През миналата година са хванати 9149 пияни шофьори, управлявали автомобилите си. Това е записано в мотивите към проект за промени в Наказателния кодекс (НК), внесен от депутати от ГЕРБ, начело с Цецка Цачева и Цветан Цветанов. Те настояват за увеличаването на санкциите в НК за пияни и дрогирани водачи, както и за шофьори, които управляват автомобилите си без книжки.
Само преди дни излезе и статистиката на МВР, според която броят на пияните водачи е по-голям. От 1 януари до 30 октомври 2014 г. са регистрирани 13 242 случая на шофиране след употреба на алкохол, като в 44% става дума за водачи с над 1.2 промила. Оказва се, че
нетрезви шофьори са предизвикали поне 601 катастрофи,
от които 155 са тежки - това означава смъртен случай, тежка или средна телесна повреда.
На този фон от години стои проблемът доколко изобщо се противодейства на това изключително опасно явление. Истината е, че в много случаи водачите се разминават с наказанието - дали заради корупция, дали заради немарливо изпълнение на задължения, заради негодни проби, лошо законодателство или просто защото не са били проверени. Затова може да се каже, че хората, които са карали пийнали, включително и солидно почерпените, не са 9000 или 13 000, а в пъти повече.
Неведнъж през годините имаше драстични примери и за това как след взимане на кръвни проби, доказващи по несъмнен начин алкохол, после резултатите се оказваха негодни или пък падаха в съда. Нормативният и практически хаос е от години и колкото и драстично да се увеличават наказанията за пияните водачи, след като не биват хващани и осъждани, ефектът е нулев.
Експеримент на Асоциацията на пострадалите при катастрофи и БНТ, при който мъж и жена изпиха по 200 г водка и дадоха кръв за проба, показа, че действащата сега Наредба 30 на Министерството на здравеопазването, МВР и Министерството на правосъдието от 2001 г. е архаична и негодна. Стъклените шишенца, запечатани с гумени тапи и залепени с восък, заминаха за изследвания към лабораториите на четири болници в страната. И се получиха четири различни резултата. Оказа се, че алкохолното съдържание зависи не само от ръста, теглото, възрастта и пола на всеки човек, а и от това в коя лаборатория се прави измерването. Изводът беше, че в България
липсва единен медицински стандарт при изследванията
на алкохолно съдържание в кръвта. Защото например в наредбата пише, че за алтернативен анализ може да се използва архаичният метод на Видмарк, при който се изпарява количество кръв и газовете се анализират. По Видмарк младите мъж и жена, изпили по 200 г водка, дават резултати по 0.45 промила и даже не подлежат на глоба.
Оказа се и че има поне няколко пункта, по които може да се атакува кръвна проба в съда. Например като се пита какъв разтвор са използвали медицинските лица, преди да забият иглата във вената на проверявания. Защото обичайно се ползва кислородна вода, а адвокатите посочват като довод, че тя влияе на пробата. И тогава тя пада като доказателство.
Друга драма са апаратите на Пътната полиция, които изчисляват промилите алкохол в количество издишан въздух. Публична тайна е, че на дрегерите може да се влияе. И никой не може да каже дали те минават през сертифициране в агенцията по метрология.
Затова подготовката на нова наредба за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства вдъхва надежда. Първото обществено обсъждане мина преди дни, то бе водено от зам.-министъра на вътрешните работи и доскорошен депутат Красимир Ципов. По негови думи проектът е изготвен от междуведомствена работна група от представители на три министерства - на вътрешните работи, на правосъдието и на здравеопазването. Една от целите е постигане на обективност и доказване по безспорен начин на употребата на алкохол от шофьорите -
индиректно признание, че нещата сега не са обективни
В дискусията се включиха и от Министерство на правосъдието, Асоциацията на пострадалите при катастрофи, Асоциацията за защита на застраховани и пострадали при катастрофи, представители от ВМА, "Пирогов", БЧК, Военна болница-Варна, Центъра за спешна помощ-Плевен, Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата, Пътната полиция.
От обсъждането стана ясно, че според бъдещата нова наредба, ако дрегер отчете над 1.2 промила алкохол при проверка на шофьор, пътните полицаи ще го съпровождат до болница за вземане на кръвна проба. В момента не е така. В новата наредба ще е записано и задължително да бъде изяснявана самоличността на шофьорите, които не са издържали теста с дрегер и нямат лични документи в себе си. Сега неизяснената самоличност възпрепятства вземането на кръвна проба.
МВР предлага още да бъдат правени по две проби и да са валидни, ако разликата не е повече от 0.1 между двете. Сега допустимата разлика между две проби е 0.2 промила. Предвижда се и срокът за съхранение вече да е една година, а не три месеца. Освен това резултатите от всяка проба да се записват с точност до втората цифра - например не 0.5, а 0.54. Друга предвидена новост е, че освен кръв водачите може да дават и урина, за да бъде установено дали са употребили упойващи вещества.
Обсъжда се и да бъдат определени болници, в които да се изследват шофьорите, както и кое точно от трите министерства - на правосъдието, здравеопазването или на вътрешните работи, ще плати транспортирането им. Засега транспортът се поема от болниците и е за тяхна сметка. Медиците са категорични, че кръвните проби за алкохол на шофьорите служат за нуждите на разследващите и именно те трябва да ги плащат.
В момента в част от болниците
няма условия кръвта на шофьорите да бъде изследвана
Затова след като пробата е взета, тя се кара с линейка до най-близката лаборатория. Превозването дава основание дори на провинилите се шофьори да обжалват наложените им наказания и така на практика дори пробата да е положителна, те не губят правото да шофират, докато не мине делото.
В проекта е записано, че разходите за извършване на медицинско и химическо изследване за наличие на алкохол или друго упойващо вещество са за сметка на изследваното лице в случаите, когато бъде установена концентрация на алкохол над 0.5 на хиляда. В момента по ценоразписа на ВМА експертизата за алкохол е фиксирана на 41 лв., а експертизата на упойващите вещества зависи от това какви са те, с какви биологични проби се извършва и на какво ниво трябва да бъде осъществено доказването им. Цената й варирала между 100 лв. и 300 лв., разказват лекари.
Всъщност именно докторите обясняват, че изследват не дали човек в момента на шофиране е повлиян от наркотични вещества, а дали е употребил такива. Те твърдят и че в действащата наредба понятието "упойващо вещество" е в противоречие с дефинираното в Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите и от обсега му се изключват редица вещества, които пречат на хората да шофират - например амфетамините.
Според лекарите
има пробойни и в бъдещата наредба
Например според тях не било редно пробата урина да се изследва преди кръвната, както се предлага, защото така една цигара марихуана би дала положителен резултат 5 седмици след употребата й. Трябвало да има промяна в метода на плащане на болниците за този тип изследвания, защото те няма как да задължат некоректните шофьори да им се разплатят. Лекарите апелират по изключение да се разрешава и алтернативното изследване на слюнката от дрегера, ако водачът откаже да даде кръв. От неправителствения сектор настояват, ако катастрофата е с пешеходци, и те обезателно да се тестват.