:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,622
Активни 605
Страници 89
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Кампанията за прием във вузовете започва след дни

Кандидатите имат достатъчно възможности, за да се явят на изпит в желания университет
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
На 25 и 26 февруари в Университета по архитектура в София ще се проведе кандидатстудентска борса, на която висшите училища ще дават информация на гимназисти и родители за възможностите за обучение, приема и новите специалности. До края на март се предвиждат подобни борси в Пловдив, Монтана, Велико Търново, Добрич, Варна, Бургас, Хасково и Стара Загора.
Въпреки че е февруари, а матурите са още далеч, държавните университети вече са в трескава подготовка за предварителната кандидатстудентска кампания. Бурното роене на вузове, драматичното намаляване на завършващите гимназия по демографски причини и безкрайните възможности за обучение зад граница правят висшето образование по-достъпно отвсякога. Толкова достъпно, че част от висшите училища, които продължават да държат и да поддържат високите си стандарти на обучение, се принудиха да "обогатят" програмата за първокурсниците със специални модули, в които възпитаниците им да наваксват пропуските от средното образование.

И докато навремето конкуренцията беше между младежите, в последните години тенденцията се обръща и конкуренцията вече е между висшите училища, които не могат да запълнят местата си за първокурсници. Истинска надпревара между най-добрите остана само за медицинските специалности, право, архитектура и някои специалности по икономика и филологии. За улеснение на желаещите да продължат образованието си висшите училища вече правят по няколко кампании, а кандидатите избират най-високата оценка за балообразуването.

----

Софийският университет ще приема документи за предварителните изпити от 23 февруари до 13 март. Тазгодишната кампания започва в първия ден на пролетта - 22 март, с изпитите по математика - втора част (от 9.00 часа) и писмения по журналистика (от 14.00 часа). Седмица по-късно - на 29 март е изпитът по математика - първа част (от 9.00 часа), по физика (от 14.00 часа) и философия (от 14.00 часа). Желаещите да проверят знанията си по история на България трябва да се явят на изпит на 5 април от 9.00 часа, а по биология - същия ден от 14.00 ч. За 19 април са насрочени препитванията по български език и литература (отново от 9.00) и по география - от 14.00 часа. В последната неделя от предварителната кампания - 26 април, ще се проведат няколко изпита. Първият е по химия с начален час 9.00. В този час започва събеседването на кандидатите за специалността изобразително изкуство. В 11.00 часа започва устният изпит по теология, а в 14.00 часа - изпитът по музикален инструмент или пеене.

Две предварителни сесии организира Университетът за национално и световно стопанство. Приемът на документи за първата започва днес - 16 февруари, и продължава до 11 март. В рамките на тази кампания кандидатите могат да се явят на изпит по български език и литература (на 15 март от 9.00 часа). За същия ден, но от 14.00 часа е насрочен и изпитът по география на България. На 22 март отново ще има два изпита - от 9.00 по математика, а от 14.00 - по история на България. За 29 март са насрочени изпитите по чужди езици. По английски започва в 9.00 часа, а по немски, френски, испански и руски език - в 14.00 часа. Приемът на документи за втората предварителна сесия е от 16 март до 15 април. Първите изпити отново са по български език и литература и по география - на 19 април, съответно в 9.00 и 14.00 часа. Желаещите да кандидатстват с математика или история на България трябва да се явят на 26 април от 9.00 или от 14.00 часа. Младежите могат да се явят и на електронни изпити, които се провеждат в тестовия център на УНСС.

Пловдивският университет също предлага по няколко дати за кандидатите, които искат да се явят на предварителни изпити. Кандидатите за обучение по специалностите "Педагогика на обучението по музика", "Музика" и "Джаз и поп изпълнителско изкуство" могат да се явят на изпит по музика на 28 март, 25 април и 16 май от 10.00 ч. Датите за изобразително изкуство са 20 април и 18 май, отново от 10.00 часа. Тест със събеседване по физика ще се проведе на 21 март 10.00 ч. Изпитът по биология ще е на 28 март от 10.00 часа. Желаещите да учат теология могат да се явят на изпит по тази дисциплина на 30 март, 27 април и 25 май от 10.30 ч. На 1 юни е изпитът по български език, на 2 юни - по история на България, а на 3 юни - по математика и психология. За 4 юни са насрочени изпитите по английски, информатика и устен по теология. На 5 юни ще се проведат три изпита - по биология, по география на България и тест със събеседване по физика. Документите се подават от 4 март до 22 май.

Предварителните изпити в Техническия университет в София са през април. Кандидатите, които искат да се явят на теста по математика, имат три възможности - на 4 април, на 18 април и на 25 април. Началният час на всички изпити е 9.00 часа. Първият изпит се провежда в София, а останалите се организират и в други градове на страната. Предвидена е и дата за предварителен изпит по чужд език - немски или английски, но той ще се проведе само в София - на 9 май от 9.00 часа. Документите се подават от 4 март, а крайният срок е до 3 дни преди датата на съответното препитване.

В Химикотехнологичния и металургичен университет започват да приемат документи за предварителните изпити от 20 до 24 април. На 25 април желаещите могат да се явят на предварителен изпит по математика или по химия. Началният час е 9.00, а продължителността е 3 астрономически часа. Резултатите от тези изпити ще бъдат обявени на 27 април.

Русенският университет също предлага предварителни дати за изпитите. На 28 февруари, 14 март, 28 март и 18 април от 9.00 ще се провежда единен приемен изпит по български език за кандидатите за право, педагогически специалности, български език и история, социални дейности, всички инженерни и икономически специалности, информатика, биотехнологии, химични технологии, технологии на храните и растениевъдство. На същите дати - 28 февруари, 14 март, 28 март и 18 април, са изпитите по биология и по история на България, но началният им час е 13.00. На изпита по биология могат да се явят кандидатите за кинезитерапия, ерготерапия, социални дейности, екология, биотехнологии, химични технологии, технология на храните, растениевъдство, медицински сестри и акушерки. Препитването по история е задължително за кандидатите за право, икономически специалности, социални дейности, български език и история. Приемът на документите за кандидатстване е по график, който е публикуван на сайта на Русенския университет.



ТАКСИ И ПЛАН-ПРИЕМ

Таксите за обучение и кандидатстване за редовната кампания се определят с постановление на Министерския съвет през май. За явяване на предварителните изпити ще се събират таксите за кандидатстване, определени за академичната 2014/2015 г. Също през май правителството ще определи и броя на свободните места за прием на бакалаври и магистри след средно образование, за магистри след завършено висше образование и за докторанти. В момента висшите училища - частни и държавни, дават своите заявки за план-приема в Министерския съвет.
4
2215
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
15 Февруари 2015 21:19
Кампанията за прием във вузовете започва след дни


Аман от съветски казармени абревиатури.
16 Февруари 2015 00:15
Протор,
Не се впрягайте. Вероятно Ванина Стоянова е завършила ВУЗ, а не университет.
16 Февруари 2015 09:27
Най-добрият избор остава образование в чужбина.
16 Февруари 2015 09:30
Вероятно Ванина Стоянова е завършила ВУЗ, а не университет.


Сегашният термин е висше училище, а не университет. Университетът предполага все пак някаква универсалност, каквото при "архитектура, строителство и градоустройство" не се наблюдава. Още по-малко има такава при библиотекарството, независимо от новото му име за информациоинни технологии, само се издава колко куха може да е една структура като УНИБИТ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД