:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,438
Активни 710
Страници 21,003
За един ден 1,302,066

Болниците източват НЗОК. Защо тогава се наказват пациентите?

Автоматичното намаляване на парите на здравните заведения ще доведе до списъци на чакащи за прием и корупция
Снимка: Михаела Катеринска
Дали министър Москов общува с агенцията по приходите? Последното му предложение - неосигурените да си плащат вноските от 2000 г. насам, за да влязат в системата, противоречи на Данъчно-процесуалния кодекс, който определя 5 г. давност на публичните задължения у нас.
Едно от малкото останали достойнства на българската здравна система е сравнително лесният и бърз достъп до медицинска помощ . Субективно погледнато, чакането с часове пред кабинета на личния лекар и честият отказ на джипито да издаде направление за преглед при специалист за състояния, които могат да чакат няколко седмици, е нещо неприятно и е голяма черна точка за системата. Особено за пациентите, които помнят как преди 15 години се стигаше до специалист директно, без направления, чакане и разнасяне на хартии.

Но в далеч по-богати и с по-усъвършенствани здравни системи от нашата се чака много повече - в оглавяващите всякакви видове класации Швеция, Норвегия, Холандия за преглед или планова операция опашката се измерва с месеци, а не със седмици и там от години се мислят всякакви стратегии и тактики за съкращаване на времето за достъп до медицинска помощ. А сега България е на път сама да зачеркне единственото, с което още може да се похвали и зорлем да стимулира създаването на листи на чакащи - и в доболничната, и в болничната помощ.

В сряда кабинетът одобри промени в Закона за здравното осигуряване, според които настоящият единен пакет, покриван от здравната каса, ще се раздели на три - спешен, базов и допълнителен. Спешният ще покрива животоспасяващо лечение и ще се полага на всички, дори на неосигурените. Базовият ще е за лечение на заболяванията, които формират 90% от смъртността у нас - сърдечносъдови, ракови, диабет, инфекциозни, майчино и детско здравеопазване. Всичко останало ще е в допълнителния пакет, като идеята е там да е лечението, за което може да се чака известно време. Парите, отпускани за последния, допълнителен пакет, ще се намалят драстично спрямо сега плащаните, точно за да се формират листи на чакащи и вместо за 1 година касата да плаща за 1000 операции на херния, например, да плати за 500, а останалите да чакат бюджета за следващата година. Който не иска да чака, е поканен да се осигурява допълнително в частните фондове, които да му осигурят операцията на момента.

Кои точно болести и състояния ще са в пакета за чакащи, ще се определя тепърва от наредба на здравния министър. Според техния брой и вид ще е ясно и колко дълги ще са листите на чакащи, т.е.



дали лечението на хиляди хора ще се превърне в още по-голям кошмар,



отколкото си е сега, или все пак достъпът до планови операции и прегледи при специалисти няма да е напълно невъзможен. Така или иначе, самата идея за изкуствено създаване на листи на чакащи е сбъркана, порочна и прехвърля проблема на системата на грешно място.

Целта на начинанието е да се ограничат преразходите на здравната каса, тъй като година след година се отчитат все повече и все повече хоспитализации, да се спестят пари на общественото осигуряване, а частното да се насърчи и стимулира. Съмнително е дали целта ще бъде постигната, но пък тежестта й ще легне единствено върху пациентите и съществува реален риск болни хора да пострадат фатално. Защото е изключително порочно и неудачно с мярка, целяща контрол върху източването на здравната каса, да бъдат наказани пациентите, а не тези, които източват НЗОК.

Бюджетът на касата се дъни ежегодно, защото се строят и лицензират нови и нови болници, касата безотказно сключва договор и им отпуска по няколко милиона бюджет. Старите пък продължават да си отчитат толкова случаи, колкото и в предишните години, че и отгоре, и си получават същия бюджет. Редица изследвания и манипулации, които могат да се извършват в доболнични условия, са претворени в клинични пътеки, за тях се влиза в болница и така те струват в пъти по-скъпо. Отчитат се хиляди мъртви души, а други хиляди се прибират за "лечение", без това да е нужно. Срещу такива практики тази година е взета мярка - НЗОК няма да финансира болници, получили разрешение за дейност през 2015 г. Добро решение, но юридически неиздържано, защото противоречи на редица икономически закони, а дори не е регламентирано добре в здравните нормативи и е въпрос на време да падне в съда. За в бъдеще министър Петър Москов обещава здравна карта на страната, която ще определи потребностите от лечение в различните региони и няма да позволява касата да финансира всяка новопоявила се структура. Но в бъдеще. За тогава се чака и освежаване на пакета на касата, така че НЗОК да не се източва с пренасочване на доболнични дейности към болниците, обещан е по-добър контрол над дейността на лечебните заведения. За засилване на доболничната помощ, така че по-малко хора да имат нужда от хоспитализация, пък изобщо не става дума (идеята на Петър Москов да има бонуси за джипитата, чиито пациенти не влизат в болница, не се брои - тя е, меко казано, недомислена и най-много да навреди).

От касата се кълнат, че тази година болниците ще получат не повече от 90% от парите, платени през 2014 г., преразходи и повече източване няма да има. Но касата започва всяка година с подобни амбициозни планове, които през есента се променят коренно, когато лобито на директорите на държавните болници и на собствениците на частните клиники започне повсеместен натиск.

Но благодарение и на това до месеци листите на чакащи ще са факт,



преди да се взети други мерки и да се види евентуалният ефект



от тях. Финансовата стабилност, и то още тази година, несъмнено е крайно важна, но по дефиниция в основата на здравната система е друго - пациентът. Непростимо е първо да бъде ощетен той, а впоследствие да се правят опити да се спестят разходи и от чистите кражби. Защото не е ясно какъв изобщо ще е финансовият ефект от листите на чакащи. Ако се окаже, че от тях здравната каса ще спести 10-20 млн. лв. - струва ли си да се издевателства над здравето и живота на хиляди хора за пари, които на фона на 3 млрд. лв. бюджет на НЗОК са жълти стотинки?

Иначе е пределно ясно какви грозни девиации ще породят листите на чакащи - корупция с цел пререждане и по-навременно лечение; колкото по-беден и болен е пациентът, толкова по-назад ще се оказва в листата. Винаги, когато по един или друг начин се посяга на достъпа до лечение, първите и най-силно пострадали са възрастните и социално слабите. За тях и в момента здравната система е наказание и тепърва те ще платят в най-голяма степен цената на подобна управленска грешка. За "богатите", които могат да си позволят допълнителни осигуровки, също ще стане по-трудно, защото самите частни здравни фондове твърдят, че и в момента не могат да се оправят с контрола над лечебните заведения, които искат от тях пари за щяло и нещяло. Тоест - ако на фондовете тепърва се наложи да поемат доста по-голям обем услуги, те или ще фалират, или ще вдигнат драстично цените на застраховките, или просто няма да плащат нищо на застрахованите в тях.

На фона на задаващата се поредна катастрофа министър Москов бодро представя още наказания, с които да накара неосигурените да си платят задължителните вноски, срещу които да получат още по-малко. Доста нелепо, нали?
31
4415
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
29 Януари 2015 19:43
Болниците източват НЗОК. Защо тогава се наказват пациентите?

Обикновено невините отнасят .......
29 Януари 2015 19:49
Защо тогава се наказват пациентите?
Защото може. Пък и да им влезем в положението на докторите - пациентите са досадно племе - все нещо мрънкат, нещо ги боли, а некои много нахални - умират.
29 Януари 2015 20:19
Едно от малкото останали достойнства на българската здравна система е сравнително лесният и бърз достъп до медицинска помощ


Ето точно оттук тръгват големите проблеми. Колкото по-малко от тези достойнства – толкоз по-добре!

29 Януари 2015 20:25
а некои много нахални - умират


А, ньеее! Точно с тея — никакви проблеми.

29 Януари 2015 21:03
Отделно всеки индоевропеец пуска златни пендари на ръка..



Пуска най-вече аромат на пот, слънчогледови семки, бира и цигари, вервай ми ..
29 Януари 2015 21:35
И когато някой чака да го лекуват, и накрая състоянието му стане спешно и НЗОК пак трябва да се бръкне, дали лечението му тогава вече няма да е станало много по-скъпо отколкото ако се е лекувал навреме?!!!!
29 Януари 2015 21:41
И когато някой чака да го лекуват, и накрая състоянието му стане спешно


Ех, не винаги се стига до лечение.
29 Януари 2015 21:49
Субективно погледнато, чакането с часове пред кабинета на личния лекар и честият отказ на джипито да издаде направление за преглед при специалист за състояния, които могат да чакат няколко седмици, е нещо неприятно и е голяма черна точка за системата


Никъде в западна Европа не можеш да цъфнеш пред вратата на личния си лекар, без записан час и да се оплакваш, че много си чакал.


"честият отказ на джипито да издаде направление" - личният лекар не издава направление за специалист по желание на пациента, а по своя преценка. За това трябва да има достатъчно време за преглед и достатъчен ресурс да назначават изследвания. Това означава на ден да преглежда 15 -16 пациенти и до минимум да се ограничи бумащината. След прегледа, ако прецени, че пациентът се нуждае от преглед и/или лечение при специалист му издава направление.
29 Януари 2015 21:59
Мойта дава направление за хирург, щото ннямало право да даде за ПКК" дано не бърка - нещо диференциялно беше...

/Все за интеграции говорят всички и аз не мога да вникна в броенето/
29 Януари 2015 22:01
Ето ви един интересен ... документ. Вярно не е от Европа, а от САЩ. Какво подписват пациентите, когато се записват за семеен лекар

Dear Patients,
...
A minimum of 24 hours cancellation notice is required for appointments; enabling us adequate time to offer the
cancellation slot to another patient. If less than 2-hour cancellation is given, the appointment becomes a “missed”
appointment. If you fail to show up at all for your appointment, this will be considered a “no show” appointment.
After the first “no show/missed” appointment, you will receive a letter from our office notifying you that the missed
appointment will be recorded as such in your chart.
If you incur a 2nd “no show/missed” appointment, with in a one year time period, you will receive a letter from our office
notifying you that you have been charged a $35 missed appointment fee. These fees must be paid prior to being seen
at your next visit. You are responsible for any no-show fees you are charged; your insurance company will not
be billed.
If you incur a 3rd “no show/missed” appointment within a one year time period, you will received another letter from our
office and may face dismissal from the practice at the discretion of the doctor.


http://www.pffamilymedicine.com/site_media/media/uploads/NS.docx.pdf
29 Януари 2015 23:05
BaliBali
29 Януари 2015 21:35
И когато някой чака да го лекуват, и накрая състоянието му стане спешно и НЗОК пак трябва да се бръкне, дали лечението му тогава вече няма да е станало много по-скъпо отколкото ако се е лекувал навреме?!!!!

Че кой иска да ги лекува? Болните са като добитък - клан, недоклан, все носи приход. Пък ако се гътне, още по-добре. Няма да подяжда нашите пенсионери след време.
30 Януари 2015 04:18
Доста хора избързаха с подкрепата си за Москов, нали? Защото бил казал няколко реплики за циганите? Те дори не разбраха идеите/ посланията му. И че те се отнасят за всички и ги чака поредната доза кошмар, наречен здравеопазване. Защото реформите в Бг никога не са били в полза на пациентите. Странно е как непрекъснато се правят икономии от направления, лечение и пр., а разходите нарастват, нали? Е, тази статия помага донякъде да разберете това. Повече пари за частни болници и нови болници, когато уж няма достатъчно лекари?! И най-вече пренасочване на пациенти в частни кабинети и болници срещу заплащане. Преди, защото няма направления. А сега, защото не могат да стигнат до болницата и трябва да чакат. Ясно е, че ще вървим към платено здравеопазване. А защо прибират вноски и лъжат, че системата е солидарна? Правят го, защото държавата иска някой да плаща вместо нея за лечението на пенсионерите и инвалидите, които ползват най-много здравни услуги. А и да помаг докторите да си пълнят гушките от няколко места.
30 Януари 2015 08:15
Спешната помощ започва да се заплаща от осигурителната каса от вноски а не от държавния бюджет???
При рак или инфекциозни болести лечение само ако има осигурителни права иначе не???
"Всичко останало" реално престава да се финансира от здравните вноски и се преминава към индивидуално заплащане???

Има ли автор(и) на тези предложения?
КОЙ????
30 Януари 2015 08:21
Ще плачеме за Семашко.Ама пусто демократичен Драгалевизъм
30 Януари 2015 08:29
Weed361
29 Януари 2015 21:49
Според теб, с какви заболявания на възрастни пациенти може да се справи личен лекар със специалност педиатрия/микропедиатрия? Изключвам грип, по - тежка настинка, стомашно разстройство.
30 Януари 2015 09:37
"честият отказ на джипито да издаде направление" - личният лекар не издава направление за специалист по желание на пациента, а по своя преценка. За това трябва да има достатъчно време за преглед и достатъчен ресурс да назначават изследвания. Това означава на ден да преглежда 15 -16 пациенти и до минимум да се ограничи бумащината. След прегледа, ако прецени, че пациентът се нуждае от преглед и/или лечение при специалист му издава направление.


WEED

Слава , джипито, каквито и резерви да имам към него , е по-голям специалист по обща медицина от всеки един "форумен" торба-акъллия !
Да не отварям пак дума и за мангалите, които са наводнили болниците чрез Бърза помощ.
30 Януари 2015 10:09
Болниците източват НЗОК. Защо тогава се наказват пациентите?

Ами защото, г-жо Здравкова, здравеопазването се управлява от лекари.
30 Януари 2015 12:29
Ами защото, г-жо Здравкова, здравеопазването се управлява от лекари.


Какви да го управляват - икономисти, юристи?
Ами видяхме какво става с банките, като БНБ и КФН се управляват от икономисти.

Впрочем всеки може да реформира и управлява здравеопазването - щом един баничар успешно ръководеше атомна централа, колко му е.

30 Януари 2015 12:30
Според теб, с какви заболявания на възрастни пациенти може да се справи личен лекар със специалност педиатрия/микропедиатрия? Изключвам грип, по - тежка настинка, стомашно разстройство.


Защо възрастни хора са се записали при личен лекар със специалност педиатрия, а не при такъв с вътрешни болести или обща медицина?
30 Януари 2015 12:30
Вярно не е от Европа, а от САЩ. Какво подписват пациентите, когато се записват за семеен лекар
Да де, точно в САЩ поради тия глупости 58% от "пациентите" са "dismissal" от Health care системата. Затуй сега се апойнтва ОбамакУр системата. Но и в двата случая, в САЩ никога не е имало законова принуда гражданинът да се осигурява от пеленаческа възраст.
Когато се въведе договор, а не законодателна принуда, по силата на Договора винаги ще пращам на "договорния" лекар известие кога и по кои точки от договора смятам да се възползвам от неговите услуги. И ако не е в състояние, да предложи друго решение или да ме обезщети . Все пак да не бъркаме "договор за услуги" на базата на "принудително" застраховане със здравеопазване! Щото и тука ще се обамакурим.
30 Януари 2015 12:39
Защо възрастни хора са се записали при личен лекар със специалност педиатрия
Заради внучетата. Иначе с тая ниска раждаемост няма да има детски лекари.
30 Януари 2015 12:41
Тук вярното и адекватно заглавие трябва да бъде - Някои болници източват НЗОК, а още по-вярното - Частните болници източват НЗОК. Г-жо, направете си труда да се поразходите до някоя от държавните или общински болници в София, да се убедите как се точи каса. Многоуважаемия вечен шеф на столичната БМП Гелев отлично е инструктирал подопечните си служители - всичката столична измет - крастави, въшливи, клошари, неосигурени, циганяци, араби и пр. и пр. се карат само в държавните болници. Всичко добре облечено и обезпечено финансово - в частните болници. Очевидно идеята е да се фалират държавните и да останат само частни болници. И някой няма ли най-после да постави въпроса защо частните болници се финансират по няколко канала - НЗОК, пациент, застрахователи и пр. Този двоен стандарт явно никому не прави впечатление.
30 Януари 2015 12:52
За в бъдеще министър Петър Москов обещава здравна карта на страната,
А пациентска "здравна карта" кога? Не ония измислени здравни книжки, де една епикриза не се вписва, а електронно досие - какво до момента е лекувано, колко е струвало и какви осигуровки са внасяни. Тъй де, всеки да знае какво точно е похарчил и да не изпада в депресия, че бил плащал здравето на другите. Пък ако разходите надхвърлят с повече от една годишна МРЗ приходите, следващата година здравната осигуровка се увеличава двойно. Ако не достигат средства, има социални грижи, банки... Солидарност, солидарност, ама не е казано здравите да живеят на улицата бездомни, а болните да се ширят в лукс за сметка на другите.
30 Януари 2015 13:04
защо частните болници се финансират по няколко канала - НЗОК, пациент, застрахователи и пр.
То и търговските дружества, собственост на държавата или на общината, се финансират по същите канали. Само че без канала "НЗОК" другите не се осчетоводяват - вторият канал се ползва "плащане на ръка", а третия - чрез частна практика.
Проблемът не е във финансирането - ако болницата е добра, може да има допълнителни приходи и от клинични изследвания, и от програми за изследване на здравния статус, от научни разработки.
Проблемът е, че пациентът никога не знае колко и за какво е платил (защото уж НЗОК плаща). Нито преди лечението, нито след приключването му. В повечето случаи и не знае дали е здрав/излекуван. А в отделни случаи не знае, че е бил лекуван още два пъти в същата болница.
30 Януари 2015 13:19
Срещу такива практики тази година е взета мярка - НЗОК няма да финансира болници, получили разрешение за дейност през 2015 г. Добро решение, но юридически неиздържано, защото противоречи на редица икономически закони, а дори не е регламентирано добре в здравните нормативи и е въпрос на време да падне в съда.
На кой "икономически закон" противоречи, ако НЗОК проявава здрав разум!? Някой насила да е карал някого да основава търговско дружество "Болница АД"!? На всичко отгоре, не е задължително здравните фондове (какъвто се явава и НЗОК), да работят със всички болници. НЗОК като национален фонд има отговорност да обхване всички населени места, където има здравно-осигурени. Но ако в едно населено място има пет-шест търговски дружества, не е задължително да има договор с всички. Дори е препоръчително, точно по "икономическите закони" (насърчаване на конкуренцията, максимална ефективност, прозрачна отчетност) да работи само с едно търговско дружество - най-доброто.
30 Януари 2015 13:29
Weed361
30 Януари 2015 12:29
Ами защото, г-жо Здравкова, здравеопазването се управлява от лекари.


Какви да го управляват - икономисти, юристи?

Ами за управление на пари се учи в икономическите факултети. В Медицинските такива се учи как да се лекуват хора (а някъде и животни).

Ами видяхме какво става с банките, като БНБ и КФН се управляват от икономисти.

И какво видя? БНБ и КФН не управляват, а контролират банките. Никоя банка не реве, че е зле с финансите си, включително и фалиралата КТБ. Даже от там твърдят, че нямат проблем с управлението, а всичко е външна атака срещу тях.
Както ние, навлеците, чукундурите, непълноценните човекоподобни, когато сме болни, отиваме при лекар , а не при адвокат, така и не е зле вие, висшите, богоподобни, единствено значими за обществото, когато опрете до финанси и организация на работата, да се обърнете към хора, които са учили за това.
30 Януари 2015 13:34
Apolitichen
30 Януари 2015 13:19
Срещу такива практики тази година е взета мярка - НЗОК няма да финансира болници, получили разрешение за дейност през 2015 г. Добро решение, но юридически неиздържано, защото противоречи на редица икономически закони, а дори не е регламентирано добре в здравните нормативи и е въпрос на време да падне в съда.
На кой "икономически закон" противоречи, ако НЗОК проявава здрав разум!? Някой насила да е карал някого да основава търговско дружество "Болница АД"!? На всичко отгоре, не е задължително здравните фондове (какъвто се явава и НЗОК), да работят със всички болници

Ами докато аз и ти задължително внасяме осигуровки в НЗОК, дотогава и НЗОК трябва да плаща за нашето лечение, независимо къде се провежда то.
Когато аз и ти имаме право на избор как да финансираме лечението си, тогава и НЗОК може да избира къде да плаща и къде не.
30 Януари 2015 14:06
НЗОК трябва да плаща за нашето лечение, независимо къде се провежда то.
Ти иди на знахар или си купи широкоспектърния антигрипен препарат чесън, няколко глави, и чакай НЗОК да ти плати. НЗОК плаща само там, където е сключила договор. Пък ти си свободен да се лекуваш където щеш, "силикон профилактика", нуру масаж, секс рехабилитация, в Тайланд, Китай или на Луната. НЗОК не е длъжна да плаща за приумиците на сульо и пульо, дето били искали 4К телевизор в болничната стая и медицинска сестра в леглото.
30 Януари 2015 17:02
Apolitichen
30 Януари 2015 14:06
НЗОК трябва да плаща за нашето лечение, независимо къде се провежда то.
Ти иди на знахар или си купи широкоспектърния антигрипен препарат чесън, няколко глави, и чакай НЗОК да ти плати. НЗОК плаща само там, където е сключила договор.

Хайде малко по-кротко, ако обичаш. За антигрипни препарати НЗОК не плаща и сега, независимо дали е чесън или грипекс.
Що се отнася до "сестра в леглото", то от докторшти не мож се вреди, дори и срещу заплащщане.
Мечта за някои. Разболееш се в Бургас, ама нали си от Долно Уйно, то трябва да мааш път до Кюстендил, щото там ти е ареала.
30 Януари 2015 17:39
Абе що се мъчиш стази тема,глей си антируската пропаганда!Там си по-успешен!
30 Януари 2015 18:31
така и не е зле вие, висшите, богоподобни, единствено значими за обществото, когато опрете до финанси и организация на работата, да се обърнете към хора, които са учили за това.


Бюджета на НЗОК да не се изготвя от лекари - приема се в НС, като първо минава през комисията по бюджет и финанси и през комисията по здравеопазване. В комисията по здравеопазване половината са икономисти, юристи, бизнесмени и т.н. Има и един лекар две виШи - Лъчо Мозъка, който освен медицинска образование има и здравен мениджмънт. Да не забравяме, че там е "тежката артилерия" на ГЕРБ Деса Атанасова, която е топ-юрист. Шеф на надзорния съвет на касата е зам. министърът на финансите, в него освен лекари са и профсъюзите, работодателите, пациентите.
Всяко ново правителство обещава да остойности медицинските услуги и нищо не прави. Дянков беше обещал да свърши това за 3 месеца, но после се отказа и вместо остойностяване взе че дръпна 1,4 млрд от нашите пари.

Федя, ти какъв си впрочем?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД