:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,062
Активни 490
Страници 4,627
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Държавата си играе на "сляпа баба" с пенсиите

Единствената полза от атаката срещу частните фондове е, че отприщва дискусията за фалита на разходопокривната система
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Синдикатите и най-вече КНСБ успяха да прокарат голяма част от ретроградните си идеи, и то при правителство, което се нарича реформаторско.
Държавната пенсионна система е фалирала и не може да бъде реанимирана. Всички приказки, че само пенсиите от НОИ са сигурни и гарантирани, са политически басни и синдикални залъгалки. Те се опитват да ни убедят, че е възможна държавна преразпределителна система, която ще се пълни от по-малко от 1 милион работещи в частния сектор, а милиони пенсионери ще получават високи пенсии. Който вярва, че това е постижимо, не е наивник, а глупак.

Проблемите на разходопокривната система са генетични. Когато Бисмарк я въвежда в Германия в края на ХIХ век, на трима пенсионери са се падали по 100 работещи. При това средната продължителност на живот тогава е била 45 години, а правото на пенсия се е придобивало при навършване на... 65 години.

Ако пренесем пропорциите от онова време в Германия днес, за България, излиза, че за да функционира системата, трябва да се пенсионираме на 80-85 години. Просто сегашната демографска ситуация е коренно различна, а конкретно България е в най-незавидното положение в ЕС. В момента 100 осигурени лица издържат 76 пенсионери. А през 2060 г. 100 работещи ще трябва да осигуряват пенсиите на 109 пенсионери. Това са официални данни от актюерските разчети на НОИ.



И в момента се налага бюджетът да покрива над 50%



от сумата, която е необходима за пенсии. Т.е. пенсионната система вече е фалирала и от години се поддържа на изкуствено дишане.

Българската държава неведнъж е лъгала пенсионерите. След 9 септември 1944 г. се национализират пенсионните фондове. А и в ново време осигуровките на работилите по времето на социализма липсват. Как да вярваме тогава на гаранциите, които дава държавата днес?

Синдикатите и най-вече КНСБ успяха да прокарат голяма част от ретроградните си идеи, и то при правителство, което се нарича реформаторско. Колко от членуващите в синдикатите произвеждат БВП, т.е. не са на бюджетна заплата или не получават бюджетни субсидии? По-малко от половината им членове. Чии права защитават всъщност синдикатите? Основно на работници и служители, превалили 50-те години, работещи за държавата или в предприятия, произлезли от някогашните социалистически мастодонти.

В този смисъл



синдикатите защитават правата основно на едно поколение,



без да се интересуват за по-младите поколения работници (просто те почти нямат членове сред тях). Защитават предимно правата на тези, които работят за държавата, за сметка на тези, които работят в частния сектор.

Истината е, че на колкото и да се осигуряваш в момента в държавната пенсионна система, никой не може да ти каже каква пенсия ще получаваш. Кой осигурява парите за пенсии? Работещите, които плащат данъци и осигуровки. Средствата, които влизат като пенсионни вноски в Държавното обществено осигуряване за цяла година, стигат за плащането на пенсиите за малко над 5 месеца. Затова се налага бюджетът да превежда допълнително милиарди за останалите месеци. Това е ситуацията в момента, когато населението на България е около 7 милиона души. А какво ще се случи след около 35 години, когато се очаква да се стопим до 5 милиона?

В момента в България има 2.2-2.3 милиона пенсионери. Горе-долу също толкова са работещите българи, като от тях само 1.7 милиона реално създават БВП. Останалите около петстотин и петдесет хиляди души са в бюджетния сектор и на практика техните заплати и осигуровки се изработват от заетите в производствената сфера. Останалата бройка до 7 милиона българи са деца, около 200-300 хиляди безработни, които търсят работа, и други около 1 милион, които по една или друга причина не търсят активно работа.

През 2050 г. се очаква в България да живеят 2.5 милиона пенсионери и 0.6 милиона деца. Остават 1.9 милиона души, към които, ако приложим сегашното разпределение на хората в активна възраст, само 900 000 ще създават реален БВП (т.е. с труда си те ще издържат всички), 290 000 хиляди ще работят в бюджетната сфера, 700 000 няма да работят по една или друга причина - безработица, майчинство, инвалидност и болест и т.н. Казано накратко, през 2050 г. пенсионерите ще бъдат малко повече, отколкото са сега, а работещите ще са двойно по-малко. Тази мрачна картина е реалното бъдеще.



И какво правят на този фон политиците ни? Добавят още черни щрихи.



Готвят се да "поощрят" хората да внасят осигуровките си за старини в НОИ вместо в частни фондове без никакви гаранции, че ще има кой да плаща техните пенсии, когато му дойде времето. Мантрата "държавата гарантира" е несъстоятелна. Дори в момента има 736 000 българи, които вземат едва 155 лева пенсия, а ако добавим и тези с до 250 лева, излиза, че повече от половината пенсионери получават подаяния - дори и тези, които цял живот са работили и са внасяли осигуровки. Ето това им е гарантираното от държавата.

Сега средната пенсия представлява около 40% от средната заплата. В свой официален доклад НОИ прогнозира, че в бъдеще средната пенсия ще бъде само 25% от средната заплата. Това ни "гарантира" държавата.

Много се говори, но почти нищо не се прави за един от големите воденични камъни за пенсионната система - огромната армия работещи на бюджетна издръжка. Това са 550 000 хиляди души, а според някои оценки и доста повече.

Всички признават, че ранното пенсиониране е проблем и приемането на минимална възраст за пенсиониране е крачка в правилната посока. Това обаче не е единственият проблем. Не може хем да се пенсионираш по-рано, хем да получаваш 20 заплати при пенсиониране. Трябва да се избере или едното, или другото.

Друг проблем са стотиците хиляди инвалидни пенсии, за които всички говорят, че в голямата си част са фалшиви, но от години никой не прави нищо по въпроса.

Виждаме интелигентни иначе хора да се гърчат словесно (защото сами не си вярват) в опит да обясняват как отмъкването на пари от пенсионните фондове към НОИ било право на избор.

Все пак в цялата ситуация има нещо много положително - защото атаката срещу частните фондове отприщи дебата за фалиралата държавна пенсионна система. Сега е моментът да се постави твърдо и въпросът за истинския избор - който иска само в НОИ, който иска - само в частен фонд, а който иска - и в двете.



*Авторът е счетоводител и финансов консултант.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Финансовият министър Владислав Горанов и шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова "поощряват" хората да внасят осигуровките си за старини в НОИ вместо в частни фондове, без никакви гаранции, че ще има кой да плаща техните пенсии, когато му дойде времето.
35
4260
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
18 Януари 2015 19:26
Нагла пропаганда в частен интерес

И пълна боза, при това.
18 Януари 2015 19:31
мда... Щели да се стремят след време при пенсиониране да се получава пенсия в размер на 70% от заплатата.
Значи след време- неясно колко- ще стигнем нивото опреди 1989г.
ми браво!
18 Януари 2015 19:52
Съгласен съм с Kalki, че статията прилича на платена реклама, а не на що-годе логичен анализ. Не видях нито дума за това, че частните фондове (например, професионалните) на практика не могат да плащат истински пенсии и пак държавата бе принудена да поеме и техните задължения. Защо авторът не пише по неговите счетоводни проблеми, а се пробва в непозната област? Целият вой е защото властта издърпва тлъстия кокал и на подобни "консултанти", който им беше гарантиран пак от държавата и който са захапали, мислейки че е завинаги. Аз не виждам кой балък ще си внася парите в частните пирамиди, надявайки се някога да му дадат изядена от инфлацията пенсия.
18 Януари 2015 19:54
Амииии...Дружко си е шараните да знаят,че ги чака светло пенсионерско бъдеще
18 Януари 2015 19:56
Статията е написана абсолютно професионално от човек специалист. Тя обобщава истини, които тук са писани многократно, само че на мнозина не им отърват, искат да си заровят главата под юргана, да плюят в пазва против уроки и упорито, почти като заклинание да повтарят - не е вярно, не е вярно, къш, да спи зло под камък, не го издумвай.

Да, ама горчивата истина е : Няма кой да изработи пенсиите и и изобщо социалните придобивки в отношение 1 към 5.

Просто няма кой.

Ако отнемеш на работещия млад половината и повече от припечеленото, за да го раздаваш на неизвестен бенефициент, то той, сегашният работещ младеж, който има тепърва да гради дом и семейство, ще бъде абсолютно демотивиран да продължава да работи, заделяйки на някаква илюзорна пенсия, която уж го очаквала на сигурно място след 30-40 години. Той иска да печели тук и сега. Ако ли не - махва с ръка и се отказва. И вноските за пенсии се топят ли топят. И фалитът на пенсионната система все повече и повече не може да бъде прикриван.

18 Януари 2015 21:10
За статията
Човекът е дал факти, обаче пак има неразбрали!

И на мен не ми харесват фактите, но въпросът не е за харесване или не, а какво да се прави, нали!
18 Януари 2015 21:20
Когато Бисмарк я въвежда в Германия в края на ХIХ век, на трима пенсионери са се падали по 100 работещи.


И като скоро целата икономика се автоматизира като те тоя завод
https://www.youtube.com/watch?v=a1sNam2r36Q

на 1000 безделника и пенции ще се пада 1 работещ и тогава ко шъ праим, гусин счетоводител?
Отчети, моля, че не мож изтрепа безделниците и не щото не е хуманно, а щото ти трябват потребители...
18 Януари 2015 21:34
*Авторът е счетоводител и финансов консултант. Колко странно - счетоводители и финансисти се занимават с пенсионната система от веки... Само ония от тях, обаче, които обслужват нечии интереси имат амбицията да се изявяват публично в медии...Вкл. и да "консултират" общественото мнение в полза на ....ония които плащат хонорарите, консултантските... Браво консултанте. Добре свършена работа.
18 Януари 2015 21:56
Великолепна статия, обясняваща синтезирано защо се осигуряваме на възможния минимум, съответно минимализираме собствените си загуби с изхранването с осигуровките си на пълчищата цигани-инвалиди, полицаи-млади пенсионери и държавни служители-клатитопковци. За съжаление, няма опция "отказ от пенсия", съответно и отказ за плащане на осигуровки.
18 Януари 2015 22:17
Проблемите на разходопокривната система са...


дотук стигнах. поредният експерт, който не вижда по-далеч от носа си. кой бе, кой ви каза, че системата трябва да е разходопокривна?! откъде накъде?

досега смислен отговор не съм получил. ама щото, видиш ли, системата трябвало едва ли не на печалба да работи, то затва нои щял да фалира. хехе.
18 Януари 2015 23:04
Статийката е мошеническа и манипулативна, като преповтаря няколко мита непочиващи на никаква реална логична основа. След 1944 (1947 ама на специалиста му е простено незнанието) са национализирани някакви мижави фондове, обхващащи 5-6% от населението и то за период 10-15 години, половината от които военни и следвоенни, огромно богатство ще да е имало. Вноските от соца а и след него няма как да ги има при разходопокривна система. Има поколения, които са отгледани в детски градини, училища, университети и са получавали издръжката си от предходните поколения които след това чакат от тях Не е необходимо да си специалист за да го знаеш. Да проектираш сегашните неща за 35 години напред е друго явно доказателство за професионална немощ. За съпоставка, през 1979 сигурно се е планирало да се построи комунизма до следващите 35 години но нещо не станало точно така. Ако пък всичко се срине следващите 35 години, капиталовите фондове също ще са в кюпа, просто и те няма откъде да вземат пари освен от влагане в работеща икономика.И при солидарна система и при капиталова няма ли икономика няма пенсии, слаба ли е икономиката -пенсиите ще са малки. И двете системи могат да съжителстват, просто мошеничеството и манипулациите трябва да се намалят и за двете неща.
18 Януари 2015 23:15
Обрешков,
Явно си преди-59-ник, който чете в този Форум постовете на ПлесNick по темата за пенсиите. Това, с което си завършил опусчето си, цитирам те:

Сега е моментът да се постави твърдо и въпросът за истинския избор - който иска само в НОИ, който иска - само в частен фонд, а който иска - и в двете.



е т. 2 от мой пост от 14 того по темата.... Тъй като темата е НАИСТИНА важна тя се нуждае от ИНТЕНЗИВЕН и ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН дебат! И именно заради дебата, тук отново ще пусна моите предложения за НАЦИОНАЛЕН ПЕНСИОНЕН ПАКТ, във вида им, в който днес ги пуснах във Форума на 24 часа:

плесnick
18.01.2015 18:48:15

В най-спешен порядък Борисов трябва да организира всички да обсъдят и включат в проект за "Национален Пенсионен Пакт", който да бъде подписан между гражданите (индивидуално или пък чрез партиите и синдикатите, в които членуват), от едната страна, и държавата (плюс работодателските организации, от другата страна, следните 3 ОПОРНИ ИДЕИ-"ДИРЕЦИ" на нов по същество пенсионен модел:

1.
На пенсионерите, и на кандидат-пенсионерите (от групата на родените преди 1959), Държавата ГАРАНТИРА, че оттук до края на света (им) РЕДОВНО ще изплаща пенсиите им! В регулярно индексиран размер - при инфлация! При дефлация - ГАРАНТИРА, че НЯМА да ги намалява! (NB: Как държавата ще покрива дефицитите на ДОО / НОИ - дали растеж на икономиката и заетостта ще осигурява /а оттам и растеж на приходите в ДОО/, дали и размера на данъците /подоходния и корпоративния, не и ДДС-то/, и размера на вноските за пенсия ще вдига, си е работа САМО и ИЗЦЯЛО на държавата! Ние пенсионерите няма да й се мешаме! Но ако се опита да НАМАЛЯВА пенсиите - да знае, че ще има РЕВОЛЮЦИЯ! Революция на бастуните! И счупени глави /"тикви"!/, а не само потрошени парламентарни и правителствени прозорци! Ние от Е.Р.Б.А.П. ще я вдигнем!)

2.
За родените след 1959 държавата въвежда правото на избор между следните три опции за осигуряване пенсия на старини, като направеният първоначален (при започване на трудовия път) избор може, но на по-късни етапи, да бъде променян, но само на три пъти (вж. т. 3 по-долу). Оциите са: а/ вноската от 17.8 % (този размер може да бъде и повишен) отива само в НОИ; б/ вноската, цялата, отива само в УПФ; в/ 1/2 от вноската отива в НОИ, другата половинка - в УПФ.

3.
Първоначално избраната от горните три опции може да бъде сменяна (с която и да било от другите две) на три пъти: първи път - на 10-тата година от осигурителния стаж; втори път - на 20-тата година, и трети, последен, път - на 30-тата година. Промяната в избраната опция няма обратна сила - в смисъл внесено си остава внесено (било в НОИ, било в УПФ) и никакви парични трансфери от НОИ към УПФ и обратно не се разрешават.

В заключение, само подпрян на горните три (нови) "дирека" пенсионният модел ще стане УСТОЙЧИВ (демек sustainable, Калфин!) u НАИСТИНА ще позволи на СЕГАШНИТЕ пенсионери (и на кандидат-пенсионерите родени преди '59 година) да получават пенсиите си до живот, а следващите генерации, т.е. ВСИЧКИ родени СЛЕД 1959 година да могат в много по-голяма, и задоволителна за тях самите, степен САМИ да носят отговорност за парите си (ПЕНСИИТЕ си) на старини!

19 Януари 2015 00:49
Аз не виждам кой балък ще си внася парите в частните пирамиди, надявайки се някога да му дадат изядена от инфлацията пенсия.


Чети горния, ве! Он се е на@кал да казва как всеки да дава, за да може ТОЙ да получава. Нищо ново!
19 Януари 2015 01:56
Манипулативна и поръчкова статия, а това че има и верни неща и сметки - нормално, иначе кой ще му я публикува. Особено споменатото уж мимоходом накрая за евентуална възможност да се осигуряваш само в частния сектор - ами това ще срине системата окончателно и при това в близко бъдеще.
19 Януари 2015 07:10
на 1000 безделника и пенции ще се пада 1 работещ и тогава ко шъ праим, гусин счетоводител?

Аз, в общи линии, предлагам да пра'им следното:

- На всички "безделници и пенции" се осигурява безплатно храна, топлина, генерични лекарства и определен (неголям) пакет лечение (нещо като безусловен базов доход).

- На всеки, който не е доволен от горния минимален пакет, му се дава възможност да си заработи повече. Като например изобрети ново лекарство или нова машина или нова технология или нова организация или изобщо изнамери нов метод за подобряване ефективността на системата (но без насилие и репресии от рода на данъци и осигуровки). Съответно системата трябва да има механизъм, извън и сега съществуващите, за пряко поощрение (основно чрез заплащане) на подобен род дейности. Например, трябва да бъдат разработени компютърни симулации, при които, подобно на игра, вместо да се редят "тетриси" и "империи", да могат да се редят нови молекули лекарства, нано, микро, макро организми и конструкции и т.н.

- Останалите блага се поделят само между работещите.

- По свое желание и усмотрение, работещите могат доброволно да отделят част от своите доходи и да ги предоставят на неработещите. Когато се предоставят средства на пенсионери (по разходнопокривния модел), тези средства се регистрират, и когато работещият се пенсионира ще има право на пропорционална на вноските си пенсия (плащана по същия начин от новите работещи). Т.е. горницата над минималния пакет се формира само от доброволни пенсионни вноски на текущо работещите (и ако те решат да не правят никакви такива вноски, няма да има пенсии над минималния пакет [съответно когато те се пенсионират, за тях също ще има само минимални пенсии]). Вноските могат да варират постоянно (всеки е свободен да внася когато и колкото реши) и съответно всеки месец пенсиите могат да се менят нагоре или надолу (в зависимост от това колко вноски са решили да отделят работещите). Вероятно ще се наложи да има преходен период в който все пак ще има задължение за внасяне на някакъв процент осигуровки, но това задължение ще важи само за хора над определена възраст - примерно над 40 години, когато се предполага, че човек вече си е стъпил на краката и има по-голяма възможност (а и психологическа нагласа) да мисли за пенсия. Идеята тук е, че на младите хора, в началото на живота им (когато са и най-неопитни), трябва да им се даде възможност да се възползват от колкото се може по-голяма част от плодовете на своя труд защото иначе се убива мотивацията. Освен това, сегашното законодателство, чрез надбавките за стаж, толерира по-старите работници и така те имат възможност да плащат повече осигуровки. Но дори и тази (на практика възрастова) дискриминация да се премахне, по-възрастните работници (тук съм и аз) пак имат по-голяма възможност (а и нагласа!) за плащане на осигуровки.
(В скоба: Според мен, чрез изземването на психологически неприемлива част от доходите на младите хора се убива тяхната мотивация [и дори жаждата им за живот изразена чрез създаване на нов такъв] и това е основната причина за застаряването на днешните "развити" общества.)

- Вноските в капиталови пенсионни фондове са също изцяло доброволни, вкл. и като размер, и са за сметка и риск на всеки, който реши да ги прави. Държавата, т.е. останалите, по никакъв начин не се ангажират да покриват загуби на такива фондове (и ако някой фонд загуби всичко и някой човек не е внасял осигуровки в разходнопокривната система, то човекът ще остане само с минималната пенсия [ББД]).

- Прехвърляне на натрупани вноски е възможно само от капиталовия към разходнопокривния стълб (но не е задължително и човек може във всеки един момент да избере къде и колко да внася, а внесеното до момента си остава [и си се отчита] където е внесено).
19 Януари 2015 09:55
Не може 1млн да внасят: в НОИ, НЗОК ит.н, 7,5млн да харчат, и сметките да излизат, просто няма начин, и не трябва да си икономист за да го разбираш. Но да обираме младите за сметка на възрастните не е разумно решение. А привилегиите с 2-5-6-20 заплати и ранно пенсиониране просто трябва да се махнат
19 Януари 2015 10:00
Статията е право в десетката!
19 Януари 2015 10:18
Много вярна статия, браво.
19 Януари 2015 11:50
Има един доста елементарен тест. Какво осигурява държавната пенсионна система е пределно ясно хайде да не е от 25 години, но поне от 20. По онова време сега пенсиониращите се са били в началото на 40-те си години, а повече от половината сегашни пенсионери някъде до около 50-те. Какъв % от тях са спестили нещо по-сериозно в частни схеми - фондове, банки, недвижими имоти и прочие? Някакви законови пречки ли е имало? И преди и сега и в обозримо бъдеще някакъв огромен процент ще си изхарчва изкараното на момента и като дойде пенсионното време ще иска от държавата, независимо справедливи ли са исканията или не. В държава където се правят избори на няколко години, няма реален вариант исканията им да не се изпълняват. Просто за колективната част някои ще плащат по един път а други по два. Оправянето на кочината в държавното осигуряване и алтернативата държавно-частно осигуряване са съвсем различни проблеми.
19 Януари 2015 11:52
Останалите блага се поделят само между работещите.

Проблемът на съвремието и на бъдещето, който проблем българските политикономически тикви още не виждат и не разбират, е не че няма кой да работи, а че няма кой да потребява.
Не се търсят работници, търсят се потребители.
С работниците светът се оправя, особено при тия технологии.
19 Януари 2015 11:57
Проблемът е в неработещата икономика т.е. производство на потребителски стоки. Само с услуги, прекупвачи и чиновници - няма как да има виски доходи и потребление. Все пак когато се прави подобен анализ - трябва да се каже колко са работещите пенсионери? Те също внасят осигуровки, но и... правят дъмпинг на пазара на труда. Едва ли някой ще оспори, че имаме най- ниските заплати в ЕС. Защо? Защото политиците ни са некадърни, а работодателите ... не коментирам.
19 Януари 2015 12:02
За статията, ,
Има едни пари в пенсионните фондове, които не дават мира на някои хора.
Не могат да спят, имат главоболие, нервни са.
Докато не намерят начин да ги докопат/не дай Боже/, няма да се успокоят.

Не очаквах и Менда да е една от тях.
19 Януари 2015 12:43
не че няма кой да работи, а че няма кой да потребява

Извън безплатния минимум ще потребява само който работи. Ако няма кой да потребява ще се работи по-малко. Това ще е и стимул за тези, които могат да работят, да направят така, че да има повече работещи (но не чрез даване на пари, а чрез даване на възможности, вкл. и чрез отстъпване на "територии" ).
19 Януари 2015 12:45
...А току виж, ако вземем да работим по-малко, се получи и неочакван страничен ефект - да спасим земята от оглозгване.
19 Януари 2015 12:58
Извън безплатния минимум ще потребява само който работи. Ако няма кой да потребява ще се работи по-малко

е да де
почети малко повечко за ерата на потреблението и че за да се работи, първо требе се потребява, като нема потребление, почват съкращенията...

От известно време насам икономиката не върви не щото хората не щат да работят, а щото не могат да изядат и изс..рат повече...
19 Януари 2015 13:00
И за това има лек, но не е по темата за пенсиите.
19 Януари 2015 13:03
...А за съкращаване на работното време на изпълнителските кадри, времето наистина е дошло. И няма лошо.
19 Януари 2015 14:15
Много верни неща са казани в статията. Все градивна критика, но без градеж. И още повече не са казани.
Какви са гаранциите за събиране на пари за втора пенсия. Както се оказа, като се позапознахме с банковото дело - кредити, не бива да се дават без обезпечения, но ако се дадат - ами нищо! При пенсионните фондове доходност, има - няма, такси има. Толкова оплакваните национализирани фондове преди 1944 г. са споменати от колега по-горе. В страна с 80 % селско население, без никакви осигуровки - колко пари са национализирани. Осигурявали са се главно държавните служители, чиито заплати пак са били от бюджета. За зелените чорапи е казано. Въобще работата е като в песента на Висоцкий
Но и утром всё не так,
Нет того веселья:
Или куришь натощак,
Или пьешь с похмелья.


19 Януари 2015 14:56
И за това има лек, но не е по темата за пенсиите.

напротив, напротив, точно по темата си е, щото пенсиите трябва да се плащат на база изработено, а изработената продукция требе се изконсумира от хората, за да се върти икономиката.
Порочен кръг. Машините заменят хората, хоратя остават без работа и накрая и без пенсии, щото не могат да натрупат тоя стаж, значи немат пари и не могат да изядат изработеното от машините.
Всичко тук е по темата за гигантската въртележка, от която има само един положителен изход и той е гарантиран минимум на всички, които не работят.
19 Януари 2015 15:21
Чудя се кое определение за статията е по-вярно - боза или платена манипулация?
Почти нищо вярно няма в статията - верни са само някои детайли, но включени в някакъв контекст в статията и те стават неверни.

Интересно е например сегашното състояние на пенсионната система. Например колко пари влизат от осигуровки, колко от печалби на пенсионните фондове и какви са разходите само за пенсии, без тези за социални плащания. Другото, което липсва е колко трябва да бъде минималната пенсия според приходите на пенсионната система, а не както е сега нормативно определена. Да не се окаже, че недостига в пенсионната система се дължи на тези две неща - изплащането на суми, които не са пенсии и заради нормативно определената прекалено висока минимална пенсия, т.е. щом държавата слага някакъв минимум, то държавата ще трябва да осигури и средствата за достигане на този минимум и това не значи, че пенсионната система се е издънила.
19 Януари 2015 15:32
"Чудя се кое определение за статията е по-вярно - боза или платена манипулация?..."
XYZxyz Ами... Най-вероятно е и двете - Някой му е платил на господин счетоводителя да напише определена статия и... той написал, но излязло някаква боза
19 Януари 2015 17:09
пенсиите трябва да се плащат на база изработено

Ами ако изключим известните изкривявания, в общи линии, пенсиите и сега така се плащат - на база работеното (без "из" защото мисля, че трябва да имаме повече уважение към резултата от работата, а не само към работата като такава). И не мисля, че някой се кани да го променя това. А тая глупост със стажа, разбира се, че трябва да отпадне - кой колкото стаж има, пропорционално толкова пенсия трябва да получи (пропорционално и на наличния в момента ресурс). ...В допълнение към минималния пакет (ББД).
19 Януари 2015 17:59

Когато чуете някой да ви говори за реиндустриализация, значи той иска вие да получавате 200 долара . Направете си сметка това ли е дохода, който желаете? Когато се говори за реформа в образованието се има предвид основно да се доближат знанията и уменията на кадрите до това, което е необходимо на бизнеса. Основният проблем на образованието в световен мащаб е, че то е насочено към това, да създава наемни работници т.е. хората, които да изпълняват волята на някой друг, а не да бъдат предприемачи т.е., да създават нещата по своя воля и виждане.
Ние обаче живеем в 21-ви век. Векът на информационните технологии. Векът, в който е по-важно да получиш на време точната информация и да я използваш за да получиш по-добър финансов резултат от другите. Днес има хора на 25 години, които правят пари и такива на 50, които си търсят работа и нямат нищо заделено на страни. Прогнозите на много водещи центрове за икономически изследвания са, че в следващите 20-25 години ще изчезнат около 50% от професиите, които съществуват днес, защото хората ще бъдат заменени от компютри и роботи. До края на 2015г., „Нестле“ ще „назначи“ 1000 хуманоидни робота в магазините си за кафе в Япония. Един робот излиза само 1400 евро и няма да се нуждае от заплата, осигуровки и социални придобивки. Няма да се разболява и да отсъства от работа. Новите облачни технологии, ще направят революции в много сфери и една от тях е счетоводството. Клиентите ще сканират документи, които ще се „наливат“ директно в счетоводните софтуери и някой само ще проверява и коригира операциите. Така ще отпадне необходимостта от толкова много оперативни счетоводители. В заводите на автомобилостроителите ще виждаме все повече роботи и по-малко работници. Застрашени са всички професии, които малко или повече извършват рутинни операции.
Бъдещето е на професии, в които човекът не може да бъде заменен, защото клиентът отсреща ще иска общуване и няма да е склонен да бъде посъветван от машина. Това са професии, свързани с психологията, социалните контакти, финансовите услуги и т.н. Бъдещето е в сферата на услугите


Мине - не мине време тоз джентълмен го печатат във вестника.Вече 5 - 6 пъти.Защо?
Още негови "мисли":
http://blog.andiel.com/

20 Януари 2015 11:51
Във форума ясно се вижда разликата между дясно и ляво мислене - първите си служат с факти , вторите - с лозунги и декларации . Фактите не могат да бъдат оборени с лозунги, не е ли ясно?!
20 Януари 2015 20:12
първите си служат с факти

за четвърт век българите намаляха с 1/3 благодарение на десното мислене, това е да видиш гората, а не дървото
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД