:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,288,125
Активни 449
Страници 18,817
За един ден 1,302,066

Аферата "Сретен Йосич"

Снимка: Борислав Николов
Сретен Йосич бе задържан в София на 20 юни м. г. при спецакция на НСБОП. Интерпол го издирваше по искане на Холандия, Германия, Сърбия и Австрия за 20-ина тежки престъпления, 3 от които са убийства на полицаи от различни страни. Твърдеше се, че през последните 4 г. Йосич е влизал у нас много пъти, използвайки паспорти с 14 различни имена. По оперативна информация той се е занимавал с наркотрафик и фалшива валута. И бил намесен в екзекуцията на нашенеца Поли Пантев - един от босовете на СИК, ликвидиран на остров Аруба.

Според версията на Едвин Сугарев преди разстрела си прокурорът Николай Колев имал доказателства, че през лятото у нас било подготвено бягството на Йосич. Сръбската мафия била дала $ 3 млн. на бившата барета Алексей Петров, за да уреди това с главния прокурор Филчев и шефа на баретите Славов. Схемата предполагала прокуратурата да издаде заповед за преместване на Йосич от един затвор в друг под охраната на баретите, а по пътя той да изчезне. Сугарев твърдеше, че заговорът станал известен на правосъдния министър Антон Станков, който наредил на затворническите служители да снемат всички идентификационни белези на сърбина преди преместването му, за да попречат той да бъде разменен с друг човек.

След като няколко дни никой не опроверга приказките на Сугарев, в края на миналата седмица прокуратурата пусна съобщение по случая. Разбра се, че на 4 юли във Върховната касационна прокуратура се получил сигнал от НСБОП, че се готви бягство на Йосич от софийския затвор. Зам. главният прокурор Христо Манчев наредил да го преместят в ареста на Транспортна полиция. От правосъдното министерство потвърдиха пред "Сега", че и до тях е имало същия сигнал. Точно преди да бъде преместен в ареста на Транспортна полиция, Йосич е лежал в болницата на затвора. След това проверката на правосъдното министерство установила, че лекар е поставял твърде съмнителни диагнози на сърбина. Завеждащият неврологичното отделение Пенко Лалев по-късно бе задържан с 1000 евро подкуп, дадени от наркопласьор за продължаване на лечението, и бе уволнен.

Съдебните дела, при които бе разрешено предаването на Йосич на Холандия, където той е извършил няколко поръчкови убийства, бяха гледани в затвора заради мерките за сигурност. Барети конвоираха колата със Сретен Йосич от ареста на Транспортна полиция (до Централна гара) в затвора и го връщаха обратно. Те го придружиха и до аерогарата, когато на 16 август той беше предаден на холандски полицаи.

Освен че прокуратурата пусна съобщение по случая, никой от тримата замесени от Сугарев в "заговора" не пожела да коментира. Шефът на баретите Филко Славов, който бе уволнен в края на миналата седмица, заяви пред "Труд", че е под достойнството му да опровергава приказки от 1001 нощ. Алексей Петров се закани да съди Сугарев.

Понеже Петров бе нарочен за главен организатор на бягството, тук е мястото да припомним кой е той. Сега е 40-годишен. Завършил е полицейското училище в Пазарджик, а по-късно и икономика. До 1992 г. работи в отряда за борба с тероризма, откъдето напуска сам. След това е съдружник в над 50 фирми. Твърди, че е започнал частен бизнес от сауната на плувния комплекс "Спартак". Той е един от основателите на застрахователните компании "Аполо и Болкан", "Спартак", "Левски Спартак". Изпълнителен директор на съюза за стопанска инициатива, член на надзорния съвет на НОИ, докторант в УНСС в катедра "Интелектуална собственост". Той е и един от основателите на съюза на бившите барети.

Алексей Петров беше прострелян на 14 август 2002 г. пред басейна "Спартак". Действащи барети, оказали се на мястото, отговориха на огъня срещу него. Първо се заговори, че са го охранявали. После се разбра, че са излизали от салона до басейна, който по договор с МВР е ползван за тренировки по карате на специализирания отряд. Малко след това бе задържана цяла група бивши барети, наречена от прокуратурата и МВР "фабрика за убийства".

Според Сугарев екскомандосът има близки връзки с Филчев и даже му бил купил апартамент. Петров твърди, че с Филчев се бил срещал само като шеф от съюза за стопанска инициатива и не му бил приятел. Не крие, че познава добре и задържаните бивши барети, и Филко Славов. Смята, че покушението срещу него не е било заради икономически интереси.
889
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД