:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,263
Активни 764
Страници 21,828
За един ден 1,302,066
Тенденции

В света трескаво се строят газопроводи

Увеличеното търсене налага бързото изграждане на нови съоръжения
Все повече държави ударно строят газопроводи.
Увеличеното търсене на природен газ (3346.7 млрд. куб. м през 2013 г.) налага изграждането на инфраструктура, която да гарантира движението на суровината между страните производителки и страните потребителки. Малък дял (10%) от горивото се пренася под формата на втечнен газ - тогава, когато изграждането на газопровод е невъзможно по различни причини - географски, финансови и заради проблеми със сигурността. По-голямата част се транспортира чрез газопроводи. Затова във всички региони тече трескаво изграждане на такива съоръжения.

Без съмнение най-значимият евразийски и на практика глобален проект е централноазиатският газопровод. Макар да загуби статута си на страна с най-големи конвенционални залежи на газ от Иран (33.8 трилиона куб. м), който откри нови големи запаси, Русия (31.3 трл. куб.м) със сигурност запазва водещата си роля на доставчик. Страната е най-големият играч на пазара в Европа и все повече гледа на Изток като на свой основен пазар. Тази стратегическа промяна започна преди няколко години, когато Русия осъзна ограниченията на европейския пазар и неизбежното намаляване на търсенето, докато азиатският пазар се развива в противоположна посока. Ориентирането на изток не се дължи на споровете с ЕС заради Украйна, въпреки че влошаващите се отношения със западните държави, особено със страни от ЕС, със сигурност подсилват решимостта на страната да увеличава настоящия си малък дял на азиатския пазар на природен газ, реализиран основно чрез износ на втечнен газ (LNG) предимно за Китай, Япония и Южна Корея.

"Сделката на века" за 38 млрд. куб. м годишен износ със сигурност ще е гигантски скок на руснаците в това отношение, но няма да им осигури лъвския пай от азиатския пазар. Централноазиатците ще запазят първенството си в близко бъдеще, благодарение на централноазиатската газопреносна система. С приключването на нейната линия Д Китай ще внася 85 млрд. куб. м газ от Туркменистан, Узбекистан и Казахстан.

В Европа и Средиземноморието значението на трансадриатическия газопровод (TAP) e предимно с оглед постигане на целта на ограничаване на зависимостта на Европа от Русия и за диверсифициране на газовите й доставки. Като се вземат предвид влошаващите се отношения на ЕС и Русия заради Украйна и нарастващите тревоги на Брюксел за зависимостта на ЕС от руския внос на петрол и газ, вносът на азерски газ чрез TAP изглежда логичен ход.

При свързването с трасанадолския газопровод (TANAP) на гръцко-турската граница, ТАР ще прекосява Северна Гърция, Албания и Адриатическо море, преди на южния италиански бряг да се включи в италианската мрежа за пренос на природен газ. 870-километровото съоръжение ще захранва с газ Грузия и Турция през 2018 г., а европейските потребители - през 2019 г. Най-високата му точка ще е на 1800 м в Албания, а най-ниската - на 820 м под морското равнище. Стойността му се изчислява на 1.5 млрд. долара.

Северна и Южна Америка също са основен играч в изграждането на газопроводи. На субконтинента се използват множество малки и големи съоръжения, особено в Канада, САЩ и Мексико, чиито газови пазари растат, а в САЩ и Канада и производството напоследък силно се увеличава. Сред по-значимите проекти се отличават съвместните начинания на САЩ и Мексико, чиято цел е да улесни износа на суровина от САЩ за южния й съсед, който задоволява нарастващите си потребности чрез внос. От една страна, те са знак за разширяващия се американски пазар на природен газ, а от друга - отразяват и новата роля на САЩ на регионалните газови пазари като голям износител на суровината. Един от тези проекти е разработващата се газопроводна система Рамонес (1.2 млрд. долара) от границата на щата Тексас до централната част на Мексико. Това се смята за един от най-големите инфраструктурни проекти в Мексико и се състои от 4 газопровода с обща дължина 1000 км.

Мексиканската национална електрическа компания CFE започна тръжна процедура през юли за 5 проекта, по които се очаква да се конкурират EInova, мексиканският филиал на базираната в САЩ Sempra Energy, южнокорейската КЕРСО и френската GDF Suez of France. Стойността на тези проекти е около 2.8 млрд. долара и се предвижда изграждането на два газопровода, като част от мексиканската национална инфраструктурна програма 2014-2018 г. Един от тях е 423-километровият газопровод Ел Енчино-Ла Лагуна за пренос на природен газ от Уаха (Тексас) до Северозападно Мексико през щатите Чихуахуа и Дуранго. Съоръжението за 650 млн. долара е планирано да започне работа през март 2017 г. Има планове за разширяване на мрежата чрез интерконекторни газопроводи за доставка на газ до западните и централни райони на Мексико.

Друг проект е 23-километровият газопровод Сан Исидро-Самалаюка за пренос на газ от американско-мексиканската граница до Централния северен смесен цикъл III, който ще е в Самалаюка, Чихуахуа. Очаква се газопроводът на стойност 50 млн. долара да заработи през юли 2016 г.



 Преди няколко години Русия осъзна ограниченията на европейския пазар и се насочи към бурно разрастващия се азиатски пазар.
 Битката за азиатския пазар е ожесточена
17
3517
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
29 Януари 2015 19:52
А, ама газопроводи се строели и извън РусиКит. Нет, это не можно да го быть!
29 Януари 2015 20:29
Макар да загуби статута си на страна с най-големи конвенционални залежи на газ от Иран (33.8 трилиона куб. м), който откри нови големи запаси, Русия (31.3 трл. куб.м) със сигурност запазва водещата си роля на доставчик.

Тази глупост я апострофирам за трети път. Руските конвенционални запаси бяха 49,8 трилиона преди няколко месеца. Днес със сигурност са над 50 трилиона
29 Януари 2015 20:33
Ако им трябват хъбове, да свиркат - насреща сме !
29 Януари 2015 20:34
Рубладжии задунайци
29 Януари 2015 20:51
При свързването с трасанадолския газопровод (TANAP) на гръцко-турската граница, ТАР ще прекосява Северна Гърция, Албания и Адриатическо море, преди на южния италиански бряг да се включи в италианската мрежа за пренос на природен газ. 870-километровото съоръжение ще захранва с газ Грузия и Турция през 2018 г., а европейските потребители - през 2019 г. Най-високата му точка ще е на 1800 м в Албания, а най-ниската - на 820 м под морското равнище. Стойността му се изчислява на 1.5 млрд. долара.

Абе, тези без пари ли работят, какво е това нещо, нямат ли си Таско Ерменков, Явор Коюмджиев, Р. Овч и др. тавариши дя я оскъпят, че е срамота, тук на равна Дунавска равнина за 500 км. искаме минимум 4 мрд. евро за ЮПатока! Я да дойдат при нас да ги научим как се взимат милиарди комисионни от нашата червена енергийна мафия, че е срамота да подбиват цената и нашите другари ще изглеждат на много корумпирани!
29 Януари 2015 21:00
Китанчев
29 Януари 2015 20:51

Нека да го направят, път тогава ще видим последната цена каква е. Освен това, почти сигурно тук не са включени отчуждаванията. При нас точно отчуждаванията вдигат ужасно много цената.
29 Януари 2015 21:03
А, ама газопроводи се строели и извън РусиКит

Строят се навсякъде, с изключение на ЕС. Евросъюзът води последователна война срещу природния газ, незавсимо от огромните му предимства, от които се възползват всички други, но не и ЕС. В България енергийната политика е синоним на катастрофа, но какво да кажем за Германия например? Природният газ там е близо 5 /пет!/ пъти по-евтин от електроенергията - газът струва 5,6 евроцента за кВтч, а токът около 26 евроцента; нека някой, който живее там, да ме поправи, ако греша - и въпреки това се стимулира консумацията на ток, на не на природен газ
29 Януари 2015 21:18
Е, ние такива проблеми нямаме. Ще ни докарат газа до турската граница.
29 Януари 2015 21:31
Статията :"В света трескаво се строят газопроводи"
В България пък , трескаво по настояване на чичо Маккейн , се демонтират.
От енергиен център на Балканите- за 25 години демократични ценности , ни върнаха да станем клиенти на Турция , Гърция и кой как се нареди да ни продава същият този руски газ, ама с яка надценка .
29 Януари 2015 23:01
ами да, ще ни го докарат до турската или гръцката граница, а ние там ще ходим да си го купуваме на дребно- то и без това масово хората прескачат до съседите за качествено сирене, кашкавал, зехтин, олио, шампоани, пасти за зъби, маслини, прах за пране... каквото се сетите... даже има магазини в България които продават същите марки, но с условието, че са произведени в Гърция... и те така...
29 Януари 2015 23:32
***
29 Януари 2015 23:35
и въпреки това се стимулира консумацията на ток, на не на природен газ

Може би защото могат сами да си произвеждат ток, а газ не.
30 Януари 2015 09:47
И аз отдавна си мисля, защо не се ориентираме към ток. Не е ли по-добре да си развием пак уранодобива и да си построим АЕЦ и да се откажем от газ. Нашия добив - само за промишлени нужди.
30 Януари 2015 11:57
Става ясно, че турския паток има смисъл, във връзка с TAP. Ще се постигне целта на ЮП да се снабдява Италия и Европа. Ние сме тотално заобиколени и ще трябва да си купуваме газ от Турция( пак зависими). Освен ако отношенията с Украйна не се нормализират. Но не мисля, че и за Газпром и за Русия ТП е по-изгоден от ЮП. Турция не е България и вече изкрънка отстъпки от цената на газа, а се очаква, че със започването на строителството ще поиска и още( по мнението на руски специалисти до 30%). В същото време, явно газът за Европа ще си го търгуват самите турци. В резултат освен, че газпром губи някакви печалби, той вече не би бил толкова силен и влиятелен играч, след като ще е само първичен доставчик до брега на Турция. За сметка на това би нараснала ролята на турската енергийна компания. А самата Турция би получила сериозен тласък за увеличаване на геополитическото си влияние, особено за България. А това едва ли се харесва на Путин.

Но ще видим какво ще стане в крайна сметка.
30 Януари 2015 16:34
При нас точно отчуждаванията вдигат ужасно много цената.

ъхъ... щото се прекупуват, спешно се сменя статута, правят се "подобрения" и върви грандиозна спекула.
30 Януари 2015 19:22
870-километровото съоръжение ще захранва с газ Грузия и Турция през 2018 г., а европейските потребители - през 2019 г. Най-високата му точка ще е на 1800 м в Албания, а най-ниската - на 820 м под морското равнище. Стойността му се изчислява на 1.5 млрд. долара.

Един от тези проекти е разработващата се газопроводна система Рамонес (1.2 млрд. долара) от границата на щата Тексас до централната част на Мексико. Това се смята за един от най-големите инфраструктурни проекти в Мексико и се състои от 4 газопровода с обща дължина 1000 км.

Мексиканската национална електрическа компания CFE започна тръжна процедура през юли за 5 проекта, по които се очаква да се конкурират EInova, мексиканският филиал на базираната в САЩ Sempra Energy, южнокорейската КЕРСО и френската GDF Suez of France. Стойността на тези проекти е около 2.8 млрд. долара.

423-километровият газопровод Ел Енчино-Ла Лагуна за пренос на природен газ от Уаха (Тексас) до Северозападно Мексико през щатите Чихуахуа и Дуранго. съоръжението за 650 млн. долара е планирано да започне работа през март 2017 г.


Дължината на българския участък от „Южен поток” е 541 километра и първоначално обявената сума за строителството е 3,5 млрд. евро, но може да нарасне до 4.2 млрд. евро.

Та такива ми ти работи за "Южен поток", дорогие друзья. Нещо неясно?
31 Януари 2015 16:05
Земята за ЮП нямаше да се изкупува, а щеше да се взема под наем, т.е. плащат се т.н. сервитутни права. Така че не може да се каже че това е оскъпявало проекта. Освен това сервитутните права щяха да се уреждат от българска страна, извън стойността на ЮП. А пропо някой знае ли цената на 1 км тръби за газопровод, диаметър 80 см? Все пак ЮП трябваше да има капацитет 63 млрд куб. м и да има 4 тръби.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД