:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,517
Активни 605
Страници 13,082
За един ден 1,302,066
Терор

Ислямистите от "Боко Харам" опустошават Нигерия

Терористите избиха 2000 души и прогониха над 10 000 от домовете им за броени дни
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Сателитната снимка на Дорон Бага, разпространена от "Амнести интернешънъл", показва опустошението в града.
Поредната ужасяваща статистика за убийствата, извършени от нигерийската ислямистка групировка "Боко Харам", връхлетя новините наскоро и на фона на събитията в Париж накара много хора да се запитат "Защо медиите не обърнаха внимание на това по-рано?". "Амнести интернешъл" алармира за вероятно най-кървавото клане, извършено от "Боко Харам" в цялата им история.

Преди дни те разпространиха сателитни изображения на региона на нигерийския град Бага, заснети на 2 и на 7 януари. На тях се вижда как повече от 3700 сгради в Бага и близкото селище Дорон Бага са напълно унищожени. "Става въпрос за опустошение с катастрофални пропорции в двата града, единият от които (Дорон Бага) бе напълно изтрит от картата за едва четири дни", обясняват от "Амнести".

За Вашингтон "Боко Харам" са стари познайници - дори преди миналата пролет, когато отвлякоха 276 момичета и заплашиха да ги продадат за съпруги и сексробини в Чад и Камерун. Новината за похищението потресе западния свят, който заля социалните медии с хаштага #BringBackOurGirls и снимки с послания към "Боко Харам". Дори първата дама на САЩ - Мишел Обама, се присъедини към хуманните призиви, които не направиха никакво впечатление на ислямистите. Част от ученичките бяха освободени, но повече от 200 все още са в неизвестност, а хаштагът вече не е чак толкова модерен - освен за родителите и близките им.

Междувременно нападенията продължават, а седмици преди парламентарните избори в страната властите са неспособни да овладеят положението. "Aко информациите, че



градът е изравнен със земята



и че до две хиляди души са убити, са верни, това е тревожна и кървава ескалация на яростните атаки на "Боко Харам" срещу цивилното население", твърди Даниъл Ейре, изследователят на Нигерия в "Амнести интернешънъл". Организацията все още работи по установяването на това какво точно се е случило в гр. Бага.

Последните атаки на "Боко Харам" над селищата в североизточна Нигерия започнаха на 3 януари. Кадрите показват, че за броени дни от тях не е останало почти нищо, рибарските лодки в езерото Чад са изчезнали, а оцелелите жители са избягали в съседните Чад и Камерун, както и в близкия голям гр. Майдигури - столицата на провинция Борно. 5000 души са избягали в Майдигури след атаките над Бага, твърдят доброволците на "Лекари без граници". Около 7300 души са пристигнали в Чад в последните две седмици по данни на Агенцията за бежанците на ООН. Страната вече приютява повече от 10 000 нигерийски бежанци. Те обаче са малка част от общо 135 000 души, избягали в други страни, за да се спасят от насилието на "Боко Харам", а поне 850 000 души са вътрешно разселени в самата Нигерия, чието население е 177 млн. души.

"Убиха много хора", обясни местен жител пред "Амнести интернешънъл". "Не знам колко са убитите, но имаше тела навсякъде", допълва жена. Друг свидетел разказва как "Боко Харам" са стреляли по деца и дори по жена, която е раждала в същия момент. "Трудно е да се провери какво точно се е случило заради факта, че Бага е много изолиран град и че "Боко Харам" владеят района. Жителите



не могат да се върнат дори да погребат



мъртвите си, нито пък да ги преброят", обяснява Ейре.

Според изследванията на американския Съвет по външни отношения "Боко Харам" е нецентрализирана ислямистка секта, която напада редовно военните, полицията, политиците, училищата, религиозните сгради и цивилните в Нигерия от 2009 г. Вашингтон включи организацията в "черния списък" на терористите през 2013 г., а през 2014 г. изпрати свои военни съветници, които да консултират властите в Абуджа в борбата с групировката. Ислямистите нападат особено жестоко градове, в които действат спонсорираните от държавата граждански отряди. Жените също могат да участват в доброволните отряди, а правителството и армията действат съвместно с тях. Над 4000 души са загинали в боевете през 2014 г., показват данните на "Амнести интернешънъл".

"Боко Харам" е създадена през 2002 г. в Майдигури от ислямисткия духовник Мохамед Юсуф. Целта й е да създаде ислямска държава в Нигерия и да базира управлението й на шериата. В превод



името им значи "Западното образование е греховно"



Макар Юсуф да е бил салафист, групата е толкова дифузна, че много от сегашните й членове не следват неговите доктрини. В първите години те не са се стремили към насилствено сваляне на правителството, но жестоките сблъсъци между християни и мюсюлмани в страната радикализират организацията. Голяма част от последователите й са бедни жители на Северна Нигерия, радикализирани студенти, духовници и безработни. Първите масови сражения между "Боко Харам" и властите са през 2009 г., когато започналият в провинция Баучи конфликт се разлива в Борно, Йобе и Кано. Повече от 800 души загиват тогава, а Юсуф е екзекутиран публично. "Боко Харам" отвръща със серия самоубийствени атаки от Майдигури до Абуджа, а през 2010 г. организацията успява да измъкне от затвора повече от 700 осъдени свои членове. Нападенията им става все по-жестоки, а през 2013 г. някои експерти започват да говорят за връзки между нигерийците и "Ал Кайда". Президентът Гудлък Джонатан е практически неспособен да овладее ситуацията, а извънредното положение, обявено в северните щати Борно, Йобе и Адамауа, продължава вече близо година.

"Проблемът с разбирането на "Боко Харам" е в определението за тях", обяснява експертът от Съвета за външни отношения Джон Кембъл. Дори основателят на групировката не е имал пълен контрол над нея, а оттогава насам тя се е разделила на поне пет различни фракции. Сегашният й лидер - Абубакар Шекау, хвърля най-много усилия в борбата с правителството, а други членове вече разливат терористичната си дейност в съседните държави. Не е ясно дори дали Шекау е жив, тъй като



нигерийската армия е съобщавала поне три пъти,



че го е ликвидирала, а междувременно в интернет продължават да се появяват негови видеозаписи. Властите смятат, че много от лидерите на различните фракции са приели името му, а мъжете в записите са просто членове на "Боко Харам", които приличат на него.

Организацията произхожда от отдавна вкоренените в нигерийското общество неравенство, вражди, бедност и радикализъм, обяснява анализаторът Крис Нгуодо. Усилията на правителството да се погрижи за желанията на мюсюлманите в северните провинции - като например факта, че в 12 от тях действително се прилага шериата, не са довели до омиротворяване. "Хюман райтс уоч" отбелязват, че "корупцията в Нигерия е толкова всеобща, че за много хора обществените служби вече са престъпен начин за забогатяване."



---------------------

ИНИЦИАТИВИ

Държавният секретар на САЩ Джон Кери и британският външен министър Филип Хамънд са обсъдили при срещата си в София съвместна инициатива срещу "Боко Харам". САЩ преговарят и с други страни за съвместни действия срещу организацията, за предотвратяване на повече жертви и унищожение, както и за съдействие на местните власти и на обществото да проведат свободни избори. Това заяви на брифинг в Държавния департамент говорителката Мари Харф часове след отпътуването на Кери от София. Тя добави, че идната седмица помощник държавният секретар на САЩ по отношенията с Африка Линда Томас-Грийнфийлд ще бъде на двудневна визита в Нигер, където ще участва в регионална министерска среща за обсъждане на мерки за борба с "Боко Харам". Чад обяви, че ще изпрати войски в помощ на Камерун в борбата срещу екстремистката групировка "Боко Харам". Джихадистите, основно действащи в Нигерия, в последно време се активизираха и в Камерун.



Снимка: ЕПА/БГНЕС
"Боко Харам" често организират атаки с коли бомби в Нигерия.
Снимка: http://www.independent.co.uk/
Призивът "Върнете момичетата ни" на Мишел Обама не впечатли ислямистката групировка.
6
3282
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
19 Януари 2015 19:45
Терористите избиха 2000 души

Ми то тва нали не са хора?
Щото иначе президентите щяха да се снимат на фона на Нигерия ужким че преминат в протестен марш, хванати за ръчички.
19 Януари 2015 21:09
колко мирно щеше да е в Нигерия ако нямаше нефт. Ма на - карък излязоха горките нигерийци.
19 Януари 2015 23:09
Ислямистите от "Боко Харам" опустошават Нигерия

Бил съм два пъти в Нигерия. ПовЕрвайте ми, не е загуба!
20 Януари 2015 11:18
Посланието на новия Халифат - неверници няма да има! Все повече мюсюлмани се увличат по този призив.
20 Януари 2015 14:18
А талибаните на "Боко Картун" плячкосват България.
20 Януари 2015 15:29
Москвич
20 Януари 2015 14:18
Българските талибани имат над 100 - годишна история!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД