:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,836
Активни 482
Страници 4,401
За един ден 1,302,066
Анализ

За пациентите и справедливостта е лукс

Наказателни искове за медицински грешки почти не се завеждат, защото са обречени
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Присъдите за медицинска грешка у нас се издават прекалено често от медиите
Болезненият досег на пациенти и лекари с оскотялата и престъпна здравна система у нас логично и полека-лека доведе до ръст на делата с медицинска тематика и вече е нещо обичайно неразбориите и предполагаемите престъпления в тази сфера да се отнасят към съда. Само по себе си това е чудесно и следва да е практиката в нормална правова държава, където присъдите се издават от съда, а не от медиите, където проблемни отношения се регулират от органите на реда, а не с бой. Но понеже съдебната ни система не е по-уредена от здравната, за пострадалите и недоволните справедливостта обикновено си остава лукс. Но все пак има и пробиви, които осмислят опитите на всички, които търсят помощ от съда.

"Делата в здравната система растат значително", казва адвокат Христина Николова от Центъра за защита правата в здравеопазването. Центърът беше основан с парите от обезщетението от здравно министерство, което вече покойната Теодора Захариева спечели в съда. Тя осъди МЗ заради липса на онколекарства и беше един от първите пациенти, потърсили правата си в съда. В момента ЦЗПЗ води доста от делата в здравния сектор - годишно се завеждат по 50-60 иска.

"В периода 2007-2010 г. тръгна процесът на търсене на права в съда, делата за медицински грешки прохождаха, болниците от време на време водеха дела срещу здравната каса. След 2010 г. тръгнаха много дела по достъп до обществена информация, благодарение на което администрациите се понаучиха, че не могат да отказват информация, а сега тези дела спряха почти напълно", казва Николова. От 2012 г. актуални са делата за лечение в чужбина, увеличил се е и броят на исковете за медицински грешки - по 10-15 годишно, както и цената на обезщетенията, които се претендират.

Исковете обаче са предимно граждански, а не наказателни - търсят се само парични обезщетения, но не и наказателна отговорност. "Хората се научиха, че няма смисъл да се водят наказателни дела за тези случаи. За съжаление прокурорите не искат за образуват такива производства - от една страна, те са страшно заети и имат много дела, а от друга - здравната материя е много трудна, те нямат медицинско образование и време да четат извън тяхната професия и това им идва като свръхнатоварване", обяснява адвокат Николова. Показателно в това отношение е разследване за смъртта на дете от Котел,



прекратявано пет пъти от Сливенската окръжна прокуратура



През март 2011 г. 11-годишното момиче вдига температура, няколко дни е лекувано амбулаторно, основно по телефона, а диагнозата се мени - вирусна инфекция, бронхит и неуточнена бронхопневмония. След като състоянието на момичето се влошава, то е прието в болницата в Котел, а след това пратено с линейка към Сливен, но по пътя детето издъхва. Родителите подават жалба в прокуратурата, която вече 5 пъти прекратява разследването. 5 пъти хората обжалват решението и досега съдът 4 пъти е отменял постановленията за прекратяване и е връщал делото с указания за допълнително разследване, а в момента и петият отказ е в съда. В мотивите на едно от решенията на съда се казва, че "производството е прекратено, без да са изяснени всички факти и обстоятелства около смъртта на едно дете, което до този момент е било здраво и без никакви хронични заболявания или оплаквания. Изводите на назначената от прокурора съдебномедицинска експертиза са непълни, неясни и противоречиви". Съдът е посочил и цели 15 допълнителни въпроса, на които трябва да се отговори, преди да се вземе решение дали да бъде повдигнато обвинение, или да се прекрати производството.

С това се сблъскват всички пострадали или роднини на пострадали, които смятат, че са жертва на медицински грешки. Затова и самите адвокати вече убеждават хората да търсят само обезщетения, без да внасят жалби в прокуратурата. "За мен е изключително трудно да им обясня, че ще си скъсат нервите, ще хвърлят много пари и няма да постигнат нищо", обяснява Христина Николова.



Което обезсмисля самото правораздаване



Защото нормалното е, когато един родител смята, че детето му е убито, да иска възмездие, а не пари. И е справедливо да получи не просто правосъдие, а обективни отговори на въпроси, които ще си задава цял живот.

И да има право на нормален и справедлив процес, с адекватни доказателства и експертизи, въз основа на които съдът да вземе решение и да определи има ли и кои са виновните. Но и това е почти невъзможно. "В досъдебното производство пострадалите не могат да участват и се запознават едва впоследствие с целия събран доказателствен материал - експертизи, обяснения на лекари, свидетели и т.н. Но един следовател не разбира нищо от тази материя, като види, че става дума за кардиологичен проблем, да речем, вика кардиолог, който му казва - всичко е наред, няма грешка, и работата приключва. Следователят не си прави труда да се консултира с друг кардиолог, да изясни за себе си какво всъщност се е случило и му е най-лесно да приключи преписката. И когато викнат пострадалия, му връчват в една стая три тома материал да чете на място и ако има възражения, да ги каже пак там, на място", описва процеса адвокат Николова.

Друга причина е, че в България системата е обърната. В повечето европейски държави не пациентът трябва да докаже, че е лекуван неправилно, а обратното - лекарят трябва да докаже, че е лекувал правилно. "Основен принцип в правото е, че отрицателни факти не се доказват, затова е безсмислено пациентът да доказва, че е лекуван неправилно. Би трябвало когато нещо е свършено добре, това да се докаже. А сега цялата тежест на процеса лежи върху пациента, който няма медицинско образование, не разполага с документацията в оригиналния й вид, той се бори с термините в съдебна зала срещу вещите лица, които - факт - защитават своите колеги, което няма и как да е другояче", казва Николова. И така страните са абсолютно неравностойни - достатъчно е болницата да докаже, че макар да има увреда, не са действали виновно, с което процесът приключва.

Тези изкривявания не просто лишават от справедливост хора, които смятат, че са пострадали, но убиват смисъла от съществуването на правосъдието. В дългосрочен план те



ще доведат до все по-чести саморазправи,



от които нито лекарите, нито пациентите, нито дори магистратите ще спечелят.

Естествено, изключения и осъдени медици има, но те са по случаи, които само затвърждават правилото, че правосъдие трудно се получава. Наскоро, след 4 годишен процес, Софийски градски съд осъди на 2.5 години условно лекаря, винен за смъртта на дете в един от най-шумните случаи с медицински грешки у нас. Д-р Михаил Маджунов от ИСУЛ е подценил състоянието на 4-годишната Гергана, която почина след усложнения след операция на сливиците и освен условната присъда получи и забрана да практикува професията си за 2.5 години, която сама по себе си е напълно достатъчна да съсипе кариерата и живота на всеки лекар. Случаят предизвика огромен медиен шум, беше проверен от агенция "Медицински одит" към здравното министерство, от лекарския съюз, имаше дори изслушване в парламента и след целия този интерес нямаше как да бъде неглижиран от следствие и прокуратура, още повече че проверките по него бяха свършени от друг компетентен орган - медицинския одит.

Наскоро условна присъда и лишаване от права получи и лекарка от Ямбол, винена за смъртта на дете на 1.8 години, но и този случай беше в центъра на новините. Ясно е, че пациентите отдавна се научиха да търсят и телевизиите паралелно с органите на реда, но медиите също нямат нито капацитета, нито правото да раздават присъди. Затова е в интерес и на самите лекари да има работеща съдебна система, която да може да каже кой е виновен и кой не.

По тази причина делата с медицински грешки са най-тежките, смята адвокат Христина Николова. За нея лично най-тежкото дело, което е водила, е срещу Правителствена болница. Преди няколко години няколко пациенти и родители започнаха наказателно дело заради смъртни случаи и неуспешни трансплантации в болницата. Делото стигна до Върховна прокуратура, където се реши, че няма престъпление, а малко след това директорът на болницата Любомир Спасов, който е правил трансплантациите, стана национален консултант в тази специалност. Сега част от исковете продължават като граждански.

Според Николова един от начините да се водят по-справедливи процеси е съдът да плаща за експертизи от чужди лекари, които не са зависими от колегите си тук. "Тук вещото лице казва - да, прави сте, но аз не мога да напиша това становище, защото трябва да стана професор, а това зависи от този, чиято клиника съдите", обяснява адвокатът. Друг вариант е за вещи лица да се ангажират само пенсионирани лекари, които вече не упражняват професията си - така например се решени нещата в Израел. Което тук е невъзможно, защото в България почти няма пенсионирани лекари. Поредната аномалия.

Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Д-р Михаил Маджунов е един от малкото осъдени за грешка лекари, засега на първа инстанция. Той получи 2.5 години условно и лишаване от лекарски права за същия срок.
8
2455
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
15 Февруари 2015 20:29
Това е нож с две остриета. В САЩ са я докарали дотам, че застраховките срещу съдебни искове често превишават заплатата на доктора, цената на здравеопазването расте, хората вършещи грешки си плащат с долари за тях предварително и в крайна сметка нищо не се постига. О, да имна добро качество на здравеопазване за голяма част от населението, но цената, която плащат им взема здравето предварително. Семейна здравна осигуровка лесно достига 2000 долара и това покрива много , но ако ти се наложи все пак плащаш няколко хиляди от джоба си, останалите десетки хиляди идват от засрахователя. И за да няма грешки, дори операция от апандесит струва петцифрена сума. Лекарите не трябва да бъдат търговци, не тряабва да се занимават с пари, всичко друго може да изглежда справедливо на хартия, но за едно-две десетилетия се превръща в проклятие, което с всеки опит да се гаси огън с бензин става все по-скъпи и все по-скъпо, а разходите все повече отиват в съдебната система и застраховането, вместо в здравеопазването.
15 Февруари 2015 22:52
Медицината все пак не е аритметика, малко по- сложно е! Защо се приема, че докторите са немарливи престъпници, а колегите им пишещи експертизи са лъжци?
(Апропо, аз не съм доктор)
16 Февруари 2015 00:09
Michael
15 Февруари 2015 20:29
"Лекарите не трябва да бъдат търговци, не тряабва да се занимават с пари, всичко друго може да изглежда справедливо на хартия, но за едно-две десетилетия се превръща в проклятие, което с всеки опит да се гаси огън с бензин става все по-скъпи и все по-скъпо, а разходите все повече отиват в съдебната система и застраховането, вместо в здравеопазването."

Именно. Самата икономическа система, която свежда отношенията между икономическите субекти като отношения между търговци поражда подобно противоречие. За България, като слабо развита страна за подобен проблем причината е в членството и в Европейския икономическа общност. Проблема е в качеството на останалите в държавата лекари и другия медицински персонал. "Богатите" държави плащат заплати, които не са постижими спрямо стандарта на живот в България. Тази уж "свобода" на придвижването и мобилнността на работната сила е в полза на държави, като Германия, Великобритания, Франция, Холандия, скандинавските страни. Тази "свобода" прави просперитета на България имагинерно понятие. Обезкръвяването и източването на мозъци е патент на Запада. Докато не решим този много важен въпрос за България, ще поставме подобни проблеми Ако имаше достатъчен човешки потенциал от лекари, то проблема с лекарските грешки нямаше да е в полезрението на хората. Не че няма да ги има, но елиминацията им ще бъде с малки последствия. Лекарските грешки не са по големи от съдебните грешки. Но правосъдие не означава справедливост. Както и лекарските грешки не означават медицина. Въпроса е в обвързването на философските понятия и изграждането на суверенна държава, а не протекторат на САЩ, НАТО, ЕС, Турция или родни олигарси. Платената медицина е ограничена медицина. Тя означава, че там държавата абдикира от същността си като общност на равноправни граждани. Икономическото неравенство е пъти по страшно от всякаква диктатура.
16 Февруари 2015 00:26
.
16 Февруари 2015 04:42
Реформи ли, Москов???????? Реформи, а? По-високи заплати и защита за лекарите, а за пациентите нещо? За пациентите да си плащат, ако искат операции навреме? То е ясно отдавна защо ги бият. Бият ги, защото няма контрол и правосъдие. Има случаи, когато лекарите не могат да помогнат. И те са много. Но и, когато могат, те проявават немарливост, наглост, грубост към пациентите и близките им. От 10 лекари поне 5 са такива. Само в частните си кабинети донякъде се опитват да си скрият цинизма и подигравките. Но пак трябва много да внимаваме с въпросите и да не изказваме никакво мнение. Нищо не им пречи и от там да ни изритат с крясъци и обиди. Безпокоя се, че, колкото повече ги толерира Москов, по-зле ще става. Забелязвам, че след всеки случай със закъсняла линейка и пострадал/ починал пациент, вместо да се скрият от срам и вина, те искат още и още пари.
16 Февруари 2015 09:04
То е ясно отдавна защо ги бият. Бият ги, защото няма контрол и правосъдие


Това е много грубо! —>
16 Февруари 2015 11:04
Самият Москов трябва малко да се озапти и да говори по-сдържано и с грижа за пациентите. Да си върши работата по-спокойно, а не на юрюш, ако иска да остане министър...
16 Февруари 2015 11:20
Съгласен съм с конентар No 1. Лекарските грешки са една реалност и не винаги, а бих казал в малко случаи, се дължат на откровена и престъпна небрежност на лекарите и на медицинския персонал.

За разлика от другите професии, където се налага намеса за привеждане на някаква система в изправност, например, инженерите и техниците, лекарските грешки се случват при фатален недостиг на време и пределно напрежение. Освен това, лекарите не са всички с голям опит и квалификация, което води до погрешни диагнози........

Нека всеки, особено от онези, които са най-настървени срещу лекарите, се постави на тяхно място, особено при съществуващата, не бих казал оскотяла и престъпна, но колабирала здравна система.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД