:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,054
Активни 602
Страници 13,619
За един ден 1,302,066
Идилия

Колко е удобно да си патриот с фронт

На първо място е добре за Валери Симеонов и Красимир Каракачанов, после за Бойко Борисов, после за РБ и най-сетне за ДПС и "Атака"
Снимка: Юлиян Савчев
---------
Очакванията, че Патриотичният фронт ще запълни националистическата кухина, издълбана от "Атака", се оказаха временни. ПФ влезе този път в парламента с по-висок резултат от "Атака", която очакваше повече заради ярко прокламираната си прокремълска ориентация. Но може би точно това й помогна все пак да влезе в парламента, тъй като няколко месеца преди това през пролетта на 2014 г. изглеждаше покойница.

Оказали се в парламента, новите патриоти не откриха фронт на управлението, а удобно се пришиха към него. Още по време на преговорите Румяна Бъчварова ги разграничи от "Атака" и ги представи в блага светлина, Валери Симеонов и Красимир Каракачанов летяха на крилата на щастието, Реформаторският блок представи бъдещето на България и на правителството в частност като невъзможно без патриотите. От страна на патриотите имаше кратък период на твърда непоколебимост и назлъндисване, докато не назначиха техни зам.-министър и зам. областен. Отстъплението от обещанията им, че няма да участват във властта, разбира се, бе оправдано с високо отговорния дълг, че трябва да има работещо правителство. А по-практично казано, след като ПФ осъзнаха, че цената им не е толкова безспорна висока и че ГЕРБ имат резервен вариант - нарича се ДПС, но засега се въздържат да го реализират, решиха да се включат в играта. Симеонов и Каракачанов осъзнаха, че второ раздаване в този парламент за тях няма да има. Поставени пред избора "сега или никога", избраха "сега".



Първо, гласуваха да има кабинет и Борисов да го оглави,



а после защитиха Цветан Цветанов като член на ресорната комисия за СРС-та. Това бе мотивацията на ПФ да даде рамо на одобрения от парламента бюджет, натоварил държавата с 8 милиарда дълг, гласуваха единно с останалите в четворната коалиция за нов външен заем от 3 милиарда и без малко да подкрепят скандалните пенсионни реформи с национализирането на личните партиди на хората от частните фондове в НОИ. Въпреки че в крайна сметка гласуваха против в пленарната зала, не мотивираха убедително решението си.

Ако някой се спомня, ПФ се кълнеше, че няма да допусне да поскъпне токът - каквото и да значи това. Важното е, че има кой да им се върже. Те поеха парламентарната комисия, която ще контролира ДКЕВР.

Когато пролетта пукне с поскъпнал ток, логиката сочи Каракачанов и Симеонов да напуснат управлението, ако е останало поне капчица достойнство и ако изобщо има някакво значение предизборното обещание, записано дори в програмната декларация на коалицията. До март-април обаче Борисов може да е спокоен. Пък после, както и досега, насреща е ДПС. Оставането на фронта след тези месеци ще е признание, че са само смокиновото листо на същинската коалиция. Така ги нарече Велизар Енчев - първият разочарован патриот, напуснал групата и партията си. И дори засега да не е заразил патриотичния електорат на Валери Симеонов с личния си пример, със сигурност няма да остане единствен.

От сегашното състояние на нещата печели не само Бойко Борисов, но и спихналата се "Атака", която не пропуска да покаже мускули като единствената алтернатива на управлението. Колкото по-мекушав е фронтът, толкова повече сили ще набира партията на Волен Сидеров, защото разчита на същия електорат. Когато предизборните обещания на ПФ се стопят,



влиянието на "Атака" относително ще се увеличи.



Въпреки че има още няколко националистически организации, още по-крайни от Сидеров, които са се притаили в момента. Но рукне ли напролет бежанският поток, ще се появят и те. В България предстои да има митинги, подобни на демонстрациите на ПЕГИДА в Дрезден. А идват и местни избори. Темата за бежанците и "патриотичния подход" към тях в стил село Розино ще се превърне във водеща.

Ако наесен Патриотичният фронт е все още във властта - колкото и да го "героизира" ДПС с постоянни декларации срещу участието му в правителството, при засилване на бежанската вълна ще стане лесна мишена за съперниците си на националистическата сцена. Но в крайна сметка всичко си има цена. Каракачанов се пусна тази есен и на международна сцена - беше гост на конгреса на Националния фронт на Марин Льо Пен, замествайки Сидеров, който преди се радваше на благосклонността на крайната европейска десница. Но подкрепата му за правителството на Орешарски му отряза пътя към западноевропейските му побратими. Засега в международен план участието на патриотите във властта не ги застрашава, въпреки че Марин Льо Пен продължава да иска Шенген да бъде прекратен и да се върнат националните граници, а правителството на Борисов се стреми България да бъде приета в Шенген, докато той още действа.

Във вътрешен план дали е народополезно да си патриот с фронт, ще имат думата пак избирателите.

На този етап е очевидно удобно - за патриотите фронтоваци, за коалиционните им партньори, за опозицията в лицето на ДПС и "Атака".
8
3522
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
19 Януари 2015 19:43
Нима някой е очаквал патриотарите да не са с властта - която и да е тя?
--------------------------------
Сайтът на Генек
20 Януари 2015 06:36
Много структури на НФСБ в страната са отказали да плащат членски внос и осъждат поведението на Валери Симеонов, други пък са заявили, че се присъединяват към Атака, а трети открито подкрепят Велизар Енчев и искат от него да оглави ново движение. На практика НФСБ е в насипно състояние и на местните избори ги чака провал. За да се види падението на патриотите, Симеонов заяви, че на местно ниво е готов да се коалира с всеки, освен с ДПС. Това е абсурд, защото в общините колят и бесят или гербери, или бесепари, които са обсебили местните икономики и полягането на НФСБ на ГЕРБ и ДПС на общинските избори ще е с нулев ефект. За разлика от НФСБ , ВМРО е в по-добра кондиция, защото тази партия плаща на координаторите си, за разлика от НФСБ. В нашия регион /Смолян/ Симеонов не е стъпил от изборите насам, а ако дойде - ще го посрещнем с празни зали. Отвращението от него е пълно.
20 Януари 2015 07:56
Патриот е - душа дава

за наука, за свобода;

но не свойта душа, братя,

а душата на народа!

И секиму добро струва,

само, знайте, за парата,

като човек - що да прави?

продава си и душата.



И е добър християнин:

не пропуща литургия;

но и в черква за туй ходи,

че черквата й търговия!

И секиму добро струва,

само, знайте, за парата,

като човек - що да прави?

залага си и жената.



И е човек с добро сърце:

не оставя сиромаси;

но не той вас, братя, храни,

а вий него със трудът си!

И секиму добро струва,

само, знайте, за парата,

като човек - що да прави?

изяда си и месата.

Христо Ботев
20 Януари 2015 09:53
Да искаш страната ти да взема независими решения и да има добра икономика е "прокремълска ориентация".
20 Януари 2015 10:27
Какво ли не биха направили помияри като тези двамата за да им пусне някое друго кокалче властта?
20 Януари 2015 11:41
Идеология или клиентелизъм? Морал или мангизи?
Как да останеш идейна партия в тази клиентелистка обстановка?
Както се вижда от по-горния коментар, част от местните структури искат да им се плаща. Каракачанов плащал. Да но Каракачанов се коалира с Бареков и си понапълни гушата от фалита на КТБ. Морално ли е? Да но местните му структури са доволни. Патриотизма им е захранен с фалита на патриата (татковината) им.
Какъв е извода? Когато поддръжниците ти са безработни лумпени, чакащи заплащане за политическа вярност, ти ставаш "ДПС".
ДПС е синоним на клиентелизъм. Хора плюли на идеята - параван и осребряващи властта.
Демокрацията в България е вредна, защото съществува само с най-отровния си двойник - клиентелизма.
В тази обстановка и най-добрата идея, няма шанс.
20 Януари 2015 11:46
Тоест какво пропагандира статията - самоцелно патриотарство в стил Атака, никога, никого и нищо не харесващо, вечно пребиваващо в опозиция, вечно недоволно и поради всичко изброено - нищо не постигащо!
До момента ползи от такова поведение за нацията не са налични!
20 Януари 2015 16:20
"Патриоти" ...а стига , бе !?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД