Адвокатите на обвиняемите още по онова време обаче оспориха изцяло неговите показания. Те логично попитаха защо Хрисимов не е обвиняем, след като също би трябвало да е извършил множество престъпления. Твърди се например, че той е осигурил автомобила, от който е стреляно срещу Фатик.
Веднага след разстрела на Хрисимов се оказа, че той е бил разпитван преди две седмици по делото срещу Костинбродския. "Той е свидетел на прокуратурата. Призован е, оттам нататък съдът нито му е осигурявал охрана, нито знае за наличието на такава. Самият свидетел заяви в залата, че е дошъл с охрана и тази охрана му е осигурена от държавата", обяви само ден след убийството на Хрисимов председателят на Специализирания наказателен съд Георги Ушев пред БГНЕС. Той е председател на съдебния състав, който гледа делото срещу Йосифов.
"Яви се в залата и даде показания пред всички страни", обясни още Ушев и заяви, че така показанията му вече са част от делото. Магистратът бе цитиран да казва, че
свидетелят е заявил, че се страхува,
както и че е нормално в такива процеси свидетелите да ги е страх. Хрисимов и друг път е твърдял, че бил заплашван от приближени на Йосифов - по време на делото, по което Йосифов е оправдан.
Няколко дни след информацията от Ушев прокуратурата и МВР обявиха, че са предлагали охрана на Хрисимов, но той отказал. Дори му било предлагано вкарване в системата на защитените свидетели, но той и с това не се е съгласил. Така остана висящ въпросът с каква охрана е отишъл в Специализирания наказателен съд. Ако е бил ключов свидетел, едва ли е имало проблем да му бъде сложена охрана.
Очевидно има нещо сбъркано в системата, след като ключовите свидетели не могат да бъдат опазени. Преди няколко години застреляна с шест куршума в жилището си бе открита друга важна очевидка - Йорданка Запрянова. Тя беше ключов прокурорски свидетел по едно от големите дела за пране на пари и срещу организираната престъпност. Запрянова бе майка на застреляния две години по-рано и смятан за един от най-добрите финансисти на голяма и добре организирана групировка Константин Дишлиев, женен за сестрата на тогавашната съпруга на Евелин Банев-Брендо.
Точно преди да потвърди показанията си пред съдия, Запрянова бе показно застреляна. Тогава вместо прокуратурата да обясни защо жената не е охранявана и защо поне не е засекретена самоличността й, последва изявление, че и без нея ще се докаже престъплението и че
ликвидирането й било сигурно доказателство,
че разследващите са достигнали до високите нива на организираната престъпност. Твърде цинично, като се има предвид, че по онова време прокуратурата обяви първо, че Запрянова не искала охрана, а после, че на последния й разпит в сградата на националното следствие се е явила с частен въоръжен бодигард. Е, кой трябва да се сети, че тя се страхува за живота си, и да попита дали не иска охрана или друга защита?
Само за последните няколко години поне трима други ключови свидетели по големи процеси бяха разстреляни. По същия начин си отидоха Мариян Георгиев-Марата и бизнесменът Явор Николов. Първият бе основният свидетел по дело за убийство срещу регионален бос на бивша силова групировка, а вторият бе в основата на разкриването на голям контрабанден канал. И двете дела бяха фактически провалени. Същото се случи и след разстрела на "Петте кьошета" и на нещатния сътрудник на полицията, българина от сирийски произход Мартин Хасан. А колко ли случаи са останали неизвестни за медиите?
Може ли да има по-голям крах в противодействието на организираната престъпност и корупцията от поголовното избиване, заплашване и пребиване на свидетели? Години наред МВР и прокуратурата обясняват безсилието си с това, че нямат агентура и че хората не вярват и не искат да бъдат свидетели. Що се отнася до първото, проблемът е очевиден. Че кой ще иска да стане сътрудник на полицията? Освен онези, които търсят някакви ползи за себе си и чадър за не особено законна дейност. На тях трудно може да им се има доверие. Но кого ли вече МВР и прокурорите ще накарат да свидетелства след случаите "Запрянова", "Николов", "Хрисимов?
А уж беше приет специален закон, който да пази самоличността на важни свидетели.
На практика се получи едно голямо нищо
Дори уж анонимен свидетел по дело срещу двама братя и организираната им група се оказа известен на всички. Палиха му дома и какво ли не още.
Още при приемането на закона за защита на свидетелите, както и при изхарчването на милиони долари и левове за написването и прилагането му, беше ясно, че механичното заимстване на чужди модели не работи на българска почва. Тук всеки познава всекиго, системата е тежко корумпирана и от нея тече здраво информация.
Забелязват се усилия от сегашното ръководство на прокуратурата да се подкрепи Бюрото за защита на свидетели, да се вкарат средства и ресурси в него. И дано се получи. Защото с шумни арести и заклинания не става. В съда може само с доказателства, и то железни. И с надеждни свидетели, които МВР и прокуратурата са длъжни да опазят живи. А не, ако някой посмее да каже нещо срещу мафията, веднага да получава куршум.