:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 125
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Сметки

Политиците "пробиват" данъчната система с безпринципни изключения

Еквилибристиките с облагането на лихвите са порочни - не може хем вълкът да е сит, хем агнето да е цяло.
Идеята за въвеждането на данъка върху лихвите от банкови депозити и последвалите дебати за нивото му напомня вица за двама пациенти, които решават да избягат от лудницата. След като избягали, единият казал на другия: "Хайде да се връщаме, че се стъмни, утре ще продължим." Нещо подобно се получи с идеята да се облагат лихвите от депозитите - тъкмо беше създадена данъчна система, която насърчава труда, спестяванията и инвестициите, и политиците решиха да накажат спестителите с данък "лихва". Това се случи при първия кабинет на ГЕРБ, когато премиерът Бойко Борисов и финансовият му министър Симеон Дянков обясниха, че в банките вече има прекалено много пари и е време те да бъдат раздвижени, за да влязат в икономиката.



Данък "лихва" трябваше да изиграе ролята на остен,



който да принуди спестовните българи да изтеглят парите си от банките и да започнат да "въртят бизнес" или поне да пазаруват повече. Това, естествено, не се случи, защото ако българите искаха да инвестират и да харчат, нямаше да чакат управляващите да ги подсещат с данъци. Това, което би подействало, е повече стабилност и предвидимост в държавата. Но точно в това нашите политици упорито се провалят. И така ГЕРБ въведе 10% данък "лихва", после БСП, която беше много против, не отмени това бреме, а прие график за поетапно намаление на ставката, която за 2014 г. стана 8%, а сега второто правителство на ГЕРБ прокара връщането на 10-те процента.

Единият от основните аргументи за въвеждането на данъка беше, че "така е в ЕС". Но нима трябва сляпо да следваме чуждите примери, без да се съобразяваме с българската действителност? Данъчната система в България се характеризира с относително ниски преки данъци - например данъка върху доходите на физически лица и корпоративния данък, и с високи косвени данъци - ДДС и акцизи. Тази структура е пряк резултат от две особености на българската икономика - заетостта и инвестициите в икономиката не са достатъчно високи, а в същото време сивата икономика в трудовоправните отношения заема значителен дял.

Коефициентът на заетост сред населението на възраст 15-64 г. през 2014 г. е четвъртият най-нисък в ЕС и далеч от средния за общността. Това е доста по-лоша картина в сравнение с 2008 г., когато България е с далеч по-висока заетост и само 1.7 процентни пункта от средното европейско ниво.

Инвестициите в икономиката, които "раждат" работни места, се увеличават в периода 2005-2009 г. и за петте години са средно с 8.5% от БВП над тези в ЕС. Но в следващите години нещата се влошават постоянно.

Понижаването на данъците има две цели: да остави повече пари у коректните данъкоплатци и да насърчи икономическата дейност, заетостта и инвестициите; да намали ползите от укриването на данъци и да създаде положителни стимули за излизане на светло. Резултатът е налице - по-висока събираемост на преките данъци.

През 2005-2008 г. основен източник на инвестиции в страната е притокът на чуждестранен капитал, а не спестяванията на населението. В този период преките чужди инвестиции са средногодишно 20.9% от брутния вътрешен продукт (БВП), а брутните вътрешни спестявания - едва 13.4%. Ситуацията се променя коренно през 2009 г. и нататък (виж графиката).

Разбира се, за всяка държава е добре да има и значителни вътрешни спестявания, и големи вложения от чужбина. А когато притокът отвън пресъхва, вътрешните спестявания стават особено важни. Но



ако спестителите бъдат наказвани с данък, може да се очаква да "протестират"



срещу това - част от средствата да се пренасочат към текущо потребление, друга - към покупка на имоти, трета може да напусне страната. Това означава по-малко спестявания и съответно ограничен потенциал за инвестиции.

Друг аргумент за данък "лихва" беше, че имаме плоско облагане, което значи от всеки доход да се взимат 10%. Но тогава защо не се облагат доходите от продажба на акции, от игра на борсата, печалби от тотото?

Да не забравяме, че подоходните данъци са ниски, но осигуровките не са. Общото данъчно-осигурително бреме в България през 1997-2005 г. е средно на 43.4% от доходите на физическите лица. Това огромно бреме обяснява защо приходите от подоходно облагане спадат като дял от БВП спадат до 2006 г., а след това нарастват и се стабилизират. Именно през 2006 г. е предприета най-сериозната стъпка за намаляване на осигуровките - с 6 процентни пункта. После през 2008-2009 г. осигуровките намаляват с 5.4 процентни пункта. С други думи, по-ниският данък върху доходите води до повече приходи в бюджета едва след като намаляват и осигуровките, а по-ниската данъчна тежест върху доходите на физическите лица осигурява почти непроменена събираемост (виж таблицата).

Истинският плосък данък предполага една ставка за всички трудови доходи (данъчна основа) без изключение. Данъкът върху доходите на физически лица у нас се изчислява, след като от брутната заплата се приспаднат дължимите осигуровки. Само че социалното осигуряване в България разделя работещите на три категории, всяка от които дължи различни осигуровки. От това следва и че данъчните им основи са различни. Това плоско облагане ли е?

Освен осигурителните ставки съществуват и минимални и максимални осигурителни прагове, които също променят данъчната основа, върху която се изчислява подоходният данък. Това плоско облагане ли е? Данъчната основа може допълнително да бъде намалена по други начини, например чрез доброволно пенсионно осигуряване, приспадането на признати разходи по авторски и граждански договори и т.н. Това плоско облагане ли е?

Ако облагането на лихвите е стъпка към истински плосък данък, значи следва да се премахнат данъчните облекчения за допълнително пенсионно осигуряване, минималните и максималните осигурителни прагове, разделянето на работещите в три категории труд.

Могат да се водят много спорове коя система е по-добра за България - истински плосък данък или такъв с изключения, но не може да имаме "по малко и от двете". Не може, когато на политиците им отърва, да се "стремят" към плосък данък и да премахват "изключения" като приходите от лихви от депозити, а когато им хрумне - да въвеждат нови изключения. Не може хем вълкът да е сит, хем агнето да е цяло.



9
2656
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
22 Декември 2014 20:15
22 Декември 2014 20:56
Прекалено сложна материя за хора със счетоводно мислене от типа "ще турнем едни 10% за да дадем на пенсионерите 5 лв. за нова година".
23 Декември 2014 08:15
Но тогава защо не се облагат доходите от продажба на акции, от игра на борсата, печалби от тотото?

Защо мислите, че не се облагат?
За тото-то съм сигурен, че се облага, без да съм печелил, а за продажбата от акции съм сигурен, защото съм облаган.
За борсата нямам мнение - не играя.
23 Декември 2014 09:44
Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика

Институт, институт, ама друг път.
Обикновена фондация с преобладаващо външно финансиране и основен предмет на дейност - пропагандиране на неолиберастки модели в икономиката чрез манипулации, във вреда на обществото и държавата и в интерес на олигархичния капитал.
23 Декември 2014 10:13
Да видим сега лъжите и манипулациите. Или една малка част от тях, защото си имам по-важна работа:
Единият от основните аргументи за въвеждането на данъка беше, че "така е в ЕС".

Не е вярно. Основният аргумент беше, че при прилагане на "плосък" данък се облагат всички форми на лични доходи с ниска ставка, т.е. прилагане на всеобхватност на облагането. Още повече, че в ЕС "плосък" данък не прилага нито една от старите държави членки.
Друга лъжа:
Данъчната система в България се характеризира с относително ниски преки данъци - например данъка върху доходите на физически лица и корпоративния данък, и с високи косвени данъци - ДДС и акцизи.

Не е вярно, че имаме високи косвени данъци - ДДС и акцизи. И те са с най-ниските ставки в ЕС.
Друга, още по-голяма лъжа:
Понижаването на данъците има две цели: да остави повече пари у коректните данъкоплатци и да насърчи икономическата дейност, заетостта и инвестициите; да намали ползите от укриването на данъци и да създаде положителни стимули за излизане на светло. Резултатът е налице - по-висока събираемост на преките данъци.

Целта не е "да остави повече пари у коректните данъкоплатци", а в "конкретни данъкоплатци". От въвеждането на "плоския" данък през 2008 г. относителният дял на сивата икономика не намалява, нещо повече - непрекъснато нараства. От 30 - 35 % преди изплоскостяването, до над + 40 % сега. Не е вярно и твърдението за по-висока събираемост на преките данъци. В годините преди въвеждането на "плоския" данък, ръстът на приходите от ДОД е най-висок. По-висок от годините след въвеждането му.
Най-голямата манипулация е бъркочът от данък, осигуровки и прагове. Истината е че и преди, и след въвеждането на плоския данък, данъчната тежест върху съвкупните доходи е една и съща - 10 %, но разпределена по различен начин. Тежестта преди се е понасяла от хората с високи доходи, а след това - от масовия данъкоплатец - хората с ниски и следни доходи.
Да не говорим пък за данъчно-осигурителната тежест върху доходите. Тези до 2 400 лв. понасят 21.61 % тежест, като за доходите над тази сума тя намалява. Например за доходи от 4 000 лв. тя е 16.97 %, за 8 000 - 13.48 %, за 50 000 лв. - 10.56 %.
Не може хем вълкът да е сит, хем агнето да е цяло.

Дааа, не може да нямаш и ден трудов стаж в институция или фирма, но да се произнасяш по проблеми, изискващи освен задълбочени познания, но и наченки на държавническо мислене.

23 Декември 2014 10:39
Аз мисля, че темата за облагането на лихвите от депозитите в банките изгуби своята актуалност след като лихвите станаха толкова мижави, че с или без данък - все тая.
Да не говорим пък за данъчно-осигурителната тежест върху доходите. Тези до 2 400 лв. понасят 21.61 % тежест, като за доходите над тази сума тя намалява. Например за доходи от 4 000 лв. тя е 16.97 %, за 8 000 - 13.48 %, за 50 000 лв. - 10.56 %.

Е, и? Данъците са едно и плащането им не е свързано непременно с конкретни очаквания към държавата, докато с осигуровките се плаща за лечение (независещо от размера на вноските) и се внася за собствената пенсия след време.
23 Декември 2014 14:42
Натисни тук
23 Декември 2014 16:13
Най- после някой да се осмели да напише че осигуровките изобщо не са ниски, а са високи. Иначе всички обичат да обясняват колко били ниски социалните осигуровки, но все пропускат да отбележат, че преди да ги понижат изобщо нямаше здравни осигуровки
24 Декември 2014 08:13
@Бирник - гледай си по-важната работа и не коментирай напусто.
Когато твърдиш, че нещо е лъжа е добре да имаш аргументи - иначе става ЕЖК.
Нека видим ставките на ДДС в ЕС : http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
Няколко държави в ЕС имат ДДС повече от 20%, но всички те имат изключения за групи продукти и услуги.
На стр.4 и 5 е видно, че единствената държава в ЕС, която има еднакъв ДДС освен България е Дания, с две изключения - туристическите услуги в България и транспорта на пътници в Дания.

Та, противниците на пропорционалната ставка на ДОД не казват нищо за ДДС ?
Защо - то свещена крава ли е ?
Истинската причина е, че електората който се облъчва с популистките искания за въвеждане на прогресивно облагане няма да схване дискусията за ДДС-то.
Факта, че всички спорове за " плосък " данък се водят с неправилна терминология е достатъчно показателен.
Плосък данък в България има и това са патентните такси.
Данъчната ставка от 10% е пропорционална, т.е. доход от 10000 лева се облага с 1000 лева,а доход от 2000 лв с 200 лв.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД