Министерстването на Цветанов беше пословично с шумните акции с екзотични имена и раздаването на присъди преди съда. |
Костадинов е бивш служител на националната полиция, шеф на полицията в Бяла Слатина. На 19 декември 2009 г. той е арестуван заедно с още девет души по подозрение, че принадлежи към организирана престъпна група. На следващия ден след задържането му началникът на Областната дирекция на МВР и министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов на пресконференция съобщават на медиите името на Костадинов като един от задържаните участници в организирана група за извършване на взломни кражби.
На това основание Костадинов подава жалба в Страсбург, а съдът приема, че пресконференцията се е провела, преди той да бъде изправен пред съд, за да му бъде определена мярката за неотклонение. Магистратите считат, че с оглед висшия пост, който е заемал, вътрешният министър е бил длъжен да предприеме необходимите мерки, за да не внушава на обществото, че Костадинов активно си е сътрудничил с престъпната група, извършвала банкови обири и грабежи в търговски обекти.
Правителството е пробвало да оспори допустимостта на жалбата на Костадинов поради нейната преждевременност, тъй като процесът все още не е приключил. Той е бил признат за виновен от Пловдивския окръжен съд, но е бил освободен от наказателна отговорност и глобен с 500 лв. На втора инстанция е оправдан, в момента делото по случая е във Върховния касационен съд, но според източници от съда по отношение на Костадинов е влязла в сила оправдателната присъда.
Правителството е оспорило жалбата на Костадинов и поради възможността да заведе дело за клевета.
Съдът обаче е отхвърлил и двете възражения, позовавайки се на аргументите си по делото "Гуцанови". Само преди година и половина България бе осъдена да изплати на семейството на бившия соцдепутат Борислав Гуцанов 40 000 евро неимуществени вреди и 4000 евро като разноски. Тогава поводът отново бяха непремерени изказвания на бившия министър по кръстената от него операция "Медузи".
ПРАКТИКА
В решението за Костадинов съдът напомня, че в практиката си е приемал, че презумпцията за невинност може да бъде накърнена и от други публични органи. От дела срещу различни държави става ясно, че те са осъждани и заради непремерени изявления на председател на парламент, прокурор и полицейски служители.