:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,680
Активни 708
Страници 21,245
За един ден 1,302,066
Интервю

Концесионната такса за ски зоната на Банско може да се вдигне

Въвеждаме системата за наблюдение на водите първо по река Искър, казва министърът на околната среда и водите Ивелина Василева
СНИМКА: БГНЕС
Ивелина Василева
Ивелина Василева е бивш зам.-министър на околната среда от първия кабинет на Бойко Борисов, след което е депутат от ГЕРБ. Завършила е английска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Има квалификация по разработване и управление на европейски проекти от УНСС и ЕБВР, както и по контрол и анализ на фирмената дейност от Стопанската академия в Свищов. В периода 1997 - 2001 г. е представител на "Ериксон" за Бургас, а до 2003 г. - мениджър за продажба на услуги за всички ключови клиенти на компанията. Била е във ВиК-Бургас и зам.-кмет на града по евроинтеграция и екология.



- Министър Василева, инициативна група от Банско начело с кмета настоява за изграждането на втори кабинков лифт и разширение на ски зоната. И дори поиска решение в срок. Какъв е вашият отговор?

- В Министерството на околната среда и водите няма представено инвестиционно предложение за това. До дни работната група, назначена от правителството за изчистване на неяснотите в концесионния договор, трябва да се произнесе. Нека да видим този анализ.

Към момента има няколко елемента в национален парк "Пирин". Първо, той е обект на защита по Закона за защитените територии (ЗЗТ). Второ, голяма част от него е включена в зоната Натура. И трето, той е и обект от природното наследство, защитавано от конвенцията по ЮНЕСКО. Различни са степените на защита, заложени в този статут. По смисъла на конвенцията паркът е с много силна степен на защита с пълна забрана за строителство с изключение на буферните зони в ски зоната на Банско и Добринище. По ЗЗТ защитата се определя и в плановете за управление. Според действащия план има пълна забрана за строителство. Другата степен на забрана - по мрежата "Натура 2000", са двете директиви за местообитанията и за дивите птици.

Въпросът за ски зоната наистина е предмет на обсъждане. Що се отнася до възможностите за изграждане на съоръжение, това зависи от конкретните мерки за защита, заложени в плана. Действащият план е разработен преди повече от 10 години. Сега се разработва новият план, в процеса всички заинтересовани страни имат право да изразят своите позиции. А и съгласно законодателството всяко инвестиционно намерение подлежи на екологични оценки, оценка за съвместимост, ОВОС. Така че краткият отговор е: законодателството трябва да бъде спазено.

- Казахте, че се готви нов план. Тогава как се управлява защитената територия в Пирин в момента?

- Срокът на действие на досегашния план е 10-годишен и вече е изтекъл. Но до влизането в сила на новия, по закон старият е в сила. В момента се работи по новия план, който ще е готов до края на юли. След това ще бъде подложен на широко обществено обсъждане.

- Стана ясно, че концесионната такса от ски зоната на Банско е едва 276 800 лв. за 2013 г. Може ли държавата да я увеличи?

- Комисията може да излезе с предложение за промяна на методиката за формиране на концесионното възнаграждение. Още в началото заявихме, че ние ще търсим разумно и балансирано решение, отстоявайки интересът на държавата. Точно защото не беше съгласно с взети от предишния кабинет решения, правителството ги отмени и назначи тази комисия.

- Какви са вашите очаквания за решенията й?

- Тя е съставена от експерти от различните ведомства - юристи, икономисти, финансисти. Тези хора трябва да дадат предложения за решения на неяснотите - предмет, обхват и територия на концесионната площ, формиране на концесионното възнаграждение.

- Какъв е компромисът, ако трябва да уважим и исканията на хората, и инвеститорите в Банско, и да опазим ценните ресурси на планината?

- Да търсим балансирани и разумни решения, които отчитат това, че трябва да опазваме околната среда и да развиваме икономиката на държавата по устойчив начин.

- Ако погледнем към последните наводнения и щетите от тях - институциите предупреждават при прогноза за силни валежи. Но какво да правят хората, дори да знаят какво ги чака?

- Когато разберат, че има предупреждение за жълт, оранжев или червен код, да не излизат от домовете, да се оттеглят на по-високи места, когато се очаква повишение на нивата на реките, така че да не са в заливаемите рискови зони. Нужно е да се вслушват в указанията на институциите.

- Какво имахте предвид с предупреждението за климатичните промени, което възмути опозицията и дори поискаха оставката ви?

- Смятам, че местните и държавните власти при последните наводнения си свършихме работата в координацията на дейностите, включително и по информиране на населението.

Климатичните промени не са абстрактна теория, а факт. Ние трябва да осъзнаем тези предизвикателства. Всички анализи показват, че все по-често ще ставаме свидетели на екстремни явления - краткотрайни, но интензивни валежи с гръмотевични бури, периоди на засушаване, на горски пожари. Това са последствията от промените в климата. И всички трябва да сме готови за тях, да предприемаме мерки и действия за превенция. Да работим в тази посока чрез институционални мерки - за подобряване на инфраструктурата, за ограничаване на допълващи рискови фактори като изсичането на горите, замърсяването на речните корита, нерегламентираното строителство в заливаемите ивици. Това са допринасящи фактори за възникването на щети. Моят апел към всички е да осъзнаят, че живеем в нова реалност и променени климатични условия и трябва да сме адекватни.

- Казахте, че кметовете взели мерки и почистили речните корита. Не съм видяла и чула нито един кмет да се похвали с това. Вие как разбрахте?

- Ежегодно междуведомствени комисии от регионалните екоинспекции, басейновите дирекции и служби на МВР проверяват поречията на реките и речните корита. Издават се предписания, където е необходимо, и се проследява изпълнението им. Където е нужно финансиране, междуведомствената комисия за бедствия и аварии подпомага такива дейности за общини и областни управи. Преди дни например от Столична община ми дадоха информация, че ежегодно почистват по 50 км от поречието на реки и дерета. Проверките ни показват, че общините полагат усилия.

- Кога в България ще има единна система за следене на водите?

- По ОП "Околна среда 2014-2020 г." има специална ос за превенция и управление на риска наводнения, чрез която ще бъде финансирано изграждането на системата за управление и наблюдение на водите в реките и водните басейни в реално време. Тази година започваме възлагане на пилотната фаза на проекта, която ще обхване поречието на река Искър. След това ще се пристъпи към прилагането й в цялата страна.

- Има ли сериозни санкции в промените на закона за водите, когато някой е отговорен за наводнените къщи? Защото вие отчетохте, че се знае стопанинът на всеки язовир. Но какво от това, щом той нехае?

- Много от коментираните проблеми са исторически натрупани и е трудно да се решат за кратък период. Важно е да имаме ясна цел и тя е постигане на максимална гаранция за защита на хората, недопускане на жертви и ограничаване на щетите. Промените в закона разписват ясни отговорности и функции на собствениците и операторите на съоръженията и въвеждането на строг контрол чрез обособяването на единен национален контролен орган. Той ще има правомощия да дава предписания, да санкционира и прилага цялата строгост на закона, за да сме сигурни, че техническото състояние на тези съоръжения няма да доведе до аварии и бедствия.

- Има ли глоба, която може да покрие щетите от това, че арендатор или собственик на язовир е причинил наводняването на цели села?

- Санкциите са описани конкретно според установеното нарушение, според препоръките и констатациите. Предвидена е и наказателна отговорност.

- Ще има ли и затвор за човешки жертви?

- Ще бъде прилаган законът с цялата му строгост.
 ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА
3
1754
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
13 Февруари 2015 09:57
13 Февруари 2015 14:28
Тази, ако я попитат къде се намира кабинетът и, вероятно ще отговори-"в сградата "
13 Февруари 2015 16:11
Това са последствията от промените в климата. И всички трябва да сме готови за тях, да предприемаме мерки и действия за превенция.


Виж ти какви работи учели по Английска филология в СУ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД